Liga 1
Romanian Soccer  Cauta in Romanian Soccer

Nationala Romaniei
 

FOTBAL INTERNATIONAL

-

UK Anglia:Premier League

-

Clasament Premier League

-

Clasament Championship

-

IT Italia: Serie A

-

Clasament Serie A Italia

-

Clasament Serie B Italia

-

SP Spain:Primera División

-

Clasament Primera Division

-

DE Germania: Bundesliga

-

Clasament Bundesliga

-

Clasament Zweite Bundesliga

-

FR Franta: Ligue 1

-

Clasament Ligue 1

-

PO Portugalia: Liga Sagres

-

Clasament Portugalia

-

OL Olanda: Eredivisie

-

Clasament Olanda

-

BE Belgia: Jupiler League

-

Clasament Belgia

-

TU Turcia: Süper Lig

-

Clasament Turcia

-

GR Grecia:Ethniki Katigoria

-

RU Rusia: Premier League

-

Clasament Rusia

-

UC Ucraina: Vyscha Liga

-

ball America de Sud

-

ball Africa

-

Cupa Africii pe Natiuni

-

ball Asia

-


Astra Giurgiu 13.07.2017 - 23:28

Europa League: Astra Giurgiu - Zira FK 3-1, în turul al doilea preliminar

Astra Giurgiu a învins cu scorul de 3-1 (1-1) formația azeră Zira FK, joi seara, pe stadionul ''Marin Anastasovici'', în prima manșă a turului al doilea preliminar al Europa League la fotbal.

 
Alexandru Ioniță II (31), Alexandru Dandea (55) și Anthony Le Tallec (74) au marcat pentru gazde, în timp ce golul azerilor a fost semnat de Rașad A. Sadîgov (34). 
 
Astra, într-o formulă mult schimbată față de sezonul trecut, a obținut o victorie concludentă, la primul său meci oficial din noul sezon competițional, care putea fi și mai clară dacă giurgiuvenii nu ratau câteva ocazii uriașe.
 
Prima parte a meciului a fost una de tatonare, fără ritm, în care niciuna dintre formații nu s-a remarcat. Astra a avut prima ocazie în min. 9, când Dandea a reluat cu capul peste poartă, la lovitura liberă a lui Marquinhos. 
 
Echipa antrenată de Edi Iordănescu a avut șansa deschiderii scorului în min. 13, dar Chipirliu a ratat din situație ideală, la pasa lui Ioniță. Erico (22) l-a pus la încercare pe portarul azer cu un șut de la 35 de metri, dar Nazirov a acordat corner. Brazilianul i-a dat din nou emoții lui Nazirov, un minut mai târziu, la lovitura de colț, dar portarul a fost pe direcția mingii. Dominația gazdelor a continuat, dar Mrzljak (24) a trimis cu capul alături de poartă, iar Belu a tras în bară (27).
 
Astra a reușit să deschidă scorul în min. 31, când Alex Ioniță a reluat în plasă din marginea careului, după o minge respinsă greșit de portarul Nazirov. 
 
Gazdele au avut avantaj doar trei minute, pentru că Sadîgov (34) a egalat, cu un șut de la 20 de metri, după o minge respinsă greșit de apărarea Astrei.
 
Chipirliu (38), golgheterul ligii secunde în sezonul trecut, a avut o ratare incredibilă din fața porții, iar finalul primei părți a aparținut oaspeților, dar Iliev a respins în corner șutul expediat la colțul scurt de Manga (45), după care bulgarul a fost la post și la șutul din afara careului tras de Djuric (45+1). 
 
La reluare, portarul Nazirov a avut o intervenție spectaculoasă la lovitura de cap a lui Le Tallec (52), dar nu a mai putut face nimic în min. 55, la mingea trimisă cu capul de Dandea, la lovitura liberă executată de Ioniță.
 
Iliev a salvat golul la șutul lui Manga din careu (62) și tot Astra a fost cea care a marcat, prin francezul Le Tallec (74), care a reluat simplu în plasă mingea recentrată de Erico, la cornerul lui Ioniță. 
 
Zira a ieșit mai mult la joc în ultima parte a meciului, pe fondul unei scăderi fizice a giurgiuvenilor, dar nu a reușit să își creeze ocazii clare de gol. Halilzade a tras din unghi, la colțul scurt (90+1), dar Iliev a fost atent și a acordat corner.
 
Astra a mai avut două situații notabile, o acțiune a lui Vîlceanu (85), finalizată cu șut pe centrul porții, și un voleu al lui Balaure (90+2), din marginea careului, pe lângă poartă. 
 
Manșa a doua va avea loc pe 20 iulie, la Baku, iar Astra este favorită la calificarea în turul al treilea preliminar. Tragerea la sorți a meciurilor din această fază este programată vineri, la Nyon (ora 14,00).

Astra Giurgiu — Zira FK 3-1 (1-1) 
Au marcat: Alexandru Ioniță II (31), Alexandru Dandea (55), Anthony Le Tallec (74), respectiv Rașad A. Sadîgov (34). 
Giurgiu, stadion ''Marin Anastasovici'' 
Europa League — turul II preliminar (prima manșă)
 
Au evoluat echipele:

Astra: 23. Plamen Iliev — 7. Claudiu Belu-Iordache, 6. Florin Bejan, 21. Erico, 77. Alexandru Stan (căpitan) — 30. Alexandru Dandea (20. Robert Vîlceanu, 63), 24. Filip Mrzljak — 10. Alexandru Ioniță II, 4. ''Marquinhos'' Marcus Vinicius Vidal Cunha, 17. Viorel Nicoară (96. Silviu Balaure, 78) — 92. Remus Bogdan Chipirliu (9. Anthony Le Tallec, 46). Antrenor: Edward Iordănescu. 
Rezerve neutilizate: 33. Ionuț Boșneag — 25. Piotr Polczak, 71. Andrei Pițian, 95. Romario Moise.
 
Zira FK: 1. Anar Nazirov (căpitan) — 14. Gabriel Matei, 3. Joseph Boum, 23. Jovan Krneta, 13. Aleksandr Șemonaev (28. Tamkin Halilzade, 56), 7. Orhan Aliev (43. Richard Gadze, 65) — 9. David Manga, 4. Vugar Mustafaev, 8. Milan Djuric, 6. Rașad A. Sadîgov (11. Viktor Ibekoyi, 77) — 10. Kervens Belfort, . Antrenor: Ayhan Abbasov. 
Rezerve neutilizate: 85. Kamal Bairamov — 5. Adil Naghiev, 39. Sadig Guliev, 99. Nijat Gurbanov.
 
Arbitru: Serghei Ținkevici; arbitri asistenți: Vitali Maliutin, Evgheni Romanov; arbitru de rezervă: Viktor Șimusik (toți din Belarus) 
Cartonașe galbene: Ioniță (36), Șemonaev (54), Boum (63).
 






Sursa: Agerpres
Taguri: Europa League    Astra Giurgiu    Zira FK   

» Astra Ploiesti - istoric rezultate
» Clasamentul Liga 1
Comenteaza

Ultimele stiri - Astra Giurgiu

Astra Giurgiu - CSM Politehnica Iaşi 0 - 0

Formaţia Astra Giurgiu a terminat la egalitate, scor 0-0, partida disputată vineri seară, pe teren propriu, în compania echipei CSM Poli Iaşi, în etapa a VII-a a Ligii I, meci la care gazdele au...

Edward Iordănescu: Meritam mai mult; au fost nişte lucruri dubioase din partea arbitrajului

Antrenorul formaţiei Astra Giurgiu, Edward Iordănescu, a criticat arbitrajul la finalul meciului cu FCSB, scor 1-1, şi a susţinut că brigada condusă de Adrian Cojocaru a avut o prestaţie...

Astra Giurgiu - ACS Poli Timișoara 3 - 0

Formaţia Astra Giurgiu a învins, luni, pe teren propriu, scor 3-0 (2-0), echipa ACS Poli Timişoara, în ultimul meci al etapei a treia a Ligii I. Golurile au fost marcate de...

Astra Giurgiu - FK Oleksandria 0-0, în turul al treilea preliminar al Europa League

Astra Giurgiu și formația ucraineană FK Oleksandria au terminat la egalitate, 0-0, joi seara, pe Stadionul ''Marin Anastasovici'' din Giurgiu, în prima manșă a turului al treilea...

Edi Iordănescu: Sunt optimist înaintea meciului cu FK Oleksandria

Antrenorul echipei de fotbal Astra Giurgiu, Edward Iordănescu, a declarat miercuri, în cadrul unei conferințe de presă, că este optimist în ceea ce privește meciul cu formația...

Astra Giurgiu, calificată în turul al treilea preliminar al Europa League, după 0-0 cu Zira FK

Astra Giurgiu s-a calificat în turul al treilea preliminar al Europa League la fotbal, după ce a terminat la egalitate cu formația azeră Zira FK, 0-0, joi seara, la Baku, în...

Astra Giurgiu a transferat un muntenegrean și un croat

Echipa de fotbal Astra Giurgiu i-a achiziționat, miercuri, pe fundașul muntenegrean Risto Radunovic și pe mijlocașul croat Mateo Poljak, a anunțat clubul, pe site-ul său oficial. Fundașul...

Astra va juca acasă primul meci cu Zira FK, din Europa League

Astra Giurgiu va juca pe stadionul ''Marin Anastasovici'' meciul cu formația azeră Zira FK, din prima manșă a turului al doilea preliminar al Europa League la fotbal, potrivit site-ului UEFA....

FK Zira sau FC Differdange, adversara Astrei Giurgiu în turul II preliminar al Europa League

Astra Giurgiu va întâlni învingătoarea dintre echipa azeră FK Zira Baku și formația luxemburgheză FC Differdange 03 în turul al doilea preliminar al Europa...

Marius Şumudică a semnat un contract pe două sezoane cu Kayserispor

Tehnicianul Marius Şumudică, care în această vară şi-a încheiat înţelegerea cu Astra Giurgiu, a semnat, în noaptea de vineri spre sâmbătă, un...

Edward Iordănescu, noul antrenor al echipei Astra Giurgiu

Edward Iordănescu este antrenorul principal al echipei de fotbal Astra Giurgiu, a anunțat clubul pe pagina sa oficială de internet.   Tehnicianul a semnat joi un contract valabil pentru...



Top News

-Cifre de la derby. Al 10-lea autohton care debutează în Liga 1 la un derby

-Liga 1 - Etapa 12: Rezultate şi marcatori

-Meciul Dinamo - Concordia Chiajna, amânat

-Dembele, operat cu succes

-Christoph Daum ar putea prelua pe Anderlecht

-Etapa 10. Impresionanta Astra

-Liga 1 - Etapa 10: Rezultate şi marcatori




Care este jucătorul tău preferat de la Astra Giurgiu? (sezonul 2016-2017)
Budescu
Alibec
Săpunaru
Filipe Teixeira
Geraldo Alves
Kortzorg
Al. Ioniţă II
Júnior Morais
Al. Stan
Lazić
S. Lung jr
Boudjemaa
Boubacar
Nicoară
Lovin
D. Florea
Oros
Fabrício
D. Niculae
Seto
  » rezultate   » arhiva

Votează cel mai bun fotbalist român în 2016
N. Stanciu
Ad. Popa
Fl. Andone
C. Săpunaru
D. Rotariu
V. Chiricheş
R. Marin
C. Tătărușanu
B. Stancu
A. Chipciu
A. Toşca
D. Grigore
C. Keserü
E. Bicfalvi
R. Benzar
A. Ivan
C. Moți
A. Prepeliţă
O. Hoban
C. Pantilimon
  » rezultate   » arhiva

S-au nascut azi

AC REGGIANA
Italia
98 ani

Amara Traoré
Senegal
52 ani

Angelo Palombo
Italia
36 ani

Cornel Mihart
România
43 ani

Costel Mișelăricu
România
28 ani

Daniel Fernandes
Portugalia
34 ani

Dumitru Halostă
România
47 ani

Gavril Serfőző
România
91 ani

Gianluigi Donnarumma
Italia
18 ani

Gökhan Güleç
Turcia
32 ani

Igor Belanov
URSS
57 ani

Jamie O'Hara
Anglia
31 ani

Jason Koumas
Țara Galilor
38 ani

Juande Ramos
Spania
63 ani

Karl-Heinz Rummenigge
Germania
62 ani

Lucian Asanache
România
23 ani

Lucian Asanache
România
23 ani

Lucian Dobre
România
39 ani

Lucian Filip
România
27 ani

Marvin Matip
Germania
32 ani

Matías Silvestre
Argentina
33 ani

Michael Gardawski
Germania
27 ani

Mustafa Yumlu
Turcia
30 ani

Nicolai Müller
Germania
30 ani

Nikola Žigić
Serbia
37 ani

Olivier Dacourt
Franța
43 ani

Péter Halmosi
Ungaria
38 ani

Petit
Portugalia
41 ani

R. Van Ruyskensvelde
Belgia
28 ani

Rafael Martín Vázquez
Spania
52 ani

Ricardo Gardner
Jamaica
39 ani

Ronald Whelan
Irlanda
56 ani

Salvatore Bagni
Italia
61 ani

Sergiu Dănilă
România
32 ani

Siphiwe Tshabalala
Africa de Sud
33 ani

Tijani Babangida
Nigeria
44 ani

Tonći Kukoč
Croaţia
27 ani

Virgil Lascarache
România
38 ani


Liga 1
Steaua Bucuresti ASA CFR Cluj
CS Universitatea Gaz Metan Mediaș
Dinamo FC Botosani Pandurii
CSM Iasi Viitorul Constanta
Concordia Chiajna
-

Arhiva Stiri Romanian Soccer
L M M J V S D
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  


2017-2018


Liga 1 2017-2018
22.09.2017 CS Universitatea Craiova FC Voluntari C
23.09.2017 Concordia Chiajna Sepsi Sfântu Gheorghe C
24.09.2017 Juventus București Gaz Metan Mediaș C
24.09.2017 CSM Politehnica Iași ACS Poli Timișoara C
24.09.2017 Steaua București Dinamo București C
25.09.2017 FC Botoșani
18:00
FC Viitorul Dolce Sport 1 C
25.09.2017 Astra Giurgiu
20:30
CFR 1907 Cluj Dolce Sport 1 C


1. CFR 1907 Cluj 26
2. Steaua București 25
3. CS Universitatea Craiova 23
4. Astra Giurgiu 22
5. FC Botoșani 20
6. ACS Poli Timișoara 18
7. Dinamo București 16
8. FC Voluntari 15
9. CSM Politehnica Iași 15
10. FC Viitorul 14
11. Sepsi Sfântu Gheorghe 10
12. Concordia Chiajna 8
13. Gaz Metan Mediaș 6
14. Juventus București 4
Clasament 2017-2018

Liga 2


Liga 2
23.09.2017 FC Argeș Pitești Sportul Snagov C
23.09.2017 Metaloglobus București ASA Târgu-Mureș C
23.09.2017 Academica Clinceni Ripensia Timișoara C
23.09.2017 CS Mioveni Luceafărul Oradea C
23.09.2017 FC Hermannstadt Foresta Suceava C
23.09.2017 CS Balotești Știința Miroslava C
23.09.2017 CS Afumați ASU Poli Timişoara C
23.09.2017 Dunărea Călărași Pandurii Târgu-Jiu C
23.09.2017 Olimpia Satu-Mare FC UTA Arad C
24.09.2017 Chindia Târgoviște Dacia Unirea Brăila C


1. FC Hermannstadt 24
2. Dunărea Călărași 19
3. Ripensia Timișoara 17
4. Chindia Târgoviște 17
5. Academica Clinceni 17
6. ASA Târgu-Mureș 17
7. CS Mioveni 14
8. FC Argeș Pitești 14
9. Sportul Snagov 14
10. ASU Poli Timişoara 13
11. Pandurii Târgu-Jiu 12
12. Dacia Unirea Brăila 11
13. Metaloglobus București 11
14. CS Afumați 11
15. Olimpia Satu-Mare 10
16. FC UTA Arad 9
17. Știința Miroslava 7
18. CS Balotești 6
19. Luceafărul Oradea 5
20. Foresta Suceava 4
Clasament Liga 2

C1


Liga 3 C1
26.05.2017 Olimpic Cetate Râşnov Aerostar Bacău C
26.05.2017 Sporting Liești Olimpia Râmnicu-Sărat C
26.05.2017 Metalosport Galaţi SC Bacău C
26.05.2017 Avântul Valea Mărului CSM Roman C
26.05.2017 AFC Odorheiu-Secuiesc Atletico Vaslui C
26.05.2017 AFK Csíkszereda Știința Miroslava C
26.05.2017 AFC Hărman CSM Pașcani C


1. Știința Miroslava 64
2. AFC Hărman 63
3. AFK Csíkszereda 63
4. Aerostar Bacău 48
5. Avântul Valea Mărului 43
6. CSM Roman 40
7. Olimpic Cetate Râşnov 38
8. Sporting Liești 38
9. Olimpia Râmnicu-Sărat 34
10. Metalosport Galaţi 30
11. Atletico Vaslui 29
12. AFC Odorheiu-Secuiesc 28
13. CSM Pașcani 23
14. Sportul Chişcani 16
15. SC Bacău -19
Clasament C1

C2


Liga 3 C2
26.05.2017 Astra Giurgiu II Metaloglobus București C
26.05.2017 FC Viitorul II CS Tunari C
26.05.2017 Arsenal Malu Petrolistul Boldești C
26.05.2017 Unirea Slobozia Viitorul Domnești C
26.05.2017 CSM Olteniţa Dinamo II București C
26.05.2017 Axiopolis Sport Cernavodă Delta Dobrogea Tulcea C
26.05.2017 SC Popeşti Leordeni Înainte Modelu C


1. Metaloglobus București 60
2. Viitorul Domnești 49
3. CS Tunari 46
4. FC Viitorul II 44
5. Unirea Slobozia 41
6. Delta Dobrogea Tulcea 39
7. SC Popeşti Leordeni 39
8. Dinamo II București 38
9. CSM Olteniţa 35
10. Astra Giurgiu II 35
11. Axiopolis Sport Cernavodă 34
12. Înainte Modelu 29
13. Petrolistul Boldești 22
14. Arsenal Malu 0
Clasament C2

C3


Liga 3 C3
26.05.2017 Steaua București II FC Aninoasa C
26.05.2017 FCM Alexandria SCM Argeș Pitești 2012 C
26.05.2017 CS Podari Concordia Chiajna II C
26.05.2017 ACSO Filiaşi ACS URBAN Titu C
26.05.2017 Sporting Roșiori-de-Vede Atletic Bradu C
26.05.2017 Flacăra Moreni CS Mioveni II C
26.05.2017 FC Voluntari II ACS Şirineasa C


1. SCM Argeș Pitești 2012 72
2. Atletic Bradu 47
3. FC Voluntari II 44
4. FCM Alexandria 44
5. Flacăra Moreni 43
6. Concordia Chiajna II 40
7. Sporting Roșiori-de-Vede 40
8. CS Universitatea Craiova II 38
9. CS Mioveni II 38
10. ACSO Filiaşi 37
11. FC Aninoasa 37
12. Steaua București II 35
13. ACS Şirineasa 27
14. ACS URBAN Titu 23
15. CS Podari 13
Clasament C3

C4


Liga 3 C4
26.05.2017 Performanţa Ighiu Millenium Giarmata C
26.05.2017 CSM Lugoj CS Național Sebiș C
26.05.2017 Ripensia Timișoara Pandurii Târgu-Jiu II C
26.05.2017 CSM Şcolar Reşiţa ACS Poli Timişoara II C
26.05.2017 UTA Bătrâna Doamnă II Industria Galda de Jos C
26.05.2017 Cetate Deva Nuova Mama Mia Bechicerecul-Mic C
26.05.2017 Gloria Lunca Teuz Cermei Unirea 1924 Alba-Iulia C


1. Ripensia Timișoara 55
2. CSM Şcolar Reşiţa 54
3. CSM Lugoj 51
4. Cetate Deva 49
5. CS Național Sebiș 47
6. Industria Galda de Jos 46
7. Performanţa Ighiu 42
8. Gloria Lunca Teuz Cermei 28
9. ACS Poli Timişoara II 27
10. Pandurii Târgu-Jiu II 27
11. Unirea 1924 Alba-Iulia 26
12. Millenium Giarmata 24
13. UTA Bătrâna Doamnă II 19
14. Nuova Mama Mia Bechicerecul-Mic 18
Clasament C4

C5


Liga 3 C5
26.05.2017 FC Zalău ASA Târgu-Mureş II C
26.05.2017 FC Hermannstadt Sănătatea Cluj C
26.05.2017 Gaz Metan Mediaș II ASF Comuna Recea C
26.05.2017 Recolta Dorolţ Unirea Jucu C
26.05.2017 Unirea Dej CS Oşorhei C
26.05.2017 Viitorul Ulmeni Metalurgistul Cugir C
26.05.2017 Avântul Reghin CS Iernut C


1. FC Hermannstadt 67
2. Metalurgistul Cugir 55
3. Unirea Jucu 53
4. Sănătatea Cluj 53
5. ASF Comuna Recea 50
6. FC Zalău 49
7. Avântul Reghin 46
8. Gaz Metan Mediaș II 46
9. Unirea Dej 38
10. Viitorul Ulmeni 33
11. CS Iernut 29
12. ASA Târgu-Mureş II 27
13. CS Oşorhei 23
14. Recolta Dorolţ 17
15. FC Bistriţa 8
Clasament C5