Liga 1
Romanian Soccer  Cauta in Romanian Soccer
Romanian Soccer
Nationala Romaniei
 

FOTBAL INTERNATIONAL

-

UK Anglia:Premier League

-

Clasament Premier League

-

Clasament Championship

-

IT Italia: Serie A

-

Clasament Serie A Italia

-

Clasament Serie B Italia

-

SP Spain:Primera División

-

Clasament Primera Division

-

DE Germania: Bundesliga

-

Clasament Bundesliga

-

Clasament Zweite Bundesliga

-

FR Franta: Ligue 1

-

Clasament Ligue 1

-

PO Portugalia: Liga Sagres

-

Clasament Portugalia

-

OL Olanda: Eredivisie

-

Clasament Olanda

-

BE Belgia: Jupiler League

-

Clasament Belgia

-

TU Turcia: Süper Lig

-

Clasament Turcia

-

GR Grecia:Ethniki Katigoria

-

RU Rusia: Premier League

-

Clasament Rusia

-

UC Ucraina: Vyscha Liga

-

ball America de Sud

-

ball Africa

-

Cupa Africii pe Natiuni

-

ball Asia

-


Cupa Mondiala 22.06.2018 - 20:08

CM 2018: Nigeria - Islanda 2-0

CM 2018: Nigeria - Islanda 2-0
Echipa Nigeriei a învins selecţionata Islandei cu scorul de 2-0 (0-0), vineri, pe Volgograd Arena, în Grupa D a Cupei Mondiale de fotbal din Rusia.
 
"Super Vulturii" au marcat ambele goluri prin Ahmed Musa (49, 75) şi sunt din nou în cărţile calificării, dar alimentează şi speranţele Argentinei, învinsă de Croaţia cu 3-0, joi seara.
 
Islanda, după 1-1 cu Argentina, a făcut o primă repriză bună în faţa nigerienilor, care nici nu au tras vreun şut pe poartă. Gylfi Sigurdsson (6) a şutat modest din poziţie foarte bună şi portarul a reţinut. Nordicii au avut şi alte acţiuni ofensive, nefinalizate, iar pe finalul primei reprize au irosit alte două şanse clare. Finnbogason (45) a reluat cu şoldul centrarea lui Gylfi Sigurdsson, iar mingea s-a dus alături, iar apoi Bodvarsson (45+2) a trimis cu capul pe lângă poartă.
 
În repriza secundă, islandezii au fost de nerecunoscut, în timp ce africanii au zburdat pe teren. Etebo a tras din marginea careului, dar Halldorsson a reţinut (46), la primul şut pe poartă al nigerienilor.
 
Echipa antrenată de germanul Gernot Rohr a deschis scorul la capătul unui contraatac (49), purtat de Moses, care a centrat bine în careu, Musa a preluat şi a şutat din voleu, fără speranţe pentru portar.
 
Ndidi (57) a şutat de la 30 de metri, dar portarul a scos de sub transversală mingea deviată de un fundaş. Moses (66) a tras pe lângă vinclu, din unghi, după care Gislason (68) a expediat mingea din afara careului, dar fără a atinge ţinta.
 
Nigeria, cea mai tânără echipă de la turneul final, a ratat prin Balogun (72), care a trimis cu capul puţin peste, la un corner, după care Musa (74) a şutat din marginea careului, mingea izbind bara transversală.
 
Acelaşi Ahmed Musa a marcat al doilea gol al africanilor, după ce a driblat şi portarul, la capătul unei acţiuni personale (75).
 
Islanda a avut şansa de a reveni în joc, dar a ratat un penalty în min. 82, prin Gylfi Sigurdsson (şut peste poartă), lovitura de pedeapsă fiind acordată prin sistemul VAR, pentru un fault comis de Ebuehi la Bjorn Sigurdarson.
 
Insularii nu au reuşit nici măcar golul de onoare, şutul lui Finnbogason (88) fiind prins de portar.
 
Cele două echipe s-au mai înfruntat o singură dată, în 1981, într-un meci amical la Reykjavik, câştigat cu 3-0 de gazde.
 
Nigeria avea doar o victorie în ultimele sale 13 meciuri la Cupa Mondială (trei egaluri, nouă eşecuri), 1-0 cu Bosnia, pe 21 iunie 2014.
 
Ahmed Musa a ajuns la patru goluri marcate la Cupa Mondială, primele două fiind reuşite în 2014, când Argentina învingea Nigeria cu 3-2. Musa este primul nigerian care marchează la două Cupe Mondiale.
 
În ultimele partide din grupă, pe 26 iunie, Nigeria va da replica Argentinei, la Sankt Petersburg (stadionul Sankt Petersburg), iar Islanda va întâlni Croaţia, la Rostov pe Don (Rostov Arena). Croaţia este deja câştigătoarea grupei, în timp ce pentru locul al doilea se bat cu şanse Nigeria, Argentina şi Islanda.
 
Nigeria - Islanda 2-0 (0-0)
A marcat: Ahmed Musa (49, 75).
Gylfi Sigurdsson a ratat un penalty în min. 82 (şut peste poartă).
Volgograd, Volgograd Arena: 40.904 spectatori
Cupa Mondială FIFA 2018, Grupa D

Au evoluat echipele:

Nigeria: 23. Francis Uzoho - 22. Kenneth Omeruo, 5. William Troost-Ekong, 6. Leon Balogun - 11. Victor Moses, 8. Oghenekaro Peter Etebo (18. Alex Iwobi, 90), 10. John Obi Mikel (căpitan), 4. Onyinye Wilfred Ndidi, 2. Bryan Idowu (21. Tyronne Ebuehi, 46) - 7. Ahmed Musa, 14. Kelechi Iheanacho (9. Odion Ighalo, 85). Selecţioner: Gernot Rohr.
Rezerve neutilizate: 1. Ikechukwu Ezenwa, 16. Daniel Akpeyi - 3. Elderson Echiejile, 20. Chidozie Awaziem, 12. Abdullahi Shehu, 15. Joel Obi, 17. Ogenyi Onazi, 19. John Ogu, 13. Simeon Nwankwo.

Islanda: 1. Hannes Halldorsson - 2. Birkir Saevarsson, 14. Kari Arnason, 6. Ragnar Sigurdsson (5. Sverrir Ingason, 65), 18. Hordur Magnusson - 19. Rurik Gislason, 17. Aron Gunnarsson (căpitan; 23. Ari Skulason, 87), 10. Gylfi Sigurdsson, 8. Birkir Bjarnason - 22. Jon Bodvarsson (9. Bjorn Sigurdarson, 71), 11. Alfred Finnbogason. Selecţioner: Heimir Hallgrimsson.
Rezerve neutilizate: 12. Frederik Schram, 13. Runar Runarsson - 15. Holmar Eyjolfsson, 3. Samuel Fridjonsson, 4. Albert Gudmundsson, 16. Olafur Skulason, 21. Arnor Traustason, 20. Emil Hallfredsson, 7. Johann Gudmundsson.

Cartonaşe galbene: Idowu (44).

Arbitru: Matt Conger (Noua Zeelandă); arbitri asistenţi: Simon Lount (Noua Zeelandă), Tevita Magasini (Tonga); arbitru de rezervă: Ricardo Montero (Costa Rica). Arbitru video: Massimiliano Irrati (Italia); arbitri asistenţi video: Elenito Di Liberatore (Italia), Pawel Gil (Polonia), Gianluca Rocchi (Italia).






Taguri: CM 2018    Nigeria    Islanda    Ahmed Musa   

» Preliminarii CM 2018 - program si rezultate
» Cupa Mondiala - rezultate
Comenteaza

Ultimele stiri - Cupa Mondiala

CM 2022: Qatarul, acuzat că a organizat "operaţiuni negre" pentru subminarea concurenţei

Qatarul, ţara gazdă a viitoarei Cupei Mondiale de fotbal, în 2022, ar fi coordonat o campanie secretă de propagandă bazată pe "operaţiuni negre", pentru a submina...

CM 2018: Cifrele turneului final din Rusia

Croatul Ivan Perisic este jucătorul care a alergat cel mai mult la Cupa Mondială de fotbal din Rusia, cu 72,5 km, un record de 12 autogoluri sau 135 de ani, vârsta combinată a...

CM 2018: Aproape 3,5 milioane de oameni au urmărit finala Franţa - Croaţia la TVR 1

Aproape 3,5 milioane de oameni au urmărit finala Cupei Mondiale de fotbal din Rusia, Franţa - Croaţia (4-2), duminică, la TVR 1. Partida disputată pe 15 iulie, de la ora 18,00, pe Stadionul...

Luka Modrić, cel mai bun jucător al Cupei Mondiale

Mijlocaşul croat Luka Modrić a fost desemat, duminică, cel mai bun jucător al Cupei Mondiale, el fiind premiat după finala pierdută de Croaţia, scor 2-4, cu Franţa.   Kylian...

CM 2018 - finala: Franţa - Croaţia 4-2

Selecţionata Franţei a câştigat al doilea său titlu mondial, după ce a învins echipa Croaţiei cu scorul de 4-2 (2-1), duminică, pe Stadionul Lujniki din Moscova,...

CM 2018 - finala mică: Belgia - Anglia 2-0

Echipa Belgiei a încheiat pe locul 3 Cupa Mondială de fotbal 2018, după ce a învins cu 2-0 (1-0) Anglia în finala mică, disputată sâmbătă la Sankt...

CM 2018 - semifinala: Croatia - Anglia 2-1 după prelungiri

Selecţionata Croaţiei s-a calificat în premieră în finala Cupei Mondiale de fotbal, miercuri seara, după ce a învins formaţia Angliei cu scorul de 2-1 (0-1, 1-1), la capătul prelungirilor,...

CM 2018 - semifinala: Franta - Belgia 1-0

Selecţionata Franţei s-a calificat în finala Cupei Mondiale de fotbal din Rusia, după ce a învins reprezentativa Belgiei cu scorul de 1-0 (0-0), marţi seara, la Sankt...

CM 2018: TVR 1, lider de audienţă cu meciurile din sferturile turneului din Rusia

Cele patru partide din faza sferturilor de finală ale Cupei Mondiale de fotbal din Rusia au plasat postul TVR 1 pe primul loc ca audienţă la toate categoriile de public: naţional, urban şi...

CM 20118 - sferturi: Rusia - Croaţia 2-2, 3-4p

Selecţionata Croaţiei s-a calificat în semifinalele Cupei Mondiale de fotbal 2018, după ce a învins echipa gazdă, Rusia, cu 4-3 la loviturile de departajare, scor 2-2 (1-1,...

CM 2018 - sferturi: Suedia - Anglia 0-2

Selecţionata Angliei s-a calificat în semifinalele Cupei Mondiale de fotbal din Rusia, sâmbătă, după ce a învins formaţia Suediei cu scorul de 2-0 (1-0), la...




Top News

-Mircea Rednic: Mi-aş fi dorit să câştigăm, FCSB nu şi-a creat nicio ocazie

-Nicolae Dică: Dacă rămâneam în 11 jucători puteam să câştigăm cu Dinamo

-Cristian Bălgrădean: Cred că dacă rămâneam 11 la 11 puteam întoarce scorul

-Ianis Hagi, convocat în premieră la echipa naţională a României

-Antonio Conceicao a încercat să-şi convingă jucătorii că meciul cu Dunărea Călăraşi e dificil

-Mirel Rădoi a convocat 20 de jucători la naţionala Under 21 pentru meciul amical cu Belgia

-Marius Şumudică susţine că a primit ofertă de la CFR Cluj




S-au nascut azi

Adrian Iordache
România
37 ani

Cristian Álvarez
Argentina
33 ani

Cristian Soporan
România
43 ani

Daniel Yeboah
Coasta de Fildeș
34 ani

Daouda Mariko
Coasta de Fildeș
37 ani

David Embé
Camerun
45 ani

Diogo Santos
Portugalia
34 ani

Felix Roth
Germania
31 ani

Gheorghe Mulțescu
România
67 ani

Giuseppe Prestia
Italia
25 ani

Iosif Kovacs
România
97 ani

Ivica Dragutinović
Serbia
43 ani

Jeffrey Bruma
Olanda
27 ani

Karel Brückner
Cehia
79 ani

Lucas Barrios
Paraguay
34 ani

Marco Bizot
Olanda
27 ani

Nicolae Stanciu
România
45 ani

Pedro Reyes
Chile
46 ani

Quim
Portugalia
43 ani

Roberto Boninsegna
Italia
75 ani

Silviu Bălace
România
40 ani

Vladimir Božović
Muntenegru
37 ani

Željko Petrović
Yugoslavia
53 ani


Liga 1
Steaua Bucuresti ASA CFR Cluj
CS Universitatea Gaz Metan Mediaș
Dinamo FC Botosani Pandurii
CSM Iasi Viitorul Constanta
Concordia Chiajna
-

Arhiva Stiri Romanian Soccer
L M M J V S D
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    


2018-2019


Liga 1 2018-2019
09.11.2018 CS Universitatea Craiova Sepsi Sfântu Gheorghe C
10.11.2018 Astra Giurgiu CSM Politehnica Iaşi C
10.11.2018 FC Viitorul Concordia Chiajna C
10.11.2018 CFR 1907 Cluj Dunărea Călărași C
11.11.2018 Dinamo București Fotbal Club FCSB C
12.11.2018 FC Hermannstadt FC Botoșani C
12.11.2018 Gaz Metan Mediaș FC Voluntari C


1. CFR 1907 Cluj 30
2. Fotbal Club FCSB 28
3. CS Universitatea Craiova 26
4. FC Viitorul 26
5. Gaz Metan Mediaș 25
6. Astra Giurgiu 20
7. Sepsi Sfântu Gheorghe 20
8. Dunărea Călărași 17
9. Dinamo București 17
10. Concordia Chiajna 17
11. CSM Politehnica Iaşi 17
12. FC Botoșani 16
13. FC Hermannstadt 15
14. FC Voluntari 8
Clasament 2018-2019

Liga 2


Liga 2
09.11.2018 CS Mioveni Dacia Unirea Brăila C
09.11.2018 Petrolul Ploiești Ripensia Timișoara C
10.11.2018 Luceafărul Oradea Metaloglobus București C
10.11.2018 ACS Energeticianul Petroșani CS Balotești C
10.11.2018 Aerostar Bacău UTA Arad C
10.11.2018 FC Argeș Pitești ACS Poli Timișoara C
10.11.2018 ASC Daco-Getica Bucureşti SSC Farul Constanţa C
10.11.2018 Chindia Târgoviște Pandurii Târgu-Jiu C
11.11.2018 Universitatea Cluj Academica Clinceni C
12.11.2018 ASU Politehnica Timişoara
18:00
FC Snagov   C


1. Chindia Târgoviște 38
2. Petrolul Ploiești 35
3. Universitatea Cluj 33
4. Academica Clinceni 33
5. FC Snagov 33
6. FC Argeș Pitești 32
7. CS Mioveni 30
8. ACS Energeticianul Petroșani 24
9. UTA Arad 23
10. Pandurii Târgu-Jiu 21
11. ASC Daco-Getica Bucureşti 21
12. ASU Politehnica Timişoara 21
13. Metaloglobus București 20
14. Luceafărul Oradea 18
15. Aerostar Bacău 18
16. SSC Farul Constanţa 14
17. Ripensia Timișoara 12
18. CS Balotești 11
19. ACS Poli Timișoara 5
20. Dacia Unirea Brăila 5
Clasament Liga 2

C1


Liga 3 C1
26.05.2017 Olimpic Cetate Râşnov Aerostar Bacău C
26.05.2017 Sporting Liești Olimpia Râmnicu-Sărat C
26.05.2017 Metalosport Galaţi SC Bacău C
26.05.2017 Avântul Valea Mărului CSM Roman C
26.05.2017 AFC Odorheiu-Secuiesc Atletico Vaslui C
26.05.2017 AFK Csíkszereda Știința Miroslava C
26.05.2017 AFC Hărman CSM Pașcani C


1. Știința Miroslava 64
2. AFC Hărman 63
3. AFK Csíkszereda 63
4. Aerostar Bacău 48
5. Avântul Valea Mărului 43
6. CSM Roman 40
7. Olimpic Cetate Râşnov 38
8. Sporting Liești 38
9. Olimpia Râmnicu-Sărat 34
10. Metalosport Galaţi 30
11. Atletico Vaslui 29
12. AFC Odorheiu-Secuiesc 28
13. CSM Pașcani 23
14. Sportul Chişcani 16
15. SC Bacău -19
Clasament C1

C2


Liga 3 C2
26.05.2017 Astra Giurgiu II Metaloglobus București C
26.05.2017 FC Viitorul II CS Tunari C
26.05.2017 Arsenal Malu Petrolistul Boldești C
26.05.2017 Unirea Slobozia Viitorul Domnești C
26.05.2017 CSM Olteniţa Dinamo II București C
26.05.2017 Axiopolis Sport Cernavodă Delta Dobrogea Tulcea C
26.05.2017 SC Popeşti Leordeni Înainte Modelu C


1. Metaloglobus București 60
2. Viitorul Domnești 49
3. CS Tunari 46
4. FC Viitorul II 44
5. Unirea Slobozia 41
6. Delta Dobrogea Tulcea 39
7. SC Popeşti Leordeni 39
8. Dinamo II București 38
9. CSM Olteniţa 35
10. Astra Giurgiu II 35
11. Axiopolis Sport Cernavodă 34
12. Înainte Modelu 29
13. Petrolistul Boldești 22
14. Arsenal Malu 0
Clasament C2

C3


Liga 3 C3
26.05.2017 Steaua București II FC Aninoasa C
26.05.2017 FCM Alexandria SCM Argeș Pitești 2012 C
26.05.2017 CS Podari Concordia Chiajna II C
26.05.2017 ACSO Filiaşi ACS URBAN Titu C
26.05.2017 Sporting Roșiori-de-Vede Atletic Bradu C
26.05.2017 Flacăra Moreni CS Mioveni II C
26.05.2017 FC Voluntari II ACS Şirineasa C


1. SCM Argeș Pitești 2012 72
2. Atletic Bradu 47
3. FC Voluntari II 44
4. FCM Alexandria 44
5. Flacăra Moreni 43
6. Concordia Chiajna II 40
7. Sporting Roșiori-de-Vede 40
8. CS Universitatea Craiova II 38
9. CS Mioveni II 38
10. ACSO Filiaşi 37
11. FC Aninoasa 37
12. Steaua București II 35
13. ACS Şirineasa 27
14. ACS URBAN Titu 23
15. CS Podari 13
Clasament C3

C4


Liga 3 C4
26.05.2017 Performanţa Ighiu Millenium Giarmata C
26.05.2017 CSM Lugoj CS Național Sebiș C
26.05.2017 Ripensia Timișoara Pandurii Târgu-Jiu II C
26.05.2017 CSM Şcolar Reşiţa ACS Poli Timişoara II C
26.05.2017 UTA Bătrâna Doamnă II Industria Galda de Jos C
26.05.2017 Cetate Deva Nuova Mama Mia Bechicerecul-Mic C
26.05.2017 Gloria Lunca Teuz Cermei Unirea 1924 Alba-Iulia C


1. Ripensia Timișoara 55
2. CSM Şcolar Reşiţa 54
3. CSM Lugoj 51
4. Cetate Deva 49
5. CS Național Sebiș 47
6. Industria Galda de Jos 46
7. Performanţa Ighiu 42
8. Gloria Lunca Teuz Cermei 28
9. ACS Poli Timişoara II 27
10. Pandurii Târgu-Jiu II 27
11. Unirea 1924 Alba-Iulia 26
12. Millenium Giarmata 24
13. UTA Bătrâna Doamnă II 19
14. Nuova Mama Mia Bechicerecul-Mic 18
Clasament C4

C5


Liga 3 C5
26.05.2017 FC Zalău ASA Târgu-Mureş II C
26.05.2017 FC Hermannstadt Sănătatea Cluj C
26.05.2017 Gaz Metan Mediaș II ASF Comuna Recea C
26.05.2017 Recolta Dorolţ Unirea Jucu C
26.05.2017 Unirea Dej CS Oşorhei C
26.05.2017 Viitorul Ulmeni Metalurgistul Cugir C
26.05.2017 Avântul Reghin CS Iernut C


1. FC Hermannstadt 67
2. Metalurgistul Cugir 55
3. Unirea Jucu 53
4. Sănătatea Cluj 53
5. ASF Comuna Recea 50
6. FC Zalău 49
7. Avântul Reghin 46
8. Gaz Metan Mediaș II 46
9. Unirea Dej 38
10. Viitorul Ulmeni 33
11. CS Iernut 29
12. ASA Târgu-Mureş II 27
13. CS Oşorhei 23
14. Recolta Dorolţ 17
15. FC Bistriţa 8
Clasament C5

Decizie ONJN nr.1046/19.06.2017
Gazduit de HostX.ro