Liga 1
Romanian Soccer  Cauta in Romanian Soccer
Romanian Soccer
Nationala Romaniei
 

FOTBAL INTERNATIONAL

-

UK Anglia:Premier League

-

Clasament Premier League

-

Clasament Championship

-

IT Italia: Serie A

-

Clasament Serie A Italia

-

Clasament Serie B Italia

-

SP Spain:Primera División

-

Clasament Primera Division

-

DE Germania: Bundesliga

-

Clasament Bundesliga

-

Clasament Zweite Bundesliga

-

FR Franta: Ligue 1

-

Clasament Ligue 1

-

PO Portugalia: Liga Sagres

-

Clasament Portugalia

-

OL Olanda: Eredivisie

-

Clasament Olanda

-

BE Belgia: Jupiler League

-

Clasament Belgia

-

TU Turcia: Süper Lig

-

Clasament Turcia

-

GR Grecia:Ethniki Katigoria

-

RU Rusia: Premier League

-

Clasament Rusia

-

UC Ucraina: Vyscha Liga

-

ball America de Sud

-

ball Africa

-

Cupa Africii pe Natiuni

-

ball Asia

-


Cupa Mondiala 24.06.2018 - 23:03

CM 2018: Polonia - Columbia 0-3

CM 2018: Polonia - Columbia 0-3
Reprezentativa Columbiei a învins selecţionata Poloniei cu scorul de 3-0 (1-0), duminică seara, pe Kazan Arena, în Grupa H a Cupei Mondiale de fotbal din Rusia, iar fosta adversară a României în preliminarii este virtual eliminată.
 
"Los Cafeteros", care au debutat cu stângul la turneul din Rusia, 1-2 cu Japonia, s-au impus prin golurile marcate de Yerry Mina (40), Radamel Falcao (70), Juan Guillermo Cuadrado (75).
 
În prima repriză, cele două echipe au căutat punctele slabe, dar au sfârşit prin a se anihila reciproc, deşi sud-americanii au avut mai mult iniţiativa. Prima ocazie notabilă a venit abia în min. 36, când Cuadrado a pătruns pe flancul drept, dar şutul său-centrare a fost respins de portarul Szczesny, coechipierul său de la Juventus.
 
Columbia a deschis scorul în min. 40, când fundaşul Yerry Mina a reluat cu capul, din centrarea lui James Rodriguez.
 
Echipa antrenată de argentinianul Jose Pekerman a început mai bine şi repriza secundă, dar şuturile lui Quintero şi Falcao s-au dus în afara porţii. Nici James Rodriguez (53) nu a avut mai multă şansă, fiind blocat de Bednarek, în timp ce Quintero (56) nu s-a ales decât cu un corner.
 
Polonia putea schimba soarta partidei în min. 58, când Lewandowski a rămas singur cu Ospina, dar a fost blocat excelent de acesta.
 
Columbienii s-au desprins în min. 70, când Falcao a fost angajat excelent de Quintero şi l-a învins pe portarul polonez cu un şut cu exteriorul. Pentru "El Tigre" a fost primul său gol la Cupa Mondială, deoarece la ediţia din 2014 a lipsit, fiind accidentat.
 
Sud-americanii au tranşat soarta meciului în min. 75, când Cuadrado a scăpat pe contraatac, după o pasă de la James Rodriguez şi a marcat fără probleme.
 
Polonezii nu au reuşit nici măcar golul de onoare, deoarece Uribe (81) a blocat salvator la şutul lui Krychowiak, iar Ospina a respins de sub transversală (88) şutul lui Lewandowski, de la 22 de metri.
 
Columbia putea să mai marcheze o dată, dar Bednarek (84) a respins din faţa porţii goale mingea trimisă cu călcâiul de Uribe.
 
Polonia nu a trecut niciodată de grupă după ce a pierdut primul său meci la o ediţie a Cupei Mondiale, iar acum speră să obţină măcar o victorie, în ultimul meci din grupă.
 
Cele două echipe nu s-au întâlnit până acum într-un meci oficial, dar au disputat cinci partide amicale, Columbia câştigând-o pe ultima, cu 2-1, la Chorzow, în 2006.
 
Nawalka a jucat ultimul său meci la naţională (34 selecţii) în 1980, într-un meci amical câştigat de Polonia cu 4-1 la Bogota.
 
În celălalt meci al grupei, disputat tot duminică, Japonia şi Senegalul au terminat la egalitate, 2-2. Ultimele jocuri din grupă vor avea loc pe 28 iunie, Japonia - Polonia, la Volgograd (Volgograd Arena), şi Senegal - Columbia, la Samara (Samara Arena). În afara Poloniei, celelalte trei echipe au şanse de calificare în optimi.
 
Polonia - Columbia 0-3 (0-1)
Au marcat: Yerry Mina (40), Radamel Falcao (70), Juan Guillermo Cuadrado (75).
Kazan, Kazan Arena: 42.873 spectatori
Cupa Mondială FIFA 2018, Grupa H

Au evoluat echipele:

Polonia: 1. Wojciech Szczesny - 20. Lukasz Piszczek, 5. Jan Bednarek, 2. Michal Pazdan (15. Kamil Glik, 80) - 18. Bartosz Bereszynski (14. Lukasz Teodorczyk, 72), 10. Grzegorz Krychowiak, 6. Jacek Goralski, 13. Maciej Rybus - 19. Piotr Zielinski, 9. Robert Lewandowski (căpitan), 23. Dawid Kownacki (11. Kamil Grosicki, 57). Selecţioner: Adam Nawalka.
Rezerve neutilizate: 12. Bartosz Bialkowski, 22. Lukasz Fabianski - 3. Artur Jedrzejczyk, 4. Thiago Cionek, 16. Jakub Blaszczykowski, 8. Karol Linetty, 17. Slawomir Peszko, 21. Rafal Kurzawa, 7. Arkadiusz Milik.

Columbia: 1. David Ospina - 4. Santiago Arias, 23. Davinson Sanchez, 13. Yerry Mina, 17. Johan Mojica - 8. Abel Aguilar (15. Mateus Uribe, 32), 5. Wilmar Barrios - 11. Juan Guillermo Cuadrado, 20. Juan Quintero (16. Jefferson Lerma, 73), 10. James Rodriguez - 9. Radamel Falcao (căpitan; 7. Carlos Bacca, 78). Selecţioner: Jose Pekerman.
Rezerve neutilizate: 12. Camilo Vargas, 22. Jose Fernando Cuadrado - 2. Cristian Zapata, 3. Oscar Murillo, 18. Farid Diaz, 14. Luis Muriel, 19. Miguel Borja, 21. Jose Izquierdo.

Cartonaşe galbene: Bednarek (61), Goralski (85).

Arbitru: Cesar Ramos; arbitri asistenţi: Marvin Torrentera, Miguel Hernandez (toţi din Mexic); arbitru de rezervă: Julio Bascunan (Chile); arbitru asistent de rezervă: Christian Schiemann (Chile).  Arbitru video: Mauro Vigliano (Argentina); arbitri asistenţi video: Roberto Diaz (Spania), Gery Vargas (Bolivia, Daniele Orsato (Italia).






Taguri: CM 2018    Polonia    Columbia    Yerry Mina    Radamel Falcao    Juan Guillermo Cuadrado   

» Preliminarii CM 2018 - program si rezultate
» Cupa Mondiala - rezultate
Comenteaza

Ultimele stiri - Cupa Mondiala

CM 2022: Qatarul, acuzat că a organizat "operaţiuni negre" pentru subminarea concurenţei

Qatarul, ţara gazdă a viitoarei Cupei Mondiale de fotbal, în 2022, ar fi coordonat o campanie secretă de propagandă bazată pe "operaţiuni negre", pentru a submina...

CM 2018: Cifrele turneului final din Rusia

Croatul Ivan Perisic este jucătorul care a alergat cel mai mult la Cupa Mondială de fotbal din Rusia, cu 72,5 km, un record de 12 autogoluri sau 135 de ani, vârsta combinată a...

CM 2018: Aproape 3,5 milioane de oameni au urmărit finala Franţa - Croaţia la TVR 1

Aproape 3,5 milioane de oameni au urmărit finala Cupei Mondiale de fotbal din Rusia, Franţa - Croaţia (4-2), duminică, la TVR 1. Partida disputată pe 15 iulie, de la ora 18,00, pe Stadionul...

Luka Modrić, cel mai bun jucător al Cupei Mondiale

Mijlocaşul croat Luka Modrić a fost desemat, duminică, cel mai bun jucător al Cupei Mondiale, el fiind premiat după finala pierdută de Croaţia, scor 2-4, cu Franţa.   Kylian...

CM 2018 - finala: Franţa - Croaţia 4-2

Selecţionata Franţei a câştigat al doilea său titlu mondial, după ce a învins echipa Croaţiei cu scorul de 4-2 (2-1), duminică, pe Stadionul Lujniki din Moscova,...

CM 2018 - finala mică: Belgia - Anglia 2-0

Echipa Belgiei a încheiat pe locul 3 Cupa Mondială de fotbal 2018, după ce a învins cu 2-0 (1-0) Anglia în finala mică, disputată sâmbătă la Sankt...

CM 2018 - semifinala: Croatia - Anglia 2-1 după prelungiri

Selecţionata Croaţiei s-a calificat în premieră în finala Cupei Mondiale de fotbal, miercuri seara, după ce a învins formaţia Angliei cu scorul de 2-1 (0-1, 1-1), la capătul prelungirilor,...

CM 2018 - semifinala: Franta - Belgia 1-0

Selecţionata Franţei s-a calificat în finala Cupei Mondiale de fotbal din Rusia, după ce a învins reprezentativa Belgiei cu scorul de 1-0 (0-0), marţi seara, la Sankt...

CM 2018: TVR 1, lider de audienţă cu meciurile din sferturile turneului din Rusia

Cele patru partide din faza sferturilor de finală ale Cupei Mondiale de fotbal din Rusia au plasat postul TVR 1 pe primul loc ca audienţă la toate categoriile de public: naţional, urban şi...

CM 20118 - sferturi: Rusia - Croaţia 2-2, 3-4p

Selecţionata Croaţiei s-a calificat în semifinalele Cupei Mondiale de fotbal 2018, după ce a învins echipa gazdă, Rusia, cu 4-3 la loviturile de departajare, scor 2-2 (1-1,...

CM 2018 - sferturi: Suedia - Anglia 0-2

Selecţionata Angliei s-a calificat în semifinalele Cupei Mondiale de fotbal din Rusia, sâmbătă, după ce a învins formaţia Suediei cu scorul de 2-0 (1-0), la...




Top News

-Costel Enache s-a despărţit de FC Botoşani. Ciobotariu a fost prezentat gruparea botoşăneană

-Cosmin Contra a făcut apel la suporteri pentru a nu mai avea parte de meciuri cu porţile închise

-Alexandru Mitriţă, incert pentru meciul România - Lituania

-Ciprian Tătăruşanu: Lituania nu e un adversar aşa de slab cum crede lumea

-Biletul zilei "sigur" din fotbal pentru aceasta saptamana

-Croaţia şi-a luat revanşa în faţa Spaniei (3-2), în Liga Naţiunilor

-Anglia a învins Statele Unite (3-0), în meciul de retragere al lui Wayne Rooney




S-au nascut azi

Adrián Colunga
Spania
34 ani

Aguiar Burgos
Uruguay
33 ani

Bernd Schneider
Germania
45 ani

Dondu Avaa
Nigeria
40 ani

Eric Lichaj
SUA
30 ani

Ervin Skela
Albania
42 ani

FLAMENGO RIO DE JANEIRO
Brazilia
123 ani

Florin Croitoru
România
40 ani

Giovanni Rosso
Croația
46 ani

Gomo Onduku
Nigeria
25 ani

Luís Alberto
Brazilia
35 ani

Milan Gajić
Serbia
32 ani

Mimoun Azaouagh
Germania
36 ani

Nani
Portugalia
32 ani

Roman Zozulya
Ucraina
29 ani

Thomas Libiih
Camerun
52 ani

Titi Camara
Guineea
46 ani

Virgil Dridea
România
78 ani


Liga 1
Steaua Bucuresti ASA CFR Cluj
CS Universitatea Gaz Metan Mediaș
Dinamo FC Botosani Pandurii
CSM Iasi Viitorul Constanta
Concordia Chiajna
-

Arhiva Stiri Romanian Soccer
L M M J V S D
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    


2018-2019


Liga 1 2018-2019
09.11.2018 CS Universitatea Craiova Sepsi Sfântu Gheorghe C
10.11.2018 Astra Giurgiu CSM Politehnica Iaşi C
10.11.2018 FC Viitorul Concordia Chiajna C
10.11.2018 CFR 1907 Cluj Dunărea Călărași C
11.11.2018 Dinamo București Fotbal Club FCSB C
12.11.2018 FC Hermannstadt FC Botoșani C
12.11.2018 Gaz Metan Mediaș FC Voluntari C


1. CFR 1907 Cluj 30
2. Fotbal Club FCSB 28
3. CS Universitatea Craiova 26
4. FC Viitorul 26
5. Gaz Metan Mediaș 25
6. Astra Giurgiu 20
7. Sepsi Sfântu Gheorghe 20
8. Dunărea Călărași 17
9. Dinamo București 17
10. Concordia Chiajna 17
11. CSM Politehnica Iaşi 17
12. FC Botoșani 16
13. FC Hermannstadt 15
14. FC Voluntari 8
Clasament 2018-2019

Liga 2


Liga 2
09.11.2018 CS Mioveni Dacia Unirea Brăila C
09.11.2018 Petrolul Ploiești Ripensia Timișoara C
10.11.2018 Luceafărul Oradea Metaloglobus București C
10.11.2018 ACS Energeticianul Petroșani CS Balotești C
10.11.2018 Aerostar Bacău UTA Arad C
10.11.2018 FC Argeș Pitești ACS Poli Timișoara C
10.11.2018 ASC Daco-Getica Bucureşti SSC Farul Constanţa C
10.11.2018 Chindia Târgoviște Pandurii Târgu-Jiu C
11.11.2018 Universitatea Cluj Academica Clinceni C
12.11.2018 ASU Politehnica Timişoara
18:00
FC Snagov   C


1. Chindia Târgoviște 38
2. Petrolul Ploiești 35
3. Universitatea Cluj 33
4. Academica Clinceni 33
5. FC Snagov 33
6. FC Argeș Pitești 32
7. CS Mioveni 30
8. ACS Energeticianul Petroșani 24
9. UTA Arad 23
10. Pandurii Târgu-Jiu 21
11. ASC Daco-Getica Bucureşti 21
12. ASU Politehnica Timişoara 21
13. Metaloglobus București 20
14. Luceafărul Oradea 18
15. Aerostar Bacău 18
16. SSC Farul Constanţa 14
17. Ripensia Timișoara 12
18. CS Balotești 11
19. ACS Poli Timișoara 5
20. Dacia Unirea Brăila 5
Clasament Liga 2

C1


Liga 3 C1
26.05.2017 Olimpic Cetate Râşnov Aerostar Bacău C
26.05.2017 Sporting Liești Olimpia Râmnicu-Sărat C
26.05.2017 Metalosport Galaţi SC Bacău C
26.05.2017 Avântul Valea Mărului CSM Roman C
26.05.2017 AFC Odorheiu-Secuiesc Atletico Vaslui C
26.05.2017 AFK Csíkszereda Știința Miroslava C
26.05.2017 AFC Hărman CSM Pașcani C


1. Știința Miroslava 64
2. AFC Hărman 63
3. AFK Csíkszereda 63
4. Aerostar Bacău 48
5. Avântul Valea Mărului 43
6. CSM Roman 40
7. Olimpic Cetate Râşnov 38
8. Sporting Liești 38
9. Olimpia Râmnicu-Sărat 34
10. Metalosport Galaţi 30
11. Atletico Vaslui 29
12. AFC Odorheiu-Secuiesc 28
13. CSM Pașcani 23
14. Sportul Chişcani 16
15. SC Bacău -19
Clasament C1

C2


Liga 3 C2
26.05.2017 Astra Giurgiu II Metaloglobus București C
26.05.2017 FC Viitorul II CS Tunari C
26.05.2017 Arsenal Malu Petrolistul Boldești C
26.05.2017 Unirea Slobozia Viitorul Domnești C
26.05.2017 CSM Olteniţa Dinamo II București C
26.05.2017 Axiopolis Sport Cernavodă Delta Dobrogea Tulcea C
26.05.2017 SC Popeşti Leordeni Înainte Modelu C


1. Metaloglobus București 60
2. Viitorul Domnești 49
3. CS Tunari 46
4. FC Viitorul II 44
5. Unirea Slobozia 41
6. Delta Dobrogea Tulcea 39
7. SC Popeşti Leordeni 39
8. Dinamo II București 38
9. CSM Olteniţa 35
10. Astra Giurgiu II 35
11. Axiopolis Sport Cernavodă 34
12. Înainte Modelu 29
13. Petrolistul Boldești 22
14. Arsenal Malu 0
Clasament C2

C3


Liga 3 C3
26.05.2017 Steaua București II FC Aninoasa C
26.05.2017 FCM Alexandria SCM Argeș Pitești 2012 C
26.05.2017 CS Podari Concordia Chiajna II C
26.05.2017 ACSO Filiaşi ACS URBAN Titu C
26.05.2017 Sporting Roșiori-de-Vede Atletic Bradu C
26.05.2017 Flacăra Moreni CS Mioveni II C
26.05.2017 FC Voluntari II ACS Şirineasa C


1. SCM Argeș Pitești 2012 72
2. Atletic Bradu 47
3. FC Voluntari II 44
4. FCM Alexandria 44
5. Flacăra Moreni 43
6. Concordia Chiajna II 40
7. Sporting Roșiori-de-Vede 40
8. CS Universitatea Craiova II 38
9. CS Mioveni II 38
10. ACSO Filiaşi 37
11. FC Aninoasa 37
12. Steaua București II 35
13. ACS Şirineasa 27
14. ACS URBAN Titu 23
15. CS Podari 13
Clasament C3

C4


Liga 3 C4
26.05.2017 Performanţa Ighiu Millenium Giarmata C
26.05.2017 CSM Lugoj CS Național Sebiș C
26.05.2017 Ripensia Timișoara Pandurii Târgu-Jiu II C
26.05.2017 CSM Şcolar Reşiţa ACS Poli Timişoara II C
26.05.2017 UTA Bătrâna Doamnă II Industria Galda de Jos C
26.05.2017 Cetate Deva Nuova Mama Mia Bechicerecul-Mic C
26.05.2017 Gloria Lunca Teuz Cermei Unirea 1924 Alba-Iulia C


1. Ripensia Timișoara 55
2. CSM Şcolar Reşiţa 54
3. CSM Lugoj 51
4. Cetate Deva 49
5. CS Național Sebiș 47
6. Industria Galda de Jos 46
7. Performanţa Ighiu 42
8. Gloria Lunca Teuz Cermei 28
9. ACS Poli Timişoara II 27
10. Pandurii Târgu-Jiu II 27
11. Unirea 1924 Alba-Iulia 26
12. Millenium Giarmata 24
13. UTA Bătrâna Doamnă II 19
14. Nuova Mama Mia Bechicerecul-Mic 18
Clasament C4

C5


Liga 3 C5
26.05.2017 FC Zalău ASA Târgu-Mureş II C
26.05.2017 FC Hermannstadt Sănătatea Cluj C
26.05.2017 Gaz Metan Mediaș II ASF Comuna Recea C
26.05.2017 Recolta Dorolţ Unirea Jucu C
26.05.2017 Unirea Dej CS Oşorhei C
26.05.2017 Viitorul Ulmeni Metalurgistul Cugir C
26.05.2017 Avântul Reghin CS Iernut C


1. FC Hermannstadt 67
2. Metalurgistul Cugir 55
3. Unirea Jucu 53
4. Sănătatea Cluj 53
5. ASF Comuna Recea 50
6. FC Zalău 49
7. Avântul Reghin 46
8. Gaz Metan Mediaș II 46
9. Unirea Dej 38
10. Viitorul Ulmeni 33
11. CS Iernut 29
12. ASA Târgu-Mureş II 27
13. CS Oşorhei 23
14. Recolta Dorolţ 17
15. FC Bistriţa 8
Clasament C5

Decizie ONJN nr.1046/19.06.2017
Gazduit de HostX.ro