În ciuda ofertei de un milion de euro şi doi jucători contra lui Mihai Roman, oficialii braşoveni se ţin de cuvînt, şi nu destramă echipa
"Eu am rămas la Braşov tocmai pentru ca această echipă să nu se destrame, aşa că nu mă voi apuca să vînd", spunea preşedintele Dinu Gheorghe
Echipa formată de Răzvan Lucescu şi Dinu Gheorghe la FC Braşov acum doi-trei ani, din jucători cu experienţă, la care au crescut şi căpătat experienţă şi fotbalişti tineri, a atras atenţia oamenilor din fotbal, odată cu promovarea în primul eşalon, acolo unde FC Braşov a cîştigat foarte repede respectul adversarilor, prin prestaţiile foarte bune avute. Dacă acum ceva timp, cînd echipa evolua în liga a doua, Mihai Roman era doar un jucător care îşi făcea foarte bine treaba şi ajuta foarte mult echipa, ei bine, acum, tînărul mijlocaş a ajuns să fie indispensabil FC-ului, conducătorii braşoveni nefiind dispuşi să renunţe la fotbalist nici contra sumei de un milion de euro, oferită de FC Timişoara. "Am făcut o ofertă scrisă, un milion de euro plus doi jucători, dar ne-a fost refuzată. Nu am ce să fac mai mult de-atît, cred că echipa noastră e completă şi aşa. Noi l-am fi dat pe Abiodun plus încă un jucător pe lîngă bani, însă propunerea nu a fost acceptată", a declarat Marian Iancu.
De neclintit, indiferent de sumă
În ciuda sumei oferite, sumă record pentru clubul braşovean, conducătorii au rămas de neclintit în decizia de a nu vinde pe nimeni. Ba mai mult, preşedintele Dinu Gheorghe a spus că Mihai Roman este netransferabil, indiferent de ofertele venite de la orice club din prima ligă. "Este adevărat că am refuzat o ofertă pentru Mihai Roman din partea celor de la FC Timişoara. Roman este un jucător important pentru FC Braşov şi pot spune că este netransferabil. Suma pe care o cere FC Braşov pentru el, nu poate fi plătită de niciun club din prima ligă. Mihai Roman va rămîne la FC Braşov, asta este sigur", a declarat preşedintele executiv al FC Braşov, Dinu Gheorghe, pentru site-ul oficial a clubului.
"Nu destram echipa"
Preşedintele braşovean nu gîndeşte aşa doar în ceea ce îl priveşte pe Mihai Roman, ci legat de toţi fotbaliştii aflaţi sub contract cu FC Braşov, care mai au oferte de a se transfera. "Tocmai aceasta este ideea, de a păstra la FC Braşov toţi fotbaliştii, de a rămîne acelaşi grup unit din sezonul trecut, care a făcut o treabă excelentă pentru o nou promovată. Mi se pare normal să nu îl dăm pe Roman, şi nici pe alţii care mai au oferte. Ei pot juca foarte bine la FC Braşov, pot demonstra că au valoare, şi că pot evolua chiar, şi apoi peste un timp chiar îi poţi vinde mult mai bine. Acum însă, nu ne gîndim decît la binele echipei, şi nu la a scoate mai mulţi bani pe ei. Eu am rămas la FC Braşov tocmai ca această echipă să nu se destrame, pentru că, fără lipsă de modestie o spun, dacă eu plecam, mai plecau şi alţi fotbalişti. Aşa că am rămas aici să rămînem acelaşi grup, şi să îl mai şi îmbunătăţim, deci nu o să mă apuc să îl destram chiar eu, nu?", spunea preşedintele lui FC Braşov.
Vineri, de la ora 19.00
În timp ce în ţară cluburile tatonează terenul pentru o parte dintre fotbaliştii de la FC Braşov, în Elveţia, aceştia îşi văd liniştiţi de pregătire sub comanda lui Nicolo Napoli. Vineri, aceştia vor juca primul meci amical din acest stagiu, în compania egiptenilor de la FC Zamalek, partida fiind programată a se disputa de la ora 19.00, ora României. Tot într-un meci amical, egiptenii s-au impus, luni, cu scorul de 2-0 în faţa echipei Şahtior Doneţk. Meciul dintre FC Braşov şi Zamalek se va juca la Anzere, la baza sportivă la care se pregătesc în această perioadă elevii lui Nicolo Napoli. Pînă la meciul de vineri, braşovenii au programate cîte două antrenamente pe zi.
Au ajuns la Anzere
Jucătorii lui FC Braşov au ajuns, duminică, la ora 16.30 la Anzere, iar două ore mai tîrziu au efectuat primul antrenament din Elveţia.
"Stegarii" au ajuns cu bine în Elveţia, acolo unde se află în stagiu de pregătire. Duminică după-amiaza, Ilyeş şi compania au ajuns la Anzere unde s-au cazat la hotelul "Eden". După ce şi-au luat în primire camerele, jucătorii au servit masa, iar apoi au avut un program de odihnă pentru o oră şi jumătate. De la ora 19.00, antrenorul Nicolo Napoli a condus primul antrenament în stagiul din Elveţia, la care au participat toţi jucătorii, iar Ezequias s-a pregătit separat. Baza de pregătire a stegarilor se află la circa 10 minute de mers cu autocarul, iar terenul de antrenament se prezintă în condiţii bune. Ieri, Napoli a condus două şedinţe de pregătire, una de dimineaţă de la ora 10.30, iar cea de a doua de la ora 18.30. Stegarii vor rămîne pînă duminică la Anzere, urmînd ca pentru ultimele patru zile ale cantonamentului să se mute la Les Diablarets. Vineri, braşovenii vor juca primul amical din stagiul din Elveţia, în compania egiptenilor de la FC Zamalek (Egipt), duminică vor susţine al doilea meci cu echipa Sochaux (Franţa), iar pe 22 iulie cu reprezentativa Under 20 a Emiratelor Arabe Unite. Oficialii braşoveni vor ca pe perioada stagiului să mai perfecteze încă un joc amical.
Vrea să îi cunoască
În afară de aspectul sportiv al deplasării în Elveţia, pe care îl vrea a fi unul foarte bun, noul tehnician, Nicolo Napoli speră ca pe perioada cantonamentului să apuce să îi cunoască mai bine pe jucători, iar la întoarcere grupul să fie mult mai unit. "Mă bucur foarte tare că voi avea ocazia de a-i şi cunoaşte pe băieţi, pentru că acolo vom sta non-stop împreună. La Braşov e mai complicat să apuci să cunoşti un jucător, la fel cum îl cunoşti pe perioada unui cantonament. Eu sper să discut cu fiecare şi să revenim înapoi la Braşov ca o adevărată familie unită şi gata de treabă", spunea Napoli.
Pentru moral
Tehnicianul italian consideră că şi rezultatele din meciurile de verificare sînt importante pentru moralul echipei, dar că nici nu trebuie să se facă o tragedie dacă nu se vor cîştiga toate partidele. "Eu mă bucur că am reuşit să începem cu dreptul meciurile de verificare. Contează şi rezultatele pentru moral, dar este mult mai important cum se mişcă echipa. În aceste jocuri trebuie să vedem ce mai este de pus la punct pînă la începerea campionatului. Normal că noi vrem să cîştigăm toate meciurile, acum vom vedea şi cît vom reuşi...", spunea Napoli înaintea plecării spre Elveţia.
Vin banii pe Marius Constantin?
Atacantul dinamovist Marius Niculae şi fundaşul rapidist Marius Constantin au plecat ieri în Cecenia, unde urmează să poarte negocieri cu reprezentanţii clubului Terek Groznîi, pentru perfectarea transferurilor la gruparea care activează în prima ligă din Rusia. Cei doi fotbalişti au plecat cu un avion privat, de pe Aeroportul Aurel Vlaicu, fiind însoţiţi de fostul impresar Ioan Becali. "Ne-am pus de acord cu Terek Groznîi pentru Marius Niculae şi Marius Constantin. Mergem să ne punem de acord în ceea ce priveşte salariile lor. Încă nu am semnat, dar transferurile sînt ca şi realizate", a declarat Becali, duminică, la gsp tv. Dacă transferul lui Marius Constantin se va perfecta, FC Braşov va încasa 50 % din suma de transfer.