Tehnicianul echipei FC Vaslui, Marius Lăcătuş, a declarat că meciul cu Dinamo este unul extrem de important.
"Dacă noi câştigăm această partidă putem termina campionatul pe podium. De aceea eu vreau ca jucătorii mei să rămână concentraţi, astfel încât să se impună fără probleme în faţa dinamoviştilor", a afirmat Lăcătuş.
"Noi vrem să terminăm campionatul pe un loc cât mai bun şi din această cauză trebuie să câştigăm acest meci. Jucăm pentru ultima dată pe terenul nostru, în faţa propriilor suporteri, ultimul meci şi vreau să încheiem sezonul pe un loc 3, care să ne dea posibilitatea de a participa în play-off-ul Ligii Europa", a declarat Marius Lăcătuş.
Acesta a mai declarat că nu este de acord cu inconstanţa în joc a echipei sale şi că speră ca la meciul cu Dinamo fotbaliştii Vasluiului să fie mai buni decât adversarii.
"Cu Dinamo, mizez pe valoarea lotului, pe modul de abordare a jocului în faţa echipelor tari şi pe ceea ce au făcut în acest campionat", a mai spus Marius Lăcătuş.
FC Vaslui şi Dinamo se întâlnesc sâmbătă, de la ora 16:30, în etapa a 34-a a Ligii I, ultima a sezonului.
Lăcătuş se gândeşte la o despărţire de FC Vaslui dacă nu câştigă cupa
Marius Lăcătuş ia în calcul o eventuală plecare de la Vaslui dacă nu va câştiga Cupa României:
"Este prima dată când joc cu trofeul pe masă în postura de antrenor. Ar fi păcat ca activitatea mea să nu fie încununată cu succes aici la Vaslui". Acesta a mai afirmat că decizia finală va fi luată după meciul de la Iaşi cu CFR Cluj, programat miercuri.
"Un rol important în această hotărâre îl va avea familia mea. Dacă merg în Spania, merg în Spania, nu emigrez. Am acolo o casă. Ce va fi voi spune după ultimul meci, finala de la Iaşi. Trebuie să fiu nebun să nu-mi doresc să am continuitate la Vaslui, dar spun că familia este mult mai aproape de mine decât toţi ceilalţi", a subliniat Marius Lăcătuş.
Acasă pentru Steaua înseamnă în Ghencea
Fosta gloriei a Stelei şi actualul antrenor al echipei FC Vaslui, a declarat că nu concepe ca echipa finanţată de Gigi Becali să evolueze la Buzău şi nu în Ghencea.
"Mi se pare o nebunie! Steaua se identifică cu Ghencea. La Buzău echipa va fi primită foarte bine pentru că cei de acolo sunt stelişti, dar tot ce s-a realizat până acum s-a realizat în Ghencea. Ar fi mare păcat ca acest stadion să nu fie utilizat de nimeni. Cât există Steaua consider că Ghencea e casa pentru această echipă".