Naţionala "Celeste" a ieşit "cu fruntea sus" din meciul cu Olanda, pierdut cu 2-3 în semifinalele Cupei Mondiale de fotbal 2010, scrie presa online din Uruguay.
"Cu fruntea sus", titrează pe site-ul său postul de radio Espectador, pentru care
"la Celeste a luptat cu demnitate până în ultimul minut, însă europenii au fost mai buni".
"La Celeste cade în picioare", estimează la rândul său ziarul El Observador.
"Celeştii n-au putut să ajungă în finală, dar au câştigat încă o dată respectul lumii întregi. Au reuşit ceva ce nu s-a mai văzut de 40 de ani şi, în ciuda tristeţii de astăzi după-masă, timpul va avea grijă să-i imortalizeze pe toţi celeştii care în 2010 au apărat tricoul naţionalei în Africa de Sud", continuă publicaţia.
"Odiseea celestă a luat sfârşit", titrează El Pais.
"Înfrângerea este departe de a fi un eşec. Uruguayul, cu fruntea sus, a pierdut cu 2-3 în faţa Olandei şi va juca sâmbătă pentru locul 3", a adăugat principalul cotidian al ţării.
Echipa Uruguayului, dublă campioană mondială în 1930 şi 1950, nu a ocupat niciodată locul 3 la Cupa Mondială. În schimb, a terminat de două ori pe locul 4, în 1954 şi 1970.
Reprezentativa sud-americană va juca pentru locul 3 la CM 2010, împotriva învinsei din semifinala de miercuri, Germania - Spania.