Naţionala Luxemburgului a realizat cea mai mare surpriză, marţi seară, în preliminariile Campionatului European, învingând cu 2-1 reprezentativa Albaniei, în Grupa D. Tot un rezultat neaşteptat poate fi considerat şi înfrângerea Slovaciei pe teren propriu, 0-4 cu Armenia, selecţionată care se menţine în cursa pentru calificare odată cu obţinerea acestui succes.
Italia şi Spania şi-au asigurat prezenţa la Europenele de anul viitor, după victoriile obţinute cu slovenia, respectiv Liechtenstein.
Iată rezultatele înregistrate şi clasamentele grupelor:
GRUPA A
Azerbaidjan - Kazahstan 3-2
(Aliev 53, Şukurov 62, Dzavadov 68 / Ostapenko 20, Evstigneev 78)
Austria - Turcia 0-0
CLASAMENT:
1. Germania 8 8 0 0 28-5 24
2. Turcia 8 4 2 2 11-8 14
3. Belgia 8 3 3 2 16-11 12
4. Austria 8 2 2 4 12-16 8
5. Azerbaidjan 8 2 1 5 9-21 7
6. Kazahstan 8 1 0 7 5-20 3
GRUPA B
Rusia - Irlanda 0-0
Macedonia - Andorra 1-0
(Ivanovski 59)
Slovacia - Armenia 0-4
(Movsisian 57, Mkhitarian 70, Ghazarian 80, Sarkisov 90)
CLASAMENT
1. Rusia 8 5 2 1 10-4 17
2. Irlanda 8 4 3 1 11-6 15
3. Armenia 8 4 2 2 17-7 14
4. Slovacia 8 4 2 2 6-8 14
5. Macedonia 8 2 1 5 6-9 7
6. Andorra 8 0 0 8 1-17 0
GRUPA C
Estonia - Irlanda de Nord 4-1
(Vunk 28, Kink 32, Zenjov 59, Saag 90 / Piiroja 39 - aut.)
Serbia - Feroe 3-1
(Jovanovic 6, Tosic 23, Kuzmanovic 69 / Benjaminsen 37)
Italia - Slovenia 1-0
(Pazzini '85)
CLASAMENT
1. Italia 8 7 1 0 16-1 22
2. Serbia 8 4 2 2 12-10 14
3. Estonia 9 4 1 4 13-13 13
4. Slovenia 9 3 2 4 10-7 11
5. Irlanda de N. 8 2 3 3 8-8 9
6. Feroe 10 1 1 8 6-26 4
GRUPA D:
România - Franţa 0-0
Luxemburg - Albania 2-1
(Bettmer 27, Joachim 79 / Bogdani 54)
Bosnia - Belarus 1-0
(Misimovici 88)
CLASAMENT:
1. Franţa 8 5 2 1 11-3 17 p
2. Bosnia 8 5 1 2 11-7 16
3. România 8 3 3 2 10-6 12
4. Belarus 9 3 3 3 6-5 12
5. Albania 8 2 2 4 6-10 8
6. Luxemburg 9 1 1 7 3-16 4
GRUPA E
Finlanda - Olanda 0-2
(Strootman 29, De Jong 90+2)
Moldova - Ungaria 0-2
(Vanczak 7, Rudolf 83)
San Marino - Suedia 0-5
(Kallstrom 64, Wilhelmsson 70 şi 90, Osson 81, Hysen 89)
CLASAMENT
1. Olanda 8 8 0 0 34-5 23
2. Suedia 8 6 0 2 26-8 18
3. Ungaria 9 6 0 3 22-14 18
4. Finlanda 8 3 0 5 15-14 9
5. Moldova 8 2 0 6 8-15 6
6. San Marino 9 0 0 9 0-49 0
GRUPA F
Croaţia - Israel 3-1
(Modric 47, Eduardo 55, Jelavic 57 / Hemad 44)
Letonia - Grecia 1-1
(Cauna 20 / Papadopoulous 84)
Malta - Georgia 1-1
(Mifsud 25 / Kankava 15)
CLASAMENT
1. Croaţia 8 6 1 1 16-5 19
2. Grecia 8 5 3 0 10-4 18
3. Israel 9 4 1 4 11-11 13
4. Georgia 9 2 4 3 6-7 10
5. Letonia 8 2 2 4 7-10 8
6. Malta 8 0 1 7 4-17 1
GRUPA G
Elveţia - Bulgaria 3-1
(Shaqiri 45 , 64 şi 90 / Ivanov 9)
Anglia - Ţara Galilor 1-0
(Young '35)
CLASAMENT
1. Anglia 6 4 2 0 14-3 14
2. Muntenegru 6 3 2 1 5-3 11
3. Elveţia 6 2 2 2 10-8 8
4. Bulgaria 7 1 2 4 3-12 5
5. Ţara Galilor 5 1 0 4 3-9 3
GRUPA H
Danemarca - Norvegia 2-0
(Bendtner 24 şi 44)
Islanda - Cipru 1-0
(Sigthorsson ‘5)
CLASAMENT
1. Portugalia 6 4 1 1 15-7 13
2. Danemarca 6 4 1 1 9-4 13
3. Norvegia 7 4 1 2 7-6 13
4. Islanda 7 1 1 5 3-9 4
5. Cirpu 6 0 2 4 5-13 2
GRUPA I
Scoţia - Lituania 1-0
(Naismith ‘50)
Spania - Liechtenstein 6-0
(Negredo ‘34, ‘37, Hernandez ‘44, Ramos ‘52, Villa 62,’79)
CLASAMENT
1. Spania 5 5 0 0 15-5 15
2. Cehia 6 3 1 2 8-5 10
3. Scoţia 5 1 2 2 6-7 5
4. Lituania 6 1 2 3 3-8 5
5. Liechtenstein 6 1 1 4 3-10 4
RomanianSoccer