Manchester United
Antrenorul Alex Ferguson a declarat că se aşteaptă ca echipa sa să învingă Oţelul Galaţi, iar apoi să lupte cu Benfica pentru primul loc: "Nu cred că vor fi multe schimbări în echipă. Poate două-trei, dar nu mai multe. Trebuie să câştigăm miercuri, fără nicio îndoială. Jucăm acasă şi mă aştept să învingem, e obligatoriu să o facem. Dacă reuşim asta, apoi totul e în mâinile noastre când jucăm cu Benfica. Mă aştept ca Benfica să o bată pe Basel, mai ales că la echipa elveţiană este un pic de dezordine după plecarea antrenorului Thorsten Fink la Hamburg. Să sperăm că noi vom trece de Oţelul şi, când întâlnim Benfica acasă, noi ne vom decide soarta".
"Meciurile Oţelului cu Basel şi Benfica au fost strânse, aşa a fost şi partida noastră de la Bucureşti. Oţelul a fost foarte determinată, ca să fie sigură că nu va fi umilită. Văzându-le jocul, am ştiut că nu se va întâmpla asta. Au fost foarte bine organizaţi, realmente foarte determinaţi în defensivă şi au încercat pe contraatac. Unele dintre intrările din repriza secundă au fost foarte agresive. E dificil când intri în acest tip de joc. E mai bine când termini grupa pe primul loc decât pe locul 2. Să sperăm că vom aborda meciul cu Benfica de la înălţimea a 8 puncte, asta însemnând trei puncte cu Oţelul. Este un meci important, care ne poate aduce trei puncte importante. Trebuie să le luăm", a adăugat Ferguson.
Tom Cleverley s-a accidentat la gleznă şi este indisponibil pentru meciul de miercuri cu Oţelul Galaţi. Cleverley s-a accidentat la partida cu Everton, scor 1-0, disputată sâmbătă, în campionatul Angliei. "Cleverley are din nou probleme la gleznă, dar ar trebui să fie refăcut într-o săptămână", a declarat Alex Ferguson.
Pentru meciul de miercuri, Alex Ferguson nu-i va avea la dispoziţie nici pe fundaşul Chris Smalling, care va fi indisponibil o lună, din cauza unei mici fracturi la un picior. "Smalling are o mică fractură şi cred că va fi indisponibil o lună", a spus tehnicianul scoţian. De asemenea, mijlocaşul Ashley Young este şi el accidentat, la un deget, după partida de la Liverpool şi nu va fi inclus în lot pentru meciul din Liga Campionilor.
Manchester United a învins, sâmbătă, în deplasare, cu scorul de 1-0 (1-0), pe Everton, în etapa a 10-a a campionatului Angliei. Golul a fost marcat de Javier "Chicharito" Hernandez, în minutul 19. Manchester United a evoluat în formula: De Gea - Jones, Vidici, Evans, Evra - Welbeck (Valencia '73), Cleverley (Nani '57), Fletcher, Park - Rooney, Hernandez (Berbatov '67).
Echipa probabilă: De Gea - Evra, Ferdinand, Evans, Jones - Anderson, Carrick, Nani, Valencia - Rooney, Chicharito;
Antrenor: Alex Ferguson; Accidentaţi: Chris Smalling, Tom Cleverley, Ashley Young;
Suspendat: Vidic
Oţelul Galaţi
Tehnicianul Dorinel Munteanu a declarat că nu se teme că formaţia sa va pierde la o diferenţă mare de scor partida cu Manchester United, deşi are probleme de efectiv: "Cred că stadionul va fi plin, pentru că e Liga Campionilor, iar spectatorii vin la stadion chiar dacă joacă cu Real Madrid ori cu Oţelul Galaţi. Noi însă nu avem motive să mergem cu teamă. Chiar dacă vor fi peste 70 000 de spectatori, dacă ne-am dorit Liga Campionilor nu ne rămâne altceva decât să jucăm şi sper să o facem cât mai bine. Este visul oricui să poţi juca pe Old Trafford, dar pentru noi este o realitate pe care băieţii au câştigat-o anul trecut".
Munteanu credea că Râpă şi Costin erau suspendaţi în urma cartonaşelor din meciul cu Manchester United şi se gândea să-i folosească pe Benga şi Skubic. Un fax primit duminică de la UEFA l-a liniştit pe "Neamţ", care a aflat că Râpă şi Costin au drept de joc pe "Old Trafford", în grupe jucătorii fiind suspendaţi după trei cartonaşe galbene. "Este o veste foarte bună, avem o şansă în plus în faţa marelui Manchester", a glumit Marius Stan.
Preşedintele Marius Stan a afirmat că înfrângerile Oţelului vin din cauza lipsei de experienţă din Liga Campionilor: "Ne dorim să nu pierdem, de fiecare dată mi-e teamă să nu ne facem de râs şi să nu avem un rezultat catastrofal. Echipa trebuie să rămână pe aceeaşi linie ca în ultima perioadă. Cu Basel şi Benfica puteam să scoatem câte un rezultat bun, dar înfrângerile acestea vin şi din cauza lipsei noaste de experienţă din Liga Campionilor".
Atacantul Marius Pena, care a marcat golul de la Basel, a spus că jucătorii speră la un punct: "Chiar dacă vom juca împotriva unei echipe super bune, sper să lăsăm încărcătura emoţională deoparte şi să facem măcar un punct".
Adrian Sălăgean a declarat că jucătorii nu vor evolua sub presiune: "Din păcate, nu am reuşit să obţinem niciun punct în grupe, dar în fotbal orice moment ne poate fi prielnic s-o facem. Nu cred că cineva ar avea ce să ne reproşeze dacă vom pleca învinşi".
Cristian Sârghi va fi titular mâine seară, urmând a-i lua locul suspendatului Milan Perendija în centrul defensivei, unde va face cuplu cu Sergiu Costin. "Voi fi titular pe acest stadion fabulos, dar joc pentru că Perendija este suspendat. Este, într-adevăr, un vis împlinit să mă aflu pe o asemenea arenă. Manchester United face parte dintre cele mai mari patru cluburi din Europa, alături de Barcelona, Real Madrid şi AC Milan. Ar fi fantastic dacă aş înscrie, pentru că mi-aş ajuta enorm echipa, dar nu e nevoie să marchez. Mai important ar fi să nu luăm gol pe Teatrul Viselor, ar fi o performanţă remarcabilă!", a spus Sârghi.
În minutul 8 al meciului cu Gaz Metan Mediaş, Liviu Antal a aterizat greşit după un duel şi s-a lovit la glezna stângă. Fotbalistul a avut nevoie de intervenţia medicilor, iar antrenorul Dorinel Munteanu a vrut să-l schimbe. Mijlocaşul l-a asigurat că poate continua. După pauză, tehnicianul gălăţenilor a preferat să-l schimbe pe Antal pentru a fi sigur că jucătorul va fi apt pentru partida de marţi din Champions League, cu Manchester United.
Echipa probabilă: Grahovac - Râpă, Sârghi, Sg.Costin, Sălăgean - Filip, Giurgiu - L.Antal , Viglianti, S.Frunză - G.Paraschiv (Pena);
Antrenor: Dorinel Munteanu; Accidentaţi: -;
Suspendat: Perendija; Vor mai lipsi: Cojoc, Abraham, Al.Iacob, Novac (neincluşi pe lista UEFA)
Otelul Galati a reusit doua victorii consecutive in Liga 1,
2-1 cu FCM Targu-Mures si
1-0 cu Gaz Metan Medias, urcand in clasament, fiind dupa 12 etape la 9p de liderul Dinamo. Echipa lui Dorinel Munteanu mai are de jucat trei meciuri in Liga Campionilor, pe "Old Trafford", "Estadio da Luz" si pe "National Arena". Cu 0p in primele trei meciuri, otelarii sunt practic eliminati din Europa, unde pentru a mai putea spera la locul trei in grupa, au nevoie de un miracol (un egal la Manchester sau Lisabona si victorie, acasa, cu Basel). Va urma meciul de pe "Old Trafford", unde galatenii vor incerca sa nu piarda la un scor rusinos, pentru ca mai mult nu au la ce sa spere. Pentru majoritatea jucatorilor se va indeplini maine seara un vis, acela de a juca in "Teatru Viselor" cu celebra echipa engleza, dar din pacate pentru ei, nu indraznesc nici macar sa viseze la o surpriza. Obiectivul campioanei Romaniei este clar, sa obtina o infrangere onorabila in fata "diavolilor rosii".
Dorinel Munteanu ar putea reveni în Germania, de data asta în postura de antrenor. Presa din Germania scrie că tehnicianul campioanei a primit o ofertă de la divizionara secundă MSV Duisburg, care tocmai s-a despărţit de croatul Milan Sasici.
ULTIMELE REZULTATE OFICIALE
14.10.2011: Oţelul Galaţi - Astra Ploieşti 1-1 [Liga 1, Etapa 10]
18.10.2011: Oţelul Galaţi - Manchester United 0-2 [Liga Campionilor]
22.10.2011: FCM Târgu-Mureş - Oţelul Galaţi 1-2 [Liga 1, Etapa 11]
25.10.2011: Oţelul Galaţi - FCM Târgu-Mureş 2-1 [Cupei României 1/8]
28.10.2011: Oţelul Galaţi - Gaz Metan Mediaş 1-0 [Liga 1, Etapa 12]
RomanianSoccer vă recomandă să pariaţi astfel: Manchester United - Oţelul Galaţi este meci de 1. Prea multe nu sunt de spus despre acest meci intrucat diferenta de valoare dintre cele doua cluburi este uriasa. Echipa lui Alex Ferguson e obligata sa nu mai faca pasi gresiti acasa, pentru a nu risca o eventuala eliminare inca din faza grupelor. Englezii vor mai juca la Basel, cu care au facut 3-3 la Manchester si pentru a fi totul ok, vor trebui sa castige cele 3p cu Otelul. Echipa lui Dorinel Munteanu este alaturi de Villarreal si Dinamo Zagreb singurele fara punct in UCL dupa trei etape si cu siguranta va ramane tot cu 0p si dupa meciul de maine. In tur, in fata a 28.047 de spectatori, Manchester United a invins pe Oţelul Galaţi cu 2-0, desi a jucat slab, marcand ambele goluri din penalty (Rooney 64, 90+2). Atat Ferguson cat si Munteanu au cate un titular suspendat, primul pe Nemanja Vidić, iar al doilea pe Milan Perendija. Va fi un meci care se va juca cu siguranta doar la poarta lui Branko Grahovac, oaspetii incercand sa primeasca cat mai putine goluri. E de asteptat ca ManUnited sa castige la doua-trei goluri diferenta, daca nu mai mult. Se poate paria 1 pauza, 1 final, intrucat e greu de crezut ca Otelul va rezista fara sa primeasca gol inca din prima repriza. E genul de meci in care daca campioana Angliei ar avea nevoie de o victorie cu 5-0, ar obtine-o cu siguranta.
Liga Campionilor -Grupa C-
Data: 2 Noiembrie 2011
Ora: 21:45
Live: TVR 1
Stadion: "Old Trafford"
Oraş: Manchester
Arbitru: Mario Strahonja (Croaţia)
Arbitri asistenţi: S.Premuzaj, Z.Novosel (Croaţia)
Arbitri adiţionali: I.Pristovnik, D.Batinic (Croaţia)
Arbitru de rezervă: Vucemilovic-Simunovic (Croaţia)
Manchester United - Oţelul Galaţi
Grupa C
1. SL Benfica 3 2 1 0 4-1 7
2. Manchester United 3 1 2 0 6-4 5
3. FC Basel 1893 3 1 1 1 5-6 4
4. Oţelul Galaţi 3 0 0 3 1-5 0