Mijlocaşul galez Gareth Bale, transferat în această vară de Real Madrid de la Tottenham Hotspur, va debuta pentru gruparea spaniolă în partida cu Villarreal, contând pentru etapa a patra a
Primera Division.
"Bale va merge la Villarreal şi va juca. Nu ştiu sigur dacă va începe ca titular sau ca rezervă. Va juca pe partea dreaptă a atacului. Bale a venit fără a avea o perioadă de pregătire normală, dar condiţia sa fizică nu este rea. Este încântat şi foarte motivat", a spus antrenorul madrilenilor, Carlo Ancelotti.
Bale, în vârstă de 24 ani, a fost transferat de la Tottenham la Real pentru aproximativ 100 de milioane de euro, conform presei spaniole şi engleze.
Galezul, care nu a disputat niciun meci din iulie, din cauza unei probleme la un picior, a rejucat o jumătate de oră, marţi, la Cardiff, în meciul Ţării Galilor cu Serbia, scor 0-3, în preliminariile CM 2014.