Liga 1
Romanian Soccer  Cauta in Romanian Soccer
Romanian Soccer
Nationala Romaniei
 

FOTBAL INTERNATIONAL

-

UK Anglia:Premier League

-

Clasament Premier League

-

Clasament Championship

-

IT Italia: Serie A

-

Clasament Serie A Italia

-

Clasament Serie B Italia

-

SP Spain:Primera División

-

Clasament Primera Division

-

DE Germania: Bundesliga

-

Clasament Bundesliga

-

Clasament Zweite Bundesliga

-

FR Franta: Ligue 1

-

Clasament Ligue 1

-

PO Portugalia: Liga Sagres

-

Clasament Portugalia

-

OL Olanda: Eredivisie

-

Clasament Olanda

-

BE Belgia: Jupiler League

-

Clasament Belgia

-

TU Turcia: Süper Lig

-

Clasament Turcia

-

GR Grecia:Ethniki Katigoria

-

RU Rusia: Premier League

-

Clasament Rusia

-

UC Ucraina: Vyscha Liga

-

ball America de Sud

-

ball Africa

-

Cupa Africii pe Natiuni

-

ball Asia

-


Africa 05.06.2014 - 12:37

Amical: Coasta de Fildes - El Salvador 2-0

Amical: Coasta de Fildes - El Salvador 2-0
Selecționata Coasta de Fildeş a învins naționala El Salvador cu scorul de 2-1 (2-0), miercuri, la Frisco (Texas), într-o partidă de pregătire pentru Cupa Mondială din Brazilia (12 iunie - 13 iulie).

"Veteranul" Didier Drogba a fost artizanul victoriei "Elefanților" în ultimul joc de verificare, cu o pasă decisivă pentru Gervinho (minutul 8) și un gol marcat în minutul 42.

Atacantul lui Galatasaray a avut mai multe ocazii de gol, la care s-a opus portarul salvadorian Carrillo, iar după o oră de joc i-a lăsat locul lui Wilfried Bonny. Golul de onoare al echipei latino-americane a fost marcat de Arturo Álvarez (76 penalty), după un fault comis de Kolo Touré asupra lui Jonathan Aguila.

La Coasta de Fildeş a jucat din minutul 73 și fundașul Constant Djakpa, fost la Pandurii Târgu-Jiu.

Ivorienii, învinși vineri de Bosnia (1-2), în alt meci amical, vor evolua în Grupa C la Mondialul brazilian, alături de Columbia, Grecia și Japonia.

5 iunie 2014, Frisco (Toyota Stadium)
Coasta de Fildeş - El Salvador 2 - 1
Au marcat:
1-0 Gervinho (8), 2-0 Didier Drogba (42), 2-1 Arturo Álvarez (76 penalty)

Coasta de Fildeş: Boubacar Barry - Serge Aurier, Kolo Touré, Sol Bamba, Arthur Boka (73, Constant Djakpa), Salomon Kalou (82, Didier Konan Ya), Max Gradel (83, Mathis Bolly), Cheikh Tioté (73, Ismaël Diomandé), Serey Die, Gervinho, Didier Drogba (63, Wilfried Bony).

El Salvador: Derby Carrillo - Xavier García, Jonathan Barrios, Milton Molina, Alexander Larín (90, Miguel Lemus), Andrés Flores (53, Kevin Santamaría), Richard Menjivar (66, Herbert Sosa), Néstor Renderos (86, Óscar Céren), Darwin Cerén, Jaime Alas (72, Arturo Álvarez), Léster Blanco (63, Jonathan Águila).

Cartonaşe galbene: Barrios - Konan Ya.

Arbitru: William Anderson (Porto Rico).

Spectatori: 18.500.






Taguri: amical    Coasta de Fildes    El Salvador    Gervinho    Didier Drogba    Arturo Alvarez    Frisco    Toyota Stadium   

» Cupa Africii pe Natiuni
Comenteaza

Ultimele stiri - Africa

Egiptul va găzdui Cupa Africii pe Naţiuni, ediţia 2019

Ediţia 2019 a Cupei Africii pe Naţiuni a fost atribuită Egiptului, care s-a impus în faţa singurei sale contracandidate, Africa de Sud, a anunţat preşedintele Confederaţiei...

Violenţe la un meci în Algeria soldate cu 62 de răniţi

Un număr de 62 de persoane, dintre care 45 de poliţişti, au fost rănite miercuri într-un meci de fotbal contând pentru Cupa Algeriei, întrerupt din motive de...

Salah, Sane şi Aubameyang, finaliştii pentru titlul de cel mai bun jucător african al anului

Mohamed Salah (Liverpool), Pierre-Emerick Aubameyang (Arsenal) şi Sadio Mané (Liverpool) sunt cei trei finalişti nominalizaţi pentru titlul de cel mai bun jucător african al anului...

Mohamed Salah, desemnat jucătorul african al anului

Mohamed Salah, atacantul egiptean al echipei engleze FC Liverpool, a fost ales fotbalistul african al anului 2018, în cadrul anchetei organizate de BBC.   Salah, care fusese...

CAF retrage Camerunului organizarea Cupei Africii pe Naţiuni din 2019

Confederaţia africană de fotbal (CAF) a decis, în cursul unei reuniuni care a avut loc la Accra, în Ghana, să retragă Camerunului dreptul de a organiza Cupa Africii pe...

Egipteanul Mohamed Salah, favorit la câştigarea Blonului de Aur al Africii

Atacantul egiptean Mohamed Salah, de la FC Liverpool, este considerat ca favorit la câştigarea Balonului de Aur al Africii din 2017, în faţa celorlalţi doi nominalizaţi,...

Cupa Africii se extinde de la 16 la 24 de echipe

Comitetul executiv al Confederației Africane de Fotbal (CAF) a aprobat extinderea Cupei Africii pe Națiuni (CAN) de la 16 la 24 de echipe, competiția urmând să se desfășoare sub...

Nigeria: 7 oameni care priveau meciul Manchester United - Anderlecht au murit electrocutaţi

Cel puţin şapte persoane au murit în Nigeria după ce un cablu de înaltă tensiune a căzut pe clădirea în care urmăreau la TV meciul dintre Manchester United şi...

Fotbalist mâncat de crocodil

Un tânăr fotbalist mozambican, în vârstă de 19 ani, a fost ucis săptămâna trecută la Tete, în vestul ţării, de un crocodil, care l-a atacat...

Ahmad Ahmad, noul președinte al Confederației Africane de Fotbal

Malgașul Ahmad Ahmad a fost ales, spre surpriza generală, în funcția de președinte al Confederației Africane de fotbal (CAF), învingându-l în alegerile...

Gianni Infantino vrea "9 sau 10" echipe din Africa la Cupa Mondiala

Președintele FIFA, Gianni Infantino, dorește ca Africa să fie reprezentată de "9 sau 10" selecționate la Cupa Mondială de fotbal, începând cu ediția 2026. "Din cele 48 de...




Top News

-Germania: Bundesliga - Etapa 1

-Spania: Primera Division - Etapa 1

-Anglia: Premier League - Etapa 2

-Franta: Ligue 1 - Etapa 2

-Liga 1 - Etapa 6: Rezultate şi marcatori

-Europa League: AEK Atena - Universitatea Craiova 1-1

-Europa League: FK Mladá Boleslav - FCSB 0-1




Care este cel mai bun fotbalist al Africii?
Roger Milla (Camerun)
Rabah Madjer (Algeria)
Abedy Pelé (Ghana)
George Weah (Liberia)
Japhet N'Doram (Ciad)
Rashidi Yekini (Nigeria)
Emmanuel Amunike (Nigeria)
Julius Agahowa (Nigeria)
Augustine "Jay Jay" Okocha (Nigeria)
Sunday Oliseh (Nigeria)
Victor Ikpeba (Nigeria)
Nwankwo Kanu (Nigeria)
Anthony Yeboah (Ghana)
El Hadji Diouf (Senegal)
Mustapha Hadji (Maroc)
Michael Essien (Ghana)
Didier Drogba (Coasta de Fildes)
Samuel Eto'o (Camerun)
Frédéric Kanouté (Mali)
Emmanuel Adebayor (Togo)
  » rezultate   » arhiva

Care este echipa națională cu care simpatizezi din Africa?
Camerun
Nigeria
Egipt
Maroc
Tunisia
Coasta de Fildeş
Ghana
Senegal
Africa de Sud
Angola
Algeria
Zambia
Togo
Mali
Tanzania
Kenya
RD Congo
Benin
Guineea Ecuatorială
Congo
  » rezultate   » arhiva

Care este cel mai bun jucător african care a jucat în Liga 1?
Ousmane N'Doye
Yssouf Koné
Lacina Traore
Constant Djakpa
Daré Nibombe
Pierre Boya
Ifeanyi Emeghara
Mike Temwanjera
Mansour Gueye
Emmanuel Koné
Bruno Fernandes
Zé Kalanga
Julius Woobay
Jeremie Njock
Armel Disney
Salif Nogo
George Blay
Ousmane Viera
Abiodun Agunbiade
Noureddine Ziyati
  » rezultate   » arhiva

S-au nascut azi

Aleksandar Susnjar
Serbia
24 ani

Aleksandar Šušnjar
Serbia
25 ani

Alessandro Matri
Italia
35 ani

Alexandru Vagner
România
30 ani

Andreas Mihaiu
România
21 ani

Andrei Petrescu
România
34 ani

Augustine Eguavoen
Nigeria
54 ani

Carlos Gurpegi
Spania
39 ani

Cristian Bordea
România
32 ani

Cristinel Pojar
România
52 ani

Florin Majer
România
34 ani

Gabriel Precup
România
33 ani

João Pinto
Portugalia
48 ani

Kassaly Daouda
Niger
36 ani

Leontin Grozavu
România
52 ani

Marco Materazzi
Italia
46 ani

Marian Chițu
România
33 ani

Max Lorenz
Germania
80 ani

Mugur Gușatu
România
50 ani

Richard Møller Nielsen
Danemarca
82 ani

Richard Stearman
Anglia
32 ani

Roberto Abbondanzieri
Argentina
47 ani

Saeed Al-Owairan
Arabia Saudită
52 ani

Tiago Gomes
Portugalia
34 ani

Tommy Söderberg
Suedia
71 ani


Liga 1
Steaua Bucuresti ASA CFR Cluj
CS Universitatea Gaz Metan Mediaș
Dinamo FC Botosani Pandurii
CSM Iasi Viitorul Constanta
Concordia Chiajna
-

Arhiva Stiri Romanian Soccer
L M M J V S D
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  


2019-2020


Liga 1 2019-2020
16.08.2019 FC Hermannstadt Academica Clinceni C
16.08.2019 Chindia Târgoviște Dinamo București C
17.08.2019 Sepsi Sfântu Gheorghe CFR 1907 Cluj C
18.08.2019 FC Botoșani Universitatea Craiova C
18.08.2019 Fotbal Club FCSB CSM Politehnica Iaşi C
19.08.2019 FC Voluntari
18:00
Gaz Metan Mediaş Telekom Sport 1 C
19.08.2019 Astra Giurgiu
21:00
FC Viitorul Telekom Sport 1 C


1. CFR 1907 Cluj 14
2. CSM Politehnica Iaşi 14
3. FC Viitorul 11
4. FC Botoșani 10
5. Universitatea Craiova 10
6. Gaz Metan Mediaş 9
7. Sepsi Sfântu Gheorghe 8
8. Astra Giurgiu 7
9. FC Hermannstadt 6
10. FC Voluntari 5
11. Fotbal Club FCSB 4
12. Chindia Târgoviște 4
13. Academica Clinceni 3
14. Dinamo București 3
Clasament 2019-2020

Liga 2


Liga 2
17.08.2019 Metaloglobus București Ripensia Timișoara C
17.08.2019 CSM Reșița Pandurii Târgu-Jiu C
17.08.2019 Gloria Buzău Sportul Snagov C
17.08.2019 UTA Arad AFK Csíkszereda C
17.08.2019 Viitorul Târgu-Jiu CS Mioveni C
17.08.2019 FC Argeș Pitești Universitatea Cluj C
17.08.2019 ASU Poli Timişoara Daco-Getica București C
18.08.2019 Concordia Chiajna SSC Farul Constanţa C
18.08.2019 Dunărea Călărași Petrolul Ploiești C
20.08.2019 Turris Oltul Turnu-Măgurele
19:00
Rapid București   C


1. Gloria Buzău 9
2. UTA Arad 9
3. CSM Reșița 7
4. CS Mioveni 7
5. Turris Oltul Turnu-Măgurele 6
6. FC Argeș Pitești 6
7. Petrolul Ploiești 6
8. Concordia Chiajna 6
9. Rapid București 4
10. SSC Farul Constanţa 4
11. ASU Poli Timişoara 3
12. Universitatea Cluj 3
13. Metaloglobus București 3
14. AFK Csíkszereda 3
15. Ripensia Timișoara 3
16. Viitorul Târgu-Jiu 3
17. Daco-Getica București 3
18. Dunărea Călărași 0
19. Pandurii Târgu-Jiu 0
20. Sportul Snagov 0
Clasament Liga 2

C1


Liga 3 C1
24.08.2019 FC Botoşani II
18:00
Aerostar Bacău   C
24.08.2019 FC Ozana Târgu-Neamţ
18:00
CSM Foșcani   C
24.08.2019 CSM Ceahlăul Piatra-Neamţ
18:00
Știința Miroslava   C
24.08.2019 CSM Pașcani
18:00
Oțelul Galați   C
24.08.2019 CSU Galați
18:00
KSE Târgu-Secuiesc   C
24.08.2019 Foresta Suceava
18:00
Sporting Liești   C
24.08.2019 Huşana Huşi
18:00
Bucovina Rădăuți   C
24.08.2019 CSM Bacău
18:00
Şomuz Fălticeni   C


1. Aerostar Bacău 0
2. Bucovina Rădăuți 0
3. CSM Bacău 0
4. CSM Ceahlăul Piatra-Neamţ 0
5. CSM Foșcani 0
6. CSM Pașcani 0
7. CSU Galați 0
8. FC Botoşani II 0
9. FC Ozana Târgu-Neamţ 0
10. Foresta Suceava 0
11. Huşana Huşi 0
12. KSE Târgu-Secuiesc 0
13. Oțelul Galați 0
14. Şomuz Fălticeni 0
15. Sporting Liești 0
16. Știința Miroslava 0
Clasament C1

C2


Liga 3 C2
24.08.2019 Viitorul Ianca
18:00
CS Tunari   C
24.08.2019 Metalul Buzău
18:00
Dacia Unirea Brăila   C
24.08.2019 Recolta Gheorghe Doja
18:00
CSM Medgidia   C
24.08.2019 Fotbal Club FCSB II
18:00
Agricola Borcea   C
24.08.2019 Mostiştea Ulmu
18:00
CS Afumați   C
24.08.2019 Poseidon Limanu 2 Mai
18:00
Unirea Slobozia   C
24.08.2019 Înainte Modelu
18:00
Axiopolis Sport Cernavodă   C
24.08.2019 SC Popeşti Leordeni
18:00
CS Făurei   C


1. Agricola Borcea 0
2. Axiopolis Sport Cernavodă 0
3. CS Afumați 0
4. CS Făurei 0
5. CS Tunari 0
6. CSM Medgidia 0
7. Dacia Unirea Brăila 0
8. Fotbal Club FCSB II 0
9. Înainte Modelu 0
10. Metalul Buzău 0
11. Mostiştea Ulmu 0
12. Poseidon Limanu 2 Mai 0
13. Recolta Gheorghe Doja 0
14. SC Popeşti Leordeni 0
15. Unirea Slobozia 0
16. Viitorul Ianca 0
Clasament C2

C3


Liga 3 C3
24.08.2019 FC Brașov
18:00
Progresul Spartac București   C
24.08.2019 FC Pucioasa
18:00
CSM Alexandria   C
24.08.2019 CS Blejoi
18:00
Astra Giurgiu II   C
24.08.2019 Vediţa Coloneşti
18:00
Tractorul Cetate   C
24.08.2019 CSM Slatina
18:00
Sporting Roșiori-de-Vede   C
24.08.2019 Flacăra Moreni
18:00
Olimpic Cetate Râşnov   C
24.08.2019 FC Voluntari II
18:00
Unirea Bascov   C
24.08.2019 CS Universitatea Craiova II
18:00
CS Balotești   C


1. Astra Giurgiu II 0
2. CS Balotești 0
3. CS Blejoi 0
4. CS Universitatea Craiova II 0
5. CSM Alexandria 0
6. CSM Slatina 0
7. FC Brașov 0
8. FC Pucioasa 0
9. FC Voluntari II 0
10. Flacăra Moreni 0
11. Olimpic Cetate Râşnov 0
12. Progresul Spartac București 0
13. Sporting Roșiori-de-Vede 0
14. Tractorul Cetate 0
15. Unirea Bascov 0
16. Vediţa Coloneşti 0
Clasament C3

C4


Liga 3 C4
24.08.2019 Fortuna Becicherecu-Mic
18:00
ACS Poli Timișoara   C
24.08.2019 Progresul Pecica
18:00
Crișul Chișineu-Criș   C
24.08.2019 Comunal Dumbrăviţa
18:00
Cetate Deva   C
24.08.2019 CSC Ghiroda şi Giarmata Vii
18:00
Gloria Lunca Teuz Cernei   C
24.08.2019 Viitorul Dăeşti
18:00
CS Hunedoara   C
24.08.2019 CS Național Sebiș
18:00
Flacăra Horezu   C
24.08.2019 Șoimii Lipova
18:00
Universitatea Craiova   C
24.08.2019 Gilortul Târgu-Cărbuneşti
18:00
ACSO Filiaşi   C


1. ACS Poli Timișoara 0
2. ACSO Filiaşi 0
3. Cetate Deva 0
4. Comunal Dumbrăviţa 0
5. Crișul Chișineu-Criș 0
6. CS Hunedoara 0
7. CS Național Sebiș 0
8. CSC Ghiroda şi Giarmata Vii 0
9. Flacăra Horezu 0
10. Fortuna Becicherecu-Mic 0
11. Gilortul Târgu-Cărbuneşti 0
12. Gloria Lunca Teuz Cernei 0
13. Progresul Pecica 0
14. Șoimii Lipova 0
15. Universitatea Craiova 0
16. Viitorul Dăeşti 0
Clasament C4

C5


Liga 3 C5
24.08.2019 SCM Zalău
18:00
Unirea Dej   C
24.08.2019 Viitorul Şelimbăr
18:00
Unirea Alba-Iulia   C
24.08.2019 Gloria Bistrița
18:00
Sănătatea Cluj   C
24.08.2019 Avântul Reghin
18:00
AFC Odorheiu-Secuiesc   C
24.08.2019 CS Sânmartin
18:00
Luceafărul Oradea   C
24.08.2019 CFR 1907 Cluj II
18:00
Industria Galda de Jos   C
24.08.2019 Arieșul Turda
18:00
Minaur Baia-Mare   C
24.08.2019 ACS Comuna Recea
18:00
Metalurgistul Cugir   C


1. ACS Comuna Recea 0
2. AFC Odorheiu-Secuiesc 0
3. Arieșul Turda 0
4. Avântul Reghin 0
5. CFR 1907 Cluj II 0
6. CS Sânmartin 0
7. Gloria Bistrița 0
8. Industria Galda de Jos 0
9. Luceafărul Oradea 0
10. Metalurgistul Cugir 0
11. Minaur Baia-Mare 0
12. Sănătatea Cluj 0
13. SCM Zalău 0
14. Unirea Alba-Iulia 0
15. Unirea Dej 0
16. Viitorul Şelimbăr 0
Clasament C5

Decizie ONJN nr.1046/19.06.2017