Liga 1
Romanian Soccer  Cauta in Romanian Soccer
Romanian Soccer
Nationala Romaniei
 

FOTBAL INTERNATIONAL

-

UK Anglia:Premier League

-

Clasament Premier League

-

Clasament Championship

-

IT Italia: Serie A

-

Clasament Serie A Italia

-

Clasament Serie B Italia

-

SP Spain:Primera División

-

Clasament Primera Division

-

DE Germania: Bundesliga

-

Clasament Bundesliga

-

Clasament Zweite Bundesliga

-

FR Franta: Ligue 1

-

Clasament Ligue 1

-

PO Portugalia: Liga Sagres

-

Clasament Portugalia

-

OL Olanda: Eredivisie

-

Clasament Olanda

-

BE Belgia: Jupiler League

-

Clasament Belgia

-

TU Turcia: Süper Lig

-

Clasament Turcia

-

GR Grecia:Ethniki Katigoria

-

RU Rusia: Premier League

-

Clasament Rusia

-

UC Ucraina: Vyscha Liga

-

ball America de Sud

-

ball Africa

-

Cupa Africii pe Natiuni

-

ball Asia

-


Campionatul european 11.06.2016 - 21:34

Euro 2016 - Grupa B: Tara Galilor - Slovacia 2-1

Euro 2016 - Grupa B: Tara Galilor - Slovacia 2-1
Naționala de fotbal a Țării Galilor a învins-o pe cea a Slovaciei cu scorul de 2-1 (1-0) în meciul care a avut loc sâmbătă, pe "Stade de Bordeaux" din Bordeaux, în Grupa B de la Euro 2016.

Golurile Țării Galilor au fost reușite de Gareth Bale, din lovitură liberă, în minutul 10, și Hal Robson-Kanu, în minutul 81. Pentru Slovacia a punctat Ondrej Duda (61).

Slovacia a început mai bine și a ratat o ocazie uriașă prin Marek Hamsik, în minutul 3, șutul mijlocașului lui Napoli fiind scos de un fundaș.

Țara Galilor a fost destul de periculoasă în minutul 8, la o ieșire nesigură a portarului Matus Kozacik.

Două minute mai târziu, Bale a deschis scorul, transformând o lovitură liberă de la circa 25 de metri.

Slovacia a fost mult timp fără reacție după golul primit, în fața unui adversar ce a făcut un presing eficient, iar ritmul partidei a scăzut. Doar în finalul primei reprize, naționala antrenată de Jan Kozak a fost mai periculoasă.

Slovacia a început mai bine actul secund și Robert Mak a avut o bună situație de gol (55). Două minute mai târziu, Bale a fost la un pas să izbutească dubla.

Egalarea a venit în minutul 61, adusă de Ondrej Duda, care, la prima atingere a balonului, a fructificat o centrare a lui Mak.

Țara Galilor a fost aproape să preia din nou conducerea, prin Aaron Ramsey, și a reușit acest lucru în minutul 81, prin Hal Robson-Kanu, atacant ce fusese introdus de zece minute. Robson-Kanu a finalizat o acțiune inițiată de Joe Ledley și continuată de Ramsey.

Slovacii au fost la un pas de egalare în minutul 86, când lovitura de cap a lui Adam Nemec a lovit bara.

Bale a fost aproape de gol în ultimul minut al timpului regulamentar, apoi slovacii au ratat prin Mak.
Decepția serii poate fi considerat Hamsik, care s-a remarcat doar în startul partidei.

Meciul de la Bordeaux a opus două debutante la un turneu final de Campionat European.

Țara Galilor a ajuns în sferturile de finală ale EURO 1976, însă atunci turneul final avea doar patru echipe.

EURO 1976 a fost câștigat de naționala Cehoslovaciei, alcătuită mai ales din jucători slovaci.

Tot sâmbătă va avea loc al doilea meci din Grupa B a Euro 2016, Anglia - Rusia.

Euro 2016 - Grupa B
Bordeaux, "Stade de Bordeaux"
Țara Galilor - Slovacia 2-1 1-0)
Au marcat:
1-0 Gareth Bale (10), 1-1 Ondrej Duda (61), 2-1 Hal Robson-Kanu (81)

Țara Galilor: 21. Danny Ward - 5. James Chester, 6. Ashley Williams (căpitan), 4. Ben Davies - 7. Joe Allen, 14. David Edwards (16. Joe Ledley, 69), 10. Aaron Ramsey (15. Jazz Richards, 88) - 2. Chris Gunter, 3. Neil Taylor - 20. Jonathan Williams (9. Hal Robson-Kanu, 71), 11. Gareth Bale. Selecționer: Chris Coleman.
Rezerve neutilizate: 12. Wayne Hennessey, 12. Owain Fon Williams - 8. Andy King, 13. George Williams, 17. David Cotterill, 18. Sam Vokes, 19. James Collins, 22. David Vaughan, 23. Simon Church.

Slovacia: 23. Matus Kozacik - 2. Peter Pekarik, 3. Martin Skrtel (căpitan), 4. Jan Durica, 18. Dusan Svento - 19. Juraj Kucka, 13. Patrik Hrosovsky (8. Ondrej Duda, 60), 17. Marek Hamsik - 20. Robert Mak, 7. Vladimir Weiss (10. Miroslav Stoch, 83) - 21. Michal Duris (11. Adam Nemec, 59). Selecționer: Jan Kozak.
Rezerve neutilizate: 1. Jan Mucha, 12. Jan Novota - 5. Norbert Gyomber, 6. Jan Gregus, 9. Stanislav Sestak, 14. Milan Skriniar, 15. Tomas Hubocan, 16. Kornel Salata, 22. Viktor Pecovsky.

Cartonașe galbene: Hrosovsky (31), Mak (78), Weiss (80), Kucka (83), Skrtel (90+2)

Arbitru: Svein Oddvar Moen; arbitri asistenți: Kim Thomas Haglund, Frank Andas; arbitri asistenți adiționali: Ken Hennry Olsen, Svein-Erik Edvartsen (toți din Norvegia); arbitru de rezervă: Aleksei Kulbakov (Belarus). Delegat UEFA: Svetlana Hrinkevici (Belarus).






Taguri: Euro 2016    Tara Galilor    Slovacia    Gareth Bale    Hal Robson-Kanu    Ondrej Duda   

» Program si rezultate Campionatul European de fotbal
» Preliminariile Campionatului European
Comenteaza

Ultimele stiri - Campionatul european

UEFA a prezentat primăriilor din România conceptul de organizare a spaţiilor de vizionare a meciurilor de la EURO 2020

Managerul UEFA pentru ţările gazdă EURO 2020, Walid Bensaoula, a prezentat în România conceptul de organizare a spaţiilor de vizionare publică a meciurilor de la...

UEFA a verificat stadiul pregătirilor de la Bucureşti pentru EURO 2020

O delegaţie a Uniunii Europene de Fotbal (UEFA) a fost la Bucureşti pentru a verifica stadiul proiectelor de pregătire a EURO 2020 şi a constatat că acestea ''sunt în graficul...

Egal dramatic smuls de Norvegia în faţa Suediei, în preliminariile EURO 2020

Selecţionata Norvegiei a egalat in extremis în faţa Suediei, 3-3, marţi seara, pe teren propriu, într-un meci din Grupa F a preliminariilor EURO 2020 la fotbal, din care face...

Preliminariile EURO 2020 - Un nou pas greşit pentru Portugalia

Selecţionata Portugaliei, campioana europeană en titre, nu a reuşit să câştige nici în al doilea său meci din preliminariile EURO 2020, încheiat la egalitate,...

Ungaria a învins-o pe Croaţia, scor 2-1, în preliminariile EURO 2020

După ce au trecut la limită de Azerbaidjan, scor 2-1, în primul meci din preliminarii, croaţii, cu vedetele Modric, Rakitic, Perisic la lucru, au început bine duelul de la...

Victorii clare pentru Anglia şi Franţa, la debutul în preliminariile EURO 2020

Selecţionatele de fotbal ale Angliei şi Franţei au debutat cu victorii categorice, vineri, în preliminariile EURO 2020, în timp ce campioana europeană en titre, Portugalia,...

Preliminarii Euro 2020: Belgia a învins Rusia, scor 3-1, într-un meci arbitrat de Haţegan

Reprezentativa Belgiei a învins, joi, pe teren propriu, cu scorul de 3-1, selecţionata Rusiei, într-un meci din prima etapă a grupei I de calificare la Campionatul European...

VIDEO | FRF a lansat programul de voluntariat cu 500 de zile înaintea debutului EURO 2020

Federaţia Română de Fotbal a lansat, într-o conferinţă de presă, programul de recrutare a 2.000 de voluntari cu 500 de zile înaintea debutului EURO 2020,...

Gheorghe Popescu: Vom fi pregătiţi pentru organizarea EURO 2020

Consilierul onorific al premierului Viorica Dăncilă, Gheorghe Popescu, a declarat că România va îndeplini condiţiile impuse de UEFA şi va fi pregătită să organizeze la Bucureşti cele...

România, în grupă cu Spania, Suedia, Norvegia, Feroe şi Malta, în preliminariile EURO 2020

Naţionala de fotbal a României va evolua în Grupa F a preliminariilor EURO 2020, alături de Spania, Suedia, Norvegia, Feroe şi Malta, potrivit tragerii la sorţi efectuate...

UEFA a confirmat că Germania este calificată direct la EURO 2024, în calitate de gazdă

UEFA a confirmat că Germania nu va trebui să se califice la turneul final al EURO 2024 şi va primi un loc automat în calitate de gazdă a competiţiei.   Germania a...




Top News

-Liga 1 - Etapa 10: Rezultate şi marcatori

-Anglia: Premier League - Etapa 6

-Spania: Primera Division - Etapa 5

-Italia: Seria A - Etapa 4

-Germania: Bundesliga - Etapa 5

-Franta: Ligue 1 - Etapa 6

-Europa League - Grupa E: CFR Cluj - Lazio 2-1




S-au nascut azi

Alexandru Guzun
Moldova
53 ani

Daniel Barna
România
33 ani

Davi Rancan
Brazilia
38 ani

Davor Jozić
Yugoslavia
59 ani

Emmanuel Petit
Franța
49 ani

FIDELIS ANDRIA
Italia
48 ani

Harry Kewell
Australia
41 ani

Ilija Petković
Serbia
74 ani

Ivan Santos
Portugalia
31 ani

Javier López Vallejo
Spania
44 ani

Jean-Alain Fanchone
Franţa
31 ani

Jens Grahl
Germania
31 ani

Jürgen Prutsch
Austria
30 ani

Leonardo Rodriguez
Brazilia
33 ani

Maarten Stekelenburg
Olanda
37 ani

Marius Țucudean
România
52 ani

Mihai Teja
România
41 ani

Milan Jeremić
Serbia
31 ani

Miquel Nelom
Olanda
29 ani

Nelson Tapia
Chile
53 ani

Nicky Featherstone
Anglia
31 ani

Romeo Dochia
România
52 ani

Ronaldo
Brazilia
43 ani

Stefan Rehn
Suedia
53 ani

Stelian Stancu
România
38 ani

Thiago Silva
Brazilia
35 ani

VITÓRIA GUIMARÃES
Portugalia
97 ani

Vladimír Weiss
Slovacia
55 ani

Vojislav Stanković
Serbia
32 ani

Zdravko Kuzmanović
Serbia
32 ani


Liga 1
Steaua Bucuresti ASA CFR Cluj
CS Universitatea Gaz Metan Mediaș
Dinamo FC Botosani Pandurii
CSM Iasi Viitorul Constanta
Concordia Chiajna
-

Arhiva Stiri Romanian Soccer
L M M J V S D
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            


2019-2020


Liga 1 2019-2020
20.09.2019 Gaz Metan Mediaş Universitatea Craiova C
21.09.2019 FC Voluntari Academica Clinceni C
21.09.2019 Sepsi Sfântu Gheorghe FC Hermannstadt C
21.09.2019 Astra Giurgiu Dinamo București C
22.09.2019 FC Botoșani
17:30
Chindia Târgoviște Telekom Sport 1 C
22.09.2019 Fotbal Club FCSB
20:30
CFR 1907 Cluj Telekom Sport 1 C
23.09.2019 FC Viitorul
20:30
CSM Politehnica Iaşi Telekom Sport 1 C


1. CFR 1907 Cluj 20
2. Universitatea Craiova 19
3. FC Viitorul 18
4. Gaz Metan Mediaş 18
5. CSM Politehnica Iaşi 16
6. Astra Giurgiu 15
7. Sepsi Sfântu Gheorghe 13
8. FC Botoșani 12
9. Dinamo București 10
10. Fotbal Club FCSB 10
11. FC Hermannstadt 10
12. Academica Clinceni 9
13. Chindia Târgoviște 6
14. FC Voluntari 5
Clasament 2019-2020

Liga 2


Liga 2
20.09.2019 Universitatea Cluj Petrolul Ploiești C
21.09.2019 Daco-Getica București Metaloglobus București C
21.09.2019 CS Mioveni Dunărea Călărași C
21.09.2019 Pandurii Târgu-Jiu UTA Arad C
21.09.2019 Sportul Snagov AFK Csíkszereda C
21.09.2019 Turris Oltul Turnu-Măgurele Viitorul Târgu-Jiu C
21.09.2019 Concordia Chiajna FC Argeș Pitești C
21.09.2019 ASU Poli Timişoara CSM Reșița C
22.09.2019 Rapid București
12:30
Gloria Buzău   C
23.09.2019 SSC Farul Constanţa
17:00
Ripensia Timișoara   C


1. Turris Oltul Turnu-Măgurele 22
2. UTA Arad 16
3. Gloria Buzău 16
4. CS Mioveni 16
5. Metaloglobus București 13
6. Rapid București 13
7. FC Argeș Pitești 13
8. Concordia Chiajna 12
9. Viitorul Târgu-Jiu 11
10. Petrolul Ploiești 11
11. CSM Reșița 9
12. SSC Farul Constanţa 9
13. Dunărea Călărași 9
14. AFK Csíkszereda 8
15. Ripensia Timișoara 8
16. Universitatea Cluj 6
17. ASU Poli Timişoara 6
18. Daco-Getica București 6
19. Pandurii Târgu-Jiu 5
20. Sportul Snagov 1
Clasament Liga 2

C1


Liga 3 C1
20.09.2019 CSM Bacău Oțelul Galați C
21.09.2019 CSM Ceahlăul Piatra-Neamţ Aerostar Bacău C
21.09.2019 CSM Pașcani FC Ozana Târgu-Neamţ C
21.09.2019 CSU Galați FC Botoşani II C
21.09.2019 Foresta Suceava CSM Foșcani C
21.09.2019 Huşana Huşi Știința Miroslava C
21.09.2019 Şomuz Fălticeni KSE Târgu-Secuiesc C
21.09.2019 Bucovina Rădăuți Sporting Liești C


1. Aerostar Bacău 15
2. Bucovina Rădăuți 12
3. Oțelul Galați 12
4. Foresta Suceava 11
5. CSM Foșcani 10
6. CSM Ceahlăul Piatra-Neamţ 9
7. FC Ozana Târgu-Neamţ 7
8. FC Botoşani II 7
9. KSE Târgu-Secuiesc 5
10. Şomuz Fălticeni 5
11. Huşana Huşi 4
12. CSM Bacău 4
13. Știința Miroslava 4
14. Sporting Liești 4
15. CSU Galați 2
16. CSM Pașcani 0
Clasament C1

C2


Liga 3 C2
20.09.2019 Fotbal Club FCSB II Metalul Buzău C
20.09.2019 Înainte Modelu CSM Medgidia C
21.09.2019 Recolta Gheorghe Doja CS Tunari C
21.09.2019 Mostiştea Ulmu Viitorul Ianca C
21.09.2019 Poseidon Limanu 2 Mai Dacia Unirea Brăila C
21.09.2019 SC Popeşti Leordeni Agricola Borcea C
21.09.2019 CS Făurei CS Afumați C
21.09.2019 Axiopolis Sport Cernavodă Unirea Slobozia C


1. Unirea Slobozia 13
2. CS Afumați 13
3. CS Tunari 12
4. Metalul Buzău 10
5. Mostiştea Ulmu 10
6. SC Popeşti Leordeni 10
7. Viitorul Ianca 9
8. Înainte Modelu 8
9. Fotbal Club FCSB II 6
10. CSM Medgidia 5
11. Poseidon Limanu 2 Mai 4
12. CS Făurei 3
13. Dacia Unirea Brăila 3
14. Agricola Borcea 2
15. Axiopolis Sport Cernavodă 1
16. Recolta Gheorghe Doja 0
Clasament C2

C3


Liga 3 C3
20.09.2019 CSM Slatina FC Brașov C
20.09.2019 Flacăra Moreni CSM Alexandria C
20.09.2019 FC Voluntari II Astra Giurgiu II C
20.09.2019 CS Universitatea Craiova II Tractorul Cetate C
20.09.2019 CS Balotești Sporting Roșiori-de-Vede C
20.09.2019 Unirea Bascov Olimpic Cetate Râşnov C
21.09.2019 CS Blejoi Progresul Spartac București C
21.09.2019 Vediţa Coloneşti FC Pucioasa C


1. CSM Slatina 12
2. Flacăra Moreni 10
3. CSM Alexandria 10
4. Vediţa Coloneşti 10
5. Progresul Spartac București 8
6. Olimpic Cetate Râşnov 8
7. CS Universitatea Craiova II 8
8. CS Balotești 7
9. FC Voluntari II 7
10. CS Blejoi 6
11. FC Brașov 5
12. Astra Giurgiu II 4
13. Unirea Bascov 4
14. FC Pucioasa 4
15. Sporting Roșiori-de-Vede 3
16. Tractorul Cetate 3
Clasament C3

C4


Liga 3 C4
20.09.2019 Comunal Dumbrăviţa ACS Poli Timișoara C
20.09.2019 Șoimii Lipova Cetate Deva C
20.09.2019 Universitatea Craiova Flacăra Horezu C
21.09.2019 CSC Ghiroda şi Giarmata Vii Progresul Pecica C
21.09.2019 Viitorul Dăeşti Fortuna Becicherecu-Mic C
21.09.2019 CS Național Sebiș Crișul Chișineu-Criș C
21.09.2019 Gilortul Târgu-Cărbuneşti Gloria Lunca Teuz Cernei C
21.09.2019 ACSO Filiaşi CS Hunedoara C


1. Universitatea Craiova 15
2. Flacăra Horezu 10
3. CSC Ghiroda şi Giarmata Vii 9
4. Fortuna Becicherecu-Mic 9
5. CS Hunedoara 9
6. Viitorul Dăeşti 8
7. Progresul Pecica 8
8. CS Național Sebiș 7
9. Comunal Dumbrăviţa 6
10. ACSO Filiaşi 6
11. Gloria Lunca Teuz Cernei 5
12. Crișul Chișineu-Criș 5
13. Șoimii Lipova 5
14. Cetate Deva 5
15. Gilortul Târgu-Cărbuneşti 1
16. ACS Poli Timișoara 1
Clasament C4

C5


Liga 3 C5
20.09.2019 Avântul Reghin Viitorul Şelimbăr C
20.09.2019 CS Sânmartin SCM Zalău C
20.09.2019 CFR 1907 Cluj II Unirea Alba-Iulia C
20.09.2019 Arieșul Turda Sănătatea Cluj C
20.09.2019 ACS Comuna Recea AFC Odorheiu-Secuiesc C
20.09.2019 Metalurgistul Cugir Luceafărul Oradea C
21.09.2019 Gloria Bistrița Unirea Dej C
21.09.2019 Minaur Baia-Mare Industria Galda de Jos C


1. ACS Comuna Recea 13
2. Luceafărul Oradea 12
3. CFR 1907 Cluj II 10
4. Viitorul Şelimbăr 9
5. Minaur Baia-Mare 8
6. Arieșul Turda 7
7. Sănătatea Cluj 7
8. CS Sânmartin 7
9. Gloria Bistrița 7
10. Unirea Alba-Iulia 6
11. Avântul Reghin 6
12. Metalurgistul Cugir 5
13. SCM Zalău 4
14. AFC Odorheiu-Secuiesc 4
15. Unirea Dej 4
16. Industria Galda de Jos 0
Clasament C5

Decizie ONJN nr.1046/19.06.2017