Liga 1
Romanian Soccer  Cauta in Romanian Soccer
Romanian Soccer
Nationala Romaniei
 

FOTBAL INTERNATIONAL

-

UK Anglia:Premier League

-

Clasament Premier League

-

Clasament Championship

-

IT Italia: Serie A

-

Clasament Serie A Italia

-

Clasament Serie B Italia

-

SP Spain:Primera División

-

Clasament Primera Division

-

DE Germania: Bundesliga

-

Clasament Bundesliga

-

Clasament Zweite Bundesliga

-

FR Franta: Ligue 1

-

Clasament Ligue 1

-

PO Portugalia: Liga Sagres

-

Clasament Portugalia

-

OL Olanda: Eredivisie

-

Clasament Olanda

-

BE Belgia: Jupiler League

-

Clasament Belgia

-

TU Turcia: Süper Lig

-

Clasament Turcia

-

GR Grecia:Ethniki Katigoria

-

RU Rusia: Premier League

-

Clasament Rusia

-

UC Ucraina: Vyscha Liga

-

ball America de Sud

-

ball Africa

-

Cupa Africii pe Natiuni

-

ball Asia

-


Campionatul european 19.06.2016 - 23:54

Euro 2016 - Grupa A: Franta - Elvetia 0-0

Euro 2016 - Grupa A: Franta - Elvetia 0-0
Naționalele de fotbal ale Franței și Elveției au încheiat la egalitate, scor 0-0, meciul care s-a jucat duminică pe stadionul "Pierre Mauroy" din Lille, în Grupa A a Euro 2016.

Rezultatul a convenit ambelor echipe. Franța, gazda competiției, deja calificată în optimi de finală înaintea acestui meci, a încheiat grupa pe primul loc, cu 7 puncte, iar Elveția, pe poziția secundă, cu 5 puncte. Naționala Elveției a trecut pentru prima oară de faza grupelor la un Campionat European, la a patra sa participare.

În optimi de finală, Franța va întâlni pe 26 iunie, la Lyon, o echipă clasată pe locul 3 în Grupa C, D sau E.

Elveția va juca pe 25 iunie, la Saint-Étienne, cu formația clasată pe locul 2 în Grupa C.

În Grupa A s-a disputat la aceeași oră, la Lyon, partida România - Albania, pe care "tricolorii" au pierdut-o cu scorul de 1-0. România a încheiat astfel grupa pe ultimul loc, cu un singur punct.

Franța, chiar fără să forțeze, a avut împotriva Elveției o evoluție mai bună decât în precedentele partide (2-1 cu România și 2-0 cu Albania).

Portarul Hugo Lloris a purtat cu această ocazie pentru a 54-a oară banderola de căpitan al naționalei Franței, egalând recordul deținut de actualul selecționer al echipei, Didier Deschamps.

Antrenorul Franței a menajat mai mulți jucători, lăsându-i pe bancă pe Dimitri Payet, N'Golo Kante și Olivier Giroud.

Selecționerul Elveției, Vladimir Petković, l-a trimis în atac pe Breel Embolo în locul lui Haris Seferović, care a dezamăgit în primele meciuri.

Franța a controlat în general prima repriză și și-a creat destule ocazii. Cele mai mari i-au aparținut lui Paul Pogba, ale cărui execuții au lovit de două ori transversala (minutele 12 și 17). Elvețianul Mehmedi, care a marcat împotriva României, a avut un șut bun în minutul 20. În minutul 25, francezul Koscielny a fost periculos la un corner.

În repriza secundă, intensitatea jocului a scăzut, dar fazele notabile nu au lipsit. O primă ocazie notabilă a avut-o Gignac, care l-a pus la încercare pe Sommer, iar în minutul următor Griezmann a fost stopat de Behrami.

În minutul 57, Sommer a avut o intervenție spectaculoasă la un șut al lui Griezmann.

Franța a lovit transversala pentru a treia oară în minutul 75, prin Payet, care, introdus de circa zece minute, a avut o execuție foarte spectaculoasă. Același Payet, jucătorul în formă din echipa lui Deschamps, a șutat aproape de poartă în minutul 80.

Elveția a cerut penalty în ultimul minut de prelungire.

Așa cum era de așteptat, naționala din Țara Cantoanelor a fost avantajată să întâlnească în ultimul meci o echipă a Franței deja calificată.

Trebuie menționat faptul că Elveția nu a câștigat niciun meci oficial împotriva Franței.

Euro 2016 - Grupa A
Lille, "Stade Pierre Mauroy"
Franța - Elveția 0-0
Au marcat:
-

Franța: 1. Hugo Lloris (căpitan) - 19. Bacary Sagna, 4. Adil Rami, 21. Laurent Koscielny, 3. Patrice Evra - 18. Moussa Sissoko, 6. Yohan Cabaye, 15. Paul Pogba 20. Kingsley Coman (8. Dimitri Payet, 63), 7. Antoine Griezmann (14. Blaise Matuidi, 77) - 10. Andre-Pierre Gignac. Selecționer: Didier Deschamps.
Rezerve neutilizate: 16. Steva Mandanda, 23. Benoit Costil - 2. Christophe Jallet, 5. N'Golo Kante, 9. Olivier Giroud, 11. Anthony Martial, 12. Morgan Schneiderlin, 13. Eliaquim Mangala, 17. Lucas Digne, 22. Samuel Umtiti.

Elveția: 1. Yann Sommer - 2. Stephan Lichtsteiner (căpitan), 22. Fabian Schaer, 20. Johan Djourou, 13. Ricardo Rodriguez - 11. Valon Behrami, 10. Granit Xhaka - 23. Xherdan Shaqiri (16. Gelson Fernandes, 79), 15. Blerim Dzemaili, 18. Admir Mehmedi (6. Michael Lang, 86) - 7. Breel Embolo (9. Haris Seferović, 74). Selecționer: Vladimir Petković.
Rezerve neutilizate: 12. Marwin Hitz, 21. Roman Burki - 3. Francois Moubandje, 4. Nico Elvedi, 5. Steve von Bergen, 8. Fabian Frei, 14. Denis Zakaria, 17. Shani Tarashaj, 19. Eren Derdiyok.

Cartonașe galbene: Rami (25), Koscielny (83)

Arbitru: Damir Skomina; arbitri asistenți: Jure Praprotnik, Robert Vukan; arbitri asistenți adiționali: Matej Jug, Slavko Vincic (toți din Slovenia); arbitru de rezervă: Marco Fritz (Germania). Delegat UEFA: Adonis Procopiou (Cipru).

Euro 2016 • Clasament Grupa A
1 Franța 3 2 1 0 4-1 3 7
2 Elveția 3 1 2 0 2-1 1 5
3 Albania 3 1 0 2 1-3 -2 3
4 România 3 0 1 2 2-4 -2 1






Taguri: Euro 2016    Euro 2016    Franta    Elvetia    0-0    Lille    Pierre Mauroy   

» Program si rezultate Campionatul European de fotbal
» Preliminariile Campionatului European
Comenteaza

Ultimele stiri - Campionatul european

UEFA a prezentat primăriilor din România conceptul de organizare a spaţiilor de vizionare a meciurilor de la EURO 2020

Managerul UEFA pentru ţările gazdă EURO 2020, Walid Bensaoula, a prezentat în România conceptul de organizare a spaţiilor de vizionare publică a meciurilor de la...

UEFA a verificat stadiul pregătirilor de la Bucureşti pentru EURO 2020

O delegaţie a Uniunii Europene de Fotbal (UEFA) a fost la Bucureşti pentru a verifica stadiul proiectelor de pregătire a EURO 2020 şi a constatat că acestea ''sunt în graficul...

Egal dramatic smuls de Norvegia în faţa Suediei, în preliminariile EURO 2020

Selecţionata Norvegiei a egalat in extremis în faţa Suediei, 3-3, marţi seara, pe teren propriu, într-un meci din Grupa F a preliminariilor EURO 2020 la fotbal, din care face...

Preliminariile EURO 2020 - Un nou pas greşit pentru Portugalia

Selecţionata Portugaliei, campioana europeană en titre, nu a reuşit să câştige nici în al doilea său meci din preliminariile EURO 2020, încheiat la egalitate,...

Ungaria a învins-o pe Croaţia, scor 2-1, în preliminariile EURO 2020

După ce au trecut la limită de Azerbaidjan, scor 2-1, în primul meci din preliminarii, croaţii, cu vedetele Modric, Rakitic, Perisic la lucru, au început bine duelul de la...

Victorii clare pentru Anglia şi Franţa, la debutul în preliminariile EURO 2020

Selecţionatele de fotbal ale Angliei şi Franţei au debutat cu victorii categorice, vineri, în preliminariile EURO 2020, în timp ce campioana europeană en titre, Portugalia,...

Preliminarii Euro 2020: Belgia a învins Rusia, scor 3-1, într-un meci arbitrat de Haţegan

Reprezentativa Belgiei a învins, joi, pe teren propriu, cu scorul de 3-1, selecţionata Rusiei, într-un meci din prima etapă a grupei I de calificare la Campionatul European...

VIDEO | FRF a lansat programul de voluntariat cu 500 de zile înaintea debutului EURO 2020

Federaţia Română de Fotbal a lansat, într-o conferinţă de presă, programul de recrutare a 2.000 de voluntari cu 500 de zile înaintea debutului EURO 2020,...

Gheorghe Popescu: Vom fi pregătiţi pentru organizarea EURO 2020

Consilierul onorific al premierului Viorica Dăncilă, Gheorghe Popescu, a declarat că România va îndeplini condiţiile impuse de UEFA şi va fi pregătită să organizeze la Bucureşti cele...

România, în grupă cu Spania, Suedia, Norvegia, Feroe şi Malta, în preliminariile EURO 2020

Naţionala de fotbal a României va evolua în Grupa F a preliminariilor EURO 2020, alături de Spania, Suedia, Norvegia, Feroe şi Malta, potrivit tragerii la sorţi efectuate...

UEFA a confirmat că Germania este calificată direct la EURO 2024, în calitate de gazdă

UEFA a confirmat că Germania nu va trebui să se califice la turneul final al EURO 2024 şi va primi un loc automat în calitate de gazdă a competiţiei.   Germania a...




Top News

-Liga 1 - Etapa 2: Rezultate şi marcatori

-Europa League: FC Milsami Orhei - FCSB 1-2

-Europa League: Universitatea Craiova - Sabail FK 3-2

-Liga 1 - Etapa 1: Rezultate şi marcatori

-Liga 1 - Etapa 14 (play-out): Rezultate şi marcatori

-Liga 1 - Etapa 13 (play-out): Rezultate şi marcatori

-Franta: Ligue 1 - Etapa 38




S-au nascut azi

Alessandro Lucarelli
Italia
42 ani

Alexandru Filip
România
32 ani

Alexandru Gudea
România
23 ani

AS ROMA
Italia
92 ani

Cyril Domoraud
Coasta de Fildeș
48 ani

Dennis Rommedahl
Danemarca
41 ani

Dirk Kuyt
Olanda
39 ani

Djakaridja Koné
Coasta de Fildeș
33 ani

Dušan Simić
Serbia
39 ani

Emilio Butragueño
Spania
56 ani

Jaime Pacheco
Portugalia
61 ani

Júnior Morais
Portugalia
33 ani

Marco Marchionni
Italia
39 ani

René Vandereycken
Belgia
66 ani

Thomas Kraft
Germania
31 ani

Wederson
Brazilia
38 ani


Liga 1
Steaua Bucuresti ASA CFR Cluj
CS Universitatea Gaz Metan Mediaș
Dinamo FC Botosani Pandurii
CSM Iasi Viitorul Constanta
Concordia Chiajna
-

Arhiva Stiri Romanian Soccer
L M M J V S D
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        


2019-2020


Liga 1 2019-2020
19.07.2019 FC Hermannstadt Gaz Metan Mediaş C
19.07.2019 Chindia Târgoviște FC Viitorul C
20.07.2019 FC Botoșani FC Voluntari C
20.07.2019 Academica Clinceni CFR 1907 Cluj C
21.07.2019 CSM Politehnica Iaşi Astra Giurgiu C
21.07.2019 Dinamo București Universitatea Craiova C
22.07.2019 Sepsi Sfântu Gheorghe
21:00
Fotbal Club FCSB Telekom Sport 1 C


1. FC Viitorul 6
2. Universitatea Craiova 6
3. FC Botoșani 4
4. CFR 1907 Cluj 4
5. Gaz Metan Mediaş 4
6. CSM Politehnica Iaşi 4
7. Fotbal Club FCSB 3
8. Sepsi Sfântu Gheorghe 1
9. Astra Giurgiu 1
10. Chindia Târgoviște 1
11. FC Voluntari 1
12. FC Hermannstadt 0
13. Academica Clinceni 0
14. Dinamo București 0
Clasament 2019-2020

Liga 2


Liga 2
03.08.2019 Rapid București
-
SSC Farul Constanţa   C
03.08.2019 Concordia Chiajna
-
Daco-Getica București   C
03.08.2019 Turris Oltul Turnu-Măgurele
-
Pandurii Târgu-Jiu   C
03.08.2019 ASU Poli Timişoara
-
CS Mioveni   C
03.08.2019 CSM Reșița
-
Universitatea Cluj   C
03.08.2019 Luceafărul Oradea
-
Sportul Snagov   C
03.08.2019 FC Argeș Pitești
-
Ripensia Timișoara   C
03.08.2019 Gloria Buzău
-
AFK Csíkszereda   C
03.08.2019 Metaloglobus București
-
Petrolul Ploiești   C
03.08.2019 UTA Arad
-
Dunărea Călărași   C


1. AFK Csíkszereda 0
2. ASU Poli Timişoara 0
3. Concordia Chiajna 0
4. CS Mioveni 0
5. CSM Reșița 0
6. Daco-Getica București 0
7. Dunărea Călărași 0
8. FC Argeș Pitești 0
9. Gloria Buzău 0
10. Luceafărul Oradea 0
11. Metaloglobus București 0
12. Pandurii Târgu-Jiu 0
13. Petrolul Ploiești 0
14. Rapid București 0
15. Ripensia Timișoara 0
16. Sportul Snagov 0
17. SSC Farul Constanţa 0
18. Turris Oltul Turnu-Măgurele 0
19. Universitatea Cluj 0
20. UTA Arad 0
Clasament Liga 2

C1


Liga 3 C1
25.05.2019 Gloria Buzău
-
CSM Roman   C
25.05.2019 CSM Râmnicu-Sărat Şomuz Fălticeni C
25.05.2019 FC Botoşani II CSM Foșcani C
25.05.2019 Bucovina Rădăuți Foresta Suceava C
25.05.2019 Ceahlăul Piatra-Neamț KSE Târgu-Secuiesc C
25.05.2019 Sănătatea Darabani Metalul Buzău C
25.05.2019 CSM Pașcani Sporting Liești C
25.05.2019 Știința Miroslava Oțelul Galați C


1. Gloria Buzău 73
2. Bucovina Rădăuți 57
3. Oțelul Galați 53
4. Știința Miroslava 50
5. CSM Foșcani 49
6. Foresta Suceava 49
7. Metalul Buzău 45
8. Sporting Liești 40
9. KSE Târgu-Secuiesc 37
10. Ceahlăul Piatra-Neamț 35
11. Şomuz Fălticeni 29
12. FC Botoşani II 28
13. CSM Pașcani 25
14. CSM Râmnicu-Sărat 18
15. Sănătatea Darabani 8
16. CSM Roman 0
Clasament C1

C2


Liga 3 C2
24.05.2019 CSO Bragadiru
-
Delta Dobrogea Tulcea   C
24.05.2019 Rapid București
16:30
CS Axiopolis Cernavodă   C
24.05.2019 CS Tunari Înainte Modelu C
25.05.2019 CS Afumați SC Popeşti Leordeni C
25.05.2019 CSM Olteniţa Unirea Slobozia C
25.05.2019 Agricola Borcea Progresul Spartac București C
25.05.2019 CSM Medgidia Fotbal Club FCSB II C
25.05.2019 CS Făurei Sportul Chiscani C


1. Rapid București 72
2. CS Afumați 64
3. Progresul Spartac București 60
4. Unirea Slobozia 60
5. SC Popeşti Leordeni 48
6. CS Tunari 43
7. Înainte Modelu 36
8. CS Făurei 35
9. CS Axiopolis Cernavodă 33
10. CSM Medgidia 32
11. Fotbal Club FCSB II 30
12. Agricola Borcea 30
13. Sportul Chiscani 28
14. CSM Olteniţa 24
15. CSO Bragadiru 0
16. Delta Dobrogea Tulcea -80
Clasament C2

C3


Liga 3 C3
24.05.2019 CSM Alexandria Sporting Roșiori-de-Vede C
24.05.2019 Universitatea Craiova Flacăra Moreni C
24.05.2019 Turris Oltul Turnu-Măgurele FC Hermannstadt II C
25.05.2019 FC Pucioasa Unirea Bascov C
25.05.2019 Astra Giurgiu II ACSO Filiaşi C
25.05.2019 Flacăra Horezu CS Universitatea Craiova II C
25.05.2019 FC Voluntari II Viitorul Domnești C
25.05.2019 FC Brașov Atletic Bradu C


1. Turris Oltul Turnu-Măgurele 74
2. Universitatea Craiova 62
3. Flacăra Horezu 57
4. CSM Alexandria 50
5. ACSO Filiaşi 49
6. FC Pucioasa 45
7. FC Brașov 43
8. CS Universitatea Craiova II 43
9. Unirea Bascov 41
10. Astra Giurgiu II 40
11. FC Voluntari II 40
12. Flacăra Moreni 40
13. Atletic Bradu 33
14. Sporting Roșiori-de-Vede 30
15. FC Hermannstadt II 21
16. Viitorul Domnești 3
Clasament C3

C4


Liga 3 C4
24.05.2018 CSM Lugoj Milenium Giarmata C
24.05.2018 ACS Dumbrăviţa FC Avrig C
25.05.2019 Cetate Deva CS Hunedoara C
25.05.2019 Crișul Chișineu-Criș Unirea Alba-Iulia C
25.05.2019 Gloria Lunca Teuz Cernei Metalurgistul Cugir C
25.05.2019 Industria Galda de Jos FC Școlar Reșița C
25.05.2019 Șoimii Lipova CSC Ghiroda şi Giarmata Vii C
25.05.2019 CS Ocna-Mureș CS Național Sebiș C


1. FC Școlar Reșița 62
2. Șoimii Lipova 60
3. ACS Dumbrăviţa 58
4. Metalurgistul Cugir 53
5. Gloria Lunca Teuz Cernei 53
6. CS Național Sebiș 50
7. Crișul Chișineu-Criș 49
8. FC Avrig 43
9. CS Hunedoara 42
10. Industria Galda de Jos 41
11. CSC Ghiroda şi Giarmata Vii 39
12. Unirea Alba-Iulia 38
13. Cetate Deva 35
14. Milenium Giarmata 29
15. CSM Lugoj 12
16. CS Ocna-Mureș 10
Clasament C4

C5


Liga 3 C5
22.05.2019 MSE Târgu-Mureş CFR 1907 Cluj II C
24.05.2019 Minaur Baia Mare AFC Odorheiu-Secuiesc C
24.05.2019 Gloria Bistrița CS Iernut C
24.05.2019 Arieșul Turda ACS Comuna Recea C
24.05.2019 Sănătatea Cluj Gaz Metan Mediaș II C
25.05.2019 Olimpic Cetate Râşnov Unirea Tășnad C
25.05.2019 AFK Csíkszereda Unirea Dej C
25.05.2019 Avântul Reghin AFC Hărman C


1. AFK Csíkszereda 71
2. ACS Comuna Recea 63
3. Minaur Baia Mare 57
4. Olimpic Cetate Râşnov 55
5. Sănătatea Cluj 53
6. Avântul Reghin 52
7. Arieșul Turda 50
8. CFR 1907 Cluj II 46
9. Gloria Bistrița 43
10. AFC Odorheiu-Secuiesc 38
11. Unirea Dej 36
12. AFC Hărman 35
13. Unirea Tășnad 30
14. MSE Târgu-Mureş 22
15. Gaz Metan Mediaș II 12
16. CS Iernut 11
Clasament C5

Decizie ONJN nr.1046/19.06.2017