Liga 1
Romanian Soccer  Cauta in Romanian Soccer
Romanian Soccer
Nationala Romaniei
 

FOTBAL INTERNATIONAL

-

UK Anglia:Premier League

-

Clasament Premier League

-

Clasament Championship

-

IT Italia: Serie A

-

Clasament Serie A Italia

-

Clasament Serie B Italia

-

SP Spain:Primera División

-

Clasament Primera Division

-

DE Germania: Bundesliga

-

Clasament Bundesliga

-

Clasament Zweite Bundesliga

-

FR Franta: Ligue 1

-

Clasament Ligue 1

-

PO Portugalia: Liga Sagres

-

Clasament Portugalia

-

OL Olanda: Eredivisie

-

Clasament Olanda

-

BE Belgia: Jupiler League

-

Clasament Belgia

-

TU Turcia: Süper Lig

-

Clasament Turcia

-

GR Grecia:Ethniki Katigoria

-

RU Rusia: Premier League

-

Clasament Rusia

-

UC Ucraina: Vyscha Liga

-

ball America de Sud

-

ball Africa

-

Cupa Africii pe Natiuni

-

ball Asia

-


Echipa națională 11.11.2016 - 23:56

Preliminariile CM 2018: Romania - Polonia 0-3

Preliminariile CM 2018: Romania - Polonia 0-3
Naționala de fotbal a României a fost învinsă fără drept de apel de formația Poloniei cu scorul de 3-0 (1-0), vineri seara pe Arena Națională din București, într-un meci presărat cu incidente, în Grupa E a preliminariilor Cupei Mondiale de fotbal din 2018.

România a făcut cel mai slab joc al său din ultimii ani și a depășită la toate capitolele de Polonia, golurile fiind marcate de Kamil Grosicki (11) și Robert Lewandowski (83, 90+1 - penalty).

Polonia a controlat jocul încă din start, iar prima ocazie a fost semnată de Grosicki (10), care a șutat fără preluare, dar mingea a fost prinsă de Tătărușanu.

Un minut mai târziu, același Grosicki a făcut un cursă senzațională, de aproape 40 de metri, a depășit mai mulți jucători și a marcat.

Polonia a dominat în continuare, dar atenția s-a mutat în tribune, unde în minutul 22 au izbucnit incidente între suporteri, polonezii și românii aruncând torțe unii înspre alții, fapt care a determinat intervenția jandarmilor, care au calmat spiritele.

Prima ocazie a României, una destul de mare, a fost ratată de Chiricheș, în urma unei lovituri libere, însă Fabiański (32) a respins reluarea fundașului din câțiva metri.

Oaspeții au mai avut o oportunitate în min. 37, când șutul lui Błaszczykowski a fost respins de Tătărușanu.

În minutul 42, un grup de suporteri români de la peluză au afișat un banner "Rapid nu moare", au aprins torțe și apoi le-au aruncat pe teren, spre portarul polonez Łukasz Fabiański, meciul fiind întrerupt de arbitru circa 30 de secunde pentru îndepărtarea obiectelor pirotehnice.

Prima repriză s-a încheiat cu un șut al lui Błaszczykowski (45+1), prins de Tătărușanu.

După două schimbări făcute la pauză, introduși Andone și Prepeliță, România a avut un forcing în debutul reprizei secunde, dar neconcretizat. Polonia a avut prima ocazie de la reluare, prin Lewandowski, care a tras periculos din lovitură liberă (53). Atacantul lui Bayern München s-a prăbușit la pământ un minut mai târziu, după ce o petardă a explodat lângă el. Meciul s-a reluat după o întrerupere de circa două minute, în care arbitrul a discutat oficialii de pe margine, iar Lewandowski a primit îngrijiri medicale.

Lewandowski a luftat (61) din poziție de finalizare în marginea careului mic. Andone a tras apoi la colțul scurt, iar Fabiański a respins în corner (67). "Tricolorii" au cerut penalty în două rânduri, dar nu s-a acordat nimic, iar Săpunaru a primit cartonaș galben pentru proteste din postura de rezervă.

Polonia a mai avut o situație bună, un voleu de la distanță al lui Zieliński (70), trimis puțin alături de poartă. Grosicki (76) a produs din nou emoții la poarta noastră, dar Tătărușanu a fost la post.

Soarta meciului a fost tranșată de Robert Lewandowski, care a marcat în min. 83 la capătul unei acțiuni personale, cu un șut în cros, după o pasă a lui Teodorczyk. Scorul final a fost unul de forfait, după ce Lewandowski a transformat un penalty pe care l-a obținut tot el (90+1).

A fost primul eșec din mandatul lui Christoph Daum, unul usturător, care micșorează drastic șansele de calificare la Mondialul din Rusia.

România ere neînvinsă de 14 meciuri în preliminarii (6 victorii, 8 egaluri), iar Polonia a ajuns la șapte (5 victorii, 2 egaluri).

Naționala României are încă un bilanț net favorabil în fața echipei Poloniei, pe care a întâlnit-o de 34 de ori. "Tricolorii" a învins de 14 ori, 15 meciuri s-au încheiat la egalitate, iar de 5 ori a câștigat Polonia. Golaverajul este și el favorabil, cu 54 de goluri marcate de tricolori și 50 de polonezi.

Ultima partidă dintre cele două echipe se disputase în urmă cu aproape șapte ani, la Varșovia, iar România s-a impus cu 1-0, prin golul lui Daniel Niculae (59). "Tricolorii" nu mai pierduseră în fața Poloniei de șase meciuri, ultimul eșec datând din 1989 (1-2, în meci amical la Varșovia). De atunci s-au disputat șase partide, patru încheindu-se cu victoria României, iar alte două la egalitate.

România va juca mai mult ca sigur următorul meci de acasă, cel cu Danemarca, din 27 martie, fără spectatori după incidentele de la meciul cu Polonia.

Preliminariile Cupei Mondiale 2018 - Grupa E
București, Arena Națională, Spectatori: 45.531
România - Polonia 0-3 (0-1)
Au marcat:
0-1 Kamil Grosicki (11), 0-2 Robert Lewandowski (83), 0-3 Robert Lewandowski (90+1 penalty)

România: 12. Ciprian Tătărușanu - 2. Romario Benzar, 6. Vlad Chiricheș, 21. Dragoș Grigore (căpitan), 3. Alin Toșca - 5. Ovidiu Hoban (18. Andrei Prepeliță, 46), 15. Răzvan Marin - 8. Adrian Popa (9. Florin Andone, 46), 23. Nicolae Stanciu (13. Claudiu Keserü, 82), 7. Alexandru Chipciu - 19. Bogdan Stancu. Selecționer: Christoph Daum.
Rezerve neutilizate: 1. Costel Pantilimon, 16. Silviu Lung jr. - 4. Cosmin Moți, 10. Alexandru Maxim, 11. Andrei Ivan, 14. Iasmin Latovlevici, 17. Eric Bicfalvi, 20. Gabriel Enache, 22. Cristian Săpunaru.

Polonia: 22. Łukasz Fabiański - 20. Łukasz Piszczek, 15. Kamil Glik, 2. Michał Pazdan, 3. Artur Jędrzejczyk - 10. Grzegorz Krychowiak - 16. Jakub Błaszczykowski, 19. Piotr Zieliński (7. Łukasz Teodorczyk, 80), 8. Karol Linetty (5. Krzysztof Mączyński, 70), 11. Kamil Grosicki (17. Sławomir Peszko, 89) - 9. Robert Lewandowski (căpitan). Selecționer: Adam Nawałka.
Rezerve neutilizate: 1. Wojciech Szczęsny, 12. Artur Boruc - 4. Bartosz Bereszyński, 14. Maciej Sadlok, 21. Igor Lewczuk, 6. Tomasz Jodłowiec, 13. Jacek Góralski, 23. Kamil Wilczek, 18. Paweł Wszołek.

Cartonașe galbene: Benzar (52), Săpunaru (68 în afara terenului), Fl. Andone (79)

Arbitru: Damir Skomina; arbitri asistenți: Jure Praprotnik, Robert Vukan; arbitru de rezervă: Matej Jug (toți din Slovenia). Comisar FIFA: Mark Blackbourne (Anglia), observator UEFA pentru arbitri: Rodger B. Gifford (Țara Galilor).

Clasament Grupa E
1 Polonia 4 3 1 0 10-5 5 10
2 Muntenegru 4 2 1 1 9-4 5 7
3 Danemarca 4 2 0 2 7-5 2 6
4 România 4 1 2 1 6-4 2 5
5 Armenia 4 1 0 3 4-10 -6 3
6 Kazahstan 4 0 2 2 3-11 -8 2






Taguri: preliminariile CM 2018    Romania    Polonia    Kamil Grosicki    Robert Lewandowski   

» Echipa nationala a Romaniei - Istorie si statistica
Comenteaza

Ultimele stiri - Echipa națională

Andrei Radu şi Iulian Cristea, convocaţi de Cosmin Contra pentru meciurile cu Norvegia şi Malta

România va juca în deplasare cu Norvegia şi Malta Echipa naţională a României va juca luna viitoare două meciuri în preliminariile Campionatului European din 2020. Prima partidă va fi la...

Federaţia Română de Fotbal are o nouă identitate vizuală

Membrii Adunării Generale a Federaţiei Române de Fotbal au votat, miercuri, cu unanimitate de voturi, schimbarea identităţii vizuale a instituţiei, noua siglă a FRF fiind construită din...

Meciul România - Spania, din preliminariile EURO 2020, va avea loc pe Arena Naţională

Meciul dintre naţionalele României şi Spaniei, din preliminariile EURO 2020, se va juca pe Arena Naţională din Bucureşti, în data de 5 septembrie, de la ora 21:45, potrivit...

România se menţine pe locul 25 în clasamentul FIFA

Naţionala României se menţine pe locul 25 în clasamentul Federaţiei Internaţionale de Fotbal, dat publicităţii miercuri, potrivit site-ului FIFA.  ...

Mircea Rednic: Cred că naţionala are şanse la calificare

Antrenorul echipei de fotbal Dinamo, Mircea Rednic, a declarat, într-o conferinţă de presă, că, după ce a văzut primele meciuri din preliminarii şi făcând o comparaţie...

Cosmin Contra: Vreau să felicit jucătorii pentru felul în care au abordat acest meci

Antrenorul echipei naţionale de fotbal a României, Cosmin Contra, a declarat, marţi seara, după meciul cu Insulele Feroe, că este mulţumit de modul în care au jucat...

Claudiu Keşerü: Aveam nevoie de o victorie clară

Atacantul Claudiu Keşerü a declarat, marţi seară, că jucătorii din naţionala României au avut dorinţa maximă de a câştiga cu Insulele Feroe şi a precizat că s-a bucurat de remiza...

Preliminariili EURO 2020: România - Insulele Feroe 4-1

Naţionala de fotbal a României a obţinut prima sa victorie din Grupa F a preliminariilor EURO 2020, 4-1 (3-1) cu reprezentativa Insulelor Feroe, marţi seara, pe Stadionul "Dr. Constantin...

Cosmin Contra: A doua repriză a meciului cu Suedia, să fie etalonul naţionalei

Antrenorul echipei naţionale de fotbal a României, Cosmin Contra, a declarat, într-o conferinţă de presă susţinută la Cluj, că repriza a doua a meciului cu Suedia ar...

Turcul Halil Umut Meler va arbitra meciul România - Insulele Feroe

Turcul Halil Umut Meler arbitrează meciul România - Insulele Feroe, care se va disputa, marţi, de la ora 21.45, în grupa F de calificare la Campionatul European.  ...

Tricolorii s-au antrenat la Cluj-Napoca înaintea meciului de marţi cu Insulele Feroe

Echipa naţională a României a ajuns duminică după-amiază la Cluj-Napoca, iar seara, jucătorii antrenaţi de Cosmin Contra au susţinut primul antrenament pe stadionul...




Top News

-Franta: Ligue 1 - Etapa 38

-Liga 1 - Etapa 12 (play-out): Rezultate şi marcatori

-Liga 1 - Etapa 10 (play-off şi play-out): Rezultate şi marcatori

-Liga 1 - Etapa 11 (play-out): Rezultate şi marcatori

-Andrei Radu şi Iulian Cristea, convocaţi de Cosmin Contra pentru meciurile cu Norvegia şi Malta

-KRC Genk, campioană a Belgiei pentru a 4-a oară

-Ajax Amsterdam, noua campioană a Olandei




Care este cel mai mare jucător român al tuturor timpurilor?
Gheorghe HAGI
Nicolae DOBRIN
Adrian MUTU
Ilie BALACI
Gheorghe POPESCU
Cristian CHIVU
Iuliu BODOLA
Ladislau BÖLÖNI
Ștefan DOBAY
Mircea LUCESCU
Cornel DINU
Adrian ILIE
Dan PETRESCU
Florin RĂDUCIOIU
Florea DUMITRACHE
Dorinel MUNTEANU
Iuliu BARÁTKY
Marius LĂCATUȘ
Ion DUMITRU
Dudu GEORGESCU
  » rezultate   » arhiva

S-au nascut azi

Alexandru Zaharia
România
29 ani

BRADFORD CITY
Anglia
116 ani

Carlos Bocanegra
SUA
40 ani

Daniel Passarella
Argentina
66 ani

Dany Mendes Ribeiro
Insula Capului Verde
31 ani

Demba Ba
Senegal
34 ani

Doru Dumitrescu
România
21 ani

Éder Aleixo de Assis
Brazilia
62 ani

Eduard Tismanăru
România
32 ani

Eugen Baciu
România
39 ani

Gaetano Scirea
Italia
66 ani

Geoffrey Castillion
Olanda
28 ani

Ilir Bozhiqi
Albania
54 ani

Luc Nilis
Belgia
52 ani

Lucian Chețan
România
33 ani

Marcos António
Brazilia
36 ani

Martin Jiránek
Cehia
40 ani

Patrick Bonner
Irlanda
59 ani

Răzvan Neagu
România
32 ani

Reinaldo da Silva
Brazilia
35 ani

Roger Milla
Camerun
67 ani

Wendel Gomes
Brazilia
35 ani


Liga 1
Steaua Bucuresti ASA CFR Cluj
CS Universitatea Gaz Metan Mediaș
Dinamo FC Botosani Pandurii
CSM Iasi Viitorul Constanta
Concordia Chiajna
-

Arhiva Stiri Romanian Soccer
L M M J V S D
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    


2018-2019


Liga 1 2018-2019
01.03.2019 Dinamo București Concordia Chiajna C
02.03.2019 Gaz Metan Mediaș Dunărea Călărași C
02.03.2019 FC Voluntari Fotbal Club FCSB C
03.03.2019 FC Hermannstadt CSM Politehnica Iaşi C
03.03.2019 FC Viitorul FC Botoșani C
03.03.2019 CFR 1907 Cluj Sepsi Sfântu Gheorghe C
04.03.2019 CS Universitatea Craiova Astra Giurgiu C


1. CFR 1907 Cluj 54
2. Fotbal Club FCSB 49
3. CS Universitatea Craiova 45
4. Astra Giurgiu 42
5. FC Viitorul 38
6. Sepsi Sfântu Gheorghe 37
7. FC Botoșani 36
8. CSM Politehnica Iaşi 34
9. Dinamo București 32
10. FC Hermannstadt 32
11. Gaz Metan Mediaș 31
12. Dunărea Călărași 24
13. FC Voluntari 21
14. Concordia Chiajna 18
Clasament 2018-2019

Play-Off


Liga 1 Play-Off
18.05.2019 Universitatea Craiova FC Viitorul C
19.05.2019 Fotbal Club FCSB CFR 1907 Cluj C
20.05.2019 Astra Giurgiu Sepsi Sfântu Gheorghe C


1. CFR 1907 Cluj 50
2. Fotbal Club FCSB 48
3. FC Viitorul 39
4. Universitatea Craiova 36
5. Astra Giurgiu 28
6. Sepsi Sfântu Gheorghe 20
Clasament Play-Off

Play-Out


Liga 1 Play-Out
21.05.2019 FC Hermannstadt FC Botoșani C
22.05.2019 Dunărea Călărași Concordia Chiajna C
22.05.2019 Dinamo București CSM Politehnica Iași C
23.05.2019 Gaz Metan Mediaș FC Voluntari C


1. Gaz Metan Mediaș 42
2. Dinamo București 42
3. FC Botoșani 38
4. CSM Politehnica Iași 31
5. FC Voluntari 27
6. Dunărea Călărași 25
7. FC Hermannstadt 24
8. Concordia Chiajna 16
Clasament Play-Out

Liga 2


Liga 2
24.05.2019 Academica Clinceni FC Argeș Pitești C
25.05.2019 Metaloglobus București
11:00
Energeticianul Petroşani   C
25.05.2019 Pandurii Târgu-Jiu
11:00
ASU Politehnica Timişoara   C
25.05.2019 FC Snagov
11:00
Aerostar Bacău   C
25.05.2019 ACS Poli Timișoara
11:00
CS Mioveni   C
25.05.2019 Ripensia Timișoara
11:00
ASC Daco-Getica Bucureşti   C
25.05.2019 Dacia Unirea Brăila
11:00
SSC Farul Constanţa   C
25.05.2019 CS Balotești
12:00
Universitatea Cluj   C
25.05.2019 Chindia Târgoviște
14:00
Luceafărul Oradea   C
26.05.2019 UTA Arad
14:00
Petrolul Ploiești   C


1. Academica Clinceni 84
2. Chindia Târgoviște 82
3. Petrolul Ploiești 74
4. Universitatea Cluj 73
5. FC Snagov 67
6. FC Argeș Pitești 65
7. CS Mioveni 53
8. Luceafărul Oradea 49
9. UTA Arad 47
10. ASU Politehnica Timişoara 46
11. Metaloglobus București 46
12. SSC Farul Constanţa 44
13. ASC Daco-Getica Bucureşti 43
14. Ripensia Timișoara 43
15. Pandurii Târgu-Jiu 41
16. Energeticianul Petroşani 39
17. Aerostar Bacău 35
18. ACS Poli Timișoara 29
19. CS Balotești 24
20. Dacia Unirea Brăila 19
Clasament Liga 2

C1


Liga 3 C1
17.05.2019 Metalul Buzău CSM Pașcani C
17.05.2019 Şomuz Fălticeni FC Botoşani II C
18.05.2019 Oțelul Galați CSM Râmnicu-Sărat C
18.05.2019 Sporting Liești Știința Miroslava C
18.05.2019 KSE Târgu-Secuiesc Sănătatea Darabani C
18.05.2019 CSM Roman
-
Ceahlăul Piatra-Neamț   C
18.05.2019 Foresta Suceava Gloria Buzău C
18.05.2019 CSM Foșcani Bucovina Rădăuți C


1. Gloria Buzău 73
2. Bucovina Rădăuți 54
3. Oțelul Galați 53
4. CSM Foșcani 49
5. Foresta Suceava 49
6. Știința Miroslava 47
7. Metalul Buzău 42
8. Sporting Liești 37
9. Ceahlăul Piatra-Neamț 35
10. KSE Târgu-Secuiesc 34
11. Şomuz Fălticeni 26
12. CSM Pașcani 25
13. FC Botoşani II 25
14. CSM Râmnicu-Sărat 18
15. Sănătatea Darabani 8
16. CSM Roman 0
Clasament C1

C2


Liga 3 C2
17.05.2019 Înainte Modelu Rapid București C
17.05.2019 Fotbal Club FCSB II CS Făurei C
18.05.2019 Progresul Spartac București CS Afumați C
18.05.2019 Sportul Chiscani CSM Olteniţa C
18.05.2019 Delta Dobrogea Tulcea CSM Medgidia C
18.05.2019 SC Popeşti Leordeni
-
CSO Bragadiru   C
18.05.2019 CS Axiopolis Cernavodă Agricola Borcea C
18.05.2019 Unirea Slobozia CS Tunari C


1. Rapid București 72
2. CS Afumați 61
3. Progresul Spartac București 57
4. Unirea Slobozia 57
5. SC Popeşti Leordeni 48
6. CS Tunari 40
7. Înainte Modelu 36
8. CS Axiopolis Cernavodă 33
9. CSM Medgidia 32
10. CS Făurei 32
11. Agricola Borcea 30
12. Sportul Chiscani 28
13. Fotbal Club FCSB II 27
14. CSM Olteniţa 24
15. CSO Bragadiru 0
16. Delta Dobrogea Tulcea -80
Clasament C2

C3


Liga 3 C3
17.05.2019 Atletic Bradu FC Pucioasa C
17.05.2019 Flacăra Moreni FC Brașov C
17.05.2019 Viitorul Domnești Universitatea Craiova C
17.05.2019 FC Hermannstadt II FC Voluntari II C
17.05.2019 CS Universitatea Craiova II CSM Alexandria C
17.05.2019 ACSO Filiaşi Flacăra Horezu C
17.05.2019 Unirea Bascov Astra Giurgiu II C
18.05.2019 Sporting Roșiori-de-Vede Turris Oltul Turnu-Măgurele C


1. Turris Oltul Turnu-Măgurele 71
2. Universitatea Craiova 59
3. Flacăra Horezu 54
4. ACSO Filiaşi 49
5. CSM Alexandria 47
6. FC Brașov 43
7. CS Universitatea Craiova II 43
8. FC Pucioasa 42
9. Unirea Bascov 41
10. Flacăra Moreni 40
11. Astra Giurgiu II 37
12. FC Voluntari II 37
13. Atletic Bradu 30
14. Sporting Roșiori-de-Vede 30
15. FC Hermannstadt II 21
16. Viitorul Domnești 3
Clasament C3

C4


Liga 3 C4
28.09.2018 Cetate Deva Metalurgistul Cugir C
28.09.2018 CSC Ghiroda şi Giarmata Vii CS Hunedoara C
28.09.2018 CS Național Sebiș CSM Lugoj C
28.09.2018 Șoimii Lipova Gloria Lunca Teuz Cernei C
28.09.2018 ACS Dumbrăviţa Industria Galda de Jos C
29.09.2018 FC Avrig Milenium Giarmata C
29.09.2018 CS Ocna-Mureș Crișul Chișineu-Criș C
30.09.2018 FC Școlar Reșița Unirea Alba-Iulia C


1. ACS Dumbrăviţa 0
2. Cetate Deva 0
3. Crișul Chișineu-Criș 0
4. CS Hunedoara 0
5. CS Național Sebiș 0
6. CS Ocna-Mureș 0
7. CSC Ghiroda şi Giarmata Vii 0
8. CSM Lugoj 0
9. FC Avrig 0
10. FC Școlar Reșița 0
11. Gloria Lunca Teuz Cernei 0
12. Industria Galda de Jos 0
13. Metalurgistul Cugir 0
14. Milenium Giarmata 0
15. Șoimii Lipova 0
16. Unirea Alba-Iulia 0
Clasament C4

Decizie ONJN nr.1046/19.06.2017
Gazduit de HostX.ro