Liga 1
Romanian Soccer  Cauta in Romanian Soccer
Romanian Soccer
Nationala Romaniei
 

FOTBAL INTERNATIONAL

-

UK Anglia:Premier League

-

Clasament Premier League

-

Clasament Championship

-

IT Italia: Serie A

-

Clasament Serie A Italia

-

Clasament Serie B Italia

-

SP Spain:Primera División

-

Clasament Primera Division

-

DE Germania: Bundesliga

-

Clasament Bundesliga

-

Clasament Zweite Bundesliga

-

FR Franta: Ligue 1

-

Clasament Ligue 1

-

PO Portugalia: Liga Sagres

-

Clasament Portugalia

-

OL Olanda: Eredivisie

-

Clasament Olanda

-

BE Belgia: Jupiler League

-

Clasament Belgia

-

TU Turcia: Süper Lig

-

Clasament Turcia

-

GR Grecia:Ethniki Katigoria

-

RU Rusia: Premier League

-

Clasament Rusia

-

UC Ucraina: Vyscha Liga

-

ball America de Sud

-

ball Africa

-

Cupa Africii pe Natiuni

-

ball Asia

-


Jocurile Olimpice 02.01.2017 - 14:49

Postul de televiziune Eurosport este noua gazda a transmisiunilor Jocurilor Olimpice in Europa

Postul de televiziune Eurosport este noua gazda a transmisiunilor Jocurilor Olimpice in Europa
Postul de televiziune Eurosport este noua gazdă a transmisiunilor Jocurilor Olimpice în Europa, în urma unui parteneriat dintre Discovery Communications şi Comitetul Olimpic Internaţional.

Cercurile Olimpice şi noua identitate de brand dedicată acestui parteneriat au fost dezvăluite pe toate canalele şi platformele Eurosport la 1 ianuarie 2017.

Prima zi a Anului Nou 2017 a marcat începutul unei călătorii memorabile pentru Eurosport, care devine astfel, în mod oficial, noua gazdă a transmisiunilor Jocurilor Olimpice în Europa.

Logo-ul Eurosport cu însemnele specifice Jocurilor Olimpice defineşte începutul unei noi ere pentru destinaţia sportivă nr. 1 în Europa şi pentru cel mai important eveniment sportiv mondial, potrivit unui comunicat.

Logo-ul reuneşte două identităţi emblematice, Eurosport şi cercurile Olimpice, şi integrează un podium, care defineşte excelenţa în sport şi întruchipează ţelul suprem al oricărui sportiv din lume.

Dezvăluirea logo-ului a avut loc în cadrul transmisiunilor TV, precum şi pe toate celelalte platforme prin intermediul Eurosport Player, eurosport.com şi paginile de socializare Eurosport chiar înainte de legendara etapă a Turneului Celor Patru Trambuline la sărituri cu schiurile, din Germania.

Transmisiunea acestei etape este doar o parte a sutelor de ore de transmisiuni în direct de pe Eurosport dedicate Cupelor şi Campionatelor Mondiale din cadrul sporturilor de iarnă, prin care este urmărită evoluţia sportivilor până la Jocurile Olimpice la PyeongChang din 2018.

Momentul a fost marcat de Eurosport şi prin difuzarea în premieră a unui nou magazin dedicat Jocurilor Olimpice: "Milioane de Drumuri, O Singură Destinaţie” ("Millions of Journeys, One Destination”). Programul urmăreşte parcursul a doi sportivi, din copilărie până la competiţie, şi dezvăluie dăruirea necesară pentru a trece peste toate obstacolele pentru a ajunge la victorie şi pentru a deveni olimpici.

În calitate de gazdă a transmisiunilor Jocurilor Olimpice, Eurosport va crea experienţa supremă a Jocurilor Olimpice pe toate canalele şi pe toate platformele pentru milioane de oameni din întreaga Europă. Fiecare secundă a Jocurilor Olimpice contează, de aceea Eurosport se va asigura că fanii nu vor rata niciun moment al competiţiei.

JB Perrette, Preşedinte şi CEO, Discovery Networks International, a declarat: "De peste 30 de ani, misiunea Discovery a fost să inspire oamenii din întreaga lume, de aceea suntem foarte încântaţi că am devenit oficial Gazda transmisiunilor Jocurilor Olimpice în Europa şi că suntem parteneri cu unul dintre cele mai mari brand-uri din lume. Începem o călătorie extraordinară prin care dorim să redefinim experienţa Jocurilor Olimpice şi să ajungem la cât mai mulţi fani în Europa, prin intermediul mai multor ecrane ca niciodată”.

"Eurosport se mândreşte cu o tradiţie bogată în prezentarea multor sporturi olimpice de iarnă şi de vară, pe tot parcursul anului. Suntem încântaţi că acest drum culminează acum cu desemnarea Eurosport ca Gazdă a transmisiunilor Jocurilor Olimpice", a spus Peter Hutton, CEO Eurosport.

"Planurile noastre sunt deja în plină derulare, iar prin recrutarea recentă a lui Bernie Ross, care va conduce operaţiunile de producţie pentru Jocurilor Olimpice, facem paşi importanţi în pregătirile noastre pentru prima Olimpiadă din acest ciclu transmisă de Eurosport în 2018”, a adăugat Hutton.

Discovery Communications şi Eurosport deţin drepturile multimedia exclusive în 50 de ţări şi eritorii (cu excepţia Franţei pentru ediţiile 2018-2020. Eurosport va fi canalul oficial în Marea Britanie pentru ediţiile 2018 şi 2020, cu excepţia Rusiei) din Europa pentru ediţiile Jocurilor Olimpice din 2018 până în 2024, conform anunţului făcut public împreună cu Comitetul Olimpic Internaţional în iunie 2015.






Taguri: Europa    Eurosport    Discovery Communications    Jocurilor Olimpice   

Comenteaza

Ultimele stiri - Jocurile Olimpice

Alibaba a devenit sponsor principal al Jocurilor Olimpice

Compania chineză de comerț online Alibaba a devenit sponsor principal al Jocurilor Olimpice, după ce a semnat un contract valabil până în anul 2028 cu Comitetul Internațional Olimpic (CIO)....

Comitetul Olimpic Italian si-a retras candidatura privind organizarea Jocurilor Olimpice din 2024

Comitetul Olimpic Italian şi-a retras, marţi, candidatura privind organizarea Jocurilor Olimpice din 2024 la Roma, după ce consiliul local a votat împotriva acestui proiect. Primarul Romei,...

Portarul nationalei feminine a SUA, suspendat 6 luni, pentru jigniri aduse adversarilor

Portarul naționalei feminine de fotbal a SUA, Hope Solo, a fost suspendat 6 luni din activitatea sportivă după ce a catalogat echipa Suediei drept o "adunătură de lași", după...

JO 2016: Clasamentul final pe medalii - SUA, pe primul loc | Romania, locul 47

Delegația Statelor Unite a ocupat detașat primul loc în clasamentul final pe medalii la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro, în timp ce România a terminat pe locul 47. Cu cinci medalii...

JO 2016 | Fotbal feminin: Germania, campioana olimpica in premiera

Echipa feminină de fotbal a Germaniei a devenit în premieră campioană olimpică, vineri, la Jocurile de la Rio de Janeiro, după ce a învins în finala de la Maracana echipa Suediei cu scorul...

JO 2016 | Neymar nu mai vrea sa fie capitanul echipei Braziliei

Atacantul brazilian Neymar, medaliat cu aur cu echipa olimpică la Jocurile Olimpice 2016, a declarat, sâmbătă seara, că nu dorește să mai fie căpitanul echipei A a Braziliei. "Este...

JO 2016 | Brazilia a cucerit primul titlu olimpic din istoria sa

Selecționata masculină de fotbal a Braziliei a cucerit titlul olimpic, singurul care lipsea din impresionantul său palmares, învingând cu scorul de 5-4 după executarea loviturilor de...

JO 2016: Pele nu va juca niciun rol la ceremonia de inchidere

Fostul mare fotbalist brazilian Pelé nu va juca niciun rol la ceremonia de închidere a Jocurilor Olimpice de la Rio de Janeiro, programată duminică, pe stadionul "Maracana", au...

JO 2016 | Finala Brazilia - Germania

Echipele Braziliei și Germaniei se vor întâlni în finala turneului masculin de fotbal din cadrul Jocurilor Olimpice de la Rio de Janeiro, sâmbătă, pe celebrul stadion Maracana. Brazilia a...

JO 2016 | Ovidiu Hategan va arbitra semifinala Brazilia - Honduras

Arbitrul român Ovidiu Hațegan va conduce meciul dintre selecționatele Braziliei și Hondurasului, care va avea loc miercuri, în semifinalele turneului masculin de fotbal din cadrul Jocurilor...

JO 2016: Pele a anuntat ca nu va aprinde vasul olimpic, din cauza starii proaste de sanatate

Fostul mare fotbalist brazilian Pelé a anunțat că nu va aprinde vasul olimpic, din cauza stării proaste de sănătate, vineri, pe stadionul "Maracana", în cadrul ceremoniei de...




Top News

-Liga 1 - Etapa 9: Rezultate şi marcatori

-Italia:Seria A - Etapa 3

-Spania: Primera Division - Etapa 4

-Germania: Bundesliga - Etapa 3

-Franta: Ligue 1 - Etapa 5

-Anglia:Premier League - Etapa 5

-Preliminariile Campionatului de tineret 2021: Danemarca - România 2-1




Câte medalii de aur vor lua sportivii români la JO?
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
  » rezultate   » arhiva

S-au nascut azi

Cătălin Crăciunescu
România
42 ani

David McCreery
Irlanda del Nord
62 ani

David Tiram
srael
26 ani

Dayro Moreno
Columbia
34 ani

Dominique Kivuvu
Angola
32 ani

George Petcuț
România
33 ani

Gh. Cacoveanu
România
84 ani

Guido Davì
Italia
29 ani

José Rondón
Venezuela
30 ani

Karl-Heinz Riedle
Germania
54 ani

Keisuke Tsuboi
Japonia
40 ani

Mario Haas
Austria
45 ani

Marius Călin
Moldova
37 ani

Radoslav Zabavník
Slovacia
39 ani

Rafael Alkorta
Spania
51 ani

Remus Gâlmencea
România
46 ani

René van de Kerkhof
Olanda
68 ani

Suad Fileković
Slovenia
41 ani

Thabet El-Batal
Egipt
66 ani

Willy van de Kerkhof
Olanda
68 ani

Yuriy Nikiforov
Rusia
49 ani

Zé Rui
Rep. Capului Verde
37 ani


Liga 1
Steaua Bucuresti ASA CFR Cluj
CS Universitatea Gaz Metan Mediaș
Dinamo FC Botosani Pandurii
CSM Iasi Viitorul Constanta
Concordia Chiajna
-

Arhiva Stiri Romanian Soccer
L M M J V S D
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            


2019-2020


Liga 1 2019-2020
13.09.2019 Academica Clinceni Astra Giurgiu C
13.09.2019 CFR 1907 Cluj FC Voluntari C
14.09.2019 Chindia Târgoviște Sepsi Sfântu Gheorghe C
14.09.2019 Dinamo București FC Botoșani C
15.09.2019 CSM Politehnica Iaşi FC Hermannstadt C
15.09.2019 Universitatea Craiova Fotbal Club FCSB C
16.09.2019 FC Viitorul
21:00
Gaz Metan Mediaş Telekom Sport 1 C


1. CFR 1907 Cluj 20
2. Gaz Metan Mediaş 18
3. CSM Politehnica Iaşi 16
4. Universitatea Craiova 16
5. FC Viitorul 15
6. FC Botoșani 12
7. Astra Giurgiu 12
8. Sepsi Sfântu Gheorghe 10
9. Dinamo București 10
10. FC Hermannstadt 10
11. Fotbal Club FCSB 10
12. Academica Clinceni 6
13. Chindia Târgoviște 6
14. FC Voluntari 5
Clasament 2019-2020

Liga 2


Liga 2
14.09.2019 Metaloglobus București Pandurii Târgu-Jiu C
14.09.2019 CSM Reșița Turris Oltul Turnu-Măgurele C
14.09.2019 AFK Csíkszereda Ripensia Timișoara C
14.09.2019 Gloria Buzău Daco-Getica București C
14.09.2019 Viitorul Târgu-Jiu Concordia Chiajna C
14.09.2019 Dunărea Călărași Universitatea Cluj C
14.09.2019 ASU Poli Timişoara SSC Farul Constanţa C
15.09.2019 UTA Arad CS Mioveni C
15.09.2019 FC Argeș Pitești Rapid București C
16.09.2019 Petrolul Ploiești
18:00
Sportul Snagov   C


1. Turris Oltul Turnu-Măgurele 19
2. Gloria Buzău 16
3. CS Mioveni 15
4. UTA Arad 13
5. Rapid București 13
6. FC Argeș Pitești 12
7. Viitorul Târgu-Jiu 11
8. Concordia Chiajna 11
9. Metaloglobus București 10
10. Petrolul Ploiești 10
11. SSC Farul Constanţa 9
12. CSM Reșița 8
13. Ripensia Timișoara 8
14. Dunărea Călărași 8
15. Daco-Getica București 6
16. ASU Poli Timişoara 5
17. AFK Csíkszereda 5
18. Pandurii Târgu-Jiu 5
19. Universitatea Cluj 3
20. Sportul Snagov 0
Clasament Liga 2

C1


Liga 3 C1
13.09.2019 Aerostar Bacău Bucovina Rădăuți C
13.09.2019 FC Botoşani II CSM Pașcani C
13.09.2019 FC Ozana Târgu-Neamţ CSM Ceahlăul Piatra-Neamţ C
14.09.2019 Sporting Liești Şomuz Fălticeni C
14.09.2019 KSE Târgu-Secuiesc CSM Bacău C
14.09.2019 Știința Miroslava Foresta Suceava C
14.09.2019 CSM Foșcani CSU Galați C
14.09.2019 Oțelul Galați Huşana Huşi C


1. Aerostar Bacău 12
2. Foresta Suceava 10
3. Bucovina Rădăuți 9
4. CSM Ceahlăul Piatra-Neamţ 9
5. CSM Foșcani 9
6. Oțelul Galați 9
7. KSE Târgu-Secuiesc 4
8. Știința Miroslava 4
9. FC Ozana Târgu-Neamţ 4
10. CSM Bacău 4
11. Sporting Liești 4
12. FC Botoşani II 4
13. Şomuz Fălticeni 4
14. CSU Galați 2
15. Huşana Huşi 1
16. CSM Pașcani 0
Clasament C1

C2


Liga 3 C2
13.09.2019 Dacia Unirea Brăila Mostiştea Ulmu C
14.09.2019 CS Tunari Axiopolis Sport Cernavodă C
14.09.2019 Unirea Slobozia CS Făurei C
14.09.2019 CS Afumați SC Popeşti Leordeni C
14.09.2019 Agricola Borcea Înainte Modelu C
14.09.2019 CSM Medgidia Poseidon Limanu 2 Mai C
14.09.2019 Viitorul Ianca Fotbal Club FCSB II C
14.09.2019 Metalul Buzău Recolta Gheorghe Doja C


1. Unirea Slobozia 10
2. CS Afumați 10
3. Metalul Buzău 9
4. CS Tunari 9
5. Viitorul Ianca 9
6. SC Popeşti Leordeni 7
7. Mostiştea Ulmu 7
8. CSM Medgidia 5
9. Fotbal Club FCSB II 5
10. Înainte Modelu 5
11. CS Făurei 3
12. Dacia Unirea Brăila 3
13. Agricola Borcea 2
14. Poseidon Limanu 2 Mai 1
15. Axiopolis Sport Cernavodă 1
16. Recolta Gheorghe Doja 0
Clasament C2

C3


Liga 3 C3
13.09.2019 Astra Giurgiu II Flacăra Moreni C
13.09.2019 CSM Alexandria CSM Slatina C
14.09.2019 Progresul Spartac București Unirea Bascov C
14.09.2019 Olimpic Cetate Râşnov CS Balotești C
14.09.2019 Sporting Roșiori-de-Vede CS Universitatea Craiova II C
14.09.2019 Tractorul Cetate FC Voluntari II C
14.09.2019 FC Brașov Vediţa Coloneşti C
14.09.2019 FC Pucioasa CS Blejoi C


1. CSM Alexandria 10
2. CSM Slatina 9
3. Progresul Spartac București 8
4. Flacăra Moreni 7
5. Olimpic Cetate Râşnov 7
6. FC Voluntari II 7
7. Vediţa Coloneşti 7
8. CS Universitatea Craiova II 5
9. FC Brașov 5
10. FC Pucioasa 4
11. CS Balotești 4
12. Unirea Bascov 3
13. CS Blejoi 3
14. Sporting Roșiori-de-Vede 3
15. Tractorul Cetate 3
16. Astra Giurgiu II 1
Clasament C3

C4


Liga 3 C4
13.09.2019 Cetate Deva CS Național Sebiș C
14.09.2019 ACS Poli Timișoara Universitatea Craiova C
14.09.2019 Flacăra Horezu ACSO Filiaşi C
14.09.2019 CS Hunedoara Gilortul Târgu-Cărbuneşti C
14.09.2019 Gloria Lunca Teuz Cernei Șoimii Lipova C
14.09.2019 Crișul Chișineu-Criș Viitorul Dăeşti C
14.09.2019 Fortuna Becicherecu-Mic CSC Ghiroda şi Giarmata Vii C
14.09.2019 Progresul Pecica Comunal Dumbrăviţa C


1. Universitatea Craiova 12
2. Flacăra Horezu 10
3. CSC Ghiroda şi Giarmata Vii 9
4. Fortuna Becicherecu-Mic 8
5. Viitorul Dăeşti 7
6. CS Hunedoara 6
7. ACSO Filiaşi 6
8. Crișul Chișineu-Criș 5
9. Progresul Pecica 5
10. CS Național Sebiș 4
11. Șoimii Lipova 4
12. Cetate Deva 4
13. Comunal Dumbrăviţa 3
14. Gloria Lunca Teuz Cernei 2
15. Gilortul Târgu-Cărbuneşti 1
16. ACS Poli Timișoara 1
Clasament C4

C5


Liga 3 C5
13.09.2019 Unirea Dej Minaur Baia-Mare C
13.09.2019 AFC Odorheiu-Secuiesc Arieșul Turda C
13.09.2019 Sănătatea Cluj CFR 1907 Cluj II C
13.09.2019 Viitorul Şelimbăr Gloria Bistrița C
14.09.2019 Industria Galda de Jos Metalurgistul Cugir C
14.09.2019 Luceafărul Oradea ACS Comuna Recea C
14.09.2019 Unirea Alba-Iulia CS Sânmartin C
14.09.2019 SCM Zalău Avântul Reghin C


1. ACS Comuna Recea 10
2. Luceafărul Oradea 9
3. Viitorul Şelimbăr 8
4. CFR 1907 Cluj II 7
5. Arieșul Turda 7
6. Unirea Alba-Iulia 6
7. Minaur Baia-Mare 5
8. Metalurgistul Cugir 5
9. Avântul Reghin 5
10. AFC Odorheiu-Secuiesc 4
11. SCM Zalău 4
12. Unirea Dej 4
13. Sănătatea Cluj 4
14. CS Sânmartin 4
15. Gloria Bistrița 4
16. Industria Galda de Jos 0
Clasament C5

Decizie ONJN nr.1046/19.06.2017