Liga 1
Romanian Soccer  Cauta in Romanian Soccer
Romanian Soccer
Nationala Romaniei
 

FOTBAL INTERNATIONAL

-

UK Anglia:Premier League

-

Clasament Premier League

-

Clasament Championship

-

IT Italia: Serie A

-

Clasament Serie A Italia

-

Clasament Serie B Italia

-

SP Spain:Primera División

-

Clasament Primera Division

-

DE Germania: Bundesliga

-

Clasament Bundesliga

-

Clasament Zweite Bundesliga

-

FR Franta: Ligue 1

-

Clasament Ligue 1

-

PO Portugalia: Liga Sagres

-

Clasament Portugalia

-

OL Olanda: Eredivisie

-

Clasament Olanda

-

BE Belgia: Jupiler League

-

Clasament Belgia

-

TU Turcia: Süper Lig

-

Clasament Turcia

-

GR Grecia:Ethniki Katigoria

-

RU Rusia: Premier League

-

Clasament Rusia

-

UC Ucraina: Vyscha Liga

-

ball America de Sud

-

ball Africa

-

Cupa Africii pe Natiuni

-

ball Asia

-


Africa 19.01.2017 - 02:26

Cupa Africii: Camerun - Guineea Bissau 2-1

Cupa Africii: Camerun - Guineea Bissau 2-1
Reprezentativa Camerunului a învins Guineea Bissau cu scorul de 2-1 (0-0), miercuri seara, la Libreville, într-un meci din Grupa A a Cupei Africii pe Națiuni la fotbal 2017, competiție găzduită de Gabon.

Camerunul, cvadruplă campioană continentală, a urcat pe primul loc după această prima victorie înregistrată în cele patru partide din grupă, în fața unei formații fără complexe.

Outsiderii au reușit să deschidă scorul prin Piqueti (13), în prima repriză, în timp ce, de partea cealaltă, atacantul Vincent Aboubakar, revenit după o suspendare, a irosit o centrare perfectă a lui Oyongo.

"Leii Neîmblânziți" au mai ratat și alte ocazii de gol, printre care un voleu al lui Njie, care a prilejuit o intervenție remarcabilă a portarului Mendes.

Guineea Bissau a fost aproape de al doilea gol în min. 54, dar fundașul Michael Ngadeu (ex-FC Botoșani) a salvat situația la mingea lobată de Mendy.

Camerunezii au restabilit egalitatea în min. 61, prin Sébastien Siani, care a reluat în plasă centrarea lui Benjamin Moukandjo (60). Ngadeu, aflat acum la Slavia Praga, a marcat golul victoriei în min. 79.

La camerunezi au jucat tot meciul Collins Fai (ex-Dinamo) și Ngadeu (ex-FC Botoșani).

În primul meci al zilei, Gabon și Burkina Faso au terminat nedecis, 1-1.

În clasament, pe primul loc se află Camerunul, cu 4 puncte, urmată de Burkina Faso, 2 puncte, Gabon, 2 puncte, Guineea Bissau, 1 punct.

Camerun - Guineea Bissau 2-1 (0-1)
Au marcat:
Sebastien Siani (61), Michael Ngadeu-Ngadjui (79), respectiv Piqueti (13).
Libreville, Stade d'Angondjé

Camerun: Fabrice Ondoa - Collins Fai, Adolphe Teikeu, Michael Ngadeu-Ngadjui, Ambroise Oyongo Bitolo - Christian Bassogog, Georges Mandjeck (Nicolas Nkoulou 63), Benjamin Moukandjo (căpitan), Sebastien Siani, Clinton Njie (Karl Toko Ekambi, 46) - Vincent Aboubakar (Ndip Tambe, 63). Selecționer: Hugo Broos.

Guineea Bissau:
Jonas Mendes - Tomas Dabo, Rudinilson Silva, Juary Soares, Mamadu Candé - Toni Silva (Sami, 68), Nanissio, Zezinho (căpitan), Francisco Junior, Piqueti (Idrissa Camara, 50) - Frederic Mendy (Abel Issa Camara, 81). Selecționer: Baciro Cande.

Arbitru:
Y. Essrayri (Tunisia)






Taguri: Cupa Africii    Camerun    Guineea Bissau    Gabon   

» Cupa Africii pe Natiuni
Comenteaza

Ultimele stiri - Africa

Egiptul va găzdui Cupa Africii pe Naţiuni, ediţia 2019

Ediţia 2019 a Cupei Africii pe Naţiuni a fost atribuită Egiptului, care s-a impus în faţa singurei sale contracandidate, Africa de Sud, a anunţat preşedintele Confederaţiei...

Violenţe la un meci în Algeria soldate cu 62 de răniţi

Un număr de 62 de persoane, dintre care 45 de poliţişti, au fost rănite miercuri într-un meci de fotbal contând pentru Cupa Algeriei, întrerupt din motive de...

Salah, Sane şi Aubameyang, finaliştii pentru titlul de cel mai bun jucător african al anului

Mohamed Salah (Liverpool), Pierre-Emerick Aubameyang (Arsenal) şi Sadio Mané (Liverpool) sunt cei trei finalişti nominalizaţi pentru titlul de cel mai bun jucător african al anului...

Mohamed Salah, desemnat jucătorul african al anului

Mohamed Salah, atacantul egiptean al echipei engleze FC Liverpool, a fost ales fotbalistul african al anului 2018, în cadrul anchetei organizate de BBC.   Salah, care fusese...

CAF retrage Camerunului organizarea Cupei Africii pe Naţiuni din 2019

Confederaţia africană de fotbal (CAF) a decis, în cursul unei reuniuni care a avut loc la Accra, în Ghana, să retragă Camerunului dreptul de a organiza Cupa Africii pe...

Egipteanul Mohamed Salah, favorit la câştigarea Blonului de Aur al Africii

Atacantul egiptean Mohamed Salah, de la FC Liverpool, este considerat ca favorit la câştigarea Balonului de Aur al Africii din 2017, în faţa celorlalţi doi nominalizaţi,...

Cupa Africii se extinde de la 16 la 24 de echipe

Comitetul executiv al Confederației Africane de Fotbal (CAF) a aprobat extinderea Cupei Africii pe Națiuni (CAN) de la 16 la 24 de echipe, competiția urmând să se desfășoare sub...

Nigeria: 7 oameni care priveau meciul Manchester United - Anderlecht au murit electrocutaţi

Cel puţin şapte persoane au murit în Nigeria după ce un cablu de înaltă tensiune a căzut pe clădirea în care urmăreau la TV meciul dintre Manchester United şi...

Fotbalist mâncat de crocodil

Un tânăr fotbalist mozambican, în vârstă de 19 ani, a fost ucis săptămâna trecută la Tete, în vestul ţării, de un crocodil, care l-a atacat...

Ahmad Ahmad, noul președinte al Confederației Africane de Fotbal

Malgașul Ahmad Ahmad a fost ales, spre surpriza generală, în funcția de președinte al Confederației Africane de fotbal (CAF), învingându-l în alegerile...

Gianni Infantino vrea "9 sau 10" echipe din Africa la Cupa Mondiala

Președintele FIFA, Gianni Infantino, dorește ca Africa să fie reprezentată de "9 sau 10" selecționate la Cupa Mondială de fotbal, începând cu ediția 2026. "Din cele 48 de...




Top News

-Franta: Ligue 1 - Etapa 38

-Liga 1 - Etapa 12 (play-out): Rezultate şi marcatori

-Liga 1 - Etapa 10 (play-off şi play-out): Rezultate şi marcatori

-Liga 1 - Etapa 11 (play-out): Rezultate şi marcatori

-Andrei Radu şi Iulian Cristea, convocaţi de Cosmin Contra pentru meciurile cu Norvegia şi Malta

-KRC Genk, campioană a Belgiei pentru a 4-a oară

-Ajax Amsterdam, noua campioană a Olandei




Care este cel mai bun fotbalist al Africii?
Roger Milla (Camerun)
Rabah Madjer (Algeria)
Abedy Pelé (Ghana)
George Weah (Liberia)
Japhet N'Doram (Ciad)
Rashidi Yekini (Nigeria)
Emmanuel Amunike (Nigeria)
Julius Agahowa (Nigeria)
Augustine "Jay Jay" Okocha (Nigeria)
Sunday Oliseh (Nigeria)
Victor Ikpeba (Nigeria)
Nwankwo Kanu (Nigeria)
Anthony Yeboah (Ghana)
El Hadji Diouf (Senegal)
Mustapha Hadji (Maroc)
Michael Essien (Ghana)
Didier Drogba (Coasta de Fildes)
Samuel Eto'o (Camerun)
Frédéric Kanouté (Mali)
Emmanuel Adebayor (Togo)
  » rezultate   » arhiva

Care este echipa națională cu care simpatizezi din Africa?
Camerun
Nigeria
Egipt
Maroc
Tunisia
Coasta de Fildeş
Ghana
Senegal
Africa de Sud
Angola
Algeria
Zambia
Togo
Mali
Tanzania
Kenya
RD Congo
Benin
Guineea Ecuatorială
Congo
  » rezultate   » arhiva

Care este cel mai bun jucător african care a jucat în Liga 1?
Ousmane N'Doye
Yssouf Koné
Lacina Traore
Constant Djakpa
Daré Nibombe
Pierre Boya
Ifeanyi Emeghara
Mike Temwanjera
Mansour Gueye
Emmanuel Koné
Bruno Fernandes
Zé Kalanga
Julius Woobay
Jeremie Njock
Armel Disney
Salif Nogo
George Blay
Ousmane Viera
Abiodun Agunbiade
Noureddine Ziyati
  » rezultate   » arhiva

S-au nascut azi

Adrian Grigore
România
29 ani

Alin Floruț
România
28 ani

ANDERLECHT
Belgia
111 ani

Armando Sadiku
Albania
28 ani

Atsushi Yanagisawa
Japonia
42 ani

Branko Oblak
Yugoslavia
72 ani

Ciprian Dinu
România
37 ani

Doru Bratu
România
30 ani

George Pungă
România
25 ani

Gjorgji Mojsov
Macedonia
34 ani

Jeroen Lumu
Olanda
24 ani

Jirí Štajner
Cehia
43 ani

João Cancelo
Portugalia
25 ani

Johan Elmander
Suedia
38 ani

Lasse Schöne
Danemarca
33 ani

Marcelino Bernal
Mexic
57 ani

Paul Gascoigne
Anglia
52 ani

Robert Boboc
România
24 ani

Saša Novaković
Croaţia
28 ani

Sergiu Arnăutu
România
29 ani


Liga 1
Steaua Bucuresti ASA CFR Cluj
CS Universitatea Gaz Metan Mediaș
Dinamo FC Botosani Pandurii
CSM Iasi Viitorul Constanta
Concordia Chiajna
-

Arhiva Stiri Romanian Soccer
L M M J V S D
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    


2018-2019


Liga 1 2018-2019
01.03.2019 Dinamo București Concordia Chiajna C
02.03.2019 Gaz Metan Mediaș Dunărea Călărași C
02.03.2019 FC Voluntari Fotbal Club FCSB C
03.03.2019 FC Hermannstadt CSM Politehnica Iaşi C
03.03.2019 FC Viitorul FC Botoșani C
03.03.2019 CFR 1907 Cluj Sepsi Sfântu Gheorghe C
04.03.2019 CS Universitatea Craiova Astra Giurgiu C


1. CFR 1907 Cluj 54
2. Fotbal Club FCSB 49
3. CS Universitatea Craiova 45
4. Astra Giurgiu 42
5. FC Viitorul 38
6. Sepsi Sfântu Gheorghe 37
7. FC Botoșani 36
8. CSM Politehnica Iaşi 34
9. Dinamo București 32
10. FC Hermannstadt 32
11. Gaz Metan Mediaș 31
12. Dunărea Călărași 24
13. FC Voluntari 21
14. Concordia Chiajna 18
Clasament 2018-2019

Play-Off


Liga 1 Play-Off
18.05.2019 Universitatea Craiova FC Viitorul C
19.05.2019 Fotbal Club FCSB CFR 1907 Cluj C
20.05.2019 Astra Giurgiu Sepsi Sfântu Gheorghe C


1. CFR 1907 Cluj 50
2. Fotbal Club FCSB 48
3. FC Viitorul 39
4. Universitatea Craiova 36
5. Astra Giurgiu 28
6. Sepsi Sfântu Gheorghe 20
Clasament Play-Off

Play-Out


Liga 1 Play-Out
26.05.2019 Dunărea Călărași Gaz Metan Mediaș C
26.05.2019 Concordia Chiajna CSM Politehnica Iași C
27.05.2019 FC Voluntari
18:00
FC Hermannstadt Telekom Sport 1 C
27.05.2019 FC Botoșani
21:00
Dinamo București Telekom Sport 1 C


1. Gaz Metan Mediaș 45
2. Dinamo București 42
3. FC Botoșani 38
4. CSM Politehnica Iași 31
5. FC Voluntari 27
6. Dunărea Călărași 25
7. FC Hermannstadt 24
8. Concordia Chiajna 19
Clasament Play-Out

Liga 2


Liga 2
24.05.2019 Academica Clinceni FC Argeș Pitești C
25.05.2019 Metaloglobus București Energeticianul Petroşani C
25.05.2019 Pandurii Târgu-Jiu ASU Politehnica Timişoara C
25.05.2019 FC Snagov Aerostar Bacău C
25.05.2019 ACS Poli Timișoara CS Mioveni C
25.05.2019 Ripensia Timișoara ASC Daco-Getica Bucureşti C
25.05.2019 Dacia Unirea Brăila SSC Farul Constanţa C
25.05.2019 CS Balotești Universitatea Cluj C
25.05.2019 Chindia Târgoviște Luceafărul Oradea C
26.05.2019 UTA Arad Petrolul Ploiești C


1. Chindia Târgoviște 85
2. Academica Clinceni 84
3. Petrolul Ploiești 77
4. Universitatea Cluj 76
5. FC Snagov 70
6. FC Argeș Pitești 65
7. CS Mioveni 56
8. Luceafărul Oradea 49
9. Metaloglobus București 49
10. UTA Arad 47
11. SSC Farul Constanţa 47
12. ASU Politehnica Timişoara 46
13. ASC Daco-Getica Bucureşti 44
14. Pandurii Târgu-Jiu 44
15. Ripensia Timișoara 44
16. Energeticianul Petroşani 39
17. Aerostar Bacău 35
18. ACS Poli Timișoara 29
19. CS Balotești 24
20. Dacia Unirea Brăila 19
Clasament Liga 2

C1


Liga 3 C1
25.05.2019 Gloria Buzău
-
CSM Roman   C
25.05.2019 CSM Râmnicu-Sărat Şomuz Fălticeni C
25.05.2019 FC Botoşani II CSM Foșcani C
25.05.2019 Bucovina Rădăuți Foresta Suceava C
25.05.2019 Ceahlăul Piatra-Neamț KSE Târgu-Secuiesc C
25.05.2019 Sănătatea Darabani Metalul Buzău C
25.05.2019 CSM Pașcani Sporting Liești C
25.05.2019 Știința Miroslava Oțelul Galați C


1. Gloria Buzău 73
2. Bucovina Rădăuți 57
3. Oțelul Galați 53
4. Știința Miroslava 50
5. CSM Foșcani 49
6. Foresta Suceava 49
7. Metalul Buzău 45
8. Sporting Liești 40
9. KSE Târgu-Secuiesc 37
10. Ceahlăul Piatra-Neamț 35
11. Şomuz Fălticeni 29
12. FC Botoşani II 28
13. CSM Pașcani 25
14. CSM Râmnicu-Sărat 18
15. Sănătatea Darabani 8
16. CSM Roman 0
Clasament C1

C2


Liga 3 C2
24.05.2019 CSO Bragadiru
-
Delta Dobrogea Tulcea   C
24.05.2019 Rapid București
16:30
CS Axiopolis Cernavodă   C
24.05.2019 CS Tunari Înainte Modelu C
25.05.2019 CS Afumați SC Popeşti Leordeni C
25.05.2019 CSM Olteniţa Unirea Slobozia C
25.05.2019 Agricola Borcea Progresul Spartac București C
25.05.2019 CSM Medgidia Fotbal Club FCSB II C
25.05.2019 CS Făurei Sportul Chiscani C


1. Rapid București 72
2. CS Afumați 64
3. Progresul Spartac București 60
4. Unirea Slobozia 60
5. SC Popeşti Leordeni 48
6. CS Tunari 43
7. Înainte Modelu 36
8. CS Făurei 35
9. CS Axiopolis Cernavodă 33
10. CSM Medgidia 32
11. Fotbal Club FCSB II 30
12. Agricola Borcea 30
13. Sportul Chiscani 28
14. CSM Olteniţa 24
15. CSO Bragadiru 0
16. Delta Dobrogea Tulcea -80
Clasament C2

C3


Liga 3 C3
24.05.2019 CSM Alexandria Sporting Roșiori-de-Vede C
24.05.2019 Universitatea Craiova Flacăra Moreni C
24.05.2019 Turris Oltul Turnu-Măgurele FC Hermannstadt II C
25.05.2019 FC Pucioasa Unirea Bascov C
25.05.2019 Astra Giurgiu II ACSO Filiaşi C
25.05.2019 Flacăra Horezu CS Universitatea Craiova II C
25.05.2019 FC Voluntari II Viitorul Domnești C
25.05.2019 FC Brașov Atletic Bradu C


1. Turris Oltul Turnu-Măgurele 74
2. Universitatea Craiova 62
3. Flacăra Horezu 57
4. CSM Alexandria 50
5. ACSO Filiaşi 49
6. FC Pucioasa 45
7. FC Brașov 43
8. CS Universitatea Craiova II 43
9. Unirea Bascov 41
10. Astra Giurgiu II 40
11. FC Voluntari II 40
12. Flacăra Moreni 40
13. Atletic Bradu 33
14. Sporting Roșiori-de-Vede 30
15. FC Hermannstadt II 21
16. Viitorul Domnești 3
Clasament C3

C4


Liga 3 C4
24.05.2018 CSM Lugoj Milenium Giarmata C
24.05.2018 ACS Dumbrăviţa FC Avrig C
25.05.2019 Cetate Deva CS Hunedoara C
25.05.2019 Crișul Chișineu-Criș Unirea Alba-Iulia C
25.05.2019 Gloria Lunca Teuz Cernei Metalurgistul Cugir C
25.05.2019 Industria Galda de Jos FC Școlar Reșița C
25.05.2019 Șoimii Lipova CSC Ghiroda şi Giarmata Vii C
25.05.2019 CS Ocna-Mureș CS Național Sebiș C


1. FC Școlar Reșița 62
2. Șoimii Lipova 60
3. ACS Dumbrăviţa 58
4. Metalurgistul Cugir 53
5. Gloria Lunca Teuz Cernei 53
6. CS Național Sebiș 50
7. Crișul Chișineu-Criș 49
8. FC Avrig 43
9. CS Hunedoara 42
10. Industria Galda de Jos 41
11. CSC Ghiroda şi Giarmata Vii 39
12. Unirea Alba-Iulia 38
13. Cetate Deva 35
14. Milenium Giarmata 29
15. CSM Lugoj 12
16. CS Ocna-Mureș 10
Clasament C4

C5


Liga 3 C5
19.10.2018 MSE Târgu-Mureş AFK Csíkszereda C
19.10.2018 Gloria Bistrița Arieșul Turda C
19.10.2018 Unirea Dej Avântul Reghin C
19.10.2018 AFC Odorheiu-Secuiesc Olimpic Cetate Râşnov C
19.10.2018 CFR 1907 Cluj II AFC Hărman C
20.10.2018 Minaur Baia Mare Sănătatea Cluj C
20.10.2018 CS Iernut Unirea Tășnad C
20.10.2018 ACS Comuna Recea Gaz Metan Mediaș II C


1. ACS Comuna Recea 0
2. AFC Hărman 0
3. AFC Odorheiu-Secuiesc 0
4. AFK Csíkszereda 0
5. Arieșul Turda 0
6. Avântul Reghin 0
7. CFR 1907 Cluj II 0
8. CS Iernut 0
9. Gaz Metan Mediaș II 0
10. Gloria Bistrița 0
11. Minaur Baia Mare 0
12. MSE Târgu-Mureş 0
13. Olimpic Cetate Râşnov 0
14. Sănătatea Cluj 0
15. Unirea Dej 0
16. Unirea Tășnad 0
Clasament C5

Decizie ONJN nr.1046/19.06.2017
Gazduit de HostX.ro