Liga 1
Romanian Soccer  Cauta in Romanian Soccer
Romanian Soccer
Nationala Romaniei
 

FOTBAL INTERNATIONAL

-

UK Anglia:Premier League

-

Clasament Premier League

-

Clasament Championship

-

IT Italia: Serie A

-

Clasament Serie A Italia

-

Clasament Serie B Italia

-

SP Spain:Primera División

-

Clasament Primera Division

-

DE Germania: Bundesliga

-

Clasament Bundesliga

-

Clasament Zweite Bundesliga

-

FR Franta: Ligue 1

-

Clasament Ligue 1

-

PO Portugalia: Liga Sagres

-

Clasament Portugalia

-

OL Olanda: Eredivisie

-

Clasament Olanda

-

BE Belgia: Jupiler League

-

Clasament Belgia

-

TU Turcia: Süper Lig

-

Clasament Turcia

-

GR Grecia:Ethniki Katigoria

-

RU Rusia: Premier League

-

Clasament Rusia

-

UC Ucraina: Vyscha Liga

-

ball America de Sud

-

ball Africa

-

Cupa Africii pe Natiuni

-

ball Asia

-


Africa 25.01.2017 - 07:30

Maroc si RD Congo, calificate in sferturile Cupei Africii | Campioana Coasta de Fildes a fost eliminata!

Maroc si RD Congo, calificate in sferturile Cupei Africii | Campioana Coasta de Fildes a fost eliminata!
Echipele Marocului și RD Congo s-au calificat, marți seara, în sferturile de finală ale Cupei Africii pe Națiuni la fotbal 2017, din Gabon, în timp ce Coasta de Fildeş, campioana en titre, a fost eliminată din competiție.

În ultimele meciuri din Grupa C, Maroc a învins-o pe Coasta de Fildeş cu 1-0, la Oyem, iar RD Congo a dispus de Togo cu 3-1, la Port-Gentil.

Unicul gol al Marocului a fost marcat de Rachid Alioui (64), cu un șut de la circa 25 de metri. Selecționerul francez al "Leilor din Atlas", Hervé Renard, câștigase cu ivorienii titlul continental în urmă cu doi ani. Alioui este golgheterul ligii secunde franceze, cu 11 goluri și 5 pase decisive pentru Nîmes.

Marocanii au avut o bară prin Faycal Fajr (25), ivorienii ratând prin Zaha (37) și Bony (42). Pe final, tot marocanii au avut șansa golului, prin Hamza Mendyl (81).

Fundașul ivorian Wilfried Kanon (ex-Gloria Bistrița, Corona Brașov) a fost integralist.

În celălalt meci, RD Congo a trecut cu 3-1 de Togo și a câștigat grupa. "Leoparzii" s-au desprins la două goluri prin golurile marcate de Junior Kabananga (28) și Firmin Mubele (53), togolezii au redus din diferență prin Kodjo Fodoh Laba (69), dar Paul-José M'Poku (80) a închis tabela din lovitură liberă.

Serge Akakpo (fost la FC Vaslui) a jucat tot meciul la Togo, iar atacantul congolez Jeremy Bokila (ex-Petrolul) a fost introdus în minutul 83.

În sferturi, RD Congo va întâlni ocupanta locului doi din Grupa D, Ghana, Egipt sau Mali, iar Maroc va da piept cu câștigătoarea Grupei.

Maroc - Coasta de Fildeş 1-0 (0-0)
A marcat
: Rachid Alioui (64).
Oyem, Stade d'Oyem

Maroc: Munir - Romain Saiss, Medhi Benatia (căpitan), Manuel Da Costa, Hamza Mendyl - Mbark Boussoufa, Faycal Fajr (Mounir Obbadi, 83), Karim El Ahmadi - Aziz Bouhaddouz (Rachid Alioui, 42; Khalid Boutaib, 90+2), Nabil Dirar, Youssef En-Nesyri. Selecționer: Hervé Renard.

Coasta de Fildeş: Sylvain Gbohouo - Serge Aurier, Eric Bailly, Wilfried Kanon, Simon Deli - Cheick Doukouré (Jean-Michel Seri, 52), Serey Die (căpitan), Franck Yannick Kessie (Max-Alain Gradel, 84) - Wilfried Zaha (Jonathan Kodjia, 75), Wilfried Bony, Salomon Kalou. Selecționer: Michel Dussuyer.

Arbitru: N. Alioum (Camerun).


RD Congo - Togo 3-1 (1-0)
Au marcat:
Junior Kabananga (28), Firmin Mubele (53), Paul-José M'Poku (80), respectiv Kodjo Fo Doh Laba (69).
Port-Gentil, Stade de Port-Gentil

Togo: Baba Tchagouni (Cedric Mensah, 24) - Serge Gakpé, Serge Akakpo, Sadat Ouro-Akoriko, Dakonam Djene - Floyd Ayité, Ihlas Bebou, Mathieu Dossevi (Kodjo Fodoh Laba, 67), Atakora Lalawele, Razak Boukari (Alaixys Romao, 78) - Emmanuel Adebayor (căpitan). Selecționer: Claude Le Roy.

RD Congo: Ley Matampi - Issama Mpeko, Merveille Bokadi, Marcel Tisserand, Lomalisa Mutambala - Junior Kabananga (Jeremy Bokila, 83), Chancel Mbemba, Neeskens Kebano (Paul-José M'Poku, 59), Youssouf Mulumbu (căpitan), Firmin Mubele Ndombe (Jordan Rolly Botaka, 67) - Jonathan Bolingi. Selecționer: Florent Ibengé.

Arbitru:
M. Diedhiou (Senegal).


Clasament final
1. RD Congo          7 puncte
2. Maroc             6
3. Coasta de Fildeş  2
4. Togo              1






Taguri: CAN 2017    Cupa Africii    Maroc    RD Congo    Coasta de Fildes    Togo   

» Cupa Africii pe Natiuni
Comenteaza

Ultimele stiri - Africa

Egiptul va găzdui Cupa Africii pe Naţiuni, ediţia 2019

Ediţia 2019 a Cupei Africii pe Naţiuni a fost atribuită Egiptului, care s-a impus în faţa singurei sale contracandidate, Africa de Sud, a anunţat preşedintele Confederaţiei...

Violenţe la un meci în Algeria soldate cu 62 de răniţi

Un număr de 62 de persoane, dintre care 45 de poliţişti, au fost rănite miercuri într-un meci de fotbal contând pentru Cupa Algeriei, întrerupt din motive de...

Salah, Sane şi Aubameyang, finaliştii pentru titlul de cel mai bun jucător african al anului

Mohamed Salah (Liverpool), Pierre-Emerick Aubameyang (Arsenal) şi Sadio Mané (Liverpool) sunt cei trei finalişti nominalizaţi pentru titlul de cel mai bun jucător african al anului...

Mohamed Salah, desemnat jucătorul african al anului

Mohamed Salah, atacantul egiptean al echipei engleze FC Liverpool, a fost ales fotbalistul african al anului 2018, în cadrul anchetei organizate de BBC.   Salah, care fusese...

CAF retrage Camerunului organizarea Cupei Africii pe Naţiuni din 2019

Confederaţia africană de fotbal (CAF) a decis, în cursul unei reuniuni care a avut loc la Accra, în Ghana, să retragă Camerunului dreptul de a organiza Cupa Africii pe...

Egipteanul Mohamed Salah, favorit la câştigarea Blonului de Aur al Africii

Atacantul egiptean Mohamed Salah, de la FC Liverpool, este considerat ca favorit la câştigarea Balonului de Aur al Africii din 2017, în faţa celorlalţi doi nominalizaţi,...

Cupa Africii se extinde de la 16 la 24 de echipe

Comitetul executiv al Confederației Africane de Fotbal (CAF) a aprobat extinderea Cupei Africii pe Națiuni (CAN) de la 16 la 24 de echipe, competiția urmând să se desfășoare sub...

Nigeria: 7 oameni care priveau meciul Manchester United - Anderlecht au murit electrocutaţi

Cel puţin şapte persoane au murit în Nigeria după ce un cablu de înaltă tensiune a căzut pe clădirea în care urmăreau la TV meciul dintre Manchester United şi...

Fotbalist mâncat de crocodil

Un tânăr fotbalist mozambican, în vârstă de 19 ani, a fost ucis săptămâna trecută la Tete, în vestul ţării, de un crocodil, care l-a atacat...

Ahmad Ahmad, noul președinte al Confederației Africane de Fotbal

Malgașul Ahmad Ahmad a fost ales, spre surpriza generală, în funcția de președinte al Confederației Africane de fotbal (CAF), învingându-l în alegerile...

Gianni Infantino vrea "9 sau 10" echipe din Africa la Cupa Mondiala

Președintele FIFA, Gianni Infantino, dorește ca Africa să fie reprezentată de "9 sau 10" selecționate la Cupa Mondială de fotbal, începând cu ediția 2026. "Din cele 48 de...




Top News

-Franta: Ligue 1 - Etapa 38

-Liga 1 - Etapa 12 (play-out): Rezultate şi marcatori

-Liga 1 - Etapa 10 (play-off şi play-out): Rezultate şi marcatori

-Liga 1 - Etapa 11 (play-out): Rezultate şi marcatori

-Andrei Radu şi Iulian Cristea, convocaţi de Cosmin Contra pentru meciurile cu Norvegia şi Malta

-KRC Genk, campioană a Belgiei pentru a 4-a oară

-Ajax Amsterdam, noua campioană a Olandei




Care este cel mai bun fotbalist al Africii?
Roger Milla (Camerun)
Rabah Madjer (Algeria)
Abedy Pelé (Ghana)
George Weah (Liberia)
Japhet N'Doram (Ciad)
Rashidi Yekini (Nigeria)
Emmanuel Amunike (Nigeria)
Julius Agahowa (Nigeria)
Augustine "Jay Jay" Okocha (Nigeria)
Sunday Oliseh (Nigeria)
Victor Ikpeba (Nigeria)
Nwankwo Kanu (Nigeria)
Anthony Yeboah (Ghana)
El Hadji Diouf (Senegal)
Mustapha Hadji (Maroc)
Michael Essien (Ghana)
Didier Drogba (Coasta de Fildes)
Samuel Eto'o (Camerun)
Frédéric Kanouté (Mali)
Emmanuel Adebayor (Togo)
  » rezultate   » arhiva

Care este echipa națională cu care simpatizezi din Africa?
Camerun
Nigeria
Egipt
Maroc
Tunisia
Coasta de Fildeş
Ghana
Senegal
Africa de Sud
Angola
Algeria
Zambia
Togo
Mali
Tanzania
Kenya
RD Congo
Benin
Guineea Ecuatorială
Congo
  » rezultate   » arhiva

Care este cel mai bun jucător african care a jucat în Liga 1?
Ousmane N'Doye
Yssouf Koné
Lacina Traore
Constant Djakpa
Daré Nibombe
Pierre Boya
Ifeanyi Emeghara
Mike Temwanjera
Mansour Gueye
Emmanuel Koné
Bruno Fernandes
Zé Kalanga
Julius Woobay
Jeremie Njock
Armel Disney
Salif Nogo
George Blay
Ousmane Viera
Abiodun Agunbiade
Noureddine Ziyati
  » rezultate   » arhiva

S-au nascut azi

Alexandru Zaharia
România
29 ani

BRADFORD CITY
Anglia
116 ani

Carlos Bocanegra
SUA
40 ani

Daniel Passarella
Argentina
66 ani

Dany Mendes Ribeiro
Insula Capului Verde
31 ani

Demba Ba
Senegal
34 ani

Doru Dumitrescu
România
21 ani

Éder Aleixo de Assis
Brazilia
62 ani

Eduard Tismanăru
România
32 ani

Eugen Baciu
România
39 ani

Gaetano Scirea
Italia
66 ani

Geoffrey Castillion
Olanda
28 ani

Ilir Bozhiqi
Albania
54 ani

Luc Nilis
Belgia
52 ani

Lucian Chețan
România
33 ani

Marcos António
Brazilia
36 ani

Martin Jiránek
Cehia
40 ani

Patrick Bonner
Irlanda
59 ani

Răzvan Neagu
România
32 ani

Reinaldo da Silva
Brazilia
35 ani

Roger Milla
Camerun
67 ani

Wendel Gomes
Brazilia
35 ani


Liga 1
Steaua Bucuresti ASA CFR Cluj
CS Universitatea Gaz Metan Mediaș
Dinamo FC Botosani Pandurii
CSM Iasi Viitorul Constanta
Concordia Chiajna
-

Arhiva Stiri Romanian Soccer
L M M J V S D
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    


2018-2019


Liga 1 2018-2019
01.03.2019 Dinamo București Concordia Chiajna C
02.03.2019 Gaz Metan Mediaș Dunărea Călărași C
02.03.2019 FC Voluntari Fotbal Club FCSB C
03.03.2019 FC Hermannstadt CSM Politehnica Iaşi C
03.03.2019 FC Viitorul FC Botoșani C
03.03.2019 CFR 1907 Cluj Sepsi Sfântu Gheorghe C
04.03.2019 CS Universitatea Craiova Astra Giurgiu C


1. CFR 1907 Cluj 54
2. Fotbal Club FCSB 49
3. CS Universitatea Craiova 45
4. Astra Giurgiu 42
5. FC Viitorul 38
6. Sepsi Sfântu Gheorghe 37
7. FC Botoșani 36
8. CSM Politehnica Iaşi 34
9. Dinamo București 32
10. FC Hermannstadt 32
11. Gaz Metan Mediaș 31
12. Dunărea Călărași 24
13. FC Voluntari 21
14. Concordia Chiajna 18
Clasament 2018-2019

Play-Off


Liga 1 Play-Off
18.05.2019 Universitatea Craiova FC Viitorul C
19.05.2019 Fotbal Club FCSB CFR 1907 Cluj C
20.05.2019 Astra Giurgiu Sepsi Sfântu Gheorghe C


1. CFR 1907 Cluj 50
2. Fotbal Club FCSB 48
3. FC Viitorul 39
4. Universitatea Craiova 36
5. Astra Giurgiu 28
6. Sepsi Sfântu Gheorghe 20
Clasament Play-Off

Play-Out


Liga 1 Play-Out
21.05.2019 FC Hermannstadt FC Botoșani C
22.05.2019 Dunărea Călărași Concordia Chiajna C
22.05.2019 Dinamo București CSM Politehnica Iași C
23.05.2019 Gaz Metan Mediaș FC Voluntari C


1. Gaz Metan Mediaș 42
2. Dinamo București 42
3. FC Botoșani 38
4. CSM Politehnica Iași 31
5. FC Voluntari 27
6. Dunărea Călărași 25
7. FC Hermannstadt 24
8. Concordia Chiajna 16
Clasament Play-Out

Liga 2


Liga 2
24.05.2019 Academica Clinceni FC Argeș Pitești C
25.05.2019 Metaloglobus București
11:00
Energeticianul Petroşani   C
25.05.2019 Pandurii Târgu-Jiu
11:00
ASU Politehnica Timişoara   C
25.05.2019 FC Snagov
11:00
Aerostar Bacău   C
25.05.2019 ACS Poli Timișoara
11:00
CS Mioveni   C
25.05.2019 Ripensia Timișoara
11:00
ASC Daco-Getica Bucureşti   C
25.05.2019 Dacia Unirea Brăila
11:00
SSC Farul Constanţa   C
25.05.2019 CS Balotești
12:00
Universitatea Cluj   C
25.05.2019 Chindia Târgoviște
14:00
Luceafărul Oradea   C
26.05.2019 UTA Arad
14:00
Petrolul Ploiești   C


1. Academica Clinceni 84
2. Chindia Târgoviște 82
3. Petrolul Ploiești 74
4. Universitatea Cluj 73
5. FC Snagov 67
6. FC Argeș Pitești 65
7. CS Mioveni 53
8. Luceafărul Oradea 49
9. UTA Arad 47
10. ASU Politehnica Timişoara 46
11. Metaloglobus București 46
12. SSC Farul Constanţa 44
13. ASC Daco-Getica Bucureşti 43
14. Ripensia Timișoara 43
15. Pandurii Târgu-Jiu 41
16. Energeticianul Petroşani 39
17. Aerostar Bacău 35
18. ACS Poli Timișoara 29
19. CS Balotești 24
20. Dacia Unirea Brăila 19
Clasament Liga 2

C1


Liga 3 C1
17.05.2019 Metalul Buzău CSM Pașcani C
17.05.2019 Şomuz Fălticeni FC Botoşani II C
18.05.2019 Oțelul Galați CSM Râmnicu-Sărat C
18.05.2019 Sporting Liești Știința Miroslava C
18.05.2019 KSE Târgu-Secuiesc Sănătatea Darabani C
18.05.2019 CSM Roman
-
Ceahlăul Piatra-Neamț   C
18.05.2019 Foresta Suceava Gloria Buzău C
18.05.2019 CSM Foșcani Bucovina Rădăuți C


1. Gloria Buzău 73
2. Bucovina Rădăuți 54
3. Oțelul Galați 53
4. CSM Foșcani 49
5. Foresta Suceava 49
6. Știința Miroslava 47
7. Metalul Buzău 42
8. Sporting Liești 37
9. Ceahlăul Piatra-Neamț 35
10. KSE Târgu-Secuiesc 34
11. Şomuz Fălticeni 26
12. CSM Pașcani 25
13. FC Botoşani II 25
14. CSM Râmnicu-Sărat 18
15. Sănătatea Darabani 8
16. CSM Roman 0
Clasament C1

C2


Liga 3 C2
17.05.2019 Înainte Modelu Rapid București C
17.05.2019 Fotbal Club FCSB II CS Făurei C
18.05.2019 Progresul Spartac București CS Afumați C
18.05.2019 Sportul Chiscani CSM Olteniţa C
18.05.2019 Delta Dobrogea Tulcea CSM Medgidia C
18.05.2019 SC Popeşti Leordeni
-
CSO Bragadiru   C
18.05.2019 CS Axiopolis Cernavodă Agricola Borcea C
18.05.2019 Unirea Slobozia CS Tunari C


1. Rapid București 72
2. CS Afumați 61
3. Progresul Spartac București 57
4. Unirea Slobozia 57
5. SC Popeşti Leordeni 48
6. CS Tunari 40
7. Înainte Modelu 36
8. CS Axiopolis Cernavodă 33
9. CSM Medgidia 32
10. CS Făurei 32
11. Agricola Borcea 30
12. Sportul Chiscani 28
13. Fotbal Club FCSB II 27
14. CSM Olteniţa 24
15. CSO Bragadiru 0
16. Delta Dobrogea Tulcea -80
Clasament C2

C3


Liga 3 C3
17.05.2019 Atletic Bradu FC Pucioasa C
17.05.2019 Flacăra Moreni FC Brașov C
17.05.2019 Viitorul Domnești Universitatea Craiova C
17.05.2019 FC Hermannstadt II FC Voluntari II C
17.05.2019 CS Universitatea Craiova II CSM Alexandria C
17.05.2019 ACSO Filiaşi Flacăra Horezu C
17.05.2019 Unirea Bascov Astra Giurgiu II C
18.05.2019 Sporting Roșiori-de-Vede Turris Oltul Turnu-Măgurele C


1. Turris Oltul Turnu-Măgurele 71
2. Universitatea Craiova 59
3. Flacăra Horezu 54
4. ACSO Filiaşi 49
5. CSM Alexandria 47
6. FC Brașov 43
7. CS Universitatea Craiova II 43
8. FC Pucioasa 42
9. Unirea Bascov 41
10. Flacăra Moreni 40
11. Astra Giurgiu II 37
12. FC Voluntari II 37
13. Atletic Bradu 30
14. Sporting Roșiori-de-Vede 30
15. FC Hermannstadt II 21
16. Viitorul Domnești 3
Clasament C3

C4


Liga 3 C4
28.09.2018 Cetate Deva Metalurgistul Cugir C
28.09.2018 CSC Ghiroda şi Giarmata Vii CS Hunedoara C
28.09.2018 CS Național Sebiș CSM Lugoj C
28.09.2018 Șoimii Lipova Gloria Lunca Teuz Cernei C
28.09.2018 ACS Dumbrăviţa Industria Galda de Jos C
29.09.2018 FC Avrig Milenium Giarmata C
29.09.2018 CS Ocna-Mureș Crișul Chișineu-Criș C
30.09.2018 FC Școlar Reșița Unirea Alba-Iulia C


1. ACS Dumbrăviţa 0
2. Cetate Deva 0
3. Crișul Chișineu-Criș 0
4. CS Hunedoara 0
5. CS Național Sebiș 0
6. CS Ocna-Mureș 0
7. CSC Ghiroda şi Giarmata Vii 0
8. CSM Lugoj 0
9. FC Avrig 0
10. FC Școlar Reșița 0
11. Gloria Lunca Teuz Cernei 0
12. Industria Galda de Jos 0
13. Metalurgistul Cugir 0
14. Milenium Giarmata 0
15. Șoimii Lipova 0
16. Unirea Alba-Iulia 0
Clasament C4

Decizie ONJN nr.1046/19.06.2017
Gazduit de HostX.ro