Liga 1
Romanian Soccer  Cauta in Romanian Soccer
Romanian Soccer
Nationala Romaniei
 

FOTBAL INTERNATIONAL

-

UK Anglia:Premier League

-

Clasament Premier League

-

Clasament Championship

-

IT Italia: Serie A

-

Clasament Serie A Italia

-

Clasament Serie B Italia

-

SP Spain:Primera División

-

Clasament Primera Division

-

DE Germania: Bundesliga

-

Clasament Bundesliga

-

Clasament Zweite Bundesliga

-

FR Franta: Ligue 1

-

Clasament Ligue 1

-

PO Portugalia: Liga Sagres

-

Clasament Portugalia

-

OL Olanda: Eredivisie

-

Clasament Olanda

-

BE Belgia: Jupiler League

-

Clasament Belgia

-

TU Turcia: Süper Lig

-

Clasament Turcia

-

GR Grecia:Ethniki Katigoria

-

RU Rusia: Premier League

-

Clasament Rusia

-

UC Ucraina: Vyscha Liga

-

ball America de Sud

-

ball Africa

-

Cupa Africii pe Natiuni

-

ball Asia

-


Cupa Mondiala 23.06.2018 - 20:06

CM 2018: Coreea de Sud - Mexic 1-2

CM 2018: Coreea de Sud - Mexic 1-2
Selecţionata Mexicului s-a calificat în optimile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal ediţia 2018, după ce a reuşit să învingă cu scorul de 2-1 (1-0) reprezentativa Coreei de Sud, sâmbătă, pe stadionul Rostov Arena din Rostov pe Don, în Grupa F a competiţiei care are loc în Rusia.
 
Mexicanii au deschis scorul în prima repriză de Carlos Vela, care a transformat un penalty, în urma unui henţ în careu comis de un fundaş sud-coreean (min.26), iar apoi şi-au majorat avantajul după pauză, prin Javier "Chicharito" Hernandez (min.66), aflat la cea de-a 50-a reuşită în tricoul naţionalei ţării sale. Sud-coreeni au redus din handicap în prelungirile primei reprize, prin Son Heungmin (90+3).
 
Elevii lui Juan Carlos Osorio au obţinut cu această ocazie a doua lor victorie consecutivă, după ce în meciul de debut la turneul final din Rusia au învins, spre surpriza generală, campioana mondială en titre, Germania (1-0).
 
Partida de la Rostov pe Don a fost condusă de o brigadă de arbitri din Serbia, avându-l la centru pe Milorad Mazic, aceeaşi care a oficiat şi finala Ligii Campionilor dintre Real Madrid şi FC Liverpool (3-1), disputată luna trecută.
 
Selecţionerul Mexicului a efectuat o singură schimbare în unsprezecele cu care a învins campioana en titre, în timp de sud-coreeni au aliniat o formaţie cu trei modificări faţă de cea care s-a înclinat în primul joc în faţa Suediei (0-1)
 
Încurajaţi frenetic de compatrioţii lor care au umplut tribunele stadionului Rostov Arena, fotbaliştii mexicani au dominat începutul de meci, însă nu au reuşit să pună cu adevărat în pericol poarta adversă, în ciuda unor cornere şi lovituri libere din afara careului de care au beneficiat în primul sfert de oră.
 
Sud-coreeni s-au apărat bine şi au încercat să mizeze pe cartea contraatacului, aşa cum sa întâmplat în minutul 21, când Son Heungmin a scăpat către poarta adversă, fiind oprit însă de fundaşii mexicani. La cornerul care a urmat, portarul Ochoa a avut o intervenţie foarte bună la lovitura de cap a unui adversar, respingând balonul de sub bara transversală.
 
Mexicanii au ripostat însă imediat şi au reuşit să deschidă scorul în minutul 26, prin Carlos Vela, care a transformat o lovitură de la 11 m, după un henţ în careu comis de Jang Hyunsoo. De menţionat că golul a venit în urma unuia dintre rarele contraatacuri ale Mexicului din prima parte a jocului.
 
După marcarea golului, elevii lui Osorio au pus în continuare presiune asupra sud-coreenilor, iar Layun putea să dubleze avantajul echipei sale, însă portarul Jo Hyeonwoo s-a opus (min.28).
 
În finalul primei reprize, asiaticii au încercat să pună presiune asupra adversarilor, dar nu au putut depăşi apărarea bine organizată a mexicanilor.
 
Repriza secundă a debutat în aceeaşi notă ca şi prima parte a jocului, cu "El Tri" la cârma jocului şi sud-coreenii încercând să lovească pe contraatac.
 
Goalkeeper-ul Coreei de Sud şi-a salvat echipa de la un nou gol în minutul 57. când a respins printr-un reflex excelent şutul căpitanului mexican Andres Guardado, care a îmbrăcat cu această ocazie pentru a 150-lea oară tricoul naţionalei "azteca".
 
Sud-coreenii au avut la rândul lor câteva acţiuni periculoase, însă cei care au marcat au fost tot mexicanii, care şi-au dublat avantajul în minutul 66, prin Javier "Chicharito" Hernandez, atacantul echipei engleze West Ham United, care a trimis balonul în poartă din interiorul careului, după o pasă a lui Layun.
 
Nemaiavând ce pierde, asiaticii au pus presiune asupra adversarilor şi puteau reduce din handicap prin căpitanul Ki Sungyeung, după o pasă greşită a noului intrat Rafa Marquez, însă portarul Mexicului a reuşit să reţină (75).
 
După mai multe acţiuni la ambele porţi, sud-coreeni reuşesc până la urmă să reducă din handicap în finalul jocului, în urma unei superbe execuţii a lui Son Heungmin, jucătorul lui Tottenham, care l-a învins pe portarul Ochoa cu un şut din afara careului, în cel de-al treilea minut al prelungirilor.
 
Golul asiaticilor a venit însă prea târziu pentru a mai putea schimba soarta partidei, mexicanii reuşind să obţină victoria şi calificarea în faza superioară a competiţiei.
 
Cele două echipe au mai făcut parte din aceeaşi grupă a Cupei Mondiale de fotbal şi în urmă cu două decenii, la turneul final din Franţa (1998), mexicanii câştigând şi atunci, cu scorul de 3-1. Sud-coreeni s-au revanşat însă la Jocurile Olimpice 2016 de la Rio, unde au învins Mexicul cu 1-0, calificându-se în sferturile de finală.
 
Aceasta a fost a 13-a întâlnire internaţională între Coreea de Sud şi Mexic. Asiaticii s-au impus de patru ori, în timp ce mexicanii au obţinut sâmbătă a şaptea victorie, două meciuri încheindu-se la egalitate.
 
Coreea de Sud - Mexic 1- 2 (0-1)
Au marcat: Son Heungmin (90+3), respectiv Carlos Vela (26 penalty), Javier Hernandez (66).
Rostov pe Don, Stadion Rostov Arena
Cupa Mondială FIFA 2018, Grupa F

Coreea de Sud: 23. Jo Hyeonwoo - 2. Lee Yong, 20. Jang Hyunsoo, 19. Kim Younggwon, 12. Kim Minwoo (14. Hong Chul, 84) - 18. Moon Seonmin (15. Jung Wooyoung, 77), 16. Ki Sungyueng (căpitan), 8. Ju Sejong (10. Lee Seungwoo, 64), 11. Hwang Heechan - 7. Son Heungmin, 17. Lee Jaesung. Selecţioner: Shin Tae-yong.
Rezerve neutilizate: 1. Kim Seunggyu, 21. Kim Jinhyeon - 3. Jung Seunghyun, 4. Oh Bansuk, 5. Yun Youngsun, 22. Go Yohan, 9. Kim Shinwook, 13. Koo Jacheol, 6. Park Jooho.

Mexic: 13. Guillermo Ochoa - 23. Jesus Gallardo, 3. Carlos Salcedo, 15. Hector Moreno, 21. Edson Alvarez - 16. Hector Herrera, 18. Andres Guardado (căpitan, 4. Rafa Marquez, 66) - 7. Miguel Layun, 11. Carlos Vela, (10. Giovani Dos Santos, 77), 22. Hirving Lozano (17. Jesus Corona, 71) - 14. Javier Hernandez. Selecţioner: Juan Carlos Osorio.
Rezerve neutilizate: 1. Jose Corona, 12. Alfredo Talavera - 2. Hugo Ayala, 5. Diego Reyes, 6. Jonathan Dos Santos, 20. Javier Aquino, 8. Marco Fabian, 19. Oribe Peralta, 9. Raul Jimenez.

Cartonaşe galbene: 19. Kim Younggwon (58), 2. Lee Yong (63), 10. Lee Seunwoo (72) 15. Jung Wooyoung (80).

Arbitru: Milorad Mazic; arbitri asistenţi: Milovan Ristic, Dalibor Djurdjevic (toţi din Serbia); arbitru de rezervă: John Pitti (Panama). Arbitru video: Daniele Orsato (Italia); arbitri asistenţi video: Carlos Astroza (Chile), Artur Dias (Portugalia), Tiago Martins (Portugalia).






Taguri: CM 2018    Rostov pe Don    Coreea de Sud    Mexic    Son Heungmin    Carlos Vela    Javier Hernandez   

» Preliminarii CM 2018 - program si rezultate
» Cupa Mondiala - rezultate
Comenteaza

Ultimele stiri - Cupa Mondiala

Gianni Infantino vrea Cupa Mondială cu 48 de echipe încă din 2022

Preşedintele FIFA, Gianni Infantino, nu renunţă la ideea de a mări numărul de echipe participante la Cupa Mondială de la 32 la 48 încă de la ediţia din Qatar, din 2022, deşi o...

RETROSPECTIVĂ 2018 Cupa Mondială de fotbal din Rusia, o reuşită; Franţa, campioană mondială din nou

Ediţia a 21-a a Cupei Mondiale de fotbal, găzduită de Rusia între 14 iunie şi 15 iulie, s-a încheiat cu victoria finală a echipei Franţei, o selecţionată pragmatică...

Vincent Kompany dezvăluie modul în care un somnifer a ajutat Belgia la Mondialul 2018

Fundaşul Vincent Kompany a dezvăluit un episod inedit de la Cupa Mondială din Rusia, care a ajutat Belgia să câştige meciul cu Brazilia (2-1) din sferturile de finală,...

CM 2022: Qatar nu va lua nicio decizie privind Mondialul cu 48 de echipe până nu va vedea studiul FIFA

Qatar nu va adopta nicio decizie cu privire la organizarea Cupei Mondiale din 2022, pe care o va găzdui, cu 48 de echipe (în loc de 32), până nu va vedea studiul de...

CM 2022: Qatarul, acuzat că a organizat "operaţiuni negre" pentru subminarea concurenţei

Qatarul, ţara gazdă a viitoarei Cupei Mondiale de fotbal, în 2022, ar fi coordonat o campanie secretă de propagandă bazată pe "operaţiuni negre", pentru a submina...

CM 2018: Cifrele turneului final din Rusia

Croatul Ivan Perisic este jucătorul care a alergat cel mai mult la Cupa Mondială de fotbal din Rusia, cu 72,5 km, un record de 12 autogoluri sau 135 de ani, vârsta combinată a...

CM 2018: Aproape 3,5 milioane de oameni au urmărit finala Franţa - Croaţia la TVR 1

Aproape 3,5 milioane de oameni au urmărit finala Cupei Mondiale de fotbal din Rusia, Franţa - Croaţia (4-2), duminică, la TVR 1. Partida disputată pe 15 iulie, de la ora 18,00, pe Stadionul...

Luka Modrić, cel mai bun jucător al Cupei Mondiale

Mijlocaşul croat Luka Modrić a fost desemat, duminică, cel mai bun jucător al Cupei Mondiale, el fiind premiat după finala pierdută de Croaţia, scor 2-4, cu Franţa.   Kylian...

CM 2018 - finala: Franţa - Croaţia 4-2

Selecţionata Franţei a câştigat al doilea său titlu mondial, după ce a învins echipa Croaţiei cu scorul de 4-2 (2-1), duminică, pe Stadionul Lujniki din Moscova,...

CM 2018 - finala mică: Belgia - Anglia 2-0

Echipa Belgiei a încheiat pe locul 3 Cupa Mondială de fotbal 2018, după ce a învins cu 2-0 (1-0) Anglia în finala mică, disputată sâmbătă la Sankt...

CM 2018 - semifinala: Croatia - Anglia 2-1 după prelungiri

Selecţionata Croaţiei s-a calificat în premieră în finala Cupei Mondiale de fotbal, miercuri seara, după ce a învins formaţia Angliei cu scorul de 2-1 (0-1, 1-1), la capătul prelungirilor,...




Top News

-Liga 1 - Etapa 1: Rezultate şi marcatori

-Liga 1 - Etapa 14 (play-out): Rezultate şi marcatori

-Liga 1 - Etapa 13 (play-out): Rezultate şi marcatori

-Franta: Ligue 1 - Etapa 38

-Liga 1 - Etapa 12 (play-out): Rezultate şi marcatori

-Liga 1 - Etapa 10 (play-off şi play-out): Rezultate şi marcatori

-Liga 1 - Etapa 11 (play-out): Rezultate şi marcatori




S-au nascut azi

Adam Matysek
Polonia
51 ani

Alexandru Neagu
România
71 ani

Claudiu Cornaci
România
44 ani

Cosmin Neagu
România
28 ani

Dorian Perianu
România
37 ani

Ebbe Sand
Danemarca
47 ani

Fahrudin Alicković
Bosnia
40 ani

Ioan Niculae
România
65 ani

Jonathan Zebina
Franța
41 ani

Josué
Brazilia
40 ani

Kevin Großkreutz
Germania
31 ani

Luca Castellazzi
Italia
44 ani

Luke Young
Anglia
40 ani

Mihai Dornescu
19.07.1985
34 ani

Miloš Buchta
Cehia
39 ani

Neto
Brazilia
30 ani

Nicolae Grigore
România
36 ani

Patrick Kanyuka
Congo
32 ani

Zvonimir Vukić
Serbia
40 ani


Liga 1
Steaua Bucuresti ASA CFR Cluj
CS Universitatea Gaz Metan Mediaș
Dinamo FC Botosani Pandurii
CSM Iasi Viitorul Constanta
Concordia Chiajna
-

Arhiva Stiri Romanian Soccer
L M M J V S D
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        


2019-2020


Liga 1 2019-2020
12.07.2019 FC Voluntari Sepsi Sfântu Gheorghe C
13.07.2019 Astra Giurgiu FC Botoșani C
13.07.2019 CFR 1907 Cluj CSM Politehnica Iaşi C
14.07.2019 Universitatea Craiova Academica Clinceni C
14.07.2019 Fotbal Club FCSB FC Hermannstadt C
15.07.2019 Gaz Metan Mediaş Chindia Târgoviște C
15.07.2019 FC Viitorul Dinamo București C


1. FC Viitorul 3
2. Fotbal Club FCSB 3
3. Universitatea Craiova 3
4. FC Botoșani 1
5. Astra Giurgiu 1
6. Gaz Metan Mediaş 1
7. Chindia Târgoviște 1
8. CSM Politehnica Iaşi 1
9. CFR 1907 Cluj 1
10. Sepsi Sfântu Gheorghe 1
11. FC Voluntari 1
12. FC Hermannstadt 0
13. Academica Clinceni 0
14. Dinamo București 0
Clasament 2019-2020

Liga 2


Liga 2
03.08.2019 Rapid București
-
SSC Farul Constanţa   C
03.08.2019 Concordia Chiajna
-
Daco-Getica București   C
03.08.2019 Turris Oltul Turnu-Măgurele
-
Pandurii Târgu-Jiu   C
03.08.2019 ASU Poli Timişoara
-
CS Mioveni   C
03.08.2019 CSM Reșița
-
Universitatea Cluj   C
03.08.2019 Luceafărul Oradea
-
Sportul Snagov   C
03.08.2019 FC Argeș Pitești
-
Ripensia Timișoara   C
03.08.2019 Gloria Buzău
-
AFK Csíkszereda   C
03.08.2019 Metaloglobus București
-
Petrolul Ploiești   C
03.08.2019 UTA Arad
-
Dunărea Călărași   C


1. AFK Csíkszereda 0
2. ASU Poli Timişoara 0
3. Concordia Chiajna 0
4. CS Mioveni 0
5. CSM Reșița 0
6. Daco-Getica București 0
7. Dunărea Călărași 0
8. FC Argeș Pitești 0
9. Gloria Buzău 0
10. Luceafărul Oradea 0
11. Metaloglobus București 0
12. Pandurii Târgu-Jiu 0
13. Petrolul Ploiești 0
14. Rapid București 0
15. Ripensia Timișoara 0
16. Sportul Snagov 0
17. SSC Farul Constanţa 0
18. Turris Oltul Turnu-Măgurele 0
19. Universitatea Cluj 0
20. UTA Arad 0
Clasament Liga 2

C1


Liga 3 C1
25.05.2019 Gloria Buzău
-
CSM Roman   C
25.05.2019 CSM Râmnicu-Sărat Şomuz Fălticeni C
25.05.2019 FC Botoşani II CSM Foșcani C
25.05.2019 Bucovina Rădăuți Foresta Suceava C
25.05.2019 Ceahlăul Piatra-Neamț KSE Târgu-Secuiesc C
25.05.2019 Sănătatea Darabani Metalul Buzău C
25.05.2019 CSM Pașcani Sporting Liești C
25.05.2019 Știința Miroslava Oțelul Galați C


1. Gloria Buzău 73
2. Bucovina Rădăuți 57
3. Oțelul Galați 53
4. Știința Miroslava 50
5. CSM Foșcani 49
6. Foresta Suceava 49
7. Metalul Buzău 45
8. Sporting Liești 40
9. KSE Târgu-Secuiesc 37
10. Ceahlăul Piatra-Neamț 35
11. Şomuz Fălticeni 29
12. FC Botoşani II 28
13. CSM Pașcani 25
14. CSM Râmnicu-Sărat 18
15. Sănătatea Darabani 8
16. CSM Roman 0
Clasament C1

C2


Liga 3 C2
24.05.2019 CSO Bragadiru
-
Delta Dobrogea Tulcea   C
24.05.2019 Rapid București
16:30
CS Axiopolis Cernavodă   C
24.05.2019 CS Tunari Înainte Modelu C
25.05.2019 CS Afumați SC Popeşti Leordeni C
25.05.2019 CSM Olteniţa Unirea Slobozia C
25.05.2019 Agricola Borcea Progresul Spartac București C
25.05.2019 CSM Medgidia Fotbal Club FCSB II C
25.05.2019 CS Făurei Sportul Chiscani C


1. Rapid București 72
2. CS Afumați 64
3. Progresul Spartac București 60
4. Unirea Slobozia 60
5. SC Popeşti Leordeni 48
6. CS Tunari 43
7. Înainte Modelu 36
8. CS Făurei 35
9. CS Axiopolis Cernavodă 33
10. CSM Medgidia 32
11. Fotbal Club FCSB II 30
12. Agricola Borcea 30
13. Sportul Chiscani 28
14. CSM Olteniţa 24
15. CSO Bragadiru 0
16. Delta Dobrogea Tulcea -80
Clasament C2

C3


Liga 3 C3
24.05.2019 CSM Alexandria Sporting Roșiori-de-Vede C
24.05.2019 Universitatea Craiova Flacăra Moreni C
24.05.2019 Turris Oltul Turnu-Măgurele FC Hermannstadt II C
25.05.2019 FC Pucioasa Unirea Bascov C
25.05.2019 Astra Giurgiu II ACSO Filiaşi C
25.05.2019 Flacăra Horezu CS Universitatea Craiova II C
25.05.2019 FC Voluntari II Viitorul Domnești C
25.05.2019 FC Brașov Atletic Bradu C


1. Turris Oltul Turnu-Măgurele 74
2. Universitatea Craiova 62
3. Flacăra Horezu 57
4. CSM Alexandria 50
5. ACSO Filiaşi 49
6. FC Pucioasa 45
7. FC Brașov 43
8. CS Universitatea Craiova II 43
9. Unirea Bascov 41
10. Astra Giurgiu II 40
11. FC Voluntari II 40
12. Flacăra Moreni 40
13. Atletic Bradu 33
14. Sporting Roșiori-de-Vede 30
15. FC Hermannstadt II 21
16. Viitorul Domnești 3
Clasament C3

C4


Liga 3 C4
24.05.2018 CSM Lugoj Milenium Giarmata C
24.05.2018 ACS Dumbrăviţa FC Avrig C
25.05.2019 Cetate Deva CS Hunedoara C
25.05.2019 Crișul Chișineu-Criș Unirea Alba-Iulia C
25.05.2019 Gloria Lunca Teuz Cernei Metalurgistul Cugir C
25.05.2019 Industria Galda de Jos FC Școlar Reșița C
25.05.2019 Șoimii Lipova CSC Ghiroda şi Giarmata Vii C
25.05.2019 CS Ocna-Mureș CS Național Sebiș C


1. FC Școlar Reșița 62
2. Șoimii Lipova 60
3. ACS Dumbrăviţa 58
4. Metalurgistul Cugir 53
5. Gloria Lunca Teuz Cernei 53
6. CS Național Sebiș 50
7. Crișul Chișineu-Criș 49
8. FC Avrig 43
9. CS Hunedoara 42
10. Industria Galda de Jos 41
11. CSC Ghiroda şi Giarmata Vii 39
12. Unirea Alba-Iulia 38
13. Cetate Deva 35
14. Milenium Giarmata 29
15. CSM Lugoj 12
16. CS Ocna-Mureș 10
Clasament C4

C5


Liga 3 C5
22.05.2019 MSE Târgu-Mureş CFR 1907 Cluj II C
24.05.2019 Minaur Baia Mare AFC Odorheiu-Secuiesc C
24.05.2019 Gloria Bistrița CS Iernut C
24.05.2019 Arieșul Turda ACS Comuna Recea C
24.05.2019 Sănătatea Cluj Gaz Metan Mediaș II C
25.05.2019 Olimpic Cetate Râşnov Unirea Tășnad C
25.05.2019 AFK Csíkszereda Unirea Dej C
25.05.2019 Avântul Reghin AFC Hărman C


1. AFK Csíkszereda 71
2. ACS Comuna Recea 63
3. Minaur Baia Mare 57
4. Olimpic Cetate Râşnov 55
5. Sănătatea Cluj 53
6. Avântul Reghin 52
7. Arieșul Turda 50
8. CFR 1907 Cluj II 46
9. Gloria Bistrița 43
10. AFC Odorheiu-Secuiesc 38
11. Unirea Dej 36
12. AFC Hărman 35
13. Unirea Tășnad 30
14. MSE Târgu-Mureş 22
15. Gaz Metan Mediaș II 12
16. CS Iernut 11
Clasament C5

Decizie ONJN nr.1046/19.06.2017