Liga 1
Romanian Soccer  Cauta in Romanian Soccer
Romanian Soccer
Nationala Romaniei
 

FOTBAL INTERNATIONAL

-

UK Anglia:Premier League

-

Clasament Premier League

-

Clasament Championship

-

IT Italia: Serie A

-

Clasament Serie A Italia

-

Clasament Serie B Italia

-

SP Spain:Primera División

-

Clasament Primera Division

-

DE Germania: Bundesliga

-

Clasament Bundesliga

-

Clasament Zweite Bundesliga

-

FR Franta: Ligue 1

-

Clasament Ligue 1

-

PO Portugalia: Liga Sagres

-

Clasament Portugalia

-

OL Olanda: Eredivisie

-

Clasament Olanda

-

BE Belgia: Jupiler League

-

Clasament Belgia

-

TU Turcia: Süper Lig

-

Clasament Turcia

-

GR Grecia:Ethniki Katigoria

-

RU Rusia: Premier League

-

Clasament Rusia

-

UC Ucraina: Vyscha Liga

-

ball America de Sud

-

ball Africa

-

Cupa Africii pe Natiuni

-

ball Asia

-


Cupa Mondiala 25.06.2018 - 19:40

CM 2018: Uruguay - Rusia 3-0

CM 2018: Uruguay - Rusia 3-0
Selecţionata Uruguayului a câştigat Grupa A a Cupei Mondiale de fotbal 2018, după ce a învins echipa ţării gazdă, Rusia, cu scorul de 3-0 (2-0), luni, la Samara, dar ambele reprezentative vor evolua în optimile de finală.
 
Uruguayul a câştigat clar "finala grupei", prin golurile marcate de Luis Suarez (10), Denis Cerîşev (23, autogol), Edinson Cavani (90). Ambele echipe erau calificate în optimi înaintea meciului.
 
Sud-americanii au deschis scorul în min. 10, prin Luis Suarez, din lovitură liberă, executată pe jos.
 
Gazdele şi-au creat o situaţie notabilă prin Dziuba (17), care a reluat peste poartă, după un corner.
 
"Celeştii" şi-au dublat avantajul în min. 23, când şutul lui Laxalt a fost deviat de Cerîşev, iar Akinfeev nu a mai avut ce face.
 
Bentancur (28) a ratat singur cu portarul, iar apoi Zobnin a respins, după care ruşii au rămas în zece oameni, Smolnikov primind al doilea cartonaş galben în min. 36. Din acel moment jocul a fost la discreţia sud-americanilor, care nu au mai forţat decât pe finalul partidei.
 
În ultima jumătate de oră, oaspeţii au ratat prin Bentancur (59), şut blocat de Ignaşevici, apoi Cavani (69) a şutat pe lângă poartă. Rodriguez (82) a tras din afara careului, dar a respins de Akinfeev, care a fost salvator şi în min. 90, respingând din vinclu mingea expediată de acelaşi jucător. Caceres (84) a ratat reluarea cu capul din 6 metri la un corner, Cavani (86) a fost blocat de Ignaşevici, iar Akinfeev (87) a respins un corner bătut cu efect de De Arrascaeta.
 
Ultimul gol al echipei antrenate de Oscar Washington Tabarez a fost marcat de Cavani (90), care a reluat în plasă mingea respinsă de Akinfeev la lovitura de cap a lui Godin, după cornerul lui De Arrascaeta.
 
Rusia a avut o singură şansă notabilă în repriza secundă, prin Dziuba (74), care a şutat pe lângă poartă din poziţie foarte bună.
 
Uruguayul termină grupă cu maximum de puncte şi fără a primi gol, iar în optimi va întâlni formaţia clasată pe locul secund în Grupa B. "Celeştii" au ajuns la şase meciuri consecutive fără gol primit, egalând recordul din perioada 1969-1970.
 
Portarul Fernando Muslera a bifat selecţia cu numărul 100 la echipa naţională şi a devenit, cu 14 meciuri, fotbalistul uruguayan cu cele mai multe partide la Cupa Mondială.
 
Rusia va juca în optimi cu echipa care va câştiga Grupa B. Spania şi Portugalia sunt favorite să ocupe primele două locuri în Grupa B, dar şi Iranul are şanse de a se califica.
 
Uruguay - Rusia 3-0 (2-0)
Au marcat: Luis Suarez (10), Denis Cerîşev (23, autogol), Edinson Cavani (90).
Samara, Samara Arena: 41.970 spectatori
Cupa Mondială FIFA 2018, Grupa A

Au evoluat echipele:

Uruguay: 1. Fernando Muslera - 19. Sebastian Coates, 3. Diego Godin (căpitan), 22. Martin Caceres - 8. Nahitan Nandez (7. Cristian Rodriguez, 73), 15. Matias Vecino, 14. Lucas Torreira, 6. Rodrigo Bentancur (10. Giorgian De Arrascaeta, 63), 17. Diego Laxalt - 9. Luis Suarez, 21. Edinson Cavani (18. Maximiliano Gomez, 90+3). Selecţioner: Oscar Washington Tabarez.
Rezerve neutilizate: 12. Martin Campana, 23. Martin Silva - 4. Guillermo Varela, 2. Jose Gimenez, 13. Gaston Da Silva, 16. Maximiliano Pereira, 5. Carlos Sanchez, 11. Cristhian Stuani, 20. Jonathan Urretaviscaya.

Rusia: 1. Igor Akinfeev (căpitan) - 23. Igor Smolnikov, 3. Ilia Kutepov, 4. Serghei Ignaşevici, 13. Fedor Kudriaşov - 11. Roman Zobnin, 8. Iuri Gazinski (7. Daler Kuziaev, 46) - 19. Aleksandr Samedov, 15. Alexei Miranciuk (10. Fedor Smolov, 60), 6. Denis Cerîşev (2. Mario Fernandes, 38) - 22. Artem Dziuba. Selecţioner: Stanislav Cercesov.
Rezerve neutilizate: 12. Andrei Lunev, 20. Vladimir Gabulov - 5. Andrei Semenov, 14. Vladimir Granat, 18. Iuri Jirkov, 16. Anton Miranciuk, 21. Aleksandr Erohin, 17. Aleksandr Golovin.

Cartonaşe galbene: Gazinski (9), Smolnikov (28, 36), Bentancur (64).

Cartonaş roşu: Smolnikov (36).

Arbitru: Malang Diedhiou; arbitri asistenţi: Djibril Camara, El Hadji Samba (toţi din Senegal); arbitru de rezervă: Bamlak Tessemba (Etiopia). Arbitru video: Clement Turpin (Franţa); arbitru video: Cyril Gringore (Franţa), Pawel Gil (Polonia), Daniele Orsato (Italia).






Taguri: CM 2018    Uruguay    Rusia    Luis Suarez    Edinson Cavani    Denis Cerîşev   

» Preliminarii CM 2018 - program si rezultate
» Cupa Mondiala - rezultate
Comenteaza

Ultimele stiri - Cupa Mondiala

Gianni Infantino vrea Cupa Mondială cu 48 de echipe încă din 2022

Preşedintele FIFA, Gianni Infantino, nu renunţă la ideea de a mări numărul de echipe participante la Cupa Mondială de la 32 la 48 încă de la ediţia din Qatar, din 2022, deşi o...

RETROSPECTIVĂ 2018 Cupa Mondială de fotbal din Rusia, o reuşită; Franţa, campioană mondială din nou

Ediţia a 21-a a Cupei Mondiale de fotbal, găzduită de Rusia între 14 iunie şi 15 iulie, s-a încheiat cu victoria finală a echipei Franţei, o selecţionată pragmatică...

Vincent Kompany dezvăluie modul în care un somnifer a ajutat Belgia la Mondialul 2018

Fundaşul Vincent Kompany a dezvăluit un episod inedit de la Cupa Mondială din Rusia, care a ajutat Belgia să câştige meciul cu Brazilia (2-1) din sferturile de finală,...

CM 2022: Qatar nu va lua nicio decizie privind Mondialul cu 48 de echipe până nu va vedea studiul FIFA

Qatar nu va adopta nicio decizie cu privire la organizarea Cupei Mondiale din 2022, pe care o va găzdui, cu 48 de echipe (în loc de 32), până nu va vedea studiul de...

CM 2022: Qatarul, acuzat că a organizat "operaţiuni negre" pentru subminarea concurenţei

Qatarul, ţara gazdă a viitoarei Cupei Mondiale de fotbal, în 2022, ar fi coordonat o campanie secretă de propagandă bazată pe "operaţiuni negre", pentru a submina...

CM 2018: Cifrele turneului final din Rusia

Croatul Ivan Perisic este jucătorul care a alergat cel mai mult la Cupa Mondială de fotbal din Rusia, cu 72,5 km, un record de 12 autogoluri sau 135 de ani, vârsta combinată a...

CM 2018: Aproape 3,5 milioane de oameni au urmărit finala Franţa - Croaţia la TVR 1

Aproape 3,5 milioane de oameni au urmărit finala Cupei Mondiale de fotbal din Rusia, Franţa - Croaţia (4-2), duminică, la TVR 1. Partida disputată pe 15 iulie, de la ora 18,00, pe Stadionul...

Luka Modrić, cel mai bun jucător al Cupei Mondiale

Mijlocaşul croat Luka Modrić a fost desemat, duminică, cel mai bun jucător al Cupei Mondiale, el fiind premiat după finala pierdută de Croaţia, scor 2-4, cu Franţa.   Kylian...

CM 2018 - finala: Franţa - Croaţia 4-2

Selecţionata Franţei a câştigat al doilea său titlu mondial, după ce a învins echipa Croaţiei cu scorul de 4-2 (2-1), duminică, pe Stadionul Lujniki din Moscova,...

CM 2018 - finala mică: Belgia - Anglia 2-0

Echipa Belgiei a încheiat pe locul 3 Cupa Mondială de fotbal 2018, după ce a învins cu 2-0 (1-0) Anglia în finala mică, disputată sâmbătă la Sankt...

CM 2018 - semifinala: Croatia - Anglia 2-1 după prelungiri

Selecţionata Croaţiei s-a calificat în premieră în finala Cupei Mondiale de fotbal, miercuri seara, după ce a învins formaţia Angliei cu scorul de 2-1 (0-1, 1-1), la capătul prelungirilor,...




Top News

-"Derby" madrilen la International Champions Cup

-Liga 1 - Etapa 2: Rezultate şi marcatori

-Europa League: FC Milsami Orhei - FCSB 1-2

-Europa League: Universitatea Craiova - Sabail FK 3-2

-Liga 1 - Etapa 1: Rezultate şi marcatori

-Liga 1 - Etapa 14 (play-out): Rezultate şi marcatori

-Liga 1 - Etapa 13 (play-out): Rezultate şi marcatori




S-au nascut azi

Adrian Popa
România
31 ani

Arnold Bruggink
Olanda
42 ani

Daniele De Rossi
Italia
36 ani

Denis Lemac
România
25 ani

Dino Baggio
Italia
48 ani

Emre Mor
Turcia
22 ani

Fernando Tissone
Argentina
33 ani

Florin Beraru
România
50 ani

Florin Șoavă
România
41 ani

George Pirtea
România
23 ani

Giuseppe Altafini
Italia
81 ani

Iulian Ștefan
România
39 ani

Jim Leighton
Scoția
61 ani

Johan Micoud
Franța
46 ani

Martin Keown
Anglia
53 ani

Mehdi Mahdavikia
Iran
42 ani


Liga 1
Steaua Bucuresti ASA CFR Cluj
CS Universitatea Gaz Metan Mediaș
Dinamo FC Botosani Pandurii
CSM Iasi Viitorul Constanta
Concordia Chiajna
-

Arhiva Stiri Romanian Soccer
L M M J V S D
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        


2019-2020


Liga 1 2019-2020
19.07.2019 FC Hermannstadt Gaz Metan Mediaş C
19.07.2019 Chindia Târgoviște FC Viitorul C
20.07.2019 FC Botoșani FC Voluntari C
20.07.2019 Academica Clinceni CFR 1907 Cluj C
21.07.2019 CSM Politehnica Iaşi Astra Giurgiu C
21.07.2019 Dinamo București Universitatea Craiova C
22.07.2019 Sepsi Sfântu Gheorghe Fotbal Club FCSB C


1. FC Viitorul 6
2. Universitatea Craiova 6
3. FC Botoșani 4
4. CFR 1907 Cluj 4
5. Gaz Metan Mediaş 4
6. Fotbal Club FCSB 4
7. CSM Politehnica Iaşi 4
8. Sepsi Sfântu Gheorghe 2
9. Astra Giurgiu 1
10. Chindia Târgoviște 1
11. FC Voluntari 1
12. FC Hermannstadt 0
13. Academica Clinceni 0
14. Dinamo București 0
Clasament 2019-2020

Liga 2


Liga 2
03.08.2019 Rapid București
-
SSC Farul Constanţa   C
03.08.2019 Concordia Chiajna
-
Daco-Getica București   C
03.08.2019 Turris Oltul Turnu-Măgurele
-
Pandurii Târgu-Jiu   C
03.08.2019 ASU Poli Timişoara
-
CS Mioveni   C
03.08.2019 CSM Reșița
-
Universitatea Cluj   C
03.08.2019 Luceafărul Oradea
-
Sportul Snagov   C
03.08.2019 FC Argeș Pitești
-
Ripensia Timișoara   C
03.08.2019 Gloria Buzău
-
AFK Csíkszereda   C
03.08.2019 Metaloglobus București
-
Petrolul Ploiești   C
03.08.2019 UTA Arad
-
Dunărea Călărași   C


1. AFK Csíkszereda 0
2. ASU Poli Timişoara 0
3. Concordia Chiajna 0
4. CS Mioveni 0
5. CSM Reșița 0
6. Daco-Getica București 0
7. Dunărea Călărași 0
8. FC Argeș Pitești 0
9. Gloria Buzău 0
10. Luceafărul Oradea 0
11. Metaloglobus București 0
12. Pandurii Târgu-Jiu 0
13. Petrolul Ploiești 0
14. Rapid București 0
15. Ripensia Timișoara 0
16. Sportul Snagov 0
17. SSC Farul Constanţa 0
18. Turris Oltul Turnu-Măgurele 0
19. Universitatea Cluj 0
20. UTA Arad 0
Clasament Liga 2

C1


Liga 3 C1
25.05.2019 Gloria Buzău
-
CSM Roman   C
25.05.2019 CSM Râmnicu-Sărat Şomuz Fălticeni C
25.05.2019 FC Botoşani II CSM Foșcani C
25.05.2019 Bucovina Rădăuți Foresta Suceava C
25.05.2019 Ceahlăul Piatra-Neamț KSE Târgu-Secuiesc C
25.05.2019 Sănătatea Darabani Metalul Buzău C
25.05.2019 CSM Pașcani Sporting Liești C
25.05.2019 Știința Miroslava Oțelul Galați C


1. Gloria Buzău 73
2. Bucovina Rădăuți 57
3. Oțelul Galați 53
4. Știința Miroslava 50
5. CSM Foșcani 49
6. Foresta Suceava 49
7. Metalul Buzău 45
8. Sporting Liești 40
9. KSE Târgu-Secuiesc 37
10. Ceahlăul Piatra-Neamț 35
11. Şomuz Fălticeni 29
12. FC Botoşani II 28
13. CSM Pașcani 25
14. CSM Râmnicu-Sărat 18
15. Sănătatea Darabani 8
16. CSM Roman 0
Clasament C1

C2


Liga 3 C2
24.05.2019 CSO Bragadiru
-
Delta Dobrogea Tulcea   C
24.05.2019 Rapid București
16:30
CS Axiopolis Cernavodă   C
24.05.2019 CS Tunari Înainte Modelu C
25.05.2019 CS Afumați SC Popeşti Leordeni C
25.05.2019 CSM Olteniţa Unirea Slobozia C
25.05.2019 Agricola Borcea Progresul Spartac București C
25.05.2019 CSM Medgidia Fotbal Club FCSB II C
25.05.2019 CS Făurei Sportul Chiscani C


1. Rapid București 72
2. CS Afumați 64
3. Progresul Spartac București 60
4. Unirea Slobozia 60
5. SC Popeşti Leordeni 48
6. CS Tunari 43
7. Înainte Modelu 36
8. CS Făurei 35
9. CS Axiopolis Cernavodă 33
10. CSM Medgidia 32
11. Fotbal Club FCSB II 30
12. Agricola Borcea 30
13. Sportul Chiscani 28
14. CSM Olteniţa 24
15. CSO Bragadiru 0
16. Delta Dobrogea Tulcea -80
Clasament C2

C3


Liga 3 C3
24.05.2019 CSM Alexandria Sporting Roșiori-de-Vede C
24.05.2019 Universitatea Craiova Flacăra Moreni C
24.05.2019 Turris Oltul Turnu-Măgurele FC Hermannstadt II C
25.05.2019 FC Pucioasa Unirea Bascov C
25.05.2019 Astra Giurgiu II ACSO Filiaşi C
25.05.2019 Flacăra Horezu CS Universitatea Craiova II C
25.05.2019 FC Voluntari II Viitorul Domnești C
25.05.2019 FC Brașov Atletic Bradu C


1. Turris Oltul Turnu-Măgurele 74
2. Universitatea Craiova 62
3. Flacăra Horezu 57
4. CSM Alexandria 50
5. ACSO Filiaşi 49
6. FC Pucioasa 45
7. FC Brașov 43
8. CS Universitatea Craiova II 43
9. Unirea Bascov 41
10. Astra Giurgiu II 40
11. FC Voluntari II 40
12. Flacăra Moreni 40
13. Atletic Bradu 33
14. Sporting Roșiori-de-Vede 30
15. FC Hermannstadt II 21
16. Viitorul Domnești 3
Clasament C3

C4


Liga 3 C4
24.05.2018 CSM Lugoj Milenium Giarmata C
24.05.2018 ACS Dumbrăviţa FC Avrig C
25.05.2019 Cetate Deva CS Hunedoara C
25.05.2019 Crișul Chișineu-Criș Unirea Alba-Iulia C
25.05.2019 Gloria Lunca Teuz Cernei Metalurgistul Cugir C
25.05.2019 Industria Galda de Jos FC Școlar Reșița C
25.05.2019 Șoimii Lipova CSC Ghiroda şi Giarmata Vii C
25.05.2019 CS Ocna-Mureș CS Național Sebiș C


1. FC Școlar Reșița 62
2. Șoimii Lipova 60
3. ACS Dumbrăviţa 58
4. Metalurgistul Cugir 53
5. Gloria Lunca Teuz Cernei 53
6. CS Național Sebiș 50
7. Crișul Chișineu-Criș 49
8. FC Avrig 43
9. CS Hunedoara 42
10. Industria Galda de Jos 41
11. CSC Ghiroda şi Giarmata Vii 39
12. Unirea Alba-Iulia 38
13. Cetate Deva 35
14. Milenium Giarmata 29
15. CSM Lugoj 12
16. CS Ocna-Mureș 10
Clasament C4

C5


Liga 3 C5
22.05.2019 MSE Târgu-Mureş CFR 1907 Cluj II C
24.05.2019 Minaur Baia Mare AFC Odorheiu-Secuiesc C
24.05.2019 Gloria Bistrița CS Iernut C
24.05.2019 Arieșul Turda ACS Comuna Recea C
24.05.2019 Sănătatea Cluj Gaz Metan Mediaș II C
25.05.2019 Olimpic Cetate Râşnov Unirea Tășnad C
25.05.2019 AFK Csíkszereda Unirea Dej C
25.05.2019 Avântul Reghin AFC Hărman C


1. AFK Csíkszereda 71
2. ACS Comuna Recea 63
3. Minaur Baia Mare 57
4. Olimpic Cetate Râşnov 55
5. Sănătatea Cluj 53
6. Avântul Reghin 52
7. Arieșul Turda 50
8. CFR 1907 Cluj II 46
9. Gloria Bistrița 43
10. AFC Odorheiu-Secuiesc 38
11. Unirea Dej 36
12. AFC Hărman 35
13. Unirea Tășnad 30
14. MSE Târgu-Mureş 22
15. Gaz Metan Mediaș II 12
16. CS Iernut 11
Clasament C5

Decizie ONJN nr.1046/19.06.2017