Liga 1
Romanian Soccer  Cauta in Romanian Soccer
Romanian Soccer
Nationala Romaniei
 

FOTBAL INTERNATIONAL

-

UK Anglia:Premier League

-

Clasament Premier League

-

Clasament Championship

-

IT Italia: Serie A

-

Clasament Serie A Italia

-

Clasament Serie B Italia

-

SP Spain:Primera División

-

Clasament Primera Division

-

DE Germania: Bundesliga

-

Clasament Bundesliga

-

Clasament Zweite Bundesliga

-

FR Franta: Ligue 1

-

Clasament Ligue 1

-

PO Portugalia: Liga Sagres

-

Clasament Portugalia

-

OL Olanda: Eredivisie

-

Clasament Olanda

-

BE Belgia: Jupiler League

-

Clasament Belgia

-

TU Turcia: Süper Lig

-

Clasament Turcia

-

GR Grecia:Ethniki Katigoria

-

RU Rusia: Premier League

-

Clasament Rusia

-

UC Ucraina: Vyscha Liga

-

ball America de Sud

-

ball Africa

-

Cupa Africii pe Natiuni

-

ball Asia

-


Cupa Mondiala 06.07.2018 - 19:05

CM 2018 - sferturi: Uruguay - Franta 0-2

CM 2018 - sferturi: Uruguay - Franta 0-2
Selecţionata Franţei s-a calificat în semifinalele Cupei Mondiale de fotbal din Rusia, vineri, după ce a învins reprezentativa Uruguayului cu scorul de 2-0 (1-0), la Nijnîi Novgorod, în primul sfert de finală al competiţiei.
 
"Les Bleus" s-au impus meritat, prin golurile marcate de Raphael Varane (40) şi Antoine Griezmann (61). Francezii nu mai jucaseră o semifinală din 2006, când Italia i-a învins în ultimul act la ediţia din Germania.
 
Echipa lui Deschamps a câştigat tactic duelul cu Uruguayul, pragmatismul francezilor fiind ajutat şi de erorile comise de apărarea "celeştilor".
 
Sud-americanii au început mai ofensiv, iar Stuani (5) a şutat prin faţa porţii lui Lloris.
 
Franţa a avut prima oportunitate de gol în min. 16, când Mbappe a trimis peste poartă cu capul, după mingea recentrată de Giroud.
 
Lloris a fost testat cu un şut expediat de Vecino din marginea careului (35), iar Franţa a reuşit deschiderea scorului la prima mingea trimisă pe spaţiul porţii: Griezmann a executat o lovitură liberă de pe partea dreaptă, iar Varane a scăpat din marcaj şi a trimis cu capul spre colţul lung (40).
 
Selecţionata lui Tabarez a forţat egalarea în finalul primei reprize, dar Lloris a reţinut mingea şutată de Nandez (42). Ocazii mari de gol au avut sud-americanii în min. 44, când Lloris a respins providenţial mingea trimisă cu capul de Caceres, după care Godin a reluat peste poartă de la un metru.
 
În repriza secundă, uruguayenii nu au reuşit să îşi creeze multă vreme ocazii de gol.
 
Franţa a marcat şi al doilea gol, la o fază care nu anunţa nimic, Griezmann înscriind cu un şut din afara careului, la care Muslera a scăpat balonul în poartă (61). Pentru "Les Bleus" a fost al doilea şut pe poartă.
 
Uruguayul a avut un şut notabil, trimis de Rodriguez (64), pe lângă buturile franceze.
 
Francezii puteau face un scor şi mai mare, dar Tolisso (73) a tras puţin peste poartă din marginea careului.
 
Dubla campioană mondială (1930, 1950) a resimţit lipsa golgheterului său Edinson Cavani (accidentat), fără de care Luis Suarez nu a reuşit să se evidenţieze.
 
Franţa, campioană în urmă cu 20 de ani, pe teren propriu, va juca în penultimul act cu învingătoarea dintre Brazilia şi Belgia.
 
Franţa e neînvinsă în faţa formaţiilor sud-americane de zece meciuri la Cupa Mondială (şase victorii, patru egaluri).
 
Uruguay - Franţa 0-2 (0-1)
Au marcat: Raphael Varane (40), Antoine Griezmann (61).
Nijnîi Novgorod, stadionul Nijnîi Novgorod: 43.319 spectatori
Cupa Mondială FIFA 2018, sferturi de finală

Au evoluat echipele:

Uruguay: 1. Fernando Muslera - 22. Martin Caceres, 2. Jose Gimenez, 3. Diego Godin (căpitan), 17. Diego Laxalt - 8. Nahitan Nandez (20. Jonathan Urretaviscaya, 73), 15. Matias Vecino, 14. Lucas Torreira, 6. Rodrigo Bentancur (7. Cristian Rodriguez, 59) - 9. Luis Suarez, 11. Cristhian Stuani (18. Maximiliano Gomez, 59). Selecţioner: Oscar Washington Tabarez.
Rezerve neutilizate: 12. Martin Campana, 23. Martin Silva - 4. Guillermo Varela, 19. Sebastian Coates, 13. Gaston Da Silva, 16. Maximiliano Pereira, 5. Carlos Sanchez, 10. Giorgian De Arrascaeta.

Franţa: 1. Hugo Lloris (căpitan) - 2. Benjamin Pavard, 4. Raphael Varane, 5. Samuel Umtiti, 21. Lucas Hernandez - 6. Paul Pogba, 13. Ngolo Kante - 10. Kylian Mbappe (11. Ousmane Dembele, 88), 7. Antoine Griezmann (18. Nabil Fekir, 90+3), 12. Corentin Tolisso (15. Steven Nzonzi, 80) - 9. Olivier Giroud. Selecţioner: Didier Deschamps.
Rezerve neutilizate: 16. Steve Mandanda, 23. Alphonse Areola - 19. Djibril Sidibe, 3. Presnel Kimpembe, 17. Adil Rami, 22. Benjamin Mendy, 8. Thomas Lemar, 20. Florian Thauvin.

Cartonaşe galbene: Lucas Hernandez (33), Bentancur (38), Mbappe (69), Rodriguez (69).

Arbitru: Nestor Pitana; arbitri asistenţi: Hernan Maidana, Juan Pablo Belatti (toţi din Argentina); arbitru de rezervă: Alireza Faghani (Iran); arbitru asistent de rezervă: Reza Sokhandan (Iran). Arbitru video: Massimiliano Irrati (Italia); arbitri asistenţi video: Carlos Astroza (Chile), Mauro Vigliano (Argentina), Paolo Valeri (Italia).






Taguri: CM 2018    Uruguay    Franta    Raphael Varane    Antoine Griezmann   

» Preliminarii CM 2018 - program si rezultate
» Cupa Mondiala - rezultate
Comenteaza

Ultimele stiri - Cupa Mondiala

Gianni Infantino vrea Cupa Mondială cu 48 de echipe încă din 2022

Preşedintele FIFA, Gianni Infantino, nu renunţă la ideea de a mări numărul de echipe participante la Cupa Mondială de la 32 la 48 încă de la ediţia din Qatar, din 2022, deşi o...

RETROSPECTIVĂ 2018 Cupa Mondială de fotbal din Rusia, o reuşită; Franţa, campioană mondială din nou

Ediţia a 21-a a Cupei Mondiale de fotbal, găzduită de Rusia între 14 iunie şi 15 iulie, s-a încheiat cu victoria finală a echipei Franţei, o selecţionată pragmatică...

Vincent Kompany dezvăluie modul în care un somnifer a ajutat Belgia la Mondialul 2018

Fundaşul Vincent Kompany a dezvăluit un episod inedit de la Cupa Mondială din Rusia, care a ajutat Belgia să câştige meciul cu Brazilia (2-1) din sferturile de finală,...

CM 2022: Qatar nu va lua nicio decizie privind Mondialul cu 48 de echipe până nu va vedea studiul FIFA

Qatar nu va adopta nicio decizie cu privire la organizarea Cupei Mondiale din 2022, pe care o va găzdui, cu 48 de echipe (în loc de 32), până nu va vedea studiul de...

CM 2022: Qatarul, acuzat că a organizat "operaţiuni negre" pentru subminarea concurenţei

Qatarul, ţara gazdă a viitoarei Cupei Mondiale de fotbal, în 2022, ar fi coordonat o campanie secretă de propagandă bazată pe "operaţiuni negre", pentru a submina...

CM 2018: Cifrele turneului final din Rusia

Croatul Ivan Perisic este jucătorul care a alergat cel mai mult la Cupa Mondială de fotbal din Rusia, cu 72,5 km, un record de 12 autogoluri sau 135 de ani, vârsta combinată a...

CM 2018: Aproape 3,5 milioane de oameni au urmărit finala Franţa - Croaţia la TVR 1

Aproape 3,5 milioane de oameni au urmărit finala Cupei Mondiale de fotbal din Rusia, Franţa - Croaţia (4-2), duminică, la TVR 1. Partida disputată pe 15 iulie, de la ora 18,00, pe Stadionul...

Luka Modrić, cel mai bun jucător al Cupei Mondiale

Mijlocaşul croat Luka Modrić a fost desemat, duminică, cel mai bun jucător al Cupei Mondiale, el fiind premiat după finala pierdută de Croaţia, scor 2-4, cu Franţa.   Kylian...

CM 2018 - finala: Franţa - Croaţia 4-2

Selecţionata Franţei a câştigat al doilea său titlu mondial, după ce a învins echipa Croaţiei cu scorul de 4-2 (2-1), duminică, pe Stadionul Lujniki din Moscova,...

CM 2018 - finala mică: Belgia - Anglia 2-0

Echipa Belgiei a încheiat pe locul 3 Cupa Mondială de fotbal 2018, după ce a învins cu 2-0 (1-0) Anglia în finala mică, disputată sâmbătă la Sankt...

CM 2018 - semifinala: Croatia - Anglia 2-1 după prelungiri

Selecţionata Croaţiei s-a calificat în premieră în finala Cupei Mondiale de fotbal, miercuri seara, după ce a învins formaţia Angliei cu scorul de 2-1 (0-1, 1-1), la capătul prelungirilor,...




Top News

-Liga 1 - Etapa 1: Rezultate şi marcatori

-Liga 1 - Etapa 14 (play-out): Rezultate şi marcatori

-Liga 1 - Etapa 13 (play-out): Rezultate şi marcatori

-Franta: Ligue 1 - Etapa 38

-Liga 1 - Etapa 12 (play-out): Rezultate şi marcatori

-Liga 1 - Etapa 10 (play-off şi play-out): Rezultate şi marcatori

-Liga 1 - Etapa 11 (play-out): Rezultate şi marcatori




S-au nascut azi

Anders Svensson
Suedia
43 ani

Andrea Mandorlini
Italia
59 ani

Claudio López
Argentina
45 ani

Dorel Purdea
România
56 ani

Emil Dică
România
37 ani

Gheorghe Pahonțu
România
86 ani

Jaap Stam
Olanda
47 ani

Jan Wouters
Olanda
59 ani

Juan Ángel Albín
Uruguay
33 ani

Marcos Senna
Spania
43 ani

Ovidiu Haţegan
România
39 ani

STADE LAVALLOIS
Franţa
117 ani

Traian Ionescu
România
96 ani

Valentin Borș
România
36 ani

Wilfried Dalmat
Franța
56 ani


Liga 1
Steaua Bucuresti ASA CFR Cluj
CS Universitatea Gaz Metan Mediaș
Dinamo FC Botosani Pandurii
CSM Iasi Viitorul Constanta
Concordia Chiajna
-

Arhiva Stiri Romanian Soccer
L M M J V S D
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        


2019-2020


Liga 1 2019-2020
12.07.2019 FC Voluntari Sepsi Sfântu Gheorghe C
13.07.2019 Astra Giurgiu FC Botoșani C
13.07.2019 CFR 1907 Cluj CSM Politehnica Iaşi C
14.07.2019 Universitatea Craiova Academica Clinceni C
14.07.2019 Fotbal Club FCSB FC Hermannstadt C
15.07.2019 Gaz Metan Mediaş Chindia Târgoviște C
15.07.2019 FC Viitorul Dinamo București C


1. FC Viitorul 3
2. Fotbal Club FCSB 3
3. Universitatea Craiova 3
4. FC Botoșani 1
5. Astra Giurgiu 1
6. Gaz Metan Mediaş 1
7. Chindia Târgoviște 1
8. CSM Politehnica Iaşi 1
9. CFR 1907 Cluj 1
10. Sepsi Sfântu Gheorghe 1
11. FC Voluntari 1
12. FC Hermannstadt 0
13. Academica Clinceni 0
14. Dinamo București 0
Clasament 2019-2020

Liga 2


Liga 1 2019-2020
12.07.2019 FC Voluntari Sepsi Sfântu Gheorghe C
13.07.2019 Astra Giurgiu FC Botoșani C
13.07.2019 CFR 1907 Cluj CSM Politehnica Iaşi C
14.07.2019 Universitatea Craiova Academica Clinceni C
14.07.2019 Fotbal Club FCSB FC Hermannstadt C
15.07.2019 Gaz Metan Mediaş Chindia Târgoviște C
15.07.2019 FC Viitorul Dinamo București C


1. AFK Csíkszereda 0
2. ASU Poli Timişoara 0
3. Concordia Chiajna 0
4. CS Mioveni 0
5. CSM Reșița 0
6. Daco-Getica București 0
7. Dunărea Călărași 0
8. FC Argeș Pitești 0
9. Gloria Buzău 0
10. Luceafărul Oradea 0
11. Metaloglobus București 0
12. Pandurii Târgu-Jiu 0
13. Petrolul Ploiești 0
14. Rapid București 0
15. Ripensia Timișoara 0
16. Sportul Snagov 0
17. SSC Farul Constanţa 0
18. Turris Oltul Turnu-Măgurele 0
19. Universitatea Cluj 0
20. UTA Arad 0
Clasament Liga 2

C1


Liga 3 C1
25.05.2019 Gloria Buzău
-
CSM Roman   C
25.05.2019 CSM Râmnicu-Sărat Şomuz Fălticeni C
25.05.2019 FC Botoşani II CSM Foșcani C
25.05.2019 Bucovina Rădăuți Foresta Suceava C
25.05.2019 Ceahlăul Piatra-Neamț KSE Târgu-Secuiesc C
25.05.2019 Sănătatea Darabani Metalul Buzău C
25.05.2019 CSM Pașcani Sporting Liești C
25.05.2019 Știința Miroslava Oțelul Galați C


1. Gloria Buzău 73
2. Bucovina Rădăuți 57
3. Oțelul Galați 53
4. Știința Miroslava 50
5. CSM Foșcani 49
6. Foresta Suceava 49
7. Metalul Buzău 45
8. Sporting Liești 40
9. KSE Târgu-Secuiesc 37
10. Ceahlăul Piatra-Neamț 35
11. Şomuz Fălticeni 29
12. FC Botoşani II 28
13. CSM Pașcani 25
14. CSM Râmnicu-Sărat 18
15. Sănătatea Darabani 8
16. CSM Roman 0
Clasament C1

C2


Liga 3 C2
24.05.2019 CSO Bragadiru
-
Delta Dobrogea Tulcea   C
24.05.2019 Rapid București
16:30
CS Axiopolis Cernavodă   C
24.05.2019 CS Tunari Înainte Modelu C
25.05.2019 CS Afumați SC Popeşti Leordeni C
25.05.2019 CSM Olteniţa Unirea Slobozia C
25.05.2019 Agricola Borcea Progresul Spartac București C
25.05.2019 CSM Medgidia Fotbal Club FCSB II C
25.05.2019 CS Făurei Sportul Chiscani C


1. Rapid București 72
2. CS Afumați 64
3. Progresul Spartac București 60
4. Unirea Slobozia 60
5. SC Popeşti Leordeni 48
6. CS Tunari 43
7. Înainte Modelu 36
8. CS Făurei 35
9. CS Axiopolis Cernavodă 33
10. CSM Medgidia 32
11. Fotbal Club FCSB II 30
12. Agricola Borcea 30
13. Sportul Chiscani 28
14. CSM Olteniţa 24
15. CSO Bragadiru 0
16. Delta Dobrogea Tulcea -80
Clasament C2

C3


Liga 3 C3
24.05.2019 CSM Alexandria Sporting Roșiori-de-Vede C
24.05.2019 Universitatea Craiova Flacăra Moreni C
24.05.2019 Turris Oltul Turnu-Măgurele FC Hermannstadt II C
25.05.2019 FC Pucioasa Unirea Bascov C
25.05.2019 Astra Giurgiu II ACSO Filiaşi C
25.05.2019 Flacăra Horezu CS Universitatea Craiova II C
25.05.2019 FC Voluntari II Viitorul Domnești C
25.05.2019 FC Brașov Atletic Bradu C


1. Turris Oltul Turnu-Măgurele 74
2. Universitatea Craiova 62
3. Flacăra Horezu 57
4. CSM Alexandria 50
5. ACSO Filiaşi 49
6. FC Pucioasa 45
7. FC Brașov 43
8. CS Universitatea Craiova II 43
9. Unirea Bascov 41
10. Astra Giurgiu II 40
11. FC Voluntari II 40
12. Flacăra Moreni 40
13. Atletic Bradu 33
14. Sporting Roșiori-de-Vede 30
15. FC Hermannstadt II 21
16. Viitorul Domnești 3
Clasament C3

C4


Liga 3 C4
24.05.2018 CSM Lugoj Milenium Giarmata C
24.05.2018 ACS Dumbrăviţa FC Avrig C
25.05.2019 Cetate Deva CS Hunedoara C
25.05.2019 Crișul Chișineu-Criș Unirea Alba-Iulia C
25.05.2019 Gloria Lunca Teuz Cernei Metalurgistul Cugir C
25.05.2019 Industria Galda de Jos FC Școlar Reșița C
25.05.2019 Șoimii Lipova CSC Ghiroda şi Giarmata Vii C
25.05.2019 CS Ocna-Mureș CS Național Sebiș C


1. FC Școlar Reșița 62
2. Șoimii Lipova 60
3. ACS Dumbrăviţa 58
4. Metalurgistul Cugir 53
5. Gloria Lunca Teuz Cernei 53
6. CS Național Sebiș 50
7. Crișul Chișineu-Criș 49
8. FC Avrig 43
9. CS Hunedoara 42
10. Industria Galda de Jos 41
11. CSC Ghiroda şi Giarmata Vii 39
12. Unirea Alba-Iulia 38
13. Cetate Deva 35
14. Milenium Giarmata 29
15. CSM Lugoj 12
16. CS Ocna-Mureș 10
Clasament C4

C5


Liga 3 C5
22.05.2019 MSE Târgu-Mureş CFR 1907 Cluj II C
24.05.2019 Minaur Baia Mare AFC Odorheiu-Secuiesc C
24.05.2019 Gloria Bistrița CS Iernut C
24.05.2019 Arieșul Turda ACS Comuna Recea C
24.05.2019 Sănătatea Cluj Gaz Metan Mediaș II C
25.05.2019 Olimpic Cetate Râşnov Unirea Tășnad C
25.05.2019 AFK Csíkszereda Unirea Dej C
25.05.2019 Avântul Reghin AFC Hărman C


1. AFK Csíkszereda 71
2. ACS Comuna Recea 63
3. Minaur Baia Mare 57
4. Olimpic Cetate Râşnov 55
5. Sănătatea Cluj 53
6. Avântul Reghin 52
7. Arieșul Turda 50
8. CFR 1907 Cluj II 46
9. Gloria Bistrița 43
10. AFC Odorheiu-Secuiesc 38
11. Unirea Dej 36
12. AFC Hărman 35
13. Unirea Tășnad 30
14. MSE Târgu-Mureş 22
15. Gaz Metan Mediaș II 12
16. CS Iernut 11
Clasament C5

Decizie ONJN nr.1046/19.06.2017