Liga 1
Romanian Soccer  Cauta in Romanian Soccer
Romanian Soccer
Nationala Romaniei
 

FOTBAL INTERNATIONAL

-

UK Anglia:Premier League

-

Clasament Premier League

-

Clasament Championship

-

IT Italia: Serie A

-

Clasament Serie A Italia

-

Clasament Serie B Italia

-

SP Spain:Primera División

-

Clasament Primera Division

-

DE Germania: Bundesliga

-

Clasament Bundesliga

-

Clasament Zweite Bundesliga

-

FR Franta: Ligue 1

-

Clasament Ligue 1

-

PO Portugalia: Liga Sagres

-

Clasament Portugalia

-

OL Olanda: Eredivisie

-

Clasament Olanda

-

BE Belgia: Jupiler League

-

Clasament Belgia

-

TU Turcia: Süper Lig

-

Clasament Turcia

-

GR Grecia:Ethniki Katigoria

-

RU Rusia: Premier League

-

Clasament Rusia

-

UC Ucraina: Vyscha Liga

-

ball America de Sud

-

ball Africa

-

Cupa Africii pe Natiuni

-

ball Asia

-


FC Hermannstadt 14.07.2018 - 10:50

FC Hermannstadt speră la reînvierea Interului Sibiu

FC Hermannstadt speră la reînvierea Interului Sibiu

Asociația Fotbal Club Hermannstadt este cel mai tânăr înființat club (2015) care va juca în prima ligă în sezonul care stă să înceapă. Hermannstadt este numele german al orașului Sibiu, care a dat României primul președinte sas din istorie (2014). Pentru un oraș mare (147.245 locuitori), Sibiul a avut o prezență nesemnificativă în fotbalul românesc. Șoimii Sibiu au părăsit repede divizia națională (1932-34), apoi Locomotiva Sibiu (1950) sau Voința Sibiu (2011-12) au fost ”prea mici pentru o divizie atât de mare”. Sibiul se poate mândri cu participarea echipei Inter (sigur, nu cea din Milano) în divizia A (1988-96). Promovată în timp ce prim secretar la Sibiu era Nicu Ceaușescu, Inter s-a menținut 6 ani după 1990, timp în care a trminat odată pe locul 4 (1991) și a câștigat Cupa Balcanică (1991). Dar pentru Sibiu dezamăgirile unor sezoane modeste s-au transformat repede în dispariția echipelor (Inter, FC Sibiu sau Voința) și lipsa reprezentării municipiului chiar la nivel de ligă secundă. AFC Hermannstadt este o nouă încercare de reprezentare a Sibiului în primul eșalon, dar dacă ne uităm la Sepsi putem deduce că începutul va fi greu. Ca și Sepsi, FC Voluntari sau Juventus și AFC Hermannstadt a avut o ascensiune foarte rapidă, pornind la 29 iulie 2015 din liga a IV-a, in 2016 promova în liga a III-a, în 2017 în cea de-a doua și în această vară în prima. Echipa sibiană a fost revelația Cupei României, ediția 2017-18, când a jucat în finala (0-2 cu CS U Craiova), după ce a eliminat pe FC Voluntari, câștigătoarea ediției de anul trecut (1-0), Juventus București (2-0), FCSB (3-0) și Gaz metan cu 1-0 și 3-2.
 
Iată lotul folosit în Liga 2:

Ștefan Miluță

Blănaru

20-02-89

A

24

10

Robert Florin

Boboc

27-05-95

M

27

0

Cătălin Vasile

Căbuz

18-06-96

P

27

-10

Adrian Vasile

Cîrstean

01-01-91

A

6

0

Alexandru Cătălin

Coman

16-10-91

F

11

0

Radu

Crișan

27-04-96

F

33

3

Radu

Criștiu

19-01-98

F

2

0

Alexandru

Curtean

27-03-87

M

11

2

Răzvan Adrian

Dâlbea

08-10-81

M

25

5

Cristian

Danci

15-07-88

M

10

0

Lucian Mihai

Dumitriu

21-09-92

M

21

2

Andrei

Hergheligiu

21-03-92

A

25

1

Sabin Dănuț

Lupu

14-03-93

M

20

3

Horațiu

Moldovan

20-01-98

P

3

-1

George Ioan Dorin

Monea

26-02-97

M

3

0

Alexandru Sergiu

Neacșa

03-09-91

M

14

0

Cosmin Florin

Neagu

19-07-91

M

28

4

Radu Ștefan

Necșulescu

05-11-90

M

6

0

Toma Marinică

Niga

15-08-97

P

6

-2

Claudiu

Pamfile

14-01-97

M

28

1

Petrișor Ionuț

Petrescu

29-06-93

M

28

5

Cătălin Marin

Pîrvulescu

11-06-91

F

10

0

Andrei Alexandru

Pop

26-03-97

A

1

0

Iulian

Popa

20-07-84

M

10

0

Dan Mihai

Roman

23-12-85

A

6

0

Bogdan Gheorghe

Rusu

09-04-90

A

36

18

Mihai

Stancu

29-01-96

F

13

0

Ionuț

Stoica

06-01-88

F

33

4

Olivian

Surugiu

23-06-90

M

3

0

Daniel Vasile

Tătar

21-10-87

F

33

1

Alexandru

Tîrnovan

27-07-95

M

1

0

 

 

 

 

Vasile Miriuţă: Nu ştim încă unde vom juca acasă, probabil la Piteşti

Antrenorul echipei FC Hermannstadt, Vasile Miriuţă, a declarat că formaţia sibiană ar putea disputa meciurile de pe teren propriu la Piteşti.   "Nu ştim încă...

Amical: FC Hermannstadt - FC Taraz 2-2

Echipa de fotbal FC Hermannstadt a terminat la egalitate cu formaţia kazahă FC Taraz, 2-2, marţi, într-un meci amical jucat în stagiul de pregătire din Antalya.  ...

Vasile Miriuță: Viitorul este favorită

Echipa sibiană primește vizita formației FC Viitorul, meciul contând pentru etapa a 21-a, ultima care se dispută în acest an. Întâlnirea nu va avea loc la Tg. Mureș, pe stadionul...

Florin Acsinte va juca la FC Hermannstadt

FC Hermannstadt a anunţat că a obţinut serviciile fundaşului Florin Acsinte, în vârstă de 31 de ani.   Fundaşul din Botoşani şi-a început cariera la...

Alexandru Pelici, dat afară de la FC Hermannstadt. Noul antrenor va fi Vasile Miriuţă

FC Hermannstadt a anunţat plecarea antrenorului Alexandru Pelici de la conducerea tehnică a echipei.   "În urma analizei ultimelor rezultate ale echipei noastre şi...

Tiberiu Serediuc a semnat pentru FC Hermannstadt

Mijlocaşul dreapta Tiberiu Serediuc a semnat un contract valabil până la finalul actualei ediţii de campionat cu FC Hermannstadt, a anunţat, luni, clubul din Liga 1 de fotbal,...

Ilja Antonov de la FC Hermannstadt, convocat la meciurile Estoniei cu Grecia şi Finlanda

Mijlocaşul echipei FC Hermannstadt, Ilja Antonov, a fost convocat la echipa naţională a Estoniei pentru meciurile din Liga Naţiunilor cu Grecia (8 septembrie) şi Finlanda (11 septembrie)....

FC Hermannstadt l-a achiziţionat pe bolivianul Luis Ali Vega

FC Hermannstadt a anunţat că l-a achiziţionat pe atacantul bolivian Luis Alí Vega, ultima dată component al echipei braziliene Ponte Preta.  ...

FC Hermannstadt şi-a prezentat noile achiziţii

FC Hermannstadt, grupare nou-promovată în Liga 1 de fotbal, şi-a prezentat noile achiziţii într-o conferinţă de presă. Cu o săptămână şi jumătate...

Radu Zaharia a semnat pentru FC Hermannstadt

Fundaşul Radu Zaharia, în vârstă de 29 de ani, a semnat un contract cu nou-promovata FC Hermannstadt.   "Cea mai mare parte a carierei sale a jucat la conjudeţeana Gaz Metan Mediaş,...




Top News

-Liga 1 - Etapa 2: Rezultate şi marcatori

-Europa League: FC Milsami Orhei - FCSB 1-2

-Europa League: Universitatea Craiova - Sabail FK 3-2

-Liga 1 - Etapa 1: Rezultate şi marcatori

-Liga 1 - Etapa 14 (play-out): Rezultate şi marcatori

-Liga 1 - Etapa 13 (play-out): Rezultate şi marcatori

-Franta: Ligue 1 - Etapa 38




S-au nascut azi

Andriy Voronin
Ucraina
40 ani

Bruno Martins
Brazilia
33 ani

Cornel Ene
România
26 ani

Cosmin Ciocoteală
România
22 ani

Erik Mykland
Norvegia
48 ani

Joaquín
Spania
38 ani

Marcelo Bielsa
Argentina
64 ani

Milan Jovanović
Serbia
36 ani

Shinji Ono
Japonia
39 ani

Titus Bramble
Anglia
38 ani

Ubaldo Fillol
Argentina
69 ani

Vahid Hashemian
Iran
43 ani

Viktor Chanov
URSS
60 ani


Liga 1
Steaua Bucuresti ASA CFR Cluj
CS Universitatea Gaz Metan Mediaș
Dinamo FC Botosani Pandurii
CSM Iasi Viitorul Constanta
Concordia Chiajna
-

Arhiva Stiri Romanian Soccer
L M M J V S D
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        


2019-2020


Liga 1 2019-2020
19.07.2019 FC Hermannstadt Gaz Metan Mediaş C
19.07.2019 Chindia Târgoviște FC Viitorul C
20.07.2019 FC Botoșani FC Voluntari C
20.07.2019 Academica Clinceni CFR 1907 Cluj C
21.07.2019 CSM Politehnica Iaşi
18:00
Astra Giurgiu Telekom Sport 1 C
21.07.2019 Dinamo București
21:00
Universitatea Craiova Telekom Sport 1 C
22.07.2019 Sepsi Sfântu Gheorghe
21:00
Fotbal Club FCSB Telekom Sport 1 C


1. FC Viitorul 6
2. FC Botoșani 4
3. CFR 1907 Cluj 4
4. Gaz Metan Mediaş 4
5. Fotbal Club FCSB 3
6. Universitatea Craiova 3
7. Astra Giurgiu 1
8. CSM Politehnica Iaşi 1
9. Sepsi Sfântu Gheorghe 1
10. Chindia Târgoviște 1
11. FC Voluntari 1
12. FC Hermannstadt 0
13. Academica Clinceni 0
14. Dinamo București 0
Clasament 2019-2020

Liga 2


Liga 2
03.08.2019 Rapid București
-
SSC Farul Constanţa   C
03.08.2019 Concordia Chiajna
-
Daco-Getica București   C
03.08.2019 Turris Oltul Turnu-Măgurele
-
Pandurii Târgu-Jiu   C
03.08.2019 ASU Poli Timişoara
-
CS Mioveni   C
03.08.2019 CSM Reșița
-
Universitatea Cluj   C
03.08.2019 Luceafărul Oradea
-
Sportul Snagov   C
03.08.2019 FC Argeș Pitești
-
Ripensia Timișoara   C
03.08.2019 Gloria Buzău
-
AFK Csíkszereda   C
03.08.2019 Metaloglobus București
-
Petrolul Ploiești   C
03.08.2019 UTA Arad
-
Dunărea Călărași   C


1. AFK Csíkszereda 0
2. ASU Poli Timişoara 0
3. Concordia Chiajna 0
4. CS Mioveni 0
5. CSM Reșița 0
6. Daco-Getica București 0
7. Dunărea Călărași 0
8. FC Argeș Pitești 0
9. Gloria Buzău 0
10. Luceafărul Oradea 0
11. Metaloglobus București 0
12. Pandurii Târgu-Jiu 0
13. Petrolul Ploiești 0
14. Rapid București 0
15. Ripensia Timișoara 0
16. Sportul Snagov 0
17. SSC Farul Constanţa 0
18. Turris Oltul Turnu-Măgurele 0
19. Universitatea Cluj 0
20. UTA Arad 0
Clasament Liga 2

C1


Liga 3 C1
25.05.2019 Gloria Buzău
-
CSM Roman   C
25.05.2019 CSM Râmnicu-Sărat Şomuz Fălticeni C
25.05.2019 FC Botoşani II CSM Foșcani C
25.05.2019 Bucovina Rădăuți Foresta Suceava C
25.05.2019 Ceahlăul Piatra-Neamț KSE Târgu-Secuiesc C
25.05.2019 Sănătatea Darabani Metalul Buzău C
25.05.2019 CSM Pașcani Sporting Liești C
25.05.2019 Știința Miroslava Oțelul Galați C


1. Gloria Buzău 73
2. Bucovina Rădăuți 57
3. Oțelul Galați 53
4. Știința Miroslava 50
5. CSM Foșcani 49
6. Foresta Suceava 49
7. Metalul Buzău 45
8. Sporting Liești 40
9. KSE Târgu-Secuiesc 37
10. Ceahlăul Piatra-Neamț 35
11. Şomuz Fălticeni 29
12. FC Botoşani II 28
13. CSM Pașcani 25
14. CSM Râmnicu-Sărat 18
15. Sănătatea Darabani 8
16. CSM Roman 0
Clasament C1

C2


Liga 3 C2
24.05.2019 CSO Bragadiru
-
Delta Dobrogea Tulcea   C
24.05.2019 Rapid București
16:30
CS Axiopolis Cernavodă   C
24.05.2019 CS Tunari Înainte Modelu C
25.05.2019 CS Afumați SC Popeşti Leordeni C
25.05.2019 CSM Olteniţa Unirea Slobozia C
25.05.2019 Agricola Borcea Progresul Spartac București C
25.05.2019 CSM Medgidia Fotbal Club FCSB II C
25.05.2019 CS Făurei Sportul Chiscani C


1. Rapid București 72
2. CS Afumați 64
3. Progresul Spartac București 60
4. Unirea Slobozia 60
5. SC Popeşti Leordeni 48
6. CS Tunari 43
7. Înainte Modelu 36
8. CS Făurei 35
9. CS Axiopolis Cernavodă 33
10. CSM Medgidia 32
11. Fotbal Club FCSB II 30
12. Agricola Borcea 30
13. Sportul Chiscani 28
14. CSM Olteniţa 24
15. CSO Bragadiru 0
16. Delta Dobrogea Tulcea -80
Clasament C2

C3


Liga 3 C3
24.05.2019 CSM Alexandria Sporting Roșiori-de-Vede C
24.05.2019 Universitatea Craiova Flacăra Moreni C
24.05.2019 Turris Oltul Turnu-Măgurele FC Hermannstadt II C
25.05.2019 FC Pucioasa Unirea Bascov C
25.05.2019 Astra Giurgiu II ACSO Filiaşi C
25.05.2019 Flacăra Horezu CS Universitatea Craiova II C
25.05.2019 FC Voluntari II Viitorul Domnești C
25.05.2019 FC Brașov Atletic Bradu C


1. Turris Oltul Turnu-Măgurele 74
2. Universitatea Craiova 62
3. Flacăra Horezu 57
4. CSM Alexandria 50
5. ACSO Filiaşi 49
6. FC Pucioasa 45
7. FC Brașov 43
8. CS Universitatea Craiova II 43
9. Unirea Bascov 41
10. Astra Giurgiu II 40
11. FC Voluntari II 40
12. Flacăra Moreni 40
13. Atletic Bradu 33
14. Sporting Roșiori-de-Vede 30
15. FC Hermannstadt II 21
16. Viitorul Domnești 3
Clasament C3

C4


Liga 3 C4
24.05.2018 CSM Lugoj Milenium Giarmata C
24.05.2018 ACS Dumbrăviţa FC Avrig C
25.05.2019 Cetate Deva CS Hunedoara C
25.05.2019 Crișul Chișineu-Criș Unirea Alba-Iulia C
25.05.2019 Gloria Lunca Teuz Cernei Metalurgistul Cugir C
25.05.2019 Industria Galda de Jos FC Școlar Reșița C
25.05.2019 Șoimii Lipova CSC Ghiroda şi Giarmata Vii C
25.05.2019 CS Ocna-Mureș CS Național Sebiș C


1. FC Școlar Reșița 62
2. Șoimii Lipova 60
3. ACS Dumbrăviţa 58
4. Metalurgistul Cugir 53
5. Gloria Lunca Teuz Cernei 53
6. CS Național Sebiș 50
7. Crișul Chișineu-Criș 49
8. FC Avrig 43
9. CS Hunedoara 42
10. Industria Galda de Jos 41
11. CSC Ghiroda şi Giarmata Vii 39
12. Unirea Alba-Iulia 38
13. Cetate Deva 35
14. Milenium Giarmata 29
15. CSM Lugoj 12
16. CS Ocna-Mureș 10
Clasament C4

C5


Liga 3 C5
22.05.2019 MSE Târgu-Mureş CFR 1907 Cluj II C
24.05.2019 Minaur Baia Mare AFC Odorheiu-Secuiesc C
24.05.2019 Gloria Bistrița CS Iernut C
24.05.2019 Arieșul Turda ACS Comuna Recea C
24.05.2019 Sănătatea Cluj Gaz Metan Mediaș II C
25.05.2019 Olimpic Cetate Râşnov Unirea Tășnad C
25.05.2019 AFK Csíkszereda Unirea Dej C
25.05.2019 Avântul Reghin AFC Hărman C


1. AFK Csíkszereda 71
2. ACS Comuna Recea 63
3. Minaur Baia Mare 57
4. Olimpic Cetate Râşnov 55
5. Sănătatea Cluj 53
6. Avântul Reghin 52
7. Arieșul Turda 50
8. CFR 1907 Cluj II 46
9. Gloria Bistrița 43
10. AFC Odorheiu-Secuiesc 38
11. Unirea Dej 36
12. AFC Hărman 35
13. Unirea Tășnad 30
14. MSE Târgu-Mureş 22
15. Gaz Metan Mediaș II 12
16. CS Iernut 11
Clasament C5

Decizie ONJN nr.1046/19.06.2017