Liga 1
Romanian Soccer  Cauta in Romanian Soccer
Romanian Soccer
Nationala Romaniei
 

FOTBAL INTERNATIONAL

-

UK Anglia:Premier League

-

Clasament Premier League

-

Clasament Championship

-

IT Italia: Serie A

-

Clasament Serie A Italia

-

Clasament Serie B Italia

-

SP Spain:Primera División

-

Clasament Primera Division

-

DE Germania: Bundesliga

-

Clasament Bundesliga

-

Clasament Zweite Bundesliga

-

FR Franta: Ligue 1

-

Clasament Ligue 1

-

PO Portugalia: Liga Sagres

-

Clasament Portugalia

-

OL Olanda: Eredivisie

-

Clasament Olanda

-

BE Belgia: Jupiler League

-

Clasament Belgia

-

TU Turcia: Süper Lig

-

Clasament Turcia

-

GR Grecia:Ethniki Katigoria

-

RU Rusia: Premier League

-

Clasament Rusia

-

UC Ucraina: Vyscha Liga

-

ball America de Sud

-

ball Africa

-

Cupa Africii pe Natiuni

-

ball Asia

-


Liga Campionilor 13.12.2018 - 00:05

Olympique Lyon a completat tabloul echipelor calificate în optimile Ligii Campionilor

Olympique Lyon a completat tabloul echipelor calificate în optimile Ligii Campionilor
Olympique Lyon este ultima echipă calificată în optimile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal, după ce a terminat la egalitate cu Şahtior Doneţk, 1-1, miercuri seara, la Kiev, în ultima etapă din Grupa F.
 
Ambele formaţii aveau şanse de a ajunge în optimi, dar Şahtior era obligată să câştige. Brazilianul Junior Moraes (ex-Gloria Bistriţa) a deschis scorul pentru campioana Ucrainei, dar Nabil Fekir a restabilit egalitatea pe final. Şahtior va juca în Europa League.
 
Cel mai spectaculos meci a avut loc la Amsterdam, unde Ajax şi Bayern au încheiat nedecis, 3-3. Bavarezii au deschis scorul prin Lewandowski (13), Ajax a egalat prin sârbul Tadic (61), ambele echipe au rămas în zece oameni, iar ''lăncierii'' au trecut în avantaj, prin acelaşi Tadic (82 - penalty). Bayern a egalat din nou prin Lewandowski (87 - penalty), iar francezul Coman părea că a marcat golul victoriei (90). Vicecampioana Olandei a smuls egalul in extremis, prin golul marcat de Tagliafico (90+5).
 
Benfica a trecut de AEK Atena cu 1-0, prin golul lui Alex Grimaldo (88), din lovitură liberă, şi va juca în Europa League.
 
Manchester City a dispus de Hoffenheim cu 2-1, victoria fiind adusă de ''dubla'' lui Leroy Sane, după ce oaspeţii au deschis scorul prin Kramaric.
 
Young Boys Berna a reuşit o victorie neaşteptată cu Juventus Torino, 2-1, prin ''dubla'' lui Guillaume Hoarau, golul de onoare al ''Bătrânei Doamne'' fiind opera lui Paulo Dybala.
 
Valencia CF a trecut la limită de Manchester United, cu 2-1, prin reuşita lui Carlos Soler şi autogolul lui Phil Jones, ''diavolii roşii'' înscriind pe final prin Marcus Rashford.
 
S-au calificat în optimile Ligii Campionilor echipele: Borussia Dortmund, Atletico Madrid, FC Barcelona, Tottenham Hotspur, PSG, Liverpool, FC Porto, Schalke, Bayern Munchen, Ajax, Manchester City, Olympique Lyon, Real Madrid, AS Roma, Juventus şi Manchester United - patru din Anglia, trei din Spania şi Germania, două din Italia şi Franţa, una din Portugalia şi una din Olanda.
 
În Europa League vor juca FC Bruges, Inter Milano, Napoli, Galatasaray, Benfica, Şahtior Doneţk, Viktoria Plzen şi Valencia (două din Italia, câte una din Belgia, Turcia, Portugalia, Ucraina, Cehia şi Spania).
  • Rezultate:
Miercuri
 
► Grupa E
Ajax Amsterdam - Bayern Munchen 3-3
Au marcat: Dusan Tadic 61, 82 - penalty, Nicolas Tagliafico 90+5, respectiv Robert Lewandowski 13, 87 - penalty, Kingsley Coman 90.
Cartonaşe roşii: Maximilian Woeber (Ajax, 67), Thomas Muller (Bayern, 75).
 
Benfica Lisabona - AEK Atena 1-0
A marcat: Alex Grimaldo 88.
Cartonaş roşu: Konstantinos Galanopoulos (AEK, 87).
 
clasament final
loc echipa J V E Î GM-GP P
1 Bayern Munchen 6 4 2 0 15-5 14
2 Ajax 6 3 3 0 11-5 12
3 Benfica 6 2 1 3 6-11 7
4 AEK Atena 6 0 0 6 2-13 0
 
► Grupa F
Manchester City - Hoffenheim 2-1
Au marcat: Leroy Sane 45, 61, respectiv Andrej Kramaric 16 - penalty.
 
Şahtior Doneţk - Olympique Lyon 1-1
Au marcat: Junior Moraes 22, respectiv Nabil Fekir 65.
 
clasament final
loc echipa J V E Î GM-GP P
1 Manchester City 6 4 1 1 16-6 13
2 Olympique Lyon 6 1 5 0 12-11 8
3 Şahtior Doneţk 6 1 3 2 8-16 6
4 Hoffenheim 6 0 3 3 11-14 3
 
► Grupa G
Real Madrid - ŢSKA Moscova 0-3
Au marcat: Fedor Cealov 37, Gheorghi Şcenikov 43, Arnor Sigurdsson 73.
 
Viktoria Plzen - AS Roma 2-1
Au marcat: Jan Kovarik 62 şi Tomas Chory 72, respectiv Cengiz Under 68.
Cartonaş roşu: Luca Pellegrini (AS Roma) 90+2.
 
clasament final
loc echipa J V E Î GM-GP P
1 Real Madrid 6 4 0 2 12-5 12
2 AS Roma 6 3 0 3 11-8 9
3 Viktoria Plzen 6 2 1 3 7-16 7
4 ŢSKA Moscova 6 2 1 3 8-9 7
 
► Grupa H
Valencia CF - Manchester United 2-1
Au marcat: Carlos Soler 17, Phil Jones (autogol) 47, respectiv Marcus Rashford 87.
 
Young Boys Berna - Juventus Torino 2-1
Au marcat: Guillaume Hoarau 30 - penalty, 68, respectiv Paulo Dybala 80.
 
clasament final
loc echipa J V E Î GM-GP P
1 Juventus 6 4 0 2 9-4 12
2 Manchester United 6 3 1 2 7-4 10
3 Valencia CF 6 2 2 2 6-6 8
4 Young Boys 6 1 1 4 4-12 4
 
Marţi:
 
► Grupa A
FC Bruges - Atletico Madrid 0-0
 
AS Monaco - Borussia Dortmund 0-2
A marcat: Raphael Guerreiro 15, 88.
 
clasament final
loc echipa J V E Î GM-GP P
1 Borussia Dortmund 6 4 1 1 10-2 13
2 Atletico Madrid 6 4 1 1 9-6 13
3 FC Bruges 6 1 3 2 6-5 6
4 AS Monaco 6 0 1 5 2-14 1
 
► Grupa B
FC Barcelona - Tottenham Hotspur 1-1
Au marcat: Ousmane Dembele 7, respectiv Lucas Moura 85.
 
Inter Milano - PSV Eindhoven 1-1
Au marcat: Mauro Icardi 73, respectiv Hirving Lozano 13.
 
clasament final
loc echipa J V E Î GM-GP P
1 FC Barcelona 6 4 2 0 14-5 14
2 Tottenham Hotspur 6 2 2 2 9-10 8
3 Internazionale Milano 6 2 2 2 6-7 8
4 PSV Eindhoven 6 0 2 4 6-13 2
 
► Grupa C
Steaua Roşie Belgrad - Paris Saint-Germain 1-4
Au marcat: Marko Gobeljic 56, respectiv Edinson Cavani 10, Neymar 40, Marquinhos 74, Kilyan Mbappe 90+2.
 
Liverpool - Napoli 1-0
A marcat: Mohamed Salah 34.
 
clasament final
loc echipa J V E Î GM-GP P
1 Paris Saint-Germain 6 3 2 1 17-9 11
2 Liverpool FC 6 3 0 3 9-7 9
3 SSC Napoli 6 2 3 1 7-5 9
4 Steaua Roşie 6 1 1 4 5-17 4
 
► Grupa D
Galatasaray Istanbul - FC Porto 2-3
Au marcat: Sofiane Feghouli 45+1 - penalty, Eren Derdiyok 65, respectiv Felipe 17, Moussa Marega 42 - penalty şi Sergio Oliveira 57.
Sofiane Feghouli a ratat un penalty în min. 67.
 
Schalke 04 Gelsenkirchen - Lokomotiv Moscova 1-0
A marcat: Alessandro Schoepf 90+1.
 
clasament
loc echipa J V E Î GM-GP P
1 FC Porto 6 5 1 0 15-6 16
2 Schalke 04 6 3 2 1 6-4 11
3 Galatasaray 6 1 1 4 5-8 4
4 Lokomotiv Moscova 6 1 0 5 4-12 3






Taguri: Olympique Lyon    Şahtior Doneţk    Liga Campionilor   

» Liga Campionilor - program si rezultate
Comenteaza

Ultimele stiri - Liga Campionilor

Tottenham s-a calificat dramatic în finala Ligii Campionilor, după 3-2 cu Ajax, la Amsterdam

Echipa engleză Tottenham Hotspur s-a calificat incredibil în finala Ligii Campionilor la fotbal, miercuri seara, după ce a învins-o în deplasare pe Ajax Amsterdam cu...

Ernesto Valverde: Este un rezultat teribil pentru noi şi pentru fanii noştri

Ernesto Valverde, antrenorul lui FC Barcelona, a recunoscut că echipa sa nu are ''nicio scuză" după umilitorul eşec suferit pe terenul lui Liverpool (scor 0-4), în urma...

Jurgen Klopp: Să câştigi împotriva Barcelonei este unul dintre cele mai grele lucruri din fotbal

Antrenorul echipei engleze de fotbal FC Liverpool, germanul Jurgen Klopp, a salutat performanţa "incredibilă" reuşită marţi seara de elevii săi, care s-au calificat...

Liverpool, în finala Ligii Campionilor, după un 4-0 de senzaţie cu FC Barcelona

Liverpool s-a calificat neaşteptat în finala Ligii Campionilor la fotbal, marţi seara, după ce a învins-o pe FC Barcelona cu un incredibil 4-0 (1-0), pe Anfield, în...

Messi, tot mai aproape de trofeul de golgheter al sezonului în Liga Campionilor

Fotbalistul argentinian Lionel Messi, autorul unei duble în meciul câştigat de FC Barcelona cu 3-0 în faţa lui Liverpool, miercuri seara, în semifinalele...

Lionel Messi: A fost puţin complicat la început, am fost fost dominaţi

Atacantul formaţiei FC Barcelona, Lionel Messi, a declarat, miercuri seară, că victoria cu Liverpool, scor 3-0, este foarte bună, însă jucătorii catalani nu trebuie să uite că...

Jürgen Klopp: Am avut ocazii şi le-am creat multe probleme

Antrenorul echipei Liverpool, germanul Jürgen Klopp, a declarat în conferinţa de presă care a urmat meciului pierdut cu FC Barcelona, miercuri seara, în semifinalele...

FC Barcelona, cu un pas în finala Ligii Campionilor, după 3-0 cu Liverpool

FC Barcelona a făcut un pas important spre finala Ligii Campionilor la fotbal, după ce a învins-o pe Liverpool cu scorul de 3-0 (1-0), miercuri seara, pe teren propriu, în...

Matthijs de Ligt, cel mai tânăr căpitan al unei semifinaliste din Liga Campionilor

Fundaşul formaţiei Ajax Amsterdam Matthijs de Ligt a devenit, marţi, cel mai tânăr căpitan de echipă al unei semifinaliste din Liga Campionilor, informează lequipe.fr.  ...

Erik ten Hag: Ajax a fost foarte puternică încă de la început

Antrenorul formaţiei Ajax Amsterdam, Erik ten Hag, şi-a lăudat jucătorii pentru spiritul de luptă arătat în meciul tur cu Tottenham, din semifinalelel Ligii Campionilor.  ...

Mauricio Pochettino: Atitudine a existat, dar echipa nu a arătat energia dorită

Antrenorul argentinian al echipei Tottenham, Mauricio Pochettino, a declarat că formaţia sa are încă şanse de calificare în finala Ligii Campionilor, în ciuda...




Top News

-Liga 1 - Etapa 7: Rezultate şi marcatori

-Anglia: Premier League - Etapa 3

-Spania: Primera Division - Etapa 2

-Germania: Bundesliga - Etapa 2

-Vasile Negrea, omul cu 5 cupe ale României

-Franta: Ligue 1 - Etapa 3

-Italia: Serie A - Etapa 1




Care echipă va câștiga Liga Campionilor în sezonul 2016-2017?
Bayern München
FC Barcelona
Real Madrid
Bayer Leverkusen
Tottenham Hotspur
Arsenal Londra
Juventus Torino
AS Monaco
Borussia Dortmund
Atlético Madrid
Paris SG
Manchester City
PSV Eindhoven
Olympique Lyon
Borussia Mönchengladbach
FC Porto
Beşiktaş Istanbul
Benfica Lisabona
FC Sevilla
Leicester City
  » rezultate   » arhiva

S-au nascut azi

Adrian Hurdubei
România
29 ani

Adrien Goñi
Spania
31 ani

Alin Vârtopeanu
România
28 ani

Borja González
Spania
27 ani

C e l s i n h o
Brazilia
31 ani

Chris
Brazilia
41 ani

Cornel Cristescu
România
51 ani

Cornel Năbădan
România
35 ani

Daniel Popescu
România
26 ani

Élton Lexandro
Brazilia
34 ani

Elvedin Džinić
Slovenia
34 ani

Franck Queudrue
Franța
41 ani

Iuliu Năftănăilă
România
77 ani

Ivan Jurić
Croația
44 ani

Laurențiu Marinescu
România
35 ani

Luigi Lavecchia
Italia
38 ani

Luke Ayling
Anglia
28 ani

Marius Mindileac
România
41 ani

Marlon Harewood
Anglia
40 ani

Roberto Mussi
Italia
56 ani

Romario Kortzorg
Olanda
30 ani

Romulus Bealcu
România
53 ani

Takeshi Okada
Japonia
63 ani

Valer Săsărman
România
50 ani


Liga 1
Steaua Bucuresti ASA CFR Cluj
CS Universitatea Gaz Metan Mediaș
Dinamo FC Botosani Pandurii
CSM Iasi Viitorul Constanta
Concordia Chiajna
-

Arhiva Stiri Romanian Soccer
L M M J V S D
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  


2019-2020


Liga 1 2019-2020
23.08.2019 CSM Politehnica Iaşi Chindia Târgoviște C
23.08.2019 Universitatea Craiova Astra Giurgiu C
24.08.2019 Academica Clinceni Sepsi Sfântu Gheorghe C
24.08.2019 CFR 1907 Cluj FC Botoșani C
25.08.2019 FC Viitorul
18:00
FC Voluntari Telekom Sport 1 C
25.08.2019 Gaz Metan Mediaş
21:00
Fotbal Club FCSB Telekom Sport 1 C
26.08.2019 Dinamo București
21:00
FC Hermannstadt Telekom Sport 1 C


1. CFR 1907 Cluj 17
2. CSM Politehnica Iaşi 15
3. Universitatea Craiova 13
4. FC Viitorul 12
5. Gaz Metan Mediaş 12
6. FC Botoșani 10
7. Sepsi Sfântu Gheorghe 9
8. Astra Giurgiu 8
9. FC Hermannstadt 6
10. FC Voluntari 5
11. Chindia Târgoviște 5
12. Fotbal Club FCSB 4
13. Academica Clinceni 4
14. Dinamo București 3
Clasament 2019-2020

Liga 2


Liga 2
24.08.2019 Daco-Getica București CSM Reșița C
24.08.2019 Concordia Chiajna Turris Oltul Turnu-Măgurele C
24.08.2019 AFK Csíkszereda Dunărea Călărași C
24.08.2019 Pandurii Târgu-Jiu Viitorul Târgu-Jiu C
24.08.2019 Ripensia Timișoara UTA Arad C
24.08.2019 Sportul Snagov Metaloglobus București C
24.08.2019 Rapid București ASU Poli Timişoara C
25.08.2019 Universitatea Cluj
15:30
Gloria Buzău   C
26.08.2019 SSC Farul Constanţa
18:00
Petrolul Ploiești   C
27.08.2019 CS Mioveni
19:00
FC Argeș Pitești   C


1. Turris Oltul Turnu-Măgurele 12
2. Gloria Buzău 9
3. UTA Arad 9
4. CSM Reșița 7
5. CS Mioveni 7
6. Rapid București 7
7. FC Argeș Pitești 6
8. Metaloglobus București 6
9. Petrolul Ploiești 6
10. Ripensia Timișoara 6
11. Daco-Getica București 6
12. Concordia Chiajna 6
13. SSC Farul Constanţa 4
14. AFK Csíkszereda 4
15. Viitorul Târgu-Jiu 4
16. ASU Poli Timişoara 3
17. Universitatea Cluj 3
18. Dunărea Călărași 1
19. Pandurii Târgu-Jiu 1
20. Sportul Snagov 0
Clasament Liga 2

C1


Liga 3 C1
23.08.2019 FC Botoşani II Aerostar Bacău C
23.08.2019 FC Ozana Târgu-Neamţ CSM Foșcani C
23.08.2019 CSM Bacău Şomuz Fălticeni C
24.08.2019 CSM Ceahlăul Piatra-Neamţ Știința Miroslava C
24.08.2019 CSM Pașcani Oțelul Galați C
24.08.2019 CSU Galați KSE Târgu-Secuiesc C
24.08.2019 Foresta Suceava Sporting Liești C
24.08.2019 Huşana Huşi Bucovina Rădăuți C


1. Foresta Suceava 3
2. Aerostar Bacău 3
3. CSM Ceahlăul Piatra-Neamţ 3
4. Oțelul Galați 3
5. Bucovina Rădăuți 3
6. FC Ozana Târgu-Neamţ 3
7. Şomuz Fălticeni 3
8. CSU Galați 1
9. KSE Târgu-Secuiesc 1
10. CSM Pașcani 0
11. Știința Miroslava 0
12. CSM Bacău 0
13. CSM Foșcani 0
14. Huşana Huşi 0
15. FC Botoşani II 0
16. Sporting Liești 0
Clasament C1

C2


Liga 3 C2
23.08.2019 Fotbal Club FCSB II Agricola Borcea C
23.08.2019 Înainte Modelu Axiopolis Sport Cernavodă C
24.08.2019 Viitorul Ianca CS Tunari C
24.08.2019 Metalul Buzău Dacia Unirea Brăila C
24.08.2019 Recolta Gheorghe Doja CSM Medgidia C
24.08.2019 Mostiştea Ulmu CS Afumați C
24.08.2019 Poseidon Limanu 2 Mai Unirea Slobozia C
24.08.2019 SC Popeşti Leordeni CS Făurei C


1. Metalul Buzău 3
2. Unirea Slobozia 3
3. SC Popeşti Leordeni 3
4. CSM Medgidia 3
5. CS Afumați 3
6. Viitorul Ianca 3
7. Axiopolis Sport Cernavodă 1
8. Înainte Modelu 1
9. Fotbal Club FCSB II 1
10. Agricola Borcea 1
11. Mostiştea Ulmu 0
12. CS Tunari 0
13. Poseidon Limanu 2 Mai 0
14. Recolta Gheorghe Doja 0
15. CS Făurei 0
16. Dacia Unirea Brăila 0
Clasament C2

C3


Liga 3 C3
23.08.2019 CSM Slatina Sporting Roșiori-de-Vede C
23.08.2019 Flacăra Moreni Olimpic Cetate Râşnov C
23.08.2019 FC Voluntari II Unirea Bascov C
23.08.2019 CS Universitatea Craiova II CS Balotești C
24.08.2019 FC Brașov Progresul Spartac București C
24.08.2019 FC Pucioasa CSM Alexandria C
24.08.2019 CS Blejoi Astra Giurgiu II C
24.08.2019 Vediţa Coloneşti Tractorul Cetate C


1. Progresul Spartac București 3
2. CSM Alexandria 3
3. CSM Slatina 3
4. Vediţa Coloneşti 3
5. FC Voluntari II 1
6. Unirea Bascov 1
7. Astra Giurgiu II 1
8. Flacăra Moreni 1
9. Olimpic Cetate Râşnov 1
10. CS Blejoi 1
11. CS Balotești 1
12. CS Universitatea Craiova II 1
13. Sporting Roșiori-de-Vede 0
14. Tractorul Cetate 0
15. FC Pucioasa 0
16. FC Brașov 0
Clasament C3

C4


Liga 3 C4
23.08.2019 Comunal Dumbrăviţa Cetate Deva C
23.08.2019 Șoimii Lipova Universitatea Craiova C
24.08.2019 Fortuna Becicherecu-Mic ACS Poli Timișoara C
24.08.2019 Progresul Pecica Crișul Chișineu-Criș C
24.08.2019 CSC Ghiroda şi Giarmata Vii Gloria Lunca Teuz Cernei C
24.08.2019 Viitorul Dăeşti CS Hunedoara C
24.08.2019 CS Național Sebiș Flacăra Horezu C
24.08.2019 Gilortul Târgu-Cărbuneşti ACSO Filiaşi C


1. Viitorul Dăeşti 3
2. CSC Ghiroda şi Giarmata Vii 3
3. ACSO Filiaşi 3
4. Flacăra Horezu 3
5. Cetate Deva 3
6. Universitatea Craiova 3
7. Fortuna Becicherecu-Mic 1
8. Progresul Pecica 1
9. ACS Poli Timișoara 1
10. Crișul Chișineu-Criș 1
11. Comunal Dumbrăviţa 0
12. Șoimii Lipova 0
13. CS Hunedoara 0
14. Gloria Lunca Teuz Cernei 0
15. Gilortul Târgu-Cărbuneşti 0
16. CS Național Sebiș 0
Clasament C4

C5


Liga 3 C5
23.08.2019 Viitorul Şelimbăr Unirea Alba-Iulia C
23.08.2019 Avântul Reghin AFC Odorheiu-Secuiesc C
23.08.2019 CS Sânmartin Luceafărul Oradea C
23.08.2019 CFR 1907 Cluj II Industria Galda de Jos C
23.08.2019 Arieșul Turda Minaur Baia-Mare C
24.08.2019 SCM Zalău Unirea Dej C
24.08.2019 Gloria Bistrița Sănătatea Cluj C
24.08.2019 ACS Comuna Recea Metalurgistul Cugir C


1. Luceafărul Oradea 3
2. CFR 1907 Cluj II 3
3. Sănătatea Cluj 3
4. Unirea Dej 3
5. ACS Comuna Recea 3
6. Arieșul Turda 3
7. Viitorul Şelimbăr 3
8. Avântul Reghin 1
9. AFC Odorheiu-Secuiesc 1
10. Metalurgistul Cugir 0
11. Minaur Baia-Mare 0
12. Unirea Alba-Iulia 0
13. SCM Zalău 0
14. Gloria Bistrița 0
15. Industria Galda de Jos 0
16. CS Sânmartin 0
Clasament C5

Decizie ONJN nr.1046/19.06.2017