Liga 1
Romanian Soccer  Cauta in Romanian Soccer
Romanian Soccer
Nationala Romaniei
 

FOTBAL INTERNATIONAL

-

UK Anglia:Premier League

-

Clasament Premier League

-

Clasament Championship

-

IT Italia: Serie A

-

Clasament Serie A Italia

-

Clasament Serie B Italia

-

SP Spain:Primera División

-

Clasament Primera Division

-

DE Germania: Bundesliga

-

Clasament Bundesliga

-

Clasament Zweite Bundesliga

-

FR Franta: Ligue 1

-

Clasament Ligue 1

-

PO Portugalia: Liga Sagres

-

Clasament Portugalia

-

OL Olanda: Eredivisie

-

Clasament Olanda

-

BE Belgia: Jupiler League

-

Clasament Belgia

-

TU Turcia: Süper Lig

-

Clasament Turcia

-

GR Grecia:Ethniki Katigoria

-

RU Rusia: Premier League

-

Clasament Rusia

-

UC Ucraina: Vyscha Liga

-

ball America de Sud

-

ball Africa

-

Cupa Africii pe Natiuni

-

ball Asia

-


Sepsi Sfântu Gheorghe 21.07.2022 - 23:15

Preliminariile Europa Conference League, turul II, manşa întâi: Sepsi Sfântu Gheorghe - Olimpija Ljubljana 3-1

Preliminariile Europa Conference League, turul II, manşa întâi: Sepsi Sfântu Gheorghe - Olimpija Ljubljana 3-1
Sepsi Sfântu Gheorghe a învins-o acasă, pe "Sepsi Arena", cu scorul de 3-1 pe Olimpija Ljubljana, în prima manşă a turului secund preliminar al Europa Conference League. Slovenii au deschis scorul în minutul 4 prin tânărul Svit Sešlar, care l-a învins cu capul din capul din colţul careului de 6 metri pe portarul Roland Niczuly.
 
Covăsnenii au început să domine din ce în ce mai mult, ratând ocazii prin Mihai Bălașa (18), Ion Gheorghe (21) şi Nicolae Păun (31). Prima ocazie cu adevărat importantă de a egala i-a aparţinut lui Mihai Bălaşa, care în minutul 34 a trimis cu capul de la aproximativ 11 metri, dar mingea a fost respinsă de un fundaş advers de pe linia porţii. A fost apoi rândul lui Mario Rondón să treacă pe lângă gol, în minutul 44 mingea trimisă de el tot cu capul lovind bara transversală.
 
Sepsi OSK a continuat să atace şi în minutele de prelungire, iar insistenţa a dat roade, Mihai Bălaşa reuşind să obţină o lovitură de la 11 metri după un fault al lui David Sualehe, care a fost şi avertizat cu cartonaş galben. Marius Ştefănescu a executat lovitura de pedeapsă, dar mingea a fost respinsă în faţă de portarul Matevž Vidovšek. Internaţionalul covăsnean a avut însă reacţie şi a reuşit în cele din urmă să trimită mingea în plasă din 4 metri aducând egalarea (45+4).
 
Repriza a doua a început în aceeaşi notă de dominare a românilor, primele şanse de a prelua conducerea pe tabelă fiind semnate de Cătălin Golofca. Mai întâi în minutul 46, când mingea sa trimisă de el a trecut puţin peste poartă, iar 4 minute mai târziu şutul său a fost respins în corner de portarul "Zmaji".
 
"Zeleno-beli" au renunţat aproape definitiv la acţiunile ofensive, rezumându-se la apărare. Însă chiar şi aşa, Sepsi a reuşit să creeze pericol aproape la fiecare acţiune a sa.
 
În minutul 66, formaţia covăsneană a beneficiat de al doilea său penalty obţinut de Alexandru Tudorie. Acesta a fost faultat în careu din postura de ultim apărător de Svit Sešlar, care a primit cartonaşul roşu.
 
Sepsi OSK nu a reuşit însă să preia conducerea. Portarul sloven Matevž Vidovšek a apărat şi al doilea penalty al meciului, respingând în lateral şutul slab al lui Alexandru Tudorie. Cu un om în plus, câştigătoarea Cupei României a continuat să preseze, Vitalie Damașcan (76) şi Andres Dumitrescu (77) ratând la rândul lor ocazii importante.
 
Golul de 2-1 a venit în minutul 84 în urma unui corner de pe partea dreaptă. Andres Dumitrescu a prelungit cu capul la colţul lung, iar Nicolae Păun din plonjon a reuşit să trimită cu capul în plasă.
 
Scorul final a fost stabilit în minutul 90+3 prin autogolul lui Mateo Karamatić, care a trimis cu genunchiul în proprie poartă o centrare a lui Cosmin Matei.
 
Manşa secundă este programată la Ljubljana, în 28 iulie, de la ora 20:00.
 
Europa Conference League - turul al doilea preliminar (prima manşă)
Sfântu Gheorghe, "Sepsi Arena", Ora: 21:00
Sepsi Sfântu Gheorghe - Olimpija Ljubljana 3-1 (1-1)
Au marcat: 0-1 Svit Sešlar (4), 1-1 Marius Ştefănescu (45+4), 2-1 Nicolae Păun (84), 3-1 Mateo Karamatić (autogol 90+3)
 
Sepsi OSK: 33. Roland Niczuly - 88. Radoslav Dimitrov, 44. Mihai Bălaşa, 3. Bogdan Mitrea (căpitan), 27. Rareş Ispas (20. Andres Dumitrescu 65) - 77. Adnan Aganović (5. Jonathan Rodríguez 77), 6. Nicolae Păun, 11. Marius Ştefănescu - 90. Cătălin Golofca (29. Vitalie Damaşcan 65), 99. Mario Rondón (9. Alexandru Tudorie 65), 8. Ion Gheorghe (13. Cosmin Matei 59). Antrenor: Cristiano Bergodi.
Rezerve neutilizate: 12. Răzvan Began, 98. Hunor Gedő - 7. George Dragomir, 21. Cristian Bărbuţ, 30. Ákos Nistor, 45. Denis Ciobotariu, 82. Branislav Niňaj.
 
Olimpija: 69. Matevž Vidovšek - 8. Justas Lasickas, 2. Pascal Estrada (15. Đorđe Crnomarković 61), 6. Mateo Karamatić, 3. David Sualehe - 19. Svit Sešlar, 30. Marin Pilj, 10. Timi Max Elšnik (căpitan) (34. Agustin Doffo 46) - 18. Mario Kvesić (97. Aldair Baldé 73), 47. Ivan Prtajin (9. Mustafa Nukić 61), 11. Samuel Pedro (77. Almedin Ziljkić 61). Antrenor: Albert Riera.
Rezerve neutilizate: 22. Denis Pintol - 14. Marcel Ratnik, 20. Ivan Lagundžić.
 
Cartonaşe galbene: Bălaşa (80), Kvesić (40), Sualehe (45+2), Pilj (53), Vidovšek (85)
 
Cartonaş roşu: Svit Sešlar (66).
 
Arbitru: Donald Robertson; arbitri asistenţi: Douglas Potter, Daniel McFarlane; al patrulea oficial: Grant Irvine (toţi din Scoţia).






Taguri: preliminariile Europa Conference League    turul II    manşa întâi    Sepsi Sfântu Gheorghe    Marius Ştefănescu    Nicolae Păun    Karamatić    Svit Sešlar   

Comenteaza

Ultimele stiri - Sepsi Sfântu Gheorghe

Supercupa României: CFR Cluj - Sepsi Sfântu Gheorghe 1-2

Sepsi Sfântu Gheorghe a câştigat în premieră Supercupa României, după ce a învins-o pe CFR Cluj cu scorul de 2-1, pe stadionul "Francisc Neuman" din Arad. "Alb-vişinii"...

Liga 1 - RoMercato 2022-2023 (vara) - Sepsi Sfântu Gheorghe

Sepsi Sfântu Gheorghe a ratat calificarea în play-off, însă şi-a salvat sezonul, câştigând în premieră Cupa României. Echipa antrenată de italianul Cristiano Bergodi are ca obiectiv în...

Liga 1 - play-out - Etapa 8: Sepsi Sfântu Gheorghe - Chindia Târgovişte 2-1

Sepsi Sfântu Gheorghe s-a impus cu scorul de 2-1 în meciul jucat acasă cu Chindia Târgovişte, în etapa a 8-a a fazei play-out a Ligii 1. Covăsnenii au...

Liga 1 - play-out - Etapa 7: Sepsi Sfântu Gheorghe - Gaz Metan Mediaş 3-1

Sepsi Sfântu Gheorghe a învins-o pe Gaz Metan Mediaş cu scorul de 3-1 (2-1), vineri seara, pe teren propriu, într-un meci din etapa a 7-a a fazei play-out a Ligii 1....

Sepsi Sfântu Gheorghe - FC UTA Arad 1-0

Sepsi Sfântu Gheorghe a învins, sâmbătă, pe teren propriu, cu scorul de 1-0 pe FC UTA Arad, într-un meci din etapa a 5-a a play-out-ului Ligii 1. Golul a...

Liga 1 - play-out - Etapa 3: Sepsi Sfântu Gheorghe - Academica Clinceni 6-0

Sepsi Sfântu Gheorghe s-a distrat în meciul disputat acasă cu Academica Clinceni, din etapa a treia a play-out-ului Ligii 1, câştigând cu scorul de 6-0....

Liga 1 - play-out - Etapa 1: Sepsi Sfântu Gheorghe - CS Mioveni 3-1

CS Mioveni a condus-o la pauză cu 1-0 la Sfântu Gheorghe pe Sepsi OSK, datorită golului înscris de Ionuţ Balaur (38), însă în repriza a doua covăsnenii...

Liga 1 - Etapa 28: Sepsi Sfântu Gheorghe - CFR Cluj 0-2

Sepsi Sfântu Gheorghe a primit gol încă din minutul 5 în meciul disputat acasă cu CFR Cluj, din etapa a 28-a a Ligii 1, pe care l-a pierdut cu scorul de 2-0....

Liga 1 - Etapa 25: Sepsi Sfântu Gheorghe - Gaz Metan Mediaș 2-0

Sepsi Sfântu Gheorghe a învins-o pe Gaz Metan Mediaş cu scorul de 2-0 (0-0), marţi, pe teren propriu, într-un meci din etapa a 25-a a Ligii 1. Sepsi OSK s-a impus...

Liga 1 - Etapa 23: Sepsi Sfântu Gheorghe - Universitatea Craiova 3-1

Sepsi Sfântu Gheorghe a învins-o acasă cu scorul de pe Universitatea Craiova pe Universitatea Craiova, în primul meci din etapa a 23-a a Ligii 1. Secuii au deschis scorul după doar 23 de...

Liga 1 - Etapa 21: Sepsi Sfântu Gheorghe - Fotbal Club FCSB 0-0

Fotbal Club FCSB a câştigat cu multă şansă 1 punct în meciul disputat la Sfântu Gheorghe cu Sepsi OSK, în etapa a 21-a a Ligii 1. Scorul final a fost 0-0, însă cel mai bun jucător de pe...



Top News

-Liga 1 - Etapa 4: Rezultate şi marcatori

-Liga 1 - Etapa 4: Rapid Bucureşti - FC Argeș Piteşti 2-1

-Liga 1 - Etapa 4: CS Mioveni - Fotbal Club FCSB 1-1

-Liga 1 - Etapa 4: Universitatea Cluj - Petrolul Ploiești 0-1

-Se lansează FC Argeș TV History!

-Preliminariile Europa Conference League, turul 3, manşa întâi: FC DAC 1904 Dunajská Streda - FCSB 0-1

-Liga 1 - Etapa 3: Rezultate şi marcatori




S-au nascut azi

Alin Bordeanu
România
41 ani

Aziz Khalouta
Maroc
33 ani

Branko Brnović
Yugoslavia
55 ani

Bruno Mezenga
Brazilia
34 ani

CD TENERIFE
Spania
100 ani

Claudiu Voiculeț
România
37 ani

David Lazar
România
31 ani

Dumitru Stângaciu
România
58 ani

FC AUGSBURG
Germania
115 ani

Florin Prunea
România
54 ani

Herbert Prohaska
Austria
67 ani

Ivan Lendrić
Croaţia
31 ani

Joël Matip
Camerun
31 ani

José Molina
Spania
52 ani

Julien Bègue
Franţa
29 ani

Louis Saha
Franța
44 ani

Louis van Gaal
Olanda
71 ani

M.Constantinescu
România
41 ani

Mahamadou Sissoko
Franţa
34 ani

Makoto Tanaka
Japonia
47 ani

Marcelo Balboa
SUA
55 ani

Marco Grassi
Elveția
54 ani

Miguel Queiros
Portugalia
38 ani

Roberto Dias
Brazilia
34 ani

Rubén Paz
Uruguay
63 ani

Weaam Amasha
Israel
37 ani

Zito
Brazilia
90 ani


Liga 1
Steaua Bucuresti ASA CFR Cluj
CS Universitatea Gaz Metan Mediaș
Dinamo FC Botosani Pandurii
CSM Iasi Viitorul Constanta
Concordia Chiajna
-

Arhiva Stiri Romanian Soccer
L M M J V S D
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        


2022-2023


Liga 1 2022-2023
05.08.2022
Cronica
Universitatea Cluj Petrolul Ploiești C
06.08.2022
Cronica
CS Mioveni Fotbal Club FCSB C
06.08.2022
Cronica
Rapid București FC Argeș Pitești C
07.08.2022 Sepsi Sfântu Gheorghe FC UTA Arad C
07.08.2022 Chindia Târgoviște CFR 1907 Cluj C
07.08.2022 FC Universitatea Craiova CS Universitatea Craiova C
08.08.2022 FC Hermannstadt
19:00
FC Voluntari Orange Sport 1 C
08.08.2022 FC Botoșani
21:00
Farul Constanța Orange Sport 1 C


1. CFR 1907 Cluj 9
2. Rapid București 9
3. Farul Constanța 7
4. FC Botoșani 7
5. Sepsi Sfântu Gheorghe 6
6. FC Voluntari 6
7. FC Argeș Pitești 6
8. FC Hermannstadt 5
9. CS Universitatea Craiova 5
10. FC Universitatea Craiova 4
11. Petrolul Ploiești 4
12. FC UTA Arad 4
13. Fotbal Club FCSB 3
14. Chindia Târgoviște 2
15. Universitatea Cluj 2
16. CS Mioveni 1
Clasament 2022-2023

Liga 2


Liga 2
26.03.2021 Turris Oltul Turnu-Măgurele
-
Gloria Buzău   C
28.03.2021 Metaloglobus București Rapid București C
28.03.2021 Pandurii Târgu-Jiu Unirea Slobozia C
28.03.2021 Concordia Chiajna ASU Poli Timişoara C
28.03.2021 CS Mioveni Aerostar Bacău C
28.03.2021 Universitatea Cluj Petrolul Ploiești C
28.03.2021 CSM Reșița Universitatea Craiova C
28.03.2021 Ripensia Timișoara ACS Comuna Recea C
28.03.2021 AFK Csíkszereda CSM Slatina C
28.03.2021 Dunărea Călărași Viitorul Târgu-Jiu C


1. Universitatea Craiova 35
2. Dunărea Călărași 34
3. CS Mioveni 33
4. Rapid București 33
5. AFK Csíkszereda 32
6. Farul Constanța 32
7. Viitorul Târgu-Jiu 32
8. ASU Poli Timişoara 32
9. Petrolul Ploiești 31
10. Metaloglobus București 30
11. Universitatea Cluj 29
12. Gloria Buzău 26
13. Concordia Chiajna 24
14. ACS Comuna Recea 23
15. Ripensia Timișoara 22
16. Unirea Slobozia 19
17. CSM Reșița 19
18. CSM Slatina 15
19. Pandurii Târgu-Jiu 13
20. Aerostar Bacău 10
21. Turris Oltul Turnu-Măgurele 0
Clasament Liga 2

C1


Liga 3 C1
06.03.2020 Aerostar Bacău FC Botoşani II C
06.03.2020 KSE Târgu-Secuiesc CSU Galați C
07.03.2020 CSM Foșcani FC Ozana Târgu-Neamţ C
07.03.2020 Știința Miroslava CSM Ceahlăul Piatra-Neamţ C
07.03.2020 Oțelul Galați CSM Pașcani C
07.03.2020 Sporting Liești Foresta Suceava C
07.03.2020 Bucovina Rădăuți Huşana Huşi C
07.03.2020 Şomuz Fălticeni CSM Bacău C


1. Aerostar Bacău 42
2. Foresta Suceava 35
3. CSM Ceahlăul Piatra-Neamţ 33
4. Bucovina Rădăuți 32
5. CSM Foșcani 30
6. Oțelul Galați 30
7. Știința Miroslava 29
8. FC Ozana Târgu-Neamţ 23
9. Şomuz Fălticeni 20
10. Sporting Liești 19
11. KSE Târgu-Secuiesc 17
12. Huşana Huşi 17
13. FC Botoşani II 16
14. CSU Galați 10
15. CSM Bacău 9
16. CSM Pașcani 0
Clasament C1

C2


Liga 3 C2
06.03.2020 Dacia Unirea Brăila Metalul Buzău C
07.03.2020 CS Tunari Viitorul Ianca C
07.03.2020 CSM Medgidia Recolta Gheorghe Doja C
07.03.2020 Agricola Borcea Fotbal Club FCSB II C
07.03.2020 CS Afumați Mostiştea Ulmu C
07.03.2020 Unirea Slobozia Poseidon Limanu 2 Mai C
07.03.2020 Axiopolis Sport Cernavodă Înainte Modelu C
07.03.2020 CS Făurei SC Popeşti Leordeni C


1. Unirea Slobozia 40
2. Mostiştea Ulmu 37
3. CS Afumați 36
4. CS Tunari 36
5. Înainte Modelu 26
6. SC Popeşti Leordeni 25
7. Viitorul Ianca 25
8. Metalul Buzău 23
9. CS Făurei 21
10. Agricola Borcea 21
11. Poseidon Limanu 2 Mai 20
12. CSM Medgidia 15
13. Axiopolis Sport Cernavodă 12
14. Dacia Unirea Brăila 11
15. Fotbal Club FCSB II 10
16. Recolta Gheorghe Doja 2
Clasament C2

C3


Liga 3 C3
06.03.2020 CSM Alexandria FC Pucioasa C
06.03.2020 Astra Giurgiu II CS Blejoi C
06.03.2020 Tractorul Cetate Vediţa Coloneşti C
06.03.2020 Unirea Bascov FC Voluntari II C
06.03.2020 CS Balotești CS Universitatea Craiova II C
07.03.2020 Progresul Spartac București FC Brașov C
07.03.2020 Sporting Roșiori-de-Vede CSM Slatina C
07.03.2020 Olimpic Cetate Râşnov Flacăra Moreni C


1. Progresul Spartac București 37
2. CSM Slatina 37
3. Flacăra Moreni 30
4. CSM Alexandria 28
5. CS Universitatea Craiova II 27
6. Vediţa Coloneşti 27
7. Unirea Bascov 22
8. CS Blejoi 22
9. Olimpic Cetate Râşnov 21
10. FC Voluntari II 21
11. FC Brașov 19
12. FC Pucioasa 18
13. Astra Giurgiu II 16
14. CS Balotești 14
15. Tractorul Cetate 10
16. Sporting Roșiori-de-Vede 9
Clasament C3

C4


Liga 3 C4
06.03.2020 ACS Poli Timișoara Fortuna Becicherecu-Mic C
06.03.2020 Cetate Deva Comunal Dumbrăviţa C
06.03.2020 Flacăra Horezu CS Național Sebiș C
06.03.2020 Universitatea Craiova Șoimii Lipova C
07.03.2020 Crișul Chișineu-Criș Progresul Pecica C
07.03.2020 Gloria Lunca Teuz Cernei CSC Ghiroda şi Giarmata Vii C
07.03.2020 CS Hunedoara Viitorul Dăeşti C
07.03.2020 ACSO Filiaşi Gilortul Târgu-Cărbuneşti C


1. Universitatea Craiova 42
2. Șoimii Lipova 29
3. Crișul Chișineu-Criș 29
4. Flacăra Horezu 27
5. Progresul Pecica 26
6. Comunal Dumbrăviţa 23
7. CS Hunedoara 23
8. CSC Ghiroda şi Giarmata Vii 21
9. Fortuna Becicherecu-Mic 20
10. Viitorul Dăeşti 20
11. Gloria Lunca Teuz Cernei 19
12. Cetate Deva 18
13. CS Național Sebiș 17
14. ACSO Filiaşi 15
15. Gilortul Târgu-Cărbuneşti 11
16. ACS Poli Timișoara 11
Clasament C4

C5


Liga 3 C5
06.03.2020 Unirea Dej SCM Zalău C
06.03.2020 Sănătatea Cluj Gloria Bistrița C
06.03.2020 AFC Odorheiu-Secuiesc Avântul Reghin C
07.03.2020 Unirea Alba-Iulia Viitorul Şelimbăr C
07.03.2020 Luceafărul Oradea CS Sânmartin C
07.03.2020 Industria Galda de Jos CFR 1907 Cluj II C
07.03.2020 Minaur Baia-Mare Arieșul Turda C
07.03.2020 Metalurgistul Cugir ACS Comuna Recea C


1. ACS Comuna Recea 35
2. Minaur Baia-Mare 33
3. Viitorul Şelimbăr 28
4. Metalurgistul Cugir 27
5. Luceafărul Oradea 26
6. CS Sânmartin 25
7. Gloria Bistrița 25
8. Avântul Reghin 22
9. Arieșul Turda 22
10. Unirea Dej 21
11. Sănătatea Cluj 20
12. Unirea Alba-Iulia 16
13. SCM Zalău 15
14. CFR 1907 Cluj II 15
15. Industria Galda de Jos 11
16. AFC Odorheiu-Secuiesc 10
Clasament C5

Decizie ONJN nr.1046/19.06.2017