-

-

-

Africa 08.02.2013 - 11:43
Burkina Faso a facut apel impotriva cartonasului rosu primit de Pitroipa Burkina Faso a făcut apel pe lângă Confederația africană de fotbal (CAF) împotriva cartonașului roșu primit de atacantul său Jonathan Pitroipa în semifinala Cupei Africii pe Națiuni (CAN) 2013 contra Ghanei (1-1 după prelungiri, 3-2 la capătul loviturilor de departajare), a anunțat un responsabil al "armăsarilor".

Africa 06.02.2013 - 23:45
Cupa Africii: Nigeria si Burkina Faso s-au calificat în finala Naționala Nigeriei va întâlni Burkina Faso în finala Cupei Africii pe Națiuni 2013, după ce cele două representative s-au calificat miercuri în ultimul act. Nigeria s-a impus categoric, cu scorul de 4-1 în fața naționalei statului Mali. Burkina Faso a eliminat Ghana, impunându-se cu 3-2 după penaltyuri.

Africa 06.02.2013 - 10:45
Tricou cu dedicatie pentru Nelson Mandela oferit de jucatorii nationalei Mali Selecționerul echipei Mali, Patrice Carteron, a anunțat că jucătorii săi au decis să-i ofere fostului președinte sud-african Nelson Mandela, în vârstă de 94 de ani, un tricou al căpitanului Seydou Keita, semnat de toți componenții. "Ne-am fi dorit să ne întâlnim cu Nelson Mandela în Africa de Sud", a declarat Carteron.

Africa 04.02.2013 - 09:09
Cupa Africii: Nigeria ÅŸi Burkina Faso, in semifinale Naționalele Nigeriei și Burkinei Faso s-au calificat duminică în semifinalele Cupei Africii pe Națiuni 2013. Nigerienii au trecut în sferturi, cu scorul de 2-1 de reprezentativa Coastei de Fildeș. Emmanuel Emenike ('43) și Sunday Mba ('78) au marcat pentru învingători.

Africa 03.02.2013 - 00:45
Cupa Africii: Ghana si Mali s-au calificat in semifinale Naționalele Ghanei și Mali s-au calificat sâmbătă în semifinalele Cupei Africii pe Națiuni 2013. Ghana a învins, cu scorul de 2-0, naționala Insulelor Capului Verde, fără să aibă o evoluție grozavă. La Durban, Mali a avut nevoie de prelungiri și de lovituri de departajare pentru a o elimina pe Africa de Sud.

Africa 31.01.2013 - 10:21
Cupa Africii: Alain Traore, cel mai bun marcator al turneului, forfait pana la final Alain Traore, mijlocașul selecționatei Burkina Faso, cel mai bun marcator al turneului (3 goluri), va fi indisponibil pentru restul Cupei Africii pe Națiuni, după ce s-a accidentat la coapsa stângă în meciul cu Zambia (0-0), disputat marți la Nelspruit. "Pentru mine, Cupa Africii s-a încheiat", a afirmat jucătorul.

Africa 31.01.2013 - 00:02
Cupa Africii: Togo, calificata in premiera in sferturi Naționala statului Togo este ultima echipă calificată în sferturile de finală ale Cupei Africii pe Națiuni 2013. Togolezii au remizat miercuri, scor 1-1 cu Tunisia în Grupa D și au ajuns în sferturi alături de Coasta de Fildeș, deja calificată, care la rândul ei a remizat cu Algeria, scor 2-2.

Africa 30.01.2013 - 11:25
Fotbalistii malieni doneaza o parte din prime pentru razboiul contra salafistilor Fotbaliștii selecționatei Mali vor dona o parte din primele lor obținute pentru calificarea în sferturile de finală ale Cupei Africii pe Națiuni din Africa de Sud pentru a ajuta ofensiva guvernului țării lor, ajutat de Franța, contra rebelilor salafiști. "Prioritatea mea este să joc pentru țară", a spus Keyta.

Africa 30.01.2013 - 09:01
Cupa Africii: Nigeria merge-n sferturi, Zambia pleaca acasa Nigeria, învingătoare cu 2-0 în fața Etiopiei, marți seară, la Cupa Africii pe Națiuni 2013, în Grupa C, a ajuns în sferturile de finală, ceea ce n-a reușit deținătoarea trofeului, Zambia, care va pleca acasă după remiza cu Burkina Faso, la rândul ei calificată.

Africa 29.01.2013 - 00:47
Cupa Africii: Ghana si Mali merg mai departe din grupa B Câștigătoare la scor în fața Nigerului (3-0), Ghana a câștigat Grupa B de la Cupa Africii pe Națiuni 2013, la fel ca și Mali, care a remizat, scor 1-1 cu RD Congo. Dacă anumite favorite la calificare, precum Algeria sau Maroc au dezamăgit, n-a fost cazul pentru Ghana și Mali, care acum au ajuns în sferturi.

Africa 27.01.2013 - 22:50
Cupa Africii: Insulele Capului Verde, in sferturi la prima participare Aflată la prima participare la Cupa Africii pe Națiuni, naționala Insulelor Capului Verde a reușit, duminică seară, să se califice în sferturile de finală ale competiției, după ce s-a impus, scor 2-1, în fața Angolei, în ultimul meci din Grupa A.

Africa 27.01.2013 - 22:34
Cupa Africii: Maroc paraseste competitia dupa faza grupelor Naționala Marocului a fost eliminată de la Cupa Africii pe Națiuni 2013, după ce a remizat, scor 2-2, cu Africa de Sud, duminică seară, în ultimul meci din Grupa A a competiției. Marocanii au condus de două ori, cu 1-0 și 2-1, dar au fost egalați de fiecare dată. Este a doua ediție consecutivă la care marocanii ies după grupe.

Africa 27.01.2013 - 11:09
Algeria a fost eliminata de la Cupa Africii Naționala statului Togo a învins, sâmbătă, la Rustenburg, cu scorul de 2-0, reprezentativa Algeriei, într-un meci din grupa D de la Cupa Africii pe Națiuni (CAN), întrerupt zece minute din cauza unei probleme la una dintre porți. Golurile au fost marcate de Emmanuel Adebayor (32) și Dové Womé (90).

Africa 27.01.2013 - 10:58
Coasta de Fildes este prima calificata in sferturi Reprezentativa Coastei de Fildeș a învins, sâmbătă, cu scorul de 3-0 (1-0), naționala Tunisiei, într-un meci contând pentru grupa D a Cupei Africii pe Națiuni (CAN), disputat la Rustenburg. Golurile au fost marcate de "Gervinho" Gervais Lombe Yao Kouassi (21), Yaya Touré (87) și Didier Konan Ya (90).

Africa 26.01.2013 - 10:34
Cupa Africii: Burkina Faso, revelatia competitiei Cu un Alain Traore în mare formă, Burkina Faso a învins cu 4-0 Etiopia la Cupa Africii pe Națiuni 2013 și s-a instalat în fruntea clasamentului Grupei C. Burkina Faso a obținut totdată și titulatura de revelație a competiției după acest succes răsunător. Alain Traoré a marcat de două ori, în minutele 34 și 74.

Africa 26.01.2013 - 10:10
Cupa Africii: Zambia s-a abonat la egaluri Naționala Zambiei a remizat cu Nigeria, scor 1-1, vineri seară, în Grupa C de la Cupa Africii pe Națiuni 2013. Este al doilea egal pe care-l obțin zambienii la CAN 2013, ei păstrând încă șanse de calificare în sferturile de finală. Zambia a egalat cu trei minute înainte de final, grație reușitei portarului Mweene.

Africa 25.01.2013 - 08:34
Cupa Africii: RD Congo si Niger au terminat la egalitate Cel mai întâlnit rezultat de la Cupa Africii pe Națiuni 2013, egalul, s-a înregistrat și la meciul de joi seară dintre Niger și Republica Deocrată Congo, din Grupa B a competiției. Partida s-a încheiat nedecis, scor 0-0. Nigerul a rezistat cu brio în fața atacantului Dieumerci Mbokani, vedeta oaspeților,

Africa 24.01.2013 - 23:33
Cupa Africii: Ghana a preluat sefia Grupei B Ținută în șah în primul meci de către RD Congo (2-2), naționala Ghanei a învins joi seară cu 1-0 reprezentativa statului Mali, în Grupa B Cupa Africii de Sud. La Port Elizabeth, Wakaso Mubarak a marcat unicul gol al meciului, transformând un penalty, in minutul 38. Ghana a preluat efia grupei după această victorie.

Africa 24.01.2013 - 11:39
Etiopia, amendata cu 10.000 dolari la CAN din cauza suporterilor CAF a amendat Federația etiopiană de fotbal cu 10.000 de dolari, după ce suporterii acesteia au aruncat cu vuvuzele și alte obiecte în teren, la meciul încheiat cu scorul de 1-1 în fața campioanei, Zambia, la Cupa Africii pe Națiuni 2013. CAF a precizat că jumătate din suma de 10.000 de dolari va fi suspendată de la plată.

Africa 24.01.2013 - 08:36
Cupa Africii: Maroc si Insulele Capului Verde au remizat Naționalele Marocului și Insulele Capului Verde au remizat, miercuri seară, scor 1-1, într-un meci jucat la Durban în Grupa A Cupa Africii pe Națiuni. Platini, de la Insulele Capului verde, a deschis scorul în minutul 35, cu o "scăriță" peste portarul Lamyaghri, iar El-Arabi a egalat în minutul 79.

Africa 23.01.2013 - 19:39
Cupa Africii: Africa de Sud a facut un pas important catre sferturi Reprezentativa Africii de Sud a învins, miercuri seară, cu scorul de 2-0 naționala Angolei, într-un meci din Grupa A de la Cupa Africii pe Națiuni 2013. Dezamăgită după remiza din meciul de deschidere al turneului, 0-0, cu Insulele Capului Verde, gazda competiției a deschis scorul în minutul 30.

Africa 22.01.2013 - 23:04
Cupa Africii: Tunisia a invins Algeria in ultimul minut Naționala Tunisiei a învins, marți seară, cu scorul de 1-0, reprezentativa Algeriei, într-un meci din Grupa D de la Cupa Africii pe Națiuni 2013. Unicul gol al meciului jucat pe Royal Bafokeng Stadium din Rustenburg (Africa de Sud) a fost marcat de Youssef Msakni, cu un șut frumos, în minutul 90.

Africa 22.01.2013 - 20:05
Cupa Africii: Gervinho le-a adus victoria "elefantilor" După cinci partide din șase care s-au terminat la egalitate la Cupa Africii pe Națiuni 2013 și partida Coasta de Fildeș - Togo, din Grupa D, a fost la un pas să se încheie tot cu o remiză. ÃŽn cele din urmă, ivorienii s-au impus cu scorul de 2-1, golul victoriei fiind marcat cu două minute înainte de final.

Africa 22.01.2013 - 07:39
Cupa Africii: Nigeria, egala cu Burkina Faso Cupa Africii pe Națiuni 2013 a continuat luni seară de la ora 20:00, cu al 5-lea egal înregistrat în șase meciuri ale competiției găzduită de Africa de Sud. Protagoniste au fost naționalele Nigeriei și Burkinei faso, care au terminat cu scorul de 1-1 meciul pe care l-au jucat în Grupa C.

Africa 22.01.2013 - 07:22
Cupa Africii: Campioana en-titre n-a reusit sa invinga Etiopia Statutul ei de deținătoare a trofeului n-a ajutat-o pe reprezentativa Zambiei deloc, pentru că luni seară a remizar, scor 1-1, cu Etiopia, la Nelspruit, în Grupa C de la Cupa Africii pe Națiuni 2013. Zambia a jucat mai mult de o repriză în superioritate numerică dar n-a știut să profite de acest lucru.

Africa 21.01.2013 - 10:17
Cupa Africii: Mali a obtinut prima victorie la editia 2013 Naționala statului Mali s-a impus în fața selecționatei Nigerului cu scorul de 1-0 (0-0), duminică seara, la Port Elizabeth, într-un meci din Grupa B de la Cupa Africii pe Națiuni 2013, competiție găzduită de Africa de Sud. Unicul gol al meciului a fost marcat de căpitanul celor din Mali, Seydou Keita.

Africa 20.01.2013 - 20:01
Cupa Africii: Ghana si RD Congo au facut spectacol la Port Elizabeth Naționalele Ghanei și RD Congo au terminat la egalitate, scor 2-2, duminică, în primul meci din Grupa B de la Cupa Africii pe Națiuni 2013. La Port Elizabeth (Africa de Sud). Partida a avut un ritm bun încă de la început, Ghana a dominat dar prima ocazie mare de gol au avut-o congolezii.

Africa 20.01.2013 - 01:34
Cupa Africii: Maroc si Angola, la fel de neinspirate Maroc și Angola au încheiat fără gol, scor 0-0, a doua partidă de la Cupa Africii pe Națiuni 2013 din Grupa A. Până acum, niciun gol nu s-a marcat în competiția găzduită de Africa de Sud, pentru că și celălalt meci din Grupa A, Africa de Sud - Insulele Capului Verde, cel de deschidere a competiției, s-a încheiat 0-0.

Africa 19.01.2013 - 20:30
Cupa Africii: Africa de Sud - Insulele Capului Verde 0-0 Reprezentativele Africii de Sud și Insulele Capului Verde au remizat, scor 0-0, sâmbătă, în meciul de debut din Cupa Africii pe Națiuni 2013. Meciul s-a jucat la Johannesburg, pe unul dintre stadioanele care au găzduit Cupa Mondială din 2010. Partida s-a jucat în Grupa A Cupa Africii pe Națiuni 2013.

Africa 19.01.2013 - 14:46
Cupa Africii pe Natiuni 2013 - programul competitiei Naționala Zambiei va încerca să își apere titlul de campioană la Cupa Africii pe Națiuni 2013, care va avea loc în Africa de Sud în perioada 19 ianuarie - 10 februarie. Partida de deschidere a competiției va avea loc sâmbătă, de la ora 18:00, între Africa de Sud și selecționata Insulelor Capului Verde.

Africa 19.01.2013 - 14:38
Cupa Africii pe Natiuni - castigatoarele Naționala Egiptului, absență la ediția 2013, care va debuta sâmbătă, în Africa de Sud, are cele mai multe trofee câștigate la Cupa Africii pe Națiuni la fotbal - 7. Echipele Camerunului (absentă) și Ghanei au câte patru titluri, Nigeria și RD Congo câte două. Lista câștigătoarelor:

Africa 19.01.2013 - 14:31
Un roman intre antrenorii care au castigat Cupa Africii pe Natiuni Antrenorul român Virgil Mărdărescu figurează printre tehnicienii care au câștigat Cupa Africii pe Națiuni la fotbal, reușind această performanță în 1976, cu naționala Marocului. Mărdărescu a fost antrenor la FC Argeș Pitești, FC Farul Constanța și SC Bacău. Lista antrenorilor care au câștigat Cupa Africii pe Națiuni:

Africa 19.01.2013 - 14:04
Claude Le Roy si-a anuntat demisia din functia de selectioner al RD Congo Cu doar câteva ore înaintea debutului Cupei Africii pe Națiuni 2013 la fotbal, francezul Claude Le Roy a anunțat că părăsește postul de selecționer al RD Congo, din cauza nemulțumirilor legate de ineficiența federației din această țară de a asigura vizele de tranzit pentru ajungerea la competiție.

Africa 19.01.2013 - 13:52
Start in Cupa Africii ÃŽncepând de astăzi, 19 ianuarie și până pe data de 10 februarie, fotbalul mare se va muta în Africa de Sud, fosta organizatoare a Cupei Mondiale din 2010, care acum va găzdui Cupa Africii pe Națiuni, ediția 2013. Este a 29-a ediție a competiției și se va disputa la numai un an distanță de precedenta.

Africa 19.01.2013 - 13:32
CAN 2013 - Peste 550.000 de bilete vandute, anunta Confederatia africana Peste 550.000 de bilete de intrare au fost deja vândute pentru meciurile Cupei Africii pe Națiuni ediția 2013, care va debuta sâmbătă, a anunțat un responsabil al Confederației africane de fotbal, în cursul unei conferințe de presă la Johannesburg. "Am atins numărul de 563.000 de bilete deja vândute", a declarat El Amrani.

Africa 18.01.2013 - 11:15
Marocanul Mehdi Namli, accidentat, declara forfait pentru CAN 2013 Mijlocașul Mehdi Namli, accidentat la genunchi, s-a retras din selecționata de fotbal a Marocului pentru Cupa Africii pe Națiuni 2013, care începe sâmbătă în Africa de Sud, urmând să fie înlocuit în lot de Abdelilah Hafidi, a anunțat medicul reprezentativei marocane, Abderrazak Hifti.

Africa 16.01.2013 - 12:08
Cote d'Ivoire si Angola, victorioase in meciuri de pregatire pentru CAN 2013 Atacantul Lacina Traore, fost la CFR Cluj, a marcat un gol pentru selecționata Cote d'Ivoire, în meciul amical câștigat luni seara, la Abu Dhabi (EAU), cu scorul de 4-2 în fața formației Egiptului, cu pușine zile înainte de debutul Cupei Africii pe Națiuni la fotbal 2013 (19 ianuarie).

Africa 13.01.2013 - 10:42
Mijlocasul marocan Adel Taarabt, exclus de la CAN 2013, dupa ce l-a insultat pe antrenor prin SMS Internaționalul marocan Adel Taarabt, mijlocaș la echipa engleză de fotbal Queen's Park Rangers, a fost exclus de pe lista selecționaților pentru Cupa Africii pe Națiuni (19 ianuarie-10 februarie), din cauză că și-a insultat antrenor într-un schimb de SMS-uri. Taarabt va trebui să prezinte acum scuze președintelui federației.

Africa 10.01.2013 - 12:32
Alain Giresse, noul selectioner al Senegalului Fostul mare mijlocaș francez Alain Giresse a fost numit selecționer al echipei Senegalului, a anunțat miercuri federația de fotbal din această țară (FSF). Giresse, ales dintre cinci candidați, a semnat un contract pe doi ani, a indicat președintele FSF, Augustin Senghor, fără a oferi mai multe detalii.

Africa 07.01.2013 - 12:51
Andre Ayew a fost exclus din nationala Ghanei pentru Cupa Africii pe Natiuni Jucătorul Andre Ayew care nu s-a prezentat la naționala Ghanei luni, a fost "exclus" din lotul pentru Cupa Africii pe Națiuni, din perioada 19 ianuarie - 10 februarie, a anunțat selecționerul Kwesi Appiah. "Am decis să-l exclud pe mijlocașul Andre Ayew din lotul pentru CAN 2013", a declarat Kwesi Appiah.

Africa 03.01.2013 - 11:10
Gazda CAN 2013, Africa de Sud, a selectionat sapte jucatori de la Kaizer Chiefs Africa de Sud, țara gazdă a Cupei Africii pe Națiuni 2013 la fotbal (19 ianuarie-10 februarie), se bazează pe șapte jucători de la lidera campionatului național, Kaizer Chiefs, potrivit listei de 23 anunțate de selecționerul Gordon Igesund. Africa de Sud, care a cucerit singura sa Cupă a Africii pe Națiuni în 1996.

Africa 31.12.2012 - 12:10
Dinamovistul Koulibaly, convocat la nationala Burkina Faso pentru Cupa Africii pe Natiuni Selecționerul naționalei Burkina Faso, belgianul Paul Put, a anunțat lista celor 28 de jucători convocați pentru Cupa Africii pe Națiuni, între aceștia aflându-se și fundașul Paul Keba Koulibaly, de la Dinamo București. Cupa Africii pe Națiuni este programată în perioada 19 ianuarie - 10 februarie.

Africa 22.12.2012 - 12:30
Ivorianul Yaya Toure, cel mai bun fotbalist african in 2012 Ivorianul Yaya Toure, campion al Angliei cu Manchester City sezonul trecut, a fost desemnat fotbalistul african al anului, devansându-l pe compatriotul lui Didier Drogba și pe camerunezul Alexandre Song, în cursul unei ceremonii de gală organizată la Accra. Toure a ridicat trofeul continental al doilea an consecutiv.

Africa 17.12.2012 - 13:29
Godfrey Chitalu, golgheterul zambian redescoperit gratie lui Messi Practic necunoscut în afara țării lui, golgheterul zambian Godfrey Chitalu, decedat într-un accident aviatic în 1993, a reapărut în ultima vreme destul de des în actualitate, după ce unii au afirmat că el este adevăratul deținător al recordului de goluri marcate într-un an, titlu atribuit recent lui Lionel Messi.

Africa 15.12.2012 - 11:45
Chitalu, mai productiv decat Messi? FIFA nu poate "verifica" Federația internațională de fotbal s-a declarat vineri incapabilă să verifice afirmațiile conducătorilor zambieni, potrivit cărora recordul de număr de goluri marcate într-un an calendaristic ar aparține unui zambian, și nu lui Lionel Messi. "Mulțumim pentru întrebarea privindu-l pe jucătorul Godfrey Chitalu.

Africa 06.12.2012 - 10:26
Africa de Sud va disputa trei amicale pentru pregatirea CAN 2013 Africa de Sud va disputa trei meciuri amicale pentru pregătirea Cupei Africii a Națiunilor (CAN) 2013 la fotbal, pentru care naționala acestei țări este calificată din oficiu, ca organizatoare. Partidele vor fi cu Malawi, Norvegia și Algeria, a precizat Federația sud-africană de fotbal.

Africa 29.11.2012 - 10:37
Germanul Klaus Dieter Pagels, noul selectioner al Zimbabwe Germanul Klaus Dieter Pagels a fost numit selecționer interimar al reprezentativei de fotbal a statului Zimbabwe, în locul lui Rahman Gumbo, care a demisionat după ce echipa sa nu a reușit să se califice la viitorul turneu final al Cupei Africii pe Națiuni, a anunțat federația de la Harare (Zifa).

Africa 24.11.2012 - 11:40
Drogba, printre nominalizatii la titlul de cel mai bun jucator african al anului Ivorienii Didier Drogba (Shanghai Shenhua) și Yaya Toure (ManCity), ghanezul Andre Ayew (OM), camerunezul Alexandre Song (FC Barcelona) și senegalezul Demba Ba (Newcastle) sunt nominalizații la titlul de cel mai bun fotbalist african al anului 2012, conform unui anunț făcut vineri în capitala Ghanei, Accra.

Africa 13.11.2012 - 10:30
Amicalul Ghana - Insulele Capului Verde, amanat cu o zi Programat inițial pentru marți, meciul amical dintre reprezentativele Ghanei și Insulele Capului verde se va disputa miercuri. Partida va avea loc tot la Lisabona. Motivele acestei schimbări nu au fost dezvăluite de niciuna dintre federațiile celor două țări. programată în perioada 19 ianuarie - 10 februarie.

Africa 06.11.2012 - 11:37
Rivaldo s-a despartit de Kabuscorp Luanda Brazilianul Rivaldo, 40 ani, cel mai bun jucător european și mondial în 1999, s-a despărțit de formația angoleză Kabuscorp, la expirarea contractului semnat în ianuarie 2012. "A sosit ziua să spus la revedere Angolei, dar numai pentru fotbal, pentru că Angola va rămâne o casă pentru totdeauna".

Top News

-Suedia - Italia, în baraj pentru Cupa Mondială 2018

-Etapa 14. Multe zerouri

-Liga 1 - Etapa 14: Rezultate şi marcatori

-Liga 1 - Etapa 14: ACS Poli Timișoara - Concordia Chiajna 0-3

-FC Botoșani - CFR Cluj și Sepsi - CS U Craiova, în șaisprezecimile Cupei României