Liga 1
Romanian Soccer  Cauta in Romanian Soccer
Romanian Soccer
Nationala Romaniei
 

FOTBAL INTERNATIONAL

-

UK Anglia:Premier League

-

Clasament Premier League

-

Clasament Championship

-

IT Italia: Serie A

-

Clasament Serie A Italia

-

Clasament Serie B Italia

-

SP Spain:Primera División

-

Clasament Primera Division

-

DE Germania: Bundesliga

-

Clasament Bundesliga

-

Clasament Zweite Bundesliga

-

FR Franta: Ligue 1

-

Clasament Ligue 1

-

PO Portugalia: Liga Sagres

-

Clasament Portugalia

-

OL Olanda: Eredivisie

-

Clasament Olanda

-

BE Belgia: Jupiler League

-

Clasament Belgia

-

TU Turcia: Süper Lig

-

Clasament Turcia

-

GR Grecia:Ethniki Katigoria

-

RU Rusia: Premier League

-

Clasament Rusia

-

UC Ucraina: Vyscha Liga

-

ball America de Sud

-

ball Africa

-

Cupa Africii pe Natiuni

-

ball Asia

-


Europa League 12.05.2017 - 00:28

Europa League - semifinală - retur: Manchester United - Celta Vigo 1-1

Europa League - semifinală - retur: Manchester United - Celta Vigo 1-1
Manchester United s-a calificat în finala Europa League la fotbal, după ce a terminat la egalitate cu Celta Vigo pe teren propriu, 1-1 (1-0), în manșa a doua a semifinalelor.
 
După 1-0 la Vigo, echipa antrenată de José Mourinho a deschis scorul prin Marouane Fellaini (17), însă a fost dominată tot meciul de galicieni, care au egalat prin Facundo Roncaglia (85), finalul fiind unul cu emoții, un eventual gol putându-i scoate pe "diavolii roșii" din competiție. Dramatismul finalului de partidă a fost accentuat și de faptul că arbitrul român Ovidiu Hațegan a eliminat câte un jucător de la fiecare echipă, Bailly, respectiv Roncaglia, în urma unei altercații.
 
Celta a început meciul în forță și a avut o ocazie în chiar minutul 4, prin Aspas, după care Cabral (5) a trimis peste poartă cu capul.
 
United a deschis scorul prin belgianul Fellaini (17), cu capul, din centrarea lui Rashford.
 
"Diavolii roșii" au continuat momentul bun, iar Mhitarian (20) și Lingard (21) au irosit situații bune.
 
Pablo Hernandez (27) l-a testat pe Romero de la distanță, dar argentinianul a acordat corner.
 
Celta a dominat finalul de repriză, dar Sisto (40), Wass (42) și Guidetti (45) au ratat ocazii bune.
 
La reluare, Mhitarian (49) a avut o bună oportunitate de a dubla avantajul lui Manchester United, însă portarul Sergio Alvarez a salvat un gol ca și făcut.
 
Aspas (55) și Guidetti (58) au creat din nou pericol pentru poarta gazdelor, după care a fost rândul echipei antrenate de Mourinho să treacă pe lângă gol, prin Rashford (64) și Fellaini (69).
 
Celta a controlat finalul partidei, iar Jozabed (71) și Guidetti (75) au ratat din nou, după care Roncaglia (85) a reușit golul egalării, cu capul, din centrarea lui Bongonda. Echipa antrenată de Eduardo Berizzo a ratat golul victoriei și al calificării la ultima fază (90+6), prin Guidetti.
 
United este neînvinsă acasă de 18 meciuri în cupele europene (14 victorii, 4 egaluri).
 
Manchester United, care va întâlni în finala de la Stockholm, din 24 mai, pe Ajax Amsterdam, va încerca să câștige singurul trofeu care îi lipsește din palmares, Europa League.
 
Manchester United - Celta Vigo 1-1 (1-0) 
Au marcat: Marouane Fellaini (17), respectiv Facundo Roncaglia (85). 
Manchester, stadion "Old Trafford": 65.000 spectatori 
Europa League - semifinale (retur) 
În tur: 1-0.
 
Manchester United: 20. Sergio Romero - 25. Antonio Valencia (căpitan), 3. Eric Bailly, 17. Daley Blind, 36. Matteo Darmian - 21. Ander Herrera - 27. Marouane Fellaini, 6. Paul Pogba - 22. Henrih Mhitarian (16. Michael Carrick, 77), 19. Marcus Rashford (12. Chris Smalling, 89), 14. Jesse Lingard (10. Wayne Rooney, 86). Antrenor: José Mourinho
Rezerve neutilizate: 1. David de Gea - 4. Phil Jones, 8. Juan Mata, 11. Anthony Martial.
 
Celta Vigo: 1. Sergio Alvarez - 2. Hugo Mallo (căpitan), 22. Gustavo Cabral, 24. Facundo Roncaglia, 19. Jonny - 18. Daniel Wass (16. Jozabed, 46), 6. Nemanja Radoja (7. Theo Bongonda, 68), 8. Pablo Hernandez - 10. Iago Aspas, 9. John Guidetti, 11. Pione Sisto (12. Claudio Beauvue, 80). Antrenor: Eduardo Berizzo
Rezerve neutilizate: 27. Ivan Villar - 3. Andreu Fontes, 5. Marcelo Diaz, 20. Sergi Gomez.
 
Arbitru: Ovidiu Hațegan; arbitri asistenți: Octavian Șovre, Sebastian Gheorghe; arbitri asistenți adiționali: Radu Petrescu, Sebastian Colțescu; arbitru de rezervă: Radu Ghinguleac (toți din România).
 
Cartonașe galbene: Blind (32), Aspas (66), Herrera (81), Cabral (90+2).
 
Cartonașe roșii: Bailly (88), Roncaglia (89).






Taguri: Europa League    Manchester United    Celta Vigo    Marouane Fellaini    Facundo Roncaglia    Ovidiu Hațegan    José Mourinho    Old Trafford   

» Europa League - rezultate meciuri, etape
Comenteaza

Ultimele stiri - Europa League

Europa League: RB Leipzig - Universitatea Craiova 3-1

 Echipa germană RB Leipzig a învins-o pe Universitatea Craiova cu scorul de 3-1 (1-0), joi seara, pe RB Arena din Leipzig, în prima manşă a turului al treilea...

Europa League: FC Alaşkert - CFR Cluj 0-2

 Campioana României, CFR Cluj, a învins în deplasare, cu scorul de 2-0 (1-0), echipa armeană FC Alaşkert Erevan, joi seara, într-o partidă din cadrul primei manşe a turului III preliminar...

Echipele româneşti şi-au aflat posibilele adversare dacă trec de turul 3 preliminar din Europa League

Campioana României la fotbal, CFR Cluj, în cazul în care va trece de campioana Armeniei, Alaşkert, în turul al treilea preliminar al Ligii Europa, va juca...

Marius Avram, delegat în preliminariile Europa League

Marius Avram va conduce manşa tur a partidei dintre KRC Genk şi Lech Poznan, din turul trei preliminar al Europa League, informează FRF.   El îi va avea ca asistenţi pe...

Sorții în UEFA Europa League

Un adversar facil pentru campionii României (care sperăm să nu dovedească contrariul), un adversar cu o istorie lungă în cupele europene pentru Steaua și o echipă germană...

Piunik Erevan, calificată în turul al treilea preliminar

Echipa armeană FC Piunik Erevan s-a calificat în turul al treilea preliminar al Europa League la fotbal, învingând pe teren propriu, cu scorul de 1-0, formaţia Tobol...

Sebastian Colţescu va arbitra partida Sparta Praga - Spartak Subotica din Europa League

Arbitrul român Sebastian Colţescu a fost delegat de UEFA să conducă meciul Sparta Praga - Spartak Subotica din manşa secundă a turul doi preliminar al Europa League, informează,...

Rudi Garcia: Scorul a fost prea sever, însă cea mai bună echipă a câştigat

Antrenorul echipei franceze Olympique Marseille, Rudi Garcia, consideră meritată victoria formaţiei spaniole Atlético Madrid în finala Europa League (0-3), disputată...

Diego Simeone: Griezmann a fost decisiv

Diego Simeone, antrenorul lui Atlético Madrid, a lăudat prestaţia atacantului francez Antoine Griezmann, autorul primelor două goluri ale echipei sale în finala Europa...

Europa League - finala: Olympique Marseile - Atlético Madrid 0-3

Atlético Madrid a câştigat pentru a treia oară trofeul Europa League la fotbal, după ce a învins-o pe Olympique Marseille cu scorul de 3-0 (1-0), în...

Finalele Cupei UEFA şi Europa League

Olympique Marseille şi Atlético Madrid se vor înfrunta, miercuri seara, în finala Europa League la fotbal, la Lyon, de la ora 21,45, ora României....



Top News

-Betis Sevilla caută să-l vândă pe Alin Toşca

-Chlesea îi oferă lui Hazard cel mai mare salariu din istoria clubului

-Eduard Florescu a semnat cu FC Botoşani

-Mirel Rădoi a convocat patru stranieri la selecţionata Under 21 pentru meciurile cu Portugalia şi Bosnia

-Manchester City l-a pierdut pe portarul chilian Claudio Bravo, accidentat

-FC Liverpool a scăpat de portarul Loris Karius

-Liga 1 - Etapa 5: Rezultate şi marcatori




Care echipă va câștiga Europa League în sezonul 2016-2017?
Manchester United
Olympique Lyon
Ajax Amsterdam
Celta Vigo
Beșiktaș İstanbul
KRC Genk
Anderlecht Bruxelles
Schalke 04
KAA Gent
FC Rostov
Olympiakos Pireu
Zenit Sankt Petersburg
FC Copenhaga
APOEL Nicosia
FC Krasnodar
AZ Alkmaar
ACF Fiorentina
AS Roma
Tottenham Hotspur
Borussia Mönchengladbach
  » rezultate   » arhiva

S-au nascut azi

Alejandro Gavatorta
Argentina
38 ani

Aleksandar Madžar
Muntenegru
40 ani

Alexandru Ichim
România
29 ani

Antonio Benarrivo
Italia
50 ani

Bocar Djumo
Guineea-Bissau
24 ani

Călin Zanc
România
47 ani

Ciprian Stancu
România
38 ani

Didier Six
Franța
64 ani

Giuseppe Bellusci
Italia
29 ani

Ioan Hora
România
30 ani

Ivan Fatić
Muntenegru
30 ani

Ivan Vukadinović
Serbia
34 ani

Nelu Mitrică
România
48 ani

Njegoš Goločevac
Serbia
35 ani

Rajko Brežančć
Serbia
29 ani

Ramiro Costa
Argentina
26 ani

Robert Lewandowski
Polonia
30 ani

Ryan Griffiths
Australia
36 ani

Scott McDonald
Australia
35 ani


Liga 1
Steaua Bucuresti ASA CFR Cluj
CS Universitatea Gaz Metan Mediaș
Dinamo FC Botosani Pandurii
CSM Iasi Viitorul Constanta
Concordia Chiajna
-

Arhiva Stiri Romanian Soccer
L M M J V S D
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    


2018-2019


Liga 1 2018-2019
17.08.2018 CSM Politehnica Iaşi FC Botoșani C
18.08.2018 Astra Giurgiu Dunărea Călărași C
18.08.2018 FC Viitorul Gaz Metan Mediaș C
19.08.2018 Fotbal Club FCSB Sepsi Sfântu Gheorghe C
19.08.2018 CFR 1907 Cluj Dinamo București C
20.08.2018 FC Hermannstadt FC Voluntari C
20.08.2018 CS Universitatea Craiova Concordia Chiajna C


1. CFR 1907 Cluj 11
2. Fotbal Club FCSB 10
3. FC Viitorul 7
4. FC Hermannstadt 7
5. Concordia Chiajna 7
6. Astra Giurgiu 7
7. Sepsi Sfântu Gheorghe 7
8. Dinamo București 7
9. Gaz Metan Mediaș 7
10. FC Botoșani 6
11. Dunărea Călărași 6
12. CS Universitatea Craiova 5
13. CSM Politehnica Iaşi 5
14. FC Voluntari 1
Clasament 2018-2019

Liga 2


Liga 2
17.08.2018 Petrolul Ploiești Pandurii Târgu-Jiu C
17.08.2018 CS Mioveni CS Balotești C
18.08.2018 ASC Daco-Getica Bucureşti FC Snagov C
18.08.2018 SSC Farul Constanţa Academica Clinceni C
18.08.2018 Dacia Unirea Brăila UTA Arad C
18.08.2018 Aerostar Bacău Chindia Târgoviște C
18.08.2018 Ripensia Timișoara ACS Poli Timișoara C
19.08.2018 FC Argeș Pitești Metaloglobus București C
19.08.2018 Universitatea Cluj ACS Energeticianul Petroșani C
19.08.2018 ASU Politehnica Timişoara Luceafărul Oradea C


1. Chindia Târgoviște 9
2. FC Argeș Pitești 7
3. FC Snagov 7
4. Petrolul Ploiești 7
5. Academica Clinceni 6
6. Universitatea Cluj 6
7. ACS Energeticianul Petroșani 6
8. CS Mioveni 6
9. Ripensia Timișoara 4
10. UTA Arad 4
11. Pandurii Târgu-Jiu 4
12. ACS Poli Timișoara 4
13. SSC Farul Constanţa 3
14. ASC Daco-Getica Bucureşti 3
15. Dacia Unirea Brăila 2
16. Luceafărul Oradea 2
17. ASU Politehnica Timişoara 1
18. Aerostar Bacău 1
19. Metaloglobus București 1
20. CS Balotești 0
Clasament Liga 2

C1


Liga 3 C1
26.05.2017 Olimpic Cetate Râşnov Aerostar Bacău C
26.05.2017 Sporting Liești Olimpia Râmnicu-Sărat C
26.05.2017 Metalosport Galaţi SC Bacău C
26.05.2017 Avântul Valea Mărului CSM Roman C
26.05.2017 AFC Odorheiu-Secuiesc Atletico Vaslui C
26.05.2017 AFK Csíkszereda Știința Miroslava C
26.05.2017 AFC Hărman CSM Pașcani C


1. Știința Miroslava 64
2. AFC Hărman 63
3. AFK Csíkszereda 63
4. Aerostar Bacău 48
5. Avântul Valea Mărului 43
6. CSM Roman 40
7. Olimpic Cetate Râşnov 38
8. Sporting Liești 38
9. Olimpia Râmnicu-Sărat 34
10. Metalosport Galaţi 30
11. Atletico Vaslui 29
12. AFC Odorheiu-Secuiesc 28
13. CSM Pașcani 23
14. Sportul Chişcani 16
15. SC Bacău -19
Clasament C1

C2


Liga 3 C2
26.05.2017 Astra Giurgiu II Metaloglobus București C
26.05.2017 FC Viitorul II CS Tunari C
26.05.2017 Arsenal Malu Petrolistul Boldești C
26.05.2017 Unirea Slobozia Viitorul Domnești C
26.05.2017 CSM Olteniţa Dinamo II București C
26.05.2017 Axiopolis Sport Cernavodă Delta Dobrogea Tulcea C
26.05.2017 SC Popeşti Leordeni Înainte Modelu C


1. Metaloglobus București 60
2. Viitorul Domnești 49
3. CS Tunari 46
4. FC Viitorul II 44
5. Unirea Slobozia 41
6. Delta Dobrogea Tulcea 39
7. SC Popeşti Leordeni 39
8. Dinamo II București 38
9. CSM Olteniţa 35
10. Astra Giurgiu II 35
11. Axiopolis Sport Cernavodă 34
12. Înainte Modelu 29
13. Petrolistul Boldești 22
14. Arsenal Malu 0
Clasament C2

C3


Liga 3 C3
26.05.2017 Steaua București II FC Aninoasa C
26.05.2017 FCM Alexandria SCM Argeș Pitești 2012 C
26.05.2017 CS Podari Concordia Chiajna II C
26.05.2017 ACSO Filiaşi ACS URBAN Titu C
26.05.2017 Sporting Roșiori-de-Vede Atletic Bradu C
26.05.2017 Flacăra Moreni CS Mioveni II C
26.05.2017 FC Voluntari II ACS Şirineasa C


1. SCM Argeș Pitești 2012 72
2. Atletic Bradu 47
3. FC Voluntari II 44
4. FCM Alexandria 44
5. Flacăra Moreni 43
6. Concordia Chiajna II 40
7. Sporting Roșiori-de-Vede 40
8. CS Universitatea Craiova II 38
9. CS Mioveni II 38
10. ACSO Filiaşi 37
11. FC Aninoasa 37
12. Steaua București II 35
13. ACS Şirineasa 27
14. ACS URBAN Titu 23
15. CS Podari 13
Clasament C3

C4


Liga 3 C4
26.05.2017 Performanţa Ighiu Millenium Giarmata C
26.05.2017 CSM Lugoj CS Național Sebiș C
26.05.2017 Ripensia Timișoara Pandurii Târgu-Jiu II C
26.05.2017 CSM Şcolar Reşiţa ACS Poli Timişoara II C
26.05.2017 UTA Bătrâna Doamnă II Industria Galda de Jos C
26.05.2017 Cetate Deva Nuova Mama Mia Bechicerecul-Mic C
26.05.2017 Gloria Lunca Teuz Cermei Unirea 1924 Alba-Iulia C


1. Ripensia Timișoara 55
2. CSM Şcolar Reşiţa 54
3. CSM Lugoj 51
4. Cetate Deva 49
5. CS Național Sebiș 47
6. Industria Galda de Jos 46
7. Performanţa Ighiu 42
8. Gloria Lunca Teuz Cermei 28
9. ACS Poli Timişoara II 27
10. Pandurii Târgu-Jiu II 27
11. Unirea 1924 Alba-Iulia 26
12. Millenium Giarmata 24
13. UTA Bătrâna Doamnă II 19
14. Nuova Mama Mia Bechicerecul-Mic 18
Clasament C4

C5


Liga 3 C5
26.05.2017 FC Zalău ASA Târgu-Mureş II C
26.05.2017 FC Hermannstadt Sănătatea Cluj C
26.05.2017 Gaz Metan Mediaș II ASF Comuna Recea C
26.05.2017 Recolta Dorolţ Unirea Jucu C
26.05.2017 Unirea Dej CS Oşorhei C
26.05.2017 Viitorul Ulmeni Metalurgistul Cugir C
26.05.2017 Avântul Reghin CS Iernut C


1. FC Hermannstadt 67
2. Metalurgistul Cugir 55
3. Unirea Jucu 53
4. Sănătatea Cluj 53
5. ASF Comuna Recea 50
6. FC Zalău 49
7. Avântul Reghin 46
8. Gaz Metan Mediaș II 46
9. Unirea Dej 38
10. Viitorul Ulmeni 33
11. CS Iernut 29
12. ASA Târgu-Mureş II 27
13. CS Oşorhei 23
14. Recolta Dorolţ 17
15. FC Bistriţa 8
Clasament C5