Liga 1
Romanian Soccer  Cauta in Romanian Soccer
Romanian Soccer
Nationala Romaniei
 

FOTBAL INTERNATIONAL

-

UK Anglia:Premier League

-

Clasament Premier League

-

Clasament Championship

-

IT Italia: Serie A

-

Clasament Serie A Italia

-

Clasament Serie B Italia

-

SP Spain:Primera División

-

Clasament Primera Division

-

DE Germania: Bundesliga

-

Clasament Bundesliga

-

Clasament Zweite Bundesliga

-

FR Franta: Ligue 1

-

Clasament Ligue 1

-

PO Portugalia: Liga Sagres

-

Clasament Portugalia

-

OL Olanda: Eredivisie

-

Clasament Olanda

-

BE Belgia: Jupiler League

-

Clasament Belgia

-

TU Turcia: Süper Lig

-

Clasament Turcia

-

GR Grecia:Ethniki Katigoria

-

RU Rusia: Premier League

-

Clasament Rusia

-

UC Ucraina: Vyscha Liga

-

ball America de Sud

-

ball Africa

-

Cupa Africii pe Natiuni

-

ball Asia

-


Europa League 25.05.2017 - 00:00

Europa League - finala: Ajax Amsterdam - Manchester United 0-2

Europa League - finala: Ajax Amsterdam - Manchester United 0-2
Manchester United a câștigat în premieră Europa League la fotbal, miercuri seara, după ce a învins-o pe Ajax Amsterdam cu scorul de 2-0 (1-0), în finala desfășurată pe "Friends Arena" din Stockholm. Manchester United s-a impus prin golurile marcate de Paul Pogba (18) și Henrih Mhitarian (48), obținând, pe lângă trofeu, un lucru cel puțin la fel de important, calificarea în sezonul viitor al Ligii Campionilor. Anglia va avea nu mai puțin de cinci echipe în cea mai importantă competiție de pe continent, Chelsea, Tottenham, Manchester City și Manchester United direct în faza grupelor, iar Liverpool în turul al treilea preliminar. 
 
United a devenit a cincea echipă care are în vitrină toate cele trei trofee europene (Cupa Campionilor Europeni/Champions League, Cupa Cupelor, Cupa UEFA/Europa League), după Ajax, Bayern, Chelsea și Juventus. 
 
După un moment de reculegere păstrat în memoria victimelor atentatului terorist de luni seara de la Manchester, United a început în forță și a ratat prima ocazie după doar 30 de secunde, prin francezul Pogba, al cărui lob s-a dus peste poartă.
 
Englezii au avut o nouă situație bună în minutul 3, dar șutul lui Rashford a fost blocat de tânărul De Ligt.
 
"Lăncierii", care au aliniat o formație foarte tânără, cu o medie de vârstă de 22 de ani, au reușit să se apropie doar după un sfert de oră de joc de poarta lui Romero, însă șutul lui Bertrand Traoré s-a dus peste poartă (15).
 
"Diavolii roșii" (United a jucat în albastru în acest meci) au deschis scorul în min. 18, prin mijlocașul francez Paul Pogba, al cărui șut din marginea careului a fost deviat decisiv de Davinson Sanchez.
 
United a continuat să aibă inițiativa și Valencia (24) a tras un șut bun din unghi, fără emoții pentru Onana.
 
Ajax a ieșit la joc mai mult și a avut o posesie bună, dar toate încercările ofensive s-au izbit de barajul apărării echipei antrenate de José Mourinho.
 
Manchester United s-a desprins imediat după pauză, în urma unei faze fixe, când Henrih Mhitarian (48)a reluat pe spate din apropierea porții, la o minge trimisă cu capul de Smalling.
 
Formația olandeză a presat continuu, mărturie fiind și posesia cu care a încheiat meciul (67%), însă acțiunile sale au fost lipsite de claritate și s-au oprit în blocajul de fier al apărării adverse.
 
Tot United a fost mai aproape de gol, Fellaini (65) a trimis bine cu capul, însă Onana a reținut. O mare ocazie a fost ratată de Lingard (87), deposedat in extremis de Sanchez, după o cursă de 50 de metri.
 
Vicecampioana Olandei, care va evolua în turul al treilea preliminar al Ligii Campionilor, a avut o oportunitate notabilă în final, prin Van de Beek (87).
 
Finalul a fost memorabil, cu Marco Rojo și Zlatan Ibrahimovic, ambii de la United, așteptând ultimul fluier pe marginea terenului, în cârje, din cauza accidentărilor. 
 
La acest meci, fostul internațional român Cristian Chivu a fost observator tehnic din partea UEFA.
 
Manchester United va juca și Supercupa Europei cu câștigătoarea Ligii Campionilor, care se va decide pe 3 iunie, la Cardiff, dintre Real Madrid și Juventus Torino.
 
Europa League - finala
Stockholm, "Friends Arena", Spectatori: 50.000
Ajax Amsterdam - Manchester United 0-2 (0-1) 
Au marcat: 0-1 Paul Pogba (18), 0-2Henrih Mhitarian (48)
 
Ajax: 24. Andre Onana - 3. Joel Veltman, 5. Davinson Sanchez, 36. Matthijs de Ligt, 4. Jairo Riedewald (21. Frenkie de Jong, 82) - 10. Davy Klaassen (căpitan), 20. Lasse Schoene (30. Donny van de Beek, 70), 22. Hakim Ziyech - 9. Bertrand Traoré, 25. Kasper Dolberg (77. David Neres, 62), 11. Amin Younes. Antrenor: Peter Bosz
Rezerve neutilizate: 33. Diederik Boer - 2. Kenny Tete, 16. Heiko Westermann, 45. Justin Kluivert.

Manchester United: 20. Sergio Romero - 25. Antonio Valencia (căpitan), 12. Chris Smalling, 17. Daley Blind, 36. Matteo Darmian - 21. Ander Herrera - 8. Juan Mata (10. Wayne Rooney, 90), 6. Paul Pogba, 27. Marouane Fellaini, 22. Henrih Mhitarian (14. Jesse Lingard, 74) - 19. Marcus Rashford (11. Anthony Martial, 84). Antrenor: José Mourinho
Rezerve neutilizate: 1. David de Gea - 4. Phil Jones, 16. Michael Carrick, 24. Timothy Fosu-Mensah.
 
Cartonașe galbene: Mhitarian (31), Fellaini (52), Veltman (58), Younes (64), Mata (78), Riedewald (78)
 
Arbitru: Damir Skomina; arbitri asistenți: Jure Praprotnik, Robert Vukan; arbitri asistenți adiționali: Matej Jug, Slavko Vincic (toți din Slovenia); al patrulea oficial: Gianluca Rocchi (Italia); arbitru de rezervă: Tomaz Klancnik (Slovenia). Delegat UEFA: Ainar Leppanen (Estonia).






Taguri: Europa League    Manchester United    Ajax Amsterdam    Friends Arena    Stockholm    Paul Pogba    Henrih Mhitarian   

» Europa League - rezultate meciuri, etape
Comenteaza

Ultimele stiri - Europa League

Remiză pentru Ludogoreţ Razgrad în Europa League

Formaţia Ludogoreţ Razgrad, cu Cosmin Moţi integralist şi Claudiu Keşeru pe teren până în minutul 84, a remizat, joi seară, în deplasare, scor 1-1, cu echipa...

Europa League: Eşec pentru PAOK, 0-2 la Salonic cu MOL Vidi FC

Formaţia PAOK Salonic, antrenată de Răzvan Lucescu şi cu Alin Toşca în componenţă, a fost învinsă, joi, pe teren propriu, cu scorul de 2-0, de echipa MOL Vidi FC,...

Europa League - PAOK Salonic, victorie la scor; Sevilla, învinsă în Rusia

PAOK Salonic, echipă antrenată de românul Răzvan Lucescu, a învins-o pe FC BATE Borisov cu scorul de 4-1, joi, în deplasare, în etapa a doua a grupelor...

Europa League: Keşerü a marcat, dar Ludogoreţ Razgrad a pierdut acasă

Atacantul român Claudiu Keşerü a marcat un gol pentru Ludogoreţ Razgrad, învinsă acasă cu 3-2 de Bayer Leverkusen, joi seara, într-un meci din prima...

Europa League: PAOK Salonic, într-o grupă cu Chelsea, BATE Borisov şi Vidi

Vicecampioana Greciei la fotbal, PAOK Salonic, echipă antrenată de Răzvan Lucescu, le va avea ca adversare pe Chelsea (Anglia), BATE Borisov (Belarus) şi Vidi (Ungaria) în Grupa L a...

Ludogoreţ Razgrad, Sevilla şi Spartak Trnava, singurele echipe învingătoare în deplasare în Europa League

Doar trei echipe, Ludogoreţ Razgrad, Sevilla şi Spartak Trnava, au obţinut victorii în deplasare, joi, în prima manşă a play-off-ului Europa League la fotbal.  ...

Europa League: RB Leipzig - Universitatea Craiova 3-1

 Echipa germană RB Leipzig a învins-o pe Universitatea Craiova cu scorul de 3-1 (1-0), joi seara, pe RB Arena din Leipzig, în prima manşă a turului al treilea...

Europa League: FC Alaşkert - CFR Cluj 0-2

 Campioana României, CFR Cluj, a învins în deplasare, cu scorul de 2-0 (1-0), echipa armeană FC Alaşkert Erevan, joi seara, într-o partidă din cadrul primei manşe a turului III preliminar...

Echipele româneşti şi-au aflat posibilele adversare dacă trec de turul 3 preliminar din Europa League

Campioana României la fotbal, CFR Cluj, în cazul în care va trece de campioana Armeniei, Alaşkert, în turul al treilea preliminar al Ligii Europa, va juca...

Marius Avram, delegat în preliminariile Europa League

Marius Avram va conduce manşa tur a partidei dintre KRC Genk şi Lech Poznan, din turul trei preliminar al Europa League, informează FRF.   El îi va avea ca asistenţi pe...

Sorții în UEFA Europa League

Un adversar facil pentru campionii României (care sperăm să nu dovedească contrariul), un adversar cu o istorie lungă în cupele europene pentru Steaua și o echipă germană...




Top News

-Serbia a învins cu 2-1 Muntenegru în Liga Naţiunilor

-Biletul zilei "sigur" din fotbal pentru aceasta saptamana

-Costel Enache s-a despărţit de FC Botoşani. Ciobotariu a fost prezentat gruparea botoşăneană

-Cosmin Contra a făcut apel la suporteri pentru a nu mai avea parte de meciuri cu porţile închise

-Alexandru Mitriţă, incert pentru meciul România - Lituania

-Ciprian Tătăruşanu: Lituania nu e un adversar aşa de slab cum crede lumea

-Croaţia şi-a luat revanşa în faţa Spaniei (3-2), în Liga Naţiunilor




Care echipă va câștiga Europa League în sezonul 2016-2017?
Manchester United
Olympique Lyon
Ajax Amsterdam
Celta Vigo
Beșiktaș İstanbul
KRC Genk
Anderlecht Bruxelles
Schalke 04
KAA Gent
FC Rostov
Olympiakos Pireu
Zenit Sankt Petersburg
FC Copenhaga
APOEL Nicosia
FC Krasnodar
AZ Alkmaar
ACF Fiorentina
AS Roma
Tottenham Hotspur
Borussia Mönchengladbach
  » rezultate   » arhiva

S-au nascut azi

Adrián Colunga
Spania
34 ani

Aguiar Burgos
Uruguay
33 ani

Bernd Schneider
Germania
45 ani

Dondu Avaa
Nigeria
40 ani

Eric Lichaj
SUA
30 ani

Ervin Skela
Albania
42 ani

FLAMENGO RIO DE JANEIRO
Brazilia
123 ani

Florin Croitoru
România
40 ani

Giovanni Rosso
Croația
46 ani

Gomo Onduku
Nigeria
25 ani

Luís Alberto
Brazilia
35 ani

Milan Gajić
Serbia
32 ani

Mimoun Azaouagh
Germania
36 ani

Nani
Portugalia
32 ani

Roman Zozulya
Ucraina
29 ani

Thomas Libiih
Camerun
52 ani

Titi Camara
Guineea
46 ani

Virgil Dridea
România
78 ani


Liga 1
Steaua Bucuresti ASA CFR Cluj
CS Universitatea Gaz Metan Mediaș
Dinamo FC Botosani Pandurii
CSM Iasi Viitorul Constanta
Concordia Chiajna
-

Arhiva Stiri Romanian Soccer
L M M J V S D
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    


2018-2019


Liga 1 2018-2019
09.11.2018 CS Universitatea Craiova Sepsi Sfântu Gheorghe C
10.11.2018 Astra Giurgiu CSM Politehnica Iaşi C
10.11.2018 FC Viitorul Concordia Chiajna C
10.11.2018 CFR 1907 Cluj Dunărea Călărași C
11.11.2018 Dinamo București Fotbal Club FCSB C
12.11.2018 FC Hermannstadt FC Botoșani C
12.11.2018 Gaz Metan Mediaș FC Voluntari C


1. CFR 1907 Cluj 30
2. Fotbal Club FCSB 28
3. CS Universitatea Craiova 26
4. FC Viitorul 26
5. Gaz Metan Mediaș 25
6. Astra Giurgiu 20
7. Sepsi Sfântu Gheorghe 20
8. Dunărea Călărași 17
9. Dinamo București 17
10. Concordia Chiajna 17
11. CSM Politehnica Iaşi 17
12. FC Botoșani 16
13. FC Hermannstadt 15
14. FC Voluntari 8
Clasament 2018-2019

Liga 2


Liga 2
17.11.2018 SSC Farul Constanţa Luceafărul Oradea C
17.11.2018 Dacia Unirea Brăila ASC Daco-Getica Bucureşti C
17.11.2018 Ripensia Timișoara CS Mioveni C
17.11.2018 Academica Clinceni Aerostar Bacău C
17.11.2018 CS Balotești ASU Politehnica Timişoara C
17.11.2018 Pandurii Târgu-Jiu ACS Energeticianul Petroșani C
17.11.2018 Metaloglobus București Chindia Târgoviște C
17.11.2018 ACS Poli Timișoara Petrolul Ploiești C
18.11.2018 FC Snagov
11:00
Universitatea Cluj   C
18.11.2018 UTA Arad
13:00
FC Argeș Pitești   C


1. Chindia Târgoviște 39
2. Petrolul Ploiești 38
3. Academica Clinceni 36
4. Universitatea Cluj 33
5. FC Snagov 33
6. FC Argeș Pitești 32
7. CS Mioveni 31
8. Pandurii Târgu-Jiu 24
9. ACS Energeticianul Petroșani 24
10. UTA Arad 23
11. ASC Daco-Getica Bucureşti 21
12. ASU Politehnica Timişoara 21
13. Metaloglobus București 21
14. Aerostar Bacău 18
15. Luceafărul Oradea 18
16. SSC Farul Constanţa 17
17. CS Balotești 14
18. Ripensia Timișoara 13
19. Dacia Unirea Brăila 8
20. ACS Poli Timișoara 5
Clasament Liga 2

C1


Liga 3 C1
26.05.2017 Olimpic Cetate Râşnov Aerostar Bacău C
26.05.2017 Sporting Liești Olimpia Râmnicu-Sărat C
26.05.2017 Metalosport Galaţi SC Bacău C
26.05.2017 Avântul Valea Mărului CSM Roman C
26.05.2017 AFC Odorheiu-Secuiesc Atletico Vaslui C
26.05.2017 AFK Csíkszereda Știința Miroslava C
26.05.2017 AFC Hărman CSM Pașcani C


1. Știința Miroslava 64
2. AFC Hărman 63
3. AFK Csíkszereda 63
4. Aerostar Bacău 48
5. Avântul Valea Mărului 43
6. CSM Roman 40
7. Olimpic Cetate Râşnov 38
8. Sporting Liești 38
9. Olimpia Râmnicu-Sărat 34
10. Metalosport Galaţi 30
11. Atletico Vaslui 29
12. AFC Odorheiu-Secuiesc 28
13. CSM Pașcani 23
14. Sportul Chişcani 16
15. SC Bacău -19
Clasament C1

C2


Liga 3 C2
26.05.2017 Astra Giurgiu II Metaloglobus București C
26.05.2017 FC Viitorul II CS Tunari C
26.05.2017 Arsenal Malu Petrolistul Boldești C
26.05.2017 Unirea Slobozia Viitorul Domnești C
26.05.2017 CSM Olteniţa Dinamo II București C
26.05.2017 Axiopolis Sport Cernavodă Delta Dobrogea Tulcea C
26.05.2017 SC Popeşti Leordeni Înainte Modelu C


1. Metaloglobus București 60
2. Viitorul Domnești 49
3. CS Tunari 46
4. FC Viitorul II 44
5. Unirea Slobozia 41
6. Delta Dobrogea Tulcea 39
7. SC Popeşti Leordeni 39
8. Dinamo II București 38
9. CSM Olteniţa 35
10. Astra Giurgiu II 35
11. Axiopolis Sport Cernavodă 34
12. Înainte Modelu 29
13. Petrolistul Boldești 22
14. Arsenal Malu 0
Clasament C2

C3


Liga 3 C3
26.05.2017 Steaua București II FC Aninoasa C
26.05.2017 FCM Alexandria SCM Argeș Pitești 2012 C
26.05.2017 CS Podari Concordia Chiajna II C
26.05.2017 ACSO Filiaşi ACS URBAN Titu C
26.05.2017 Sporting Roșiori-de-Vede Atletic Bradu C
26.05.2017 Flacăra Moreni CS Mioveni II C
26.05.2017 FC Voluntari II ACS Şirineasa C


1. SCM Argeș Pitești 2012 72
2. Atletic Bradu 47
3. FC Voluntari II 44
4. FCM Alexandria 44
5. Flacăra Moreni 43
6. Concordia Chiajna II 40
7. Sporting Roșiori-de-Vede 40
8. CS Universitatea Craiova II 38
9. CS Mioveni II 38
10. ACSO Filiaşi 37
11. FC Aninoasa 37
12. Steaua București II 35
13. ACS Şirineasa 27
14. ACS URBAN Titu 23
15. CS Podari 13
Clasament C3

C4


Liga 3 C4
26.05.2017 Performanţa Ighiu Millenium Giarmata C
26.05.2017 CSM Lugoj CS Național Sebiș C
26.05.2017 Ripensia Timișoara Pandurii Târgu-Jiu II C
26.05.2017 CSM Şcolar Reşiţa ACS Poli Timişoara II C
26.05.2017 UTA Bătrâna Doamnă II Industria Galda de Jos C
26.05.2017 Cetate Deva Nuova Mama Mia Bechicerecul-Mic C
26.05.2017 Gloria Lunca Teuz Cermei Unirea 1924 Alba-Iulia C


1. Ripensia Timișoara 55
2. CSM Şcolar Reşiţa 54
3. CSM Lugoj 51
4. Cetate Deva 49
5. CS Național Sebiș 47
6. Industria Galda de Jos 46
7. Performanţa Ighiu 42
8. Gloria Lunca Teuz Cermei 28
9. ACS Poli Timişoara II 27
10. Pandurii Târgu-Jiu II 27
11. Unirea 1924 Alba-Iulia 26
12. Millenium Giarmata 24
13. UTA Bătrâna Doamnă II 19
14. Nuova Mama Mia Bechicerecul-Mic 18
Clasament C4

C5


Liga 3 C5
26.05.2017 FC Zalău ASA Târgu-Mureş II C
26.05.2017 FC Hermannstadt Sănătatea Cluj C
26.05.2017 Gaz Metan Mediaș II ASF Comuna Recea C
26.05.2017 Recolta Dorolţ Unirea Jucu C
26.05.2017 Unirea Dej CS Oşorhei C
26.05.2017 Viitorul Ulmeni Metalurgistul Cugir C
26.05.2017 Avântul Reghin CS Iernut C


1. FC Hermannstadt 67
2. Metalurgistul Cugir 55
3. Unirea Jucu 53
4. Sănătatea Cluj 53
5. ASF Comuna Recea 50
6. FC Zalău 49
7. Avântul Reghin 46
8. Gaz Metan Mediaș II 46
9. Unirea Dej 38
10. Viitorul Ulmeni 33
11. CS Iernut 29
12. ASA Târgu-Mureş II 27
13. CS Oşorhei 23
14. Recolta Dorolţ 17
15. FC Bistriţa 8
Clasament C5

Decizie ONJN nr.1046/19.06.2017
Gazduit de HostX.ro