Liga 1
Romanian Soccer  Cauta in Romanian Soccer
Romanian Soccer
Nationala Romaniei
 

FOTBAL INTERNATIONAL

-

UK Anglia:Premier League

-

Clasament Premier League

-

Clasament Championship

-

IT Italia: Serie A

-

Clasament Serie A Italia

-

Clasament Serie B Italia

-

SP Spain:Primera División

-

Clasament Primera Division

-

DE Germania: Bundesliga

-

Clasament Bundesliga

-

Clasament Zweite Bundesliga

-

FR Franta: Ligue 1

-

Clasament Ligue 1

-

PO Portugalia: Liga Sagres

-

Clasament Portugalia

-

OL Olanda: Eredivisie

-

Clasament Olanda

-

BE Belgia: Jupiler League

-

Clasament Belgia

-

TU Turcia: Süper Lig

-

Clasament Turcia

-

GR Grecia:Ethniki Katigoria

-

RU Rusia: Premier League

-

Clasament Rusia

-

UC Ucraina: Vyscha Liga

-

ball America de Sud

-

ball Africa

-

Cupa Africii pe Natiuni

-

ball Asia

-


Cupa României 27.05.2017 - 10:15

Finală a Cupei României inedită, între Astra Giurgiu și FC Voluntari

Finală a Cupei României inedită, între Astra Giurgiu și FC Voluntari
Astra Giurgiu și FC Voluntari se întâlnesc sâmbătă seara (ora 21:45), pe stadionul "Ilie Oană" din Ploiești, într-o finală inedită a Cupei României la fotbal.
 
Astra are în palmares o Cupă a României, cucerită în 2014, când a învins-o pe Steaua la loviturile de departajare (4-2), pe Arena Națională. FC Voluntari este în premieră în finala competiției, echipa ilfoveană neavând șanse de a juca în cupele europene chiar dacă ar cuceri trofeul, deoarece nu a depus cerere pentru licență UEFA.
 
Astra Giurgiu, care se află la finalul unui ciclu, iar după acest meci o mulțime de jucători și staff-ul tehnic se vor despărți de club, a ajuns în finală după ce a trecut pe rând de Nuova Mama Mia Becicherecu Mic (1-0), de Luceafărul Oradea (3-1), de FC Viitorul (3-1) și de ACS Poli Timișoara (4-1 și 3-0).
 
FC Voluntari, care a scăpat de emoțiile retrogradării din prima ligă, le-a eliminat în drumul către finală pe Academica Clinceni (5-1), ASA Târgu Mureș (3-0), CS Mioveni (2-1) și CS Universitatea Craiova (1-0 și 0-0).
 
Finala va fi arbitrată de István Kovács (Carei), arbitri asistenți vor fi Vasile Marinescu și Mircea Mihail Grigoriu, în timp ce arbitru de rezervă a fost desemnat Alexandru Tudor (toți trei din București). Observator pentru arbitri a fost delegat Nicolae Grigorescu (Timișoara).
 
Kovacs a arbitrat de cinci ori Astra în acest sezon, iar pe FC Voluntari de două ori. Arbitrul sătmărean a condus un meci între FC Voluntari și Astra (1-2), pe 16 august 2015, pe stadionul Dinamo.
 
Meciul de pe "Ilie Oană" va fi precedat de finala Cupei României Under 19, dintre UTA Bătrâna Doamnă Arad și FC Viitorul (17:00).
 
Steaua este echipa cu cele mai multe Cupe ale României câștigate, 22, urmată de Dinamo și Rapid, câte 13, Universitatea Craiova, 6, etc.
 
Finalele Cupei României 
1933/34 Ripensia Timișoara - Universitatea Cluj 5-0 (3-0) 
1934/35 CFR București - Ripensia Timișoara 6-5 (2-1, 5-5) 
1935/36 Ripensia Timișoara - Unirea Tricolor București 5-1 (1-0) 
1936/37 Rapid București - Ripensia Timișoara 5-1 (1-1) 
1937/38 Rapid București - CAM Timișoara 3-2 (2-0) 
1938/39 Rapid București - Sportul Studențesc București 2-0 (1-0) 
1939/40 Rapid București - Venus București 2-2 (2-1, 2-2), 4-4 (2-1, 3-3), 2-2 (0-0, 1-1), 2-1 (0-0) 
1940/41 Rapid București - Unirea Tricolor București 4-3 (1-1) 
1941/42 Rapid București - Universitatea Cluj Sibiu 7-1 (1-0)
 
În perioada 1943 - 1946, competiția nu s-a desfășurat din cauza războiului
 
1947 UTA Arad - CFR București 3-2 (1-2) 
1948/49 CSCA București - CSU Cluj 2-1 (1-0) 
1950 CCA București - Flamura Roșie Arad 3-1 (1-0) 
1951 CCA București - Flacara Mediaș 3-1 (0-0, 1-1) 
1952 CCA București - Flacara Ploiești 2-1 (1-0) 
1953 Flamura Roșie Arad - CCA București 1-0 (0-0, 0-0) 
1954 Metalul Reșița - Dinamo București 2-0 (2-0) 
1955 CCA București - Progresul Oradea 6-3 (0-1, 3-3) 
1956 Progresul Oradea - Metalul Câmpia Turzii 2-0 (0-0) 
1957/58 Știința Timișoara - Progresul București 1-0 (1-0) 
1958/59 Dinamo București - CSM Baia Mare 4-0 (1-0) 
1959/60 Progresul București - Dinamo Obor București 2-0 (2-0) 
1960/61 Arieșul Turda - Rapid București 2-1 (0-1) 
1961/62 Steaua București - Rapid București 5-1 (2-1) 
1962/63 Petrolul Ploiești - Siderurgistul Galați 6-1 (3-1) 
1963/64 Dinamo București - Steaua București 5-3 (1-2) 
1964/65 Știința Cluj - Dinamo Pitești 2-1 (1-0) 
1965/66 Steaua București - UTA Arad 4-0 (0-0) 
1966/67 Steaua București - Foresta Fălticeni 6-0 (4-0) 
1967/68 Dinamo București - Rapid București 3-1 (0-0, 1-1) 
1968/69 Steaua București - Dinamo București 2-1 (1-0) 
1969/70 Steaua București - Dinamo București 2-1 (1-0) 
1970/71 Steaua București - Dinamo București 3-2 (2-1) 
1971/72 Rapid București - Jiul Petroșani 2-0 (2-0) 
1972/73 Chimia Râmnicu Vâlcea - Constructorul Galați 1-1 (1-0, 1-1), 3-0 (1-0) 
1973/74 Jiul Petroșani - Politehnica Timișoara 4-2 (2-1) 
1974/75 Rapid București - Universitatea Craiova 2-1 (0-0, 1-1) 
1975/76 Steaua București - CSU Galați 1-0 (0-0) 
1976/77 Universitatea Craiova - Steaua București 2-1 (0-0) 
1977/78 Universitatea Craiova - Olimpia Satu Mare 3-1 (2-0) 
1978/79 Steaua București - Sportul Studențesc București 3-0 (2-0) 
1979/80 Politehnica Timișoara - Steaua București 2-1 (1-1, 1-1) 
1980/81 Universitatea Craiova - Politehnica Timișoara 6-0 (2-0) 
1981/82 Dinamo București - FC Baia Mare 3-2 (1-0) 
1982/83 Universitatea Craiova - Politehnica Timișoara 2-1 (1-0) 
1983/84 Dinamo București - Steaua București 2-1 (1-1) 
1984/85 Steaua București - Universitatea Craiova 2-1 (1-0) 
1985/86 Dinamo București - Steaua București 1-0 (0-0) 
1986/87 Steaua București - Dinamo București 1-0 (1-0) 
1987/88 Steaua București - Dinamo București, meci întrerupt în minutul 90, la scorul de 1-1, după un gol înscris de Steaua, anulat pe motiv de ofsaid. În urma presiunilor făcute, finala a fost omologată cu 2-1 pentru Steaua, care, ulterior, a renunțat la trofeul astfel atribuit. 
1988/89 Steaua București - Dinamo București 1-0 (0-0) 
1989/90 Dinamo București - Steaua București 6-4 (3-1) 
1990/91 Universitatea Craiova - FC Bacău 2-1 (0-0) 
1991/92 Steaua București - Politehnica Timișoara 1-1 (1-1, 1-1), 3-2 după loviturile de departajare 
1992/93 Universitatea Craiova - Dacia Unirea Brăila 2-1 (0-0) 
1993/94 Gloria Bistrița - Universitatea Craiova 1-0 (1-0) 
1994/95 Petrolul Ploiești - Rapid București 1-1 (0-0, 1-1), 5-3 după loviturile de departajare 
1995/96 Steaua București - Gloria Bistrița 3-1 (0-1) 
1996/97 Steaua București - FC National București 4-2 (3-1) 
1997/98 Rapid București - Universitatea Craiova 1-0 (0-0) 
1998/99 Steaua București - Rapid București 2-2 (0-0, 2-2), 4-3 după loviturile de departajare 
1999-2000 Dinamo București - Universitatea Craiova 2-0 (1-0) 
2000/01 Dinamo București - Rocar București 4-2 (2-1) 
2001/02 Rapid București - Dinamo București 2-1 (0-0) 
2002/03 Dinamo București - FC Național București 1-0 (1-0) 
2003/04 Dinamo București - Oțelul Galați 2-0 (0-0) 
2004/05 Dinamo București - Farul Constanța 1-0 (1-0) 
2005/06 Rapid București - FC Național București 1-0 (0-0, 0-0), după prelungiri 
2006/07 Rapid București - Poli Timișoara 2-0 
2007/08 CFR Cluj - Unirea Urziceni 2-1 
2008/09 CFR Cluj - FC Timișoara 3-0 
2009/10 CFR Cluj - FC Vaslui 0-0, 5-4 la loviturile de departajare 
2010/11 Steaua - Dinamo 2-1 
2011/12 Dinamo - Rapid 1-0 
2012/13 Petrolul Ploiești - CFR Cluj 1-0 
2013/2014 Astra Giurgiu - FC Steaua București 0-0, 4-2 la loviturile de departajare 
2014/2015 Steaua București - Universitatea Cluj 3-0 
2015/2016 CFR Cluj - Dinamo București 2-2, după prelungiri; 5-4, la loviturile de departajare 
2016/2017 Astra Giurgiu - FC Voluntari






Taguri: Cupa României    finală    Astra Giurgiu    FC Voluntari   

» Cupa Romaniei - Istoria editiilor si statistici
» Cupa Romaniei - ultimele rezultate
Comenteaza

Ultimele stiri - Cupa României

Sepsi OSK - CFR Cluj, în sferturile Cupei României

Campioana en titre, CFR Cluj, o va înfrunta pe Sepsi OSK Sfântu Gheorghe în cel mai interesant duel din sferturile de finală ale Cupei României la fotbal,...

Cupa României, optimi de finală: Dunărea Călăraşi - FCSB 2-1

Dunărea Călăraşi a învins-o pe FCSB cu scorul de 2-1 (0-0), joi seara, pe teren propriu, în ultima partidă din optimile de finală ale Cupei României la fotbal....

Cupa României, optimi de finală: Csikszereda Miercurea Ciuc - Dinamo Bucureşti 3-3, 6-5p

Dinamo Bucureşti a fost eliminată din Cupa României de formaţia de liga a treia AFK Csikszereda Miercurea Ciuc, care s-a impus cu scorul de 6-5, la loviturile de departajare, joi seara, la...

Cupa României, optimi de finală: Gaz Metan Mediaş - CFR Cluj 0-1

CFR Cluj s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României la fotbal, după ce a învins-o pe Gaz Metan Mediaş cu scorul de 1-0 (0-0), miercuri seara,...

Cupa României, optimi de finală: Universitatea Cluj - Astra Giurgiu 3-4

Astra Giurgiu s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României la fotbal, după ce a învins formaţia de ligă secundă Universitatea Cluj cu scorul de 4-3...

Cupa României, optimi de finală: CS Mioveni - Sepsi Sfântu Gheorghe 0-5

ACS Sepsi OSK Sfântu Gheorghe s-a calificat cu uşurinţă în sferturile de finală ale Cupei României la fotbal, miercuri, după ce a surclasat formaţia de ligă...

Cupa României, optimi de finală: CSM Politehnica Iaşi - FC Viitorul 2-2 (0-2, 2-2), după prelungiri; 3-5, la loviturile de departajare

FC Viitorul Constanţa s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României la fotbal, după ce a învins formaţia Poli Iaşi cu scorul de 5-3, la loviturile de...

Cupa României, optimi de finală: Turris-Oltul Turnu Măgurele - Universitatea Craiova 1-4

Universitatea Craiova, deţinătoarea trofeului, s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României la fotbal, marţi seara, după ce a învins în...

Cupa României, optimi de finală: FC Hermannstadt - FC Voluntari 3-0

FC Hermannstadt s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României la fotbal, marţi, după ce a învins-o pe FC Voluntari cu scorul de 3-0 (1-0), pe teren propriu, la Târgu Mureş, în...

Programul meciurilor din optimile Cupei României

Marţi, miercuri şi joi sunt programate meciurile din optimile de finală ale Cupei României. În competiţie se mai află 12 echipe din Liga 1, două din Liga 2 şi două din...

FCSB şi Dinamo vor juca pe 1 noiembrie în optimile Cupei României

FCSB şi Dinamo Bucureşti vor susţine meciurile din optimile de finală ale Cupei României în data de 1 noiembrie, potrivit programului anunţat, miercuri, de Federaţia...




Top News

-Biletul zilei la pariuri - 23.02.2019

-Filipe Nascimento, împrumutat de Levski Sofia la CSM Politehnica Iaşi

-Biletul zilei la pariuri - 22.02.2019

-Eugen Neagoe: Gică Hagi merită felicitări pentru tot ce a realizat cu această echipă

-Gheorghe Hagi: Cu Sepsi este meci decisiv pentru play-off

-Eintracht, Benfica, Inter, Chelsea şi Slavia Praga s-au calificat în optimile Europa League

-Biletul zilei la pariuri - 21.02.2019




S-au nascut azi

A l a n z i n h o
Brazilia
36 ani

Alexander Merkel
Germania
27 ani

Branislav Ivanović
Serbia
35 ani

Brett Emerton
Australia
40 ani

Brian Laudrup
Danemarca
50 ani

Constantin Cârstea
România
70 ani

Cristian Sârghi
România
32 ani

Efraín Juárez
Mexic
31 ani

Furkan Aydın
Turcia
28 ani

G o n ç a l v e s
Brazilia
53 ani

Gianni Guigou
Uruguay
44 ani

Giuseppe Iuliano
Italia
26 ani

Hakan Yakin
Elveția
42 ani

Haris Seferović
Elveția
27 ani

Holger Hieronymus
Germania
60 ani

Igor Đurić
Serbia
34 ani

Juninho Paulista
Brazilia
46 ani

Luca Marchegiani
Italia
53 ani

Luis Salvador
Mexic
51 ani

Marc Wilmots
Belgia
50 ani

Marius Alexe
România
29 ani

Marius Rusu
România
29 ani

Márkó Futács
Ungaria
29 ani

Markus Schopp
Austria
45 ani

Mircea Leasă
România
20 ani

Sebastian Tyrala
Polonia
31 ani

Sergio Romero
Argentina
32 ani

Shaka Hislop
Trinidad Tobago
50 ani


Liga 1
Steaua Bucuresti ASA CFR Cluj
CS Universitatea Gaz Metan Mediaș
Dinamo FC Botosani Pandurii
CSM Iasi Viitorul Constanta
Concordia Chiajna
-

Arhiva Stiri Romanian Soccer
L M M J V S D
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28      


2018-2019


Liga 1 2018-2019
15.02.2019 FC Viitorul CSM Politehnica Iaşi C
16.02.2019 FC Hermannstadt CS Universitatea Craiova C
16.02.2019 CFR 1907 Cluj Astra Giurgiu C
17.02.2019 FC Voluntari Dunărea Călărași C
17.02.2019 Gaz Metan Mediaș Sepsi Sfântu Gheorghe C
17.02.2019 Dinamo București FC Botoșani C
18.02.2019 Concordia Chiajna Fotbal Club FCSB C


1. CFR 1907 Cluj 48
2. CS Universitatea Craiova 45
3. Fotbal Club FCSB 45
4. Astra Giurgiu 36
5. Sepsi Sfântu Gheorghe 36
6. FC Botoșani 35
7. FC Viitorul 34
8. CSM Politehnica Iaşi 34
9. FC Hermannstadt 29
10. Gaz Metan Mediaș 29
11. Dinamo București 28
12. Dunărea Călărași 22
13. Concordia Chiajna 18
14. FC Voluntari 17
Clasament 2018-2019

Liga 2


Liga 2
07.12.2018 FC Argeș Pitești Pandurii Târgu-Jiu C
07.12.2018 Universitatea Cluj Chindia Târgoviște C
08.12.2018 Ripensia Timișoara Luceafărul Oradea C
08.12.2018 Dacia Unirea Brăila ACS Poli Timișoara C
08.12.2018 ASC Daco-Getica Bucureşti Academica Clinceni C
08.12.2018 CS Mioveni FC Snagov C
08.12.2018 Aerostar Bacău Metaloglobus București C
08.12.2018 SSC Farul Constanţa UTA Arad C
08.12.2018 ASU Politehnica Timişoara ACS Energeticianul Petroșani C
09.12.2018 Petrolul Ploiești CS Balotești C


1. Academica Clinceni 45
2. Petrolul Ploiești 45
3. Universitatea Cluj 44
4. Chindia Târgoviște 44
5. FC Snagov 43
6. FC Argeș Pitești 41
7. CS Mioveni 32
8. ACS Energeticianul Petroșani 29
9. UTA Arad 29
10. Pandurii Târgu-Jiu 28
11. ASU Politehnica Timişoara 26
12. ASC Daco-Getica Bucureşti 24
13. Ripensia Timișoara 23
14. Luceafărul Oradea 23
15. Aerostar Bacău 22
16. SSC Farul Constanţa 21
17. Metaloglobus București 21
18. CS Balotești 19
19. Dacia Unirea Brăila 12
20. ACS Poli Timișoara 10
Clasament Liga 2

C1


Liga 3 C1
26.05.2017 Olimpic Cetate Râşnov Aerostar Bacău C
26.05.2017 Sporting Liești Olimpia Râmnicu-Sărat C
26.05.2017 Metalosport Galaţi SC Bacău C
26.05.2017 Avântul Valea Mărului CSM Roman C
26.05.2017 AFC Odorheiu-Secuiesc Atletico Vaslui C
26.05.2017 AFK Csíkszereda Știința Miroslava C
26.05.2017 AFC Hărman CSM Pașcani C


1. Știința Miroslava 64
2. AFC Hărman 63
3. AFK Csíkszereda 63
4. Aerostar Bacău 48
5. Avântul Valea Mărului 43
6. CSM Roman 40
7. Olimpic Cetate Râşnov 38
8. Sporting Liești 38
9. Olimpia Râmnicu-Sărat 34
10. Metalosport Galaţi 30
11. Atletico Vaslui 29
12. AFC Odorheiu-Secuiesc 28
13. CSM Pașcani 23
14. Sportul Chişcani 16
15. SC Bacău -19
Clasament C1

C2


Liga 3 C2
26.05.2017 Astra Giurgiu II Metaloglobus București C
26.05.2017 FC Viitorul II CS Tunari C
26.05.2017 Arsenal Malu Petrolistul Boldești C
26.05.2017 Unirea Slobozia Viitorul Domnești C
26.05.2017 CSM Olteniţa Dinamo II București C
26.05.2017 Axiopolis Sport Cernavodă Delta Dobrogea Tulcea C
26.05.2017 SC Popeşti Leordeni Înainte Modelu C


1. Metaloglobus București 60
2. Viitorul Domnești 49
3. CS Tunari 46
4. FC Viitorul II 44
5. Unirea Slobozia 41
6. Delta Dobrogea Tulcea 39
7. SC Popeşti Leordeni 39
8. Dinamo II București 38
9. CSM Olteniţa 35
10. Astra Giurgiu II 35
11. Axiopolis Sport Cernavodă 34
12. Înainte Modelu 29
13. Petrolistul Boldești 22
14. Arsenal Malu 0
Clasament C2

C3


Liga 3 C3
26.05.2017 Steaua București II FC Aninoasa C
26.05.2017 FCM Alexandria SCM Argeș Pitești 2012 C
26.05.2017 CS Podari Concordia Chiajna II C
26.05.2017 ACSO Filiaşi ACS URBAN Titu C
26.05.2017 Sporting Roșiori-de-Vede Atletic Bradu C
26.05.2017 Flacăra Moreni CS Mioveni II C
26.05.2017 FC Voluntari II ACS Şirineasa C


1. SCM Argeș Pitești 2012 72
2. Atletic Bradu 47
3. FC Voluntari II 44
4. FCM Alexandria 44
5. Flacăra Moreni 43
6. Concordia Chiajna II 40
7. Sporting Roșiori-de-Vede 40
8. CS Universitatea Craiova II 38
9. CS Mioveni II 38
10. ACSO Filiaşi 37
11. FC Aninoasa 37
12. Steaua București II 35
13. ACS Şirineasa 27
14. ACS URBAN Titu 23
15. CS Podari 13
Clasament C3

C4


Liga 3 C4
26.05.2017 Performanţa Ighiu Millenium Giarmata C
26.05.2017 CSM Lugoj CS Național Sebiș C
26.05.2017 Ripensia Timișoara Pandurii Târgu-Jiu II C
26.05.2017 CSM Şcolar Reşiţa ACS Poli Timişoara II C
26.05.2017 UTA Bătrâna Doamnă II Industria Galda de Jos C
26.05.2017 Cetate Deva Nuova Mama Mia Bechicerecul-Mic C
26.05.2017 Gloria Lunca Teuz Cermei Unirea 1924 Alba-Iulia C


1. Ripensia Timișoara 55
2. CSM Şcolar Reşiţa 54
3. CSM Lugoj 51
4. Cetate Deva 49
5. CS Național Sebiș 47
6. Industria Galda de Jos 46
7. Performanţa Ighiu 42
8. Gloria Lunca Teuz Cermei 28
9. ACS Poli Timişoara II 27
10. Pandurii Târgu-Jiu II 27
11. Unirea 1924 Alba-Iulia 26
12. Millenium Giarmata 24
13. UTA Bătrâna Doamnă II 19
14. Nuova Mama Mia Bechicerecul-Mic 18
Clasament C4

C5


Liga 3 C5
26.05.2017 FC Zalău ASA Târgu-Mureş II C
26.05.2017 FC Hermannstadt Sănătatea Cluj C
26.05.2017 Gaz Metan Mediaș II ASF Comuna Recea C
26.05.2017 Recolta Dorolţ Unirea Jucu C
26.05.2017 Unirea Dej CS Oşorhei C
26.05.2017 Viitorul Ulmeni Metalurgistul Cugir C
26.05.2017 Avântul Reghin CS Iernut C


1. FC Hermannstadt 67
2. Metalurgistul Cugir 55
3. Unirea Jucu 53
4. Sănătatea Cluj 53
5. ASF Comuna Recea 50
6. FC Zalău 49
7. Avântul Reghin 46
8. Gaz Metan Mediaș II 46
9. Unirea Dej 38
10. Viitorul Ulmeni 33
11. CS Iernut 29
12. ASA Târgu-Mureş II 27
13. CS Oşorhei 23
14. Recolta Dorolţ 17
15. FC Bistriţa 8
Clasament C5

Decizie ONJN nr.1046/19.06.2017
Gazduit de HostX.ro