Liga 1
Romanian Soccer  Cauta in Romanian Soccer
Romanian Soccer
Nationala Romaniei
 

FOTBAL INTERNATIONAL

-

UK Anglia:Premier League

-

Clasament Premier League

-

Clasament Championship

-

IT Italia: Serie A

-

Clasament Serie A Italia

-

Clasament Serie B Italia

-

SP Spain:Primera División

-

Clasament Primera Division

-

DE Germania: Bundesliga

-

Clasament Bundesliga

-

Clasament Zweite Bundesliga

-

FR Franta: Ligue 1

-

Clasament Ligue 1

-

PO Portugalia: Liga Sagres

-

Clasament Portugalia

-

OL Olanda: Eredivisie

-

Clasament Olanda

-

BE Belgia: Jupiler League

-

Clasament Belgia

-

TU Turcia: Süper Lig

-

Clasament Turcia

-

GR Grecia:Ethniki Katigoria

-

RU Rusia: Premier League

-

Clasament Rusia

-

UC Ucraina: Vyscha Liga

-

ball America de Sud

-

ball Africa

-

Cupa Africii pe Natiuni

-

ball Asia

-


Europa League 17.05.2018 - 00:00

Europa League - finala: Olympique Marseile - Atlético Madrid 0-3

Europa League: Olympique Marseile - Atlético Madrid 0-3
Atlético Madrid a câştigat pentru a treia oară trofeul Europa League la fotbal, după ce a învins-o pe Olympique Marseille cu scorul de 3-0 (1-0), în finala competiţiei, desfăşurată miercuri seara, pe stadionul Parc Olympique Lyonnais din Lyon.
 
Atlético Madrid a mai câştigat de două ori trofeul Europa League, în 2010, cu antrenorul Quique Sanchez Flores la timonă, după o finală cu Fulham (2-1), şi în 2012, când a învins în ultimul act formaţia Athletic Bilbao (3-0), pe Arena Naţională din Bucureşti, avându-l ca antrenor, ca şi acum, pe argentinianul Diego Simeone. Tot sub comanda lui "Cholo" Simeone, Atlético a disputat şi două finale de Liga Campionilor, ambele pierdute în faţa rivalei Real Madrid (în 2014 şi 2016).
 
La Lyon, Atlético s-a impus prin golurile marcate de atacantul francez Antoine Griezmann (21, 49) şi de Gabi (89).
 
Olympique a început mai bine şi a ratat o mare ocazie de gol în min. 4, prin Germain, lansat de Payet, dar fostul atacant de la Monaco a şutat peste poartă.
 
Atlético a deschis scorul în min. 21, în plină dominare a echipei antrenate de Rudi Garcia, prin Griezmann, angajat perfect de Gabi, după o greşeală a camerunezului Zambo Anguissa.
 
Madrilenii şi-au dublat avantajul imediat după pauză, prin acelaşi Griezmann (49), angajat de Koke, marcând cu un lob peste Mandanda. Godin a ratat o bună ocazie pentru echipa iberică (53), în urma unui corner.
 
OM, care l-a pierdut în prima repriză pe Payet (accidentat), şi-a creat totuşi două şanse bune de gol, prima prin grecul Mitroglou (81), care a trimis mingea în bară, cu capul, după care Amavi a trimis un voleu de la marginea careului (84), însă Oblak a fost la post.
 
Aletico a parafat succesul în min. 89, când căpitanul Gabi a marcat cu un şut din interiorul careului, după o pasă a lui Koke. Gabi a înscris astfel primul său gol din august 2015 şi primul european din 25 august 2011.
 
Griezmann a devenit al cincilea jucător care reuşeşte o ''dublă'' în finala Europa League, după Diego Forlan (2010), Radamel Falcao (2012), ambii de la Atlético, Carlos Bacca (2015) şi Coke (2016), ambii de la Sevilla.
 
Nicio reprezentantă a Franţei nu a câştigat trofeul în Cupa UEFA/Europa League, dar OM a jucat finala din 1999, fiind învinsă cu 3-0 de Parma, şi în 2004, eşec cu Valencia (0-2).
 
Olympique Marseille - Atlético Madrid 0-3 (0-1)
Au marcat: Antoine Griezmann (21, 49), Gabi (89).
Lyon, Parc Olympique Lyonnais
Europa League - finala
 
Au evoluat echipele:
 
Olympique Marseille: 30. Steve Mandanda - 17. Bouna Sarr, 23. Adil Rami, 19. Luiz Gustavo, 18. Jordan Amavi - 8. Morgan Sanson, 29. André Zambo Anguissa - 26. Florian Thauvin, 10. Dimitri Payet (căpitan; 27. Maxime Lopez, 32), 5. Lucas Ocampos (14. Clinton Nije, 55) - 28. Valere Germain (11. Kostas Mitroglu, 74). Antrenor: Rudi Garcia.
Rezerve: 6. Yohann Pele - 2. Hiroki Sakai, 4. Boubacar Kamara, 6. Rolando.
 
Atlético Madrid: 13. Jan Oblak - 16. Sime Vrsaljko (20. Juanfran, 46), 24. Jose Maria Gimenez, 2. Diego Godin, 19. Lucas Hernandez - 11. Angel Correa (5. Thomas Partey, 88), 14. Gabi (căpitan), 8. Saul Niguez, 6. Koke - 7. Antoine Griezmann (9. Fernando Torres, 90), 18. Diego Costa. Antrenor: Diego Simeone.
Rezerve: 25. Axel Werner - 3. Filipe Luis, 15. Stefan Savic, 21. Kevin Gameiro.
 
Arbitru: Bjorn Kuipers; arbitri asistenţi: Sander van Roekel şi Erwin Zeinstra; arbitri adiţionali: Danny Makkelie şi Pol van Boekel (toţi din Olanda); arbitru de rezervă: Szymon Marciniak (Polonia); arbitru adiţional de rezervă: Mario Dicks (Olanda).
 
Cartonaşe galbene: Vrsaljko (23), Amavi (38), Luiz Gustavo (75), Njie (78), Lucas Hernandez (78).






Taguri: Europa League    finala    Olympique Marseile    Atlético Madrid   

» Europa League - rezultate meciuri, etape
Comenteaza

Ultimele stiri - Europa League

Europa League: RB Leipzig - Universitatea Craiova 3-1

 Echipa germană RB Leipzig a învins-o pe Universitatea Craiova cu scorul de 3-1 (1-0), joi seara, pe RB Arena din Leipzig, în prima manşă a turului al treilea...

Europa League: FC Alaşkert - CFR Cluj 0-2

 Campioana României, CFR Cluj, a învins în deplasare, cu scorul de 2-0 (1-0), echipa armeană FC Alaşkert Erevan, joi seara, într-o partidă din cadrul primei manşe a turului III preliminar...

Echipele româneşti şi-au aflat posibilele adversare dacă trec de turul 3 preliminar din Europa League

Campioana României la fotbal, CFR Cluj, în cazul în care va trece de campioana Armeniei, Alaşkert, în turul al treilea preliminar al Ligii Europa, va juca...

Marius Avram, delegat în preliminariile Europa League

Marius Avram va conduce manşa tur a partidei dintre KRC Genk şi Lech Poznan, din turul trei preliminar al Europa League, informează FRF.   El îi va avea ca asistenţi pe...

Sorții în UEFA Europa League

Un adversar facil pentru campionii României (care sperăm să nu dovedească contrariul), un adversar cu o istorie lungă în cupele europene pentru Steaua și o echipă germană...

Piunik Erevan, calificată în turul al treilea preliminar

Echipa armeană FC Piunik Erevan s-a calificat în turul al treilea preliminar al Europa League la fotbal, învingând pe teren propriu, cu scorul de 1-0, formaţia Tobol...

Sebastian Colţescu va arbitra partida Sparta Praga - Spartak Subotica din Europa League

Arbitrul român Sebastian Colţescu a fost delegat de UEFA să conducă meciul Sparta Praga - Spartak Subotica din manşa secundă a turul doi preliminar al Europa League, informează,...

Rudi Garcia: Scorul a fost prea sever, însă cea mai bună echipă a câştigat

Antrenorul echipei franceze Olympique Marseille, Rudi Garcia, consideră meritată victoria formaţiei spaniole Atlético Madrid în finala Europa League (0-3), disputată...

Diego Simeone: Griezmann a fost decisiv

Diego Simeone, antrenorul lui Atlético Madrid, a lăudat prestaţia atacantului francez Antoine Griezmann, autorul primelor două goluri ale echipei sale în finala Europa...

Finalele Cupei UEFA şi Europa League

Olympique Marseille şi Atlético Madrid se vor înfrunta, miercuri seara, în finala Europa League la fotbal, la Lyon, de la ora 21,45, ora României....

Europa League - semifinală - retur: Atlético Madrid - Arsenal Londra 1-0

Atlético Madrid s-a calificat, joi seara, în finala Europa League la fotbal, după ce a învins-o pe Arsenal Londra cu scorul de 1-0 (1-0), pe teren propriu,...



Top News

-Europa League: FCSB - Hajduk Split 2-1

-Europa League: CFR Cluj - FC Alashkert 5-0

-Europa League: Universitatea Craiova - RB Leipzig 1-1

-Biletul zilei la pariuri din partea specialistilor

-Fost jucător la Paris SG, antrenor la Foresta Suceava

-Nicolae Dică: Hajduk are de la mijoc în sus jucători care pot face diferenţa

-Devis Mangia: Sfânta Maria trebuie să se gândească la lucruri mai importante în viaţă, nu la fotbal




Care echipă va câștiga Europa League în sezonul 2016-2017?
Manchester United
Olympique Lyon
Ajax Amsterdam
Celta Vigo
Beșiktaș İstanbul
KRC Genk
Anderlecht Bruxelles
Schalke 04
KAA Gent
FC Rostov
Olympiakos Pireu
Zenit Sankt Petersburg
FC Copenhaga
APOEL Nicosia
FC Krasnodar
AZ Alkmaar
ACF Fiorentina
AS Roma
Tottenham Hotspur
Borussia Mönchengladbach
  » rezultate   » arhiva

S-au nascut azi

Alex Iordan
România
30 ani

Alexandru Bădoiu
România
37 ani

Anton Pfeffer
Austria
53 ani

Artur Ioniță
Moldova
28 ani

Caius Novac
România
97 ani

Corneliu Pulhac
România
34 ani

Cosmin Bârnoi
România
21 ani

Cristian Albu
România
25 ani

Cristian Balaj
România
47 ani

Daniel Güiza
Spania
38 ani

Daniel Lupașcu
România
37 ani

Daniel Pancu
România
41 ani

Gerardo Gordillo
Guatemala
24 ani

Hakan Arıkan
Turcia
36 ani

Jan Heintze
Danemarca
55 ani

Jan Kromkamp
Olanda
38 ani

João Aurélio
Brazilia
30 ani

Jorginho
Brazilia
54 ani

Julien Escudé
Franța
39 ani

Karim Ziati
Algeria
36 ani

Manuele Blasi
Italia
38 ani

Marius Onofraș
România
38 ani

Niclas Jensen
Danemarca
44 ani

Phil Jagielka
Anglia
36 ani

Rinat Bilyaletdinov
Rusia
61 ani

Stere Adamache
România
77 ani

Thierry Henry
Franța
41 ani

William Gallas
Franța
41 ani

Øyvind Leonhardsen
Norvegia
48 ani


Liga 1
Steaua Bucuresti ASA CFR Cluj
CS Universitatea Gaz Metan Mediaș
Dinamo FC Botosani Pandurii
CSM Iasi Viitorul Constanta
Concordia Chiajna
-

Arhiva Stiri Romanian Soccer
L M M J V S D
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    


2018-2019


Liga 1 2018-2019
10.08.2018 FC Botoșani Astra Giurgiu C
11.08.2018 Concordia Chiajna FC Hermannstadt C
11.08.2018 Sepsi Sfântu Gheorghe CSM Politehnica Iaşi C
12.08.2018 Dunărea Călărași CS Universitatea Craiova C
12.08.2018 FC Voluntari CFR 1907 Cluj C
12.08.2018 Gaz Metan Mediaș Fotbal Club FCSB C
13.08.2018 Dinamo București FC Viitorul C


1. CFR 1907 Cluj 8
2. Fotbal Club FCSB 7
3. Sepsi Sfântu Gheorghe 7
4. Dinamo București 7
5. Gaz Metan Mediaș 7
6. FC Botoșani 6
7. Astra Giurgiu 6
8. CS Universitatea Craiova 5
9. Dunărea Călărași 5
10. Concordia Chiajna 4
11. FC Viitorul 4
12. FC Hermannstadt 4
13. CSM Politehnica Iaşi 2
14. FC Voluntari 1
Clasament 2018-2019

Liga 2


Liga 2
10.08.2018 CS Balotești Petrolul Ploiești C
11.08.2018 Luceafărul Oradea Ripensia Timișoara C
11.08.2018 Academica Clinceni ASC Daco-Getica Bucureşti C
11.08.2018 FC Snagov CS Mioveni C
11.08.2018 Metaloglobus București Aerostar Bacău C
11.08.2018 ACS Energeticianul Petroșani ASU Politehnica Timişoara C
11.08.2018 UTA Arad SSC Farul Constanţa C
11.08.2018 Pandurii Târgu-Jiu FC Argeș Pitești C
12.08.2018 ACS Poli Timișoara Dacia Unirea Brăila C
13.08.2018 Chindia Târgoviște Universitatea Cluj C


1. ACS Energeticianul Petroșani 6
2. Chindia Târgoviște 6
3. Petrolul Ploiești 4
4. FC Argeș Pitești 4
5. FC Snagov 4
6. Ripensia Timișoara 4
7. Pandurii Târgu-Jiu 4
8. Academica Clinceni 3
9. SSC Farul Constanţa 3
10. Universitatea Cluj 3
11. UTA Arad 3
12. CS Mioveni 3
13. ASC Daco-Getica Bucureşti 3
14. Dacia Unirea Brăila 1
15. Aerostar Bacău 1
16. Metaloglobus București 1
17. ACS Poli Timișoara 1
18. Luceafărul Oradea 1
19. ASU Politehnica Timişoara 0
20. CS Balotești 0
Clasament Liga 2

C1


Liga 3 C1
26.05.2017 Olimpic Cetate Râşnov Aerostar Bacău C
26.05.2017 Sporting Liești Olimpia Râmnicu-Sărat C
26.05.2017 Metalosport Galaţi SC Bacău C
26.05.2017 Avântul Valea Mărului CSM Roman C
26.05.2017 AFC Odorheiu-Secuiesc Atletico Vaslui C
26.05.2017 AFK Csíkszereda Știința Miroslava C
26.05.2017 AFC Hărman CSM Pașcani C


1. Știința Miroslava 64
2. AFC Hărman 63
3. AFK Csíkszereda 63
4. Aerostar Bacău 48
5. Avântul Valea Mărului 43
6. CSM Roman 40
7. Olimpic Cetate Râşnov 38
8. Sporting Liești 38
9. Olimpia Râmnicu-Sărat 34
10. Metalosport Galaţi 30
11. Atletico Vaslui 29
12. AFC Odorheiu-Secuiesc 28
13. CSM Pașcani 23
14. Sportul Chişcani 16
15. SC Bacău -19
Clasament C1

C2


Liga 3 C2
26.05.2017 Astra Giurgiu II Metaloglobus București C
26.05.2017 FC Viitorul II CS Tunari C
26.05.2017 Arsenal Malu Petrolistul Boldești C
26.05.2017 Unirea Slobozia Viitorul Domnești C
26.05.2017 CSM Olteniţa Dinamo II București C
26.05.2017 Axiopolis Sport Cernavodă Delta Dobrogea Tulcea C
26.05.2017 SC Popeşti Leordeni Înainte Modelu C


1. Metaloglobus București 60
2. Viitorul Domnești 49
3. CS Tunari 46
4. FC Viitorul II 44
5. Unirea Slobozia 41
6. Delta Dobrogea Tulcea 39
7. SC Popeşti Leordeni 39
8. Dinamo II București 38
9. CSM Olteniţa 35
10. Astra Giurgiu II 35
11. Axiopolis Sport Cernavodă 34
12. Înainte Modelu 29
13. Petrolistul Boldești 22
14. Arsenal Malu 0
Clasament C2

C3


Liga 3 C3
26.05.2017 Steaua București II FC Aninoasa C
26.05.2017 FCM Alexandria SCM Argeș Pitești 2012 C
26.05.2017 CS Podari Concordia Chiajna II C
26.05.2017 ACSO Filiaşi ACS URBAN Titu C
26.05.2017 Sporting Roșiori-de-Vede Atletic Bradu C
26.05.2017 Flacăra Moreni CS Mioveni II C
26.05.2017 FC Voluntari II ACS Şirineasa C


1. SCM Argeș Pitești 2012 72
2. Atletic Bradu 47
3. FC Voluntari II 44
4. FCM Alexandria 44
5. Flacăra Moreni 43
6. Concordia Chiajna II 40
7. Sporting Roșiori-de-Vede 40
8. CS Universitatea Craiova II 38
9. CS Mioveni II 38
10. ACSO Filiaşi 37
11. FC Aninoasa 37
12. Steaua București II 35
13. ACS Şirineasa 27
14. ACS URBAN Titu 23
15. CS Podari 13
Clasament C3

C4


Liga 3 C4
26.05.2017 Performanţa Ighiu Millenium Giarmata C
26.05.2017 CSM Lugoj CS Național Sebiș C
26.05.2017 Ripensia Timișoara Pandurii Târgu-Jiu II C
26.05.2017 CSM Şcolar Reşiţa ACS Poli Timişoara II C
26.05.2017 UTA Bătrâna Doamnă II Industria Galda de Jos C
26.05.2017 Cetate Deva Nuova Mama Mia Bechicerecul-Mic C
26.05.2017 Gloria Lunca Teuz Cermei Unirea 1924 Alba-Iulia C


1. Ripensia Timișoara 55
2. CSM Şcolar Reşiţa 54
3. CSM Lugoj 51
4. Cetate Deva 49
5. CS Național Sebiș 47
6. Industria Galda de Jos 46
7. Performanţa Ighiu 42
8. Gloria Lunca Teuz Cermei 28
9. ACS Poli Timişoara II 27
10. Pandurii Târgu-Jiu II 27
11. Unirea 1924 Alba-Iulia 26
12. Millenium Giarmata 24
13. UTA Bătrâna Doamnă II 19
14. Nuova Mama Mia Bechicerecul-Mic 18
Clasament C4

C5


Liga 3 C5
26.05.2017 FC Zalău ASA Târgu-Mureş II C
26.05.2017 FC Hermannstadt Sănătatea Cluj C
26.05.2017 Gaz Metan Mediaș II ASF Comuna Recea C
26.05.2017 Recolta Dorolţ Unirea Jucu C
26.05.2017 Unirea Dej CS Oşorhei C
26.05.2017 Viitorul Ulmeni Metalurgistul Cugir C
26.05.2017 Avântul Reghin CS Iernut C


1. FC Hermannstadt 67
2. Metalurgistul Cugir 55
3. Unirea Jucu 53
4. Sănătatea Cluj 53
5. ASF Comuna Recea 50
6. FC Zalău 49
7. Avântul Reghin 46
8. Gaz Metan Mediaș II 46
9. Unirea Dej 38
10. Viitorul Ulmeni 33
11. CS Iernut 29
12. ASA Târgu-Mureş II 27
13. CS Oşorhei 23
14. Recolta Dorolţ 17
15. FC Bistriţa 8
Clasament C5