Liga 1
Romanian Soccer  Cauta in Romanian Soccer
Romanian Soccer
Nationala Romaniei
 

FOTBAL INTERNATIONAL

-

UK Anglia:Premier League

-

Clasament Premier League

-

Clasament Championship

-

IT Italia: Serie A

-

Clasament Serie A Italia

-

Clasament Serie B Italia

-

SP Spain:Primera División

-

Clasament Primera Division

-

DE Germania: Bundesliga

-

Clasament Bundesliga

-

Clasament Zweite Bundesliga

-

FR Franta: Ligue 1

-

Clasament Ligue 1

-

PO Portugalia: Liga Sagres

-

Clasament Portugalia

-

OL Olanda: Eredivisie

-

Clasament Olanda

-

BE Belgia: Jupiler League

-

Clasament Belgia

-

TU Turcia: Süper Lig

-

Clasament Turcia

-

GR Grecia:Ethniki Katigoria

-

RU Rusia: Premier League

-

Clasament Rusia

-

UC Ucraina: Vyscha Liga

-

ball America de Sud

-

ball Africa

-

Cupa Africii pe Natiuni

-

ball Asia

-


Cupa Mondiala 02.07.2018 - 00:29

CM 2018 - optimi: Croaţia - Danemarca 1-1, 2-3p

CM 2018 - optimi: Croaţia - Danemarca 1-1, 2-3p
Echipa Croaţiei s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal din Rusia, după ce a învins formaţia Danemarcei cu scorul de 3-2 la loviturile de departajare, 1-1 (1-1, 1-1) după prelungiri, duminică seara, la Nijnîi Novgorod, în optimile de finală.
 
Croaţia, deşi era favorită clară, s-a impus greu, după trei intervenţii ale portarului Danijel Subasic, ineditul erou al echipei antrenate de Zlatko Dalic. O evoluţie excelentă a avut şi omologul său, Kasper Schmeichel, care a apărat şi el trei penalty-uri, dar unul a fost în prelungiri. În sferturi, Croaţia va înfrunta echipa ţării gazdă, Rusia.
 
Mario Mandzukic (4) a marcat pentru croaţi, în timpul regulamentar, iar Andrej Kramaric, Luka Modric şi Ivan Rakitic au transformat loviturile de departajare, golul danezilor fiind înscris de Mathias Jorgensen (1), în timp ce din punctul cu var au marcat Simon Kjaer şi Michael Krohn-Dehli. De la croaţi au ratat Milan Badelj şi Josip Pivaric, iar de la danezi Christian Eriksen, Lasse Schoene şi Nicolae Jorgensen.
 
Danemarca, fosta adversară a României în preliminarii (0-0 şi 1-1), a deschis scorul în chiar primul minut de joc - o aruncare de la margine, o învălmăşeală în careu şi Mathias Jorgensen a şutat spre poartă, iar Subasic a respins balonul în propria-i poartă, după doar 57 de secunde.
 
Croaţia a egalat rapid, în min. 4, prin Mandzukic, care a reluat din 6 metri o minge care îl lovise pe Christensen.
 
Apoi, meciul a intrat pe făgaşul normal, cu croaţii având o posesie superioară şi încercând să construiască faze periculoase, în timp ce danezii au încercat să blocheze jocul şi să acţioneze cu mingi direct pe jucătorii din faţă.
 
Danemarca a avut o oportunitate notabilă în min. 27, când Subasic a respins un şut din cădere al lui Martin Braithwaite.
 
Rakitic (29) a şutat bine, dar Schmeichel a respins, intervenind bine şi la şutul din unghi al lui Rebic, după care Perisic a trimis mult peste poartă din mijlocul careului. Lovren (39) a reluat cu capul pe lângă, la centrarea lui Modric, iar Rakitic a şutat la colţul scurt, dar Schmeichel a reţinut (44). Pericol a produs şi Eriksen (42), cu un şut-centrare care a lovit vinclul.
 
În repriza secundă, ocaziile de gol s-au lăsat aşteptate, prima aparţinând echipei antrenate de Hareide, dar Nicolai Jorgensen (72) a trimis pe centrul porţii. Modric (77) a şutat mult pe lângă de la 24 de metri, Rebic (78) a tras din afara careului, dar balonul a fost prins de portar, Perisic (84) a deviat cu capul peste poartă centrarea lui Pivaric, iar apoi a luftat din 8 metri (86), şutul lui Modric fiind deviat în corner. Rakitic (90+2) a trimis pe lângă ţintă de la 25 de metri, iar voleul lui Braithwaite s-a dus şi el pe lângă (90+3).
 
În prelungiri, Schoene (99) a tras de la 20 de metri, puţin pe lângă, iar apoi nici Sisto (108) nu a nimerit ţinta.
 
O fază controversată s-a consumat în min. 114, când Rebic a scăpat singur spre poartă şi a fost faultat din spate de Mathias Jorgensen, arbitrul dictând penalty şi doar cartonaş galben pentru danez. În plus, Modric a executat slab penalty-ul şi Schmeichel a apărat.
 
Meciul s-a jucat pe acelaşi stadion pe care croaţii au surclasat vicecampioana mondială Argentina cu 3-0.
 
Modric l-a egalat cu acest prilej pe Darijo Srna (18 meciuri) la capitolul partide jucate la turnee finale, Cupa Mondială şi EURO.
 
Danemarca, deşi a fost eliminată, a ajuns la 19 meciuri consecutive fără înfrângere (9 victorii, 10 egaluri). Cea mai bună performanţă a sa la un Mondial rămâne sfertul de finală jucat în 1998.
 
Pentru ambele echipe a fost meciul cu numărul 20 la Cupa Mondială, croaţii având un bilanţ de 10 victorii, 3 egaluri, 7 înfrângeri, în timp ce danezii au un palmares de 9 victorii, 5 egaluri, 6 eşecuri.
 
Croaţia - Danemarca 1-1 (1-1, 1-1), după prelungiri; 2-3, la loviturile de departajare
Au marcat: Mario Mandzukic (4), respectiv Mathias Jorgensen (1).
Luka Modric a ratat un penalty în min. 116.

Au executat loviturile de departajare în ordine: Christian Eriksen 0-0 (ratare - apără Danijel Subasic), Milan Badelj 0-0 (ratare - apără Kasper Schmeichel), Simon Kjaer 0-1 (gol), Andrej Kramaric 1-1 (gol), Michael Krohn-Dehli 1-2 (gol), Luka Modric 2-2 (gol), Lasse Schoene 2-2 (ratare - apără Danijel Subasic), Josip Pivaric 2-2 (ratare - apără Kasper Schmeichel), Nicolai Jorgensen 2-2 (ratare - apără Danijel Subasic), Ivan Rakitic 2-3 (gol).

Nijnîi Novgorod, Stadionul Nijnîi Novgorod: 40.850 spectatori
Cupa Mondială FIFA 2018, optimi de finală

Au evoluat echipele:

Croaţia: 23. Danijel Subasic - 2. Sime Vrsaljko, 6. Dejan Lovren, 21. Domagoj Vida, 3. Ivan Strinic (22. Josip Pivaric, 81) - 7. Ivan Rakitic, 11. Marcelo Brozovic (8. Mateo Kovacic, 71) - 18. Ante Rebic, 10. Luka Modric (căpitan), 4. Ivan Perisic (9. Andrej Kramaric, 97) - 17. Mario Mandzukic (19. Milan Badelj, 108). Selecţioner: Zlatko Dalic.
Rezerve neutilizate: 1. Dominik Livakovic, 12. Lovre Kalinic - 13. Tin Jedvaj, 5. Vedran Corluka, 15. Duje Caleta-Car, 14. Filip Bradaric, 20. Marko Pjaca.

Danemarca: 1. Kasper Schmeichel - 14. Henrik Dalsgaard, 4. Simon Kjaer (căpitan), 13. Mathias Jorgensen, 5. Jonas Knudsen - 6. Andreas Christensen (19. Lasse Schoene, 46), 8. Thomas Delaney (2. Michael Krohn-Dehli, 98), 10. Christian Eriksen - 20. Yussuf Yurary Poulsen, 21. Andreas Cornelius (9. Nicolai Jorgensen, 66), 11. Martin Braithwaite (23. Pione Sisto, 106). Selecţioner: Aage Hareide.
Rezerve neutilizate: 16. Jonas Lossl, 22. Frederik Ronnow - 3. Jannik Vestergaard, 17. Jens Stryger Larsen, 18. Lukas Lerager, 7. William Kvist, 15. Viktor Fischer, 12. Kasper Dolberg.

Cartonaşe galbene: Mathias Jorgensen (115).

Arbitru: Nestor Pitana; arbitri asistenţi: Hernan Maidana, Juan Pablo Belatti (toţi din Argentina); arbitru de rezervă: Enrique Caceres (Paraguay); arbitru asistent de rezervă: Eduardo Cardozo (Paraguay). Arbitru video: Mauro Vigliano (Argetina); arbitri asistenţi video: Roberto Diaz (Spania), Gery Vargas (Bolivia), Daniele Orsato (Italia).






Taguri: CM 2018    optimi    Croaţia    Danemarca    Mario Mandzukic    Mathias Jorgensen   

» Preliminarii CM 2018 - program si rezultate
» Cupa Mondiala - rezultate
Comenteaza

Ultimele stiri - Cupa Mondiala

Gianni Infantino vrea Cupa Mondială cu 48 de echipe încă din 2022

Preşedintele FIFA, Gianni Infantino, nu renunţă la ideea de a mări numărul de echipe participante la Cupa Mondială de la 32 la 48 încă de la ediţia din Qatar, din 2022, deşi o...

RETROSPECTIVĂ 2018 Cupa Mondială de fotbal din Rusia, o reuşită; Franţa, campioană mondială din nou

Ediţia a 21-a a Cupei Mondiale de fotbal, găzduită de Rusia între 14 iunie şi 15 iulie, s-a încheiat cu victoria finală a echipei Franţei, o selecţionată pragmatică...

Vincent Kompany dezvăluie modul în care un somnifer a ajutat Belgia la Mondialul 2018

Fundaşul Vincent Kompany a dezvăluit un episod inedit de la Cupa Mondială din Rusia, care a ajutat Belgia să câştige meciul cu Brazilia (2-1) din sferturile de finală,...

CM 2022: Qatar nu va lua nicio decizie privind Mondialul cu 48 de echipe până nu va vedea studiul FIFA

Qatar nu va adopta nicio decizie cu privire la organizarea Cupei Mondiale din 2022, pe care o va găzdui, cu 48 de echipe (în loc de 32), până nu va vedea studiul de...

CM 2022: Qatarul, acuzat că a organizat "operaţiuni negre" pentru subminarea concurenţei

Qatarul, ţara gazdă a viitoarei Cupei Mondiale de fotbal, în 2022, ar fi coordonat o campanie secretă de propagandă bazată pe "operaţiuni negre", pentru a submina...

CM 2018: Cifrele turneului final din Rusia

Croatul Ivan Perisic este jucătorul care a alergat cel mai mult la Cupa Mondială de fotbal din Rusia, cu 72,5 km, un record de 12 autogoluri sau 135 de ani, vârsta combinată a...

CM 2018: Aproape 3,5 milioane de oameni au urmărit finala Franţa - Croaţia la TVR 1

Aproape 3,5 milioane de oameni au urmărit finala Cupei Mondiale de fotbal din Rusia, Franţa - Croaţia (4-2), duminică, la TVR 1. Partida disputată pe 15 iulie, de la ora 18,00, pe Stadionul...

Luka Modrić, cel mai bun jucător al Cupei Mondiale

Mijlocaşul croat Luka Modrić a fost desemat, duminică, cel mai bun jucător al Cupei Mondiale, el fiind premiat după finala pierdută de Croaţia, scor 2-4, cu Franţa.   Kylian...

CM 2018 - finala: Franţa - Croaţia 4-2

Selecţionata Franţei a câştigat al doilea său titlu mondial, după ce a învins echipa Croaţiei cu scorul de 4-2 (2-1), duminică, pe Stadionul Lujniki din Moscova,...

CM 2018 - finala mică: Belgia - Anglia 2-0

Echipa Belgiei a încheiat pe locul 3 Cupa Mondială de fotbal 2018, după ce a învins cu 2-0 (1-0) Anglia în finala mică, disputată sâmbătă la Sankt...

CM 2018 - semifinala: Croatia - Anglia 2-1 după prelungiri

Selecţionata Croaţiei s-a calificat în premieră în finala Cupei Mondiale de fotbal, miercuri seara, după ce a învins formaţia Angliei cu scorul de 2-1 (0-1, 1-1), la capătul prelungirilor,...




Top News

-Biletul zilei la pariuri - 20.01.2019

-Cel mai în vârstă suporter al lui Liverpool, invitat să asiste la meciul cu Crystal Palace

-Portarul irlandez Sean McDermott va juca la Dinamo Bucureşti

-Dinamo a mai transferat un jucător, Mamoutou N'Diaye

-Astra Giurgiu i-a achiziţionat pe Constantin Dima şi Romário Pires

-Biletul zilei la pariuri - 19.01.2019

-Biletul zilei la pariuri - 18.01.2019




S-au nascut azi

Alessandro Romeo
Italia
32 ani

Alexandru Maxim
Moldova
33 ani

Alin Paleacu
România
44 ani

Asier del Horno
Spania
38 ani

Benny Feilhaber
SUA
34 ani

Cătălin Hrincă
România
32 ani

Claudio Marchisio
Italia
33 ani

Cristian Șchiopu
România
45 ani

Duško Tošić
Serbia
34 ani

Emre Pehlivan
Turcia
26 ani

Erison Baiano
Brazilia
38 ani

Glenn Moss
Noua Zeelandă
36 ani

Henrique
Brazilia
32 ani

Ismael Blanco
Argentina
36 ani

Jaime Moreno
Bolivia
45 ani

João Mário
Portugalia
26 ani

Josef Degeorgi
Austria
59 ani

Josu Sarriegi
Spania
40 ani

Kyle McAusland
Scoția
26 ani

Lauren Etame
Camerun
42 ani

Lucho González
Argentina
38 ani

Luciano Nieto
Argentina
28 ani

Mauro Tassotti
Italia
59 ani

Michael Schjønberg
Danemarca
52 ani

Michael Streiter
Austria
53 ani

Michel De Wolf
Belgia
61 ani

Moussa Sow
Senegal
33 ani

Nicolás Pareja
Argentina
35 ani

Ontiel Sighiartău
România
34 ani

Park Kyung-Joon
Coreea de Sud
58 ani

Petrică Dragoș
România
30 ani

Predrag Mijatović
Serbia
50 ani

Răzvan Dobre
România
36 ani

Remus Vlad
România
73 ani

Ricardo Pedriel
Bolivia
32 ani

Romullo Carvalho
Brazilia
25 ani

Sam Winnall
Anglia
28 ani

SC BRAGA
Portugalia
98 ani

Sebastian Remeș
România
27 ani

Steffen Freund
România
49 ani

Steve Sampson
SUA
62 ani

Steve Staunton
Irlanda
50 ani

Thierry Tusseau
Franța
61 ani

Uwe Reinders
Germania
64 ani


Liga 1
Steaua Bucuresti ASA CFR Cluj
CS Universitatea Gaz Metan Mediaș
Dinamo FC Botosani Pandurii
CSM Iasi Viitorul Constanta
Concordia Chiajna
-

Arhiva Stiri Romanian Soccer
L M M J V S D
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      


2018-2019


Liga 1 2018-2019
19.12.2018 CS Universitatea Craiova Gaz Metan Mediaș C
20.12.2018 FC Botoșani Dunărea Călărași C
20.12.2018 Astra Giurgiu Dinamo București C
21.12.2018 CSM Politehnica Iaşi FC Voluntari C
21.12.2018 Sepsi Sfântu Gheorghe Concordia Chiajna C
22.12.2018 FC Hermannstadt FC Viitorul C
22.12.2018 Fotbal Club FCSB CFR 1907 Cluj C


1. CFR 1907 Cluj 46
2. Fotbal Club FCSB 40
3. CS Universitatea Craiova 38
4. Sepsi Sfântu Gheorghe 33
5. FC Viitorul 33
6. Astra Giurgiu 31
7. FC Hermannstadt 28
8. Gaz Metan Mediaș 28
9. CSM Politehnica Iaşi 28
10. FC Botoșani 26
11. Dinamo București 22
12. Dunărea Călărași 17
13. Concordia Chiajna 17
14. FC Voluntari 13
Clasament 2018-2019

Liga 2


Liga 2
07.12.2018 FC Argeș Pitești Pandurii Târgu-Jiu C
07.12.2018 Universitatea Cluj Chindia Târgoviște C
08.12.2018 Ripensia Timișoara Luceafărul Oradea C
08.12.2018 Dacia Unirea Brăila ACS Poli Timișoara C
08.12.2018 ASC Daco-Getica Bucureşti Academica Clinceni C
08.12.2018 CS Mioveni FC Snagov C
08.12.2018 Aerostar Bacău Metaloglobus București C
08.12.2018 SSC Farul Constanţa UTA Arad C
08.12.2018 ASU Politehnica Timişoara ACS Energeticianul Petroșani C
09.12.2018 Petrolul Ploiești CS Balotești C


1. Academica Clinceni 45
2. Petrolul Ploiești 45
3. Universitatea Cluj 44
4. Chindia Târgoviște 44
5. FC Snagov 43
6. FC Argeș Pitești 41
7. CS Mioveni 32
8. ACS Energeticianul Petroșani 29
9. UTA Arad 29
10. Pandurii Târgu-Jiu 28
11. ASU Politehnica Timişoara 26
12. ASC Daco-Getica Bucureşti 24
13. Ripensia Timișoara 23
14. Luceafărul Oradea 23
15. Aerostar Bacău 22
16. SSC Farul Constanţa 21
17. Metaloglobus București 21
18. CS Balotești 19
19. Dacia Unirea Brăila 12
20. ACS Poli Timișoara 10
Clasament Liga 2

C1


Liga 3 C1
26.05.2017 Olimpic Cetate Râşnov Aerostar Bacău C
26.05.2017 Sporting Liești Olimpia Râmnicu-Sărat C
26.05.2017 Metalosport Galaţi SC Bacău C
26.05.2017 Avântul Valea Mărului CSM Roman C
26.05.2017 AFC Odorheiu-Secuiesc Atletico Vaslui C
26.05.2017 AFK Csíkszereda Știința Miroslava C
26.05.2017 AFC Hărman CSM Pașcani C


1. Știința Miroslava 64
2. AFC Hărman 63
3. AFK Csíkszereda 63
4. Aerostar Bacău 48
5. Avântul Valea Mărului 43
6. CSM Roman 40
7. Olimpic Cetate Râşnov 38
8. Sporting Liești 38
9. Olimpia Râmnicu-Sărat 34
10. Metalosport Galaţi 30
11. Atletico Vaslui 29
12. AFC Odorheiu-Secuiesc 28
13. CSM Pașcani 23
14. Sportul Chişcani 16
15. SC Bacău -19
Clasament C1

C2


Liga 3 C2
26.05.2017 Astra Giurgiu II Metaloglobus București C
26.05.2017 FC Viitorul II CS Tunari C
26.05.2017 Arsenal Malu Petrolistul Boldești C
26.05.2017 Unirea Slobozia Viitorul Domnești C
26.05.2017 CSM Olteniţa Dinamo II București C
26.05.2017 Axiopolis Sport Cernavodă Delta Dobrogea Tulcea C
26.05.2017 SC Popeşti Leordeni Înainte Modelu C


1. Metaloglobus București 60
2. Viitorul Domnești 49
3. CS Tunari 46
4. FC Viitorul II 44
5. Unirea Slobozia 41
6. Delta Dobrogea Tulcea 39
7. SC Popeşti Leordeni 39
8. Dinamo II București 38
9. CSM Olteniţa 35
10. Astra Giurgiu II 35
11. Axiopolis Sport Cernavodă 34
12. Înainte Modelu 29
13. Petrolistul Boldești 22
14. Arsenal Malu 0
Clasament C2

C3


Liga 3 C3
26.05.2017 Steaua București II FC Aninoasa C
26.05.2017 FCM Alexandria SCM Argeș Pitești 2012 C
26.05.2017 CS Podari Concordia Chiajna II C
26.05.2017 ACSO Filiaşi ACS URBAN Titu C
26.05.2017 Sporting Roșiori-de-Vede Atletic Bradu C
26.05.2017 Flacăra Moreni CS Mioveni II C
26.05.2017 FC Voluntari II ACS Şirineasa C


1. SCM Argeș Pitești 2012 72
2. Atletic Bradu 47
3. FC Voluntari II 44
4. FCM Alexandria 44
5. Flacăra Moreni 43
6. Concordia Chiajna II 40
7. Sporting Roșiori-de-Vede 40
8. CS Universitatea Craiova II 38
9. CS Mioveni II 38
10. ACSO Filiaşi 37
11. FC Aninoasa 37
12. Steaua București II 35
13. ACS Şirineasa 27
14. ACS URBAN Titu 23
15. CS Podari 13
Clasament C3

C4


Liga 3 C4
26.05.2017 Performanţa Ighiu Millenium Giarmata C
26.05.2017 CSM Lugoj CS Național Sebiș C
26.05.2017 Ripensia Timișoara Pandurii Târgu-Jiu II C
26.05.2017 CSM Şcolar Reşiţa ACS Poli Timişoara II C
26.05.2017 UTA Bătrâna Doamnă II Industria Galda de Jos C
26.05.2017 Cetate Deva Nuova Mama Mia Bechicerecul-Mic C
26.05.2017 Gloria Lunca Teuz Cermei Unirea 1924 Alba-Iulia C


1. Ripensia Timișoara 55
2. CSM Şcolar Reşiţa 54
3. CSM Lugoj 51
4. Cetate Deva 49
5. CS Național Sebiș 47
6. Industria Galda de Jos 46
7. Performanţa Ighiu 42
8. Gloria Lunca Teuz Cermei 28
9. ACS Poli Timişoara II 27
10. Pandurii Târgu-Jiu II 27
11. Unirea 1924 Alba-Iulia 26
12. Millenium Giarmata 24
13. UTA Bătrâna Doamnă II 19
14. Nuova Mama Mia Bechicerecul-Mic 18
Clasament C4

C5


Liga 3 C5
26.05.2017 FC Zalău ASA Târgu-Mureş II C
26.05.2017 FC Hermannstadt Sănătatea Cluj C
26.05.2017 Gaz Metan Mediaș II ASF Comuna Recea C
26.05.2017 Recolta Dorolţ Unirea Jucu C
26.05.2017 Unirea Dej CS Oşorhei C
26.05.2017 Viitorul Ulmeni Metalurgistul Cugir C
26.05.2017 Avântul Reghin CS Iernut C


1. FC Hermannstadt 67
2. Metalurgistul Cugir 55
3. Unirea Jucu 53
4. Sănătatea Cluj 53
5. ASF Comuna Recea 50
6. FC Zalău 49
7. Avântul Reghin 46
8. Gaz Metan Mediaș II 46
9. Unirea Dej 38
10. Viitorul Ulmeni 33
11. CS Iernut 29
12. ASA Târgu-Mureş II 27
13. CS Oşorhei 23
14. Recolta Dorolţ 17
15. FC Bistriţa 8
Clasament C5

Decizie ONJN nr.1046/19.06.2017
Gazduit de HostX.ro