Liga 1
Romanian Soccer  Cauta in Romanian Soccer
Romanian Soccer
Nationala Romaniei
 

FOTBAL INTERNATIONAL

-

UK Anglia:Premier League

-

Clasament Premier League

-

Clasament Championship

-

IT Italia: Serie A

-

Clasament Serie A Italia

-

Clasament Serie B Italia

-

SP Spain:Primera División

-

Clasament Primera Division

-

DE Germania: Bundesliga

-

Clasament Bundesliga

-

Clasament Zweite Bundesliga

-

FR Franta: Ligue 1

-

Clasament Ligue 1

-

PO Portugalia: Liga Sagres

-

Clasament Portugalia

-

OL Olanda: Eredivisie

-

Clasament Olanda

-

BE Belgia: Jupiler League

-

Clasament Belgia

-

TU Turcia: Süper Lig

-

Clasament Turcia

-

GR Grecia:Ethniki Katigoria

-

RU Rusia: Premier League

-

Clasament Rusia

-

UC Ucraina: Vyscha Liga

-

ball America de Sud

-

ball Africa

-

Cupa Africii pe Natiuni

-

ball Asia

-


Cupa Mondiala 03.07.2018 - 19:10

CM 2018 - optimi: Suedia - Elveţia 1-0

CM 2018 - optimi: Suedia - Elveţia 1-0
Selecţionata Suediei s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal din Rusia, după ce a învins Elveţia cu scorul de 1-0 (0-0), marţi, pe stadionul din Sankt Petersburg.
 
Unicul gol a fost marcat de Emil Forsberg (66), la capătul unui meci lipsit de spectaculozitate.
 
Elveţienii, fără doi jucători importanţi, Lichtsteiner şi Schaer, au avut o posesie mai bună a mingii, dar scandinavii şi-au creat ocazii mai multe şi mai mari.
 
Nordicii au avut primele oportunităţi, dar Berg a ratat în min. 8, când a scăpat în careu şi a tras complet greşit, în min. 9, când a fost blocat de Akanji, iar Ekdal a şutat peste poartă, şi apoi, cea mai mare şansă, în min. 28, când a reluat din careu, dar a scos Sommer.
 
Prima ocazie a elveţienilor a venit în min. 34, când Xhaka a şutat de la peste 30 m, dar balonul s-a dus pe deasupra porţii. Dzemaili (38) a fost găsit în careu de Zuber, dar a trimis peste poartă din poziţie ideală.
 
Forsberg (40) a beneficiat de o lovitură liberă, însă mingea a fost deviată de Dzemaili, puţin pe lângă. Ultima ocazie a primei reprize a fost un voleu al lui Ekdal (41), care a reluat din voleu de la 7 metri, la centrarea lui Lustig.
 
În partea secundă, Toivonen (49) a şutat peste poară din careu, iar în min. 66, Suedia a deschis scorul, prin Forsberg, cu un şut de la 17 metri, deviat decisiv de Akanji.
 
"Nati" s-a aruncat în atac, iar Rodriguez a şutat de la distanţă (69), dar a prins Olsen. Forsberg (79) a respins din faţa porţii reluarea lui Embolo, după un corner, iar Olsen a fost salvator la lovitura de cap a lui Seferovic, din centrarea lui Rodriguez (90+1).
 
În prelungiri, Olsson a scăpat pe contraatac şi a fost faultat din spate de Lang, care a primit cartonaş roşu, arbitrul a dictat iniţial penalty, dar a revenit apoi şi a dat lovitură liberă din marginea careului, iar şutul lui Toivonen a fost respins de Sommer, la ultima fază a partidei.
 
În sferturi, Suedia va înfrunta câştigătoarea dintre Anglia şi Columbia.
 
Elveţia nu a reuşit să marcheze în fazele eliminatorii ale turneelor de Cupă Mondială de 64 de ani.
 
Suedia - Elveţia 1-0 (0-0)
A marcat: Emil Forsberg (66).
Sankt Petersburg, Stadionul Sankt Petersburg: 64.042 spectatori
Cupa Mondială FIFA 2018, optimi de finală

Au evoluat echipele:

Suedia: 1. Robin Olsen - 2. Mikael Lustig (16. Emil Krafth, 82), 3. Victor Lindeloff Nilsson, 4. Andreas Granqvist (căpitan), 6. Ludwig Augustinsson - 17. Viktor Claesson, 13. Gustav Svensson, 8. Albin Ekdal, 10. Emil Forsberg (5. Martin Olsson, 82) - 9. Marcus Berg (22. Isaac Kiese Thelin, 90), 20. Ola Toivonen. Selecţioner: Janne Andersson.
Rezerve neutilizate: 12. Karl-Johan Johnsson, 23. Kristoffer Nordfeldt - 18. Pontus Jansson, 21. Jimmy Durmaz, 14. Filip Helander, 21. Jimmy Durmaz, 15. Oscar Hiljemark, 19. Marcus Rohden, 11. John Guidetti.

Elveţia: 1. Yann Sommer - 6. Michael Lang, 20. Johan Djourou, 5. Manuel Akanji, 13. Ricardo Rodriguez - 11. Valon Behrami (căpitan), 10. Granit Xhaka - 23. Xherdan Shaqiri, 15. Blerim Dzemaili (9. Haris Seferovic, 73), 14. Steven Zuber (7. Breel Embolo, 73) - 19. Josip Drmic. Selecţioner: Vladimir Petkovic.
Rezerve neutilizate: 12. Yvon Mvogo, 21. Roman Burki - 3. Francois Moubandje, 4. Nico Elvedi, 17. Denis Zakaria, 8. Remo Freuler, 16. Gelson Fernandes, 18. Mario Gavranovic.

Cartonaşe galbene: Lustig (31), Behrami (61), Xhaka (68).

Cartonaş roşu: Lang (90+4).

Arbitru: Damir Skomina; arbitri asistenţi: Jure Praprotnik, Robert Vukan (toţi din Slovenia); arbitru de rezervă: Nawaf Shukralla (Bahrain); arbitru asistent de rezervă: Yaser Tulefan (Bahrain). Arbitru video: Daniele Orsato (Italia); arbitri asistenţi: Roberto Diaz (Spania), Bastian Dankert (Germania), Massimiliano Irrati (Italia).






Taguri: CM 2018    optimi    Suedia    Elveţia    Emil Forsberg   

» Preliminarii CM 2018 - program si rezultate
» Cupa Mondiala - rezultate
Comenteaza

Ultimele stiri - Cupa Mondiala

CM 2022: Qatarul, acuzat că a organizat "operaţiuni negre" pentru subminarea concurenţei

Qatarul, ţara gazdă a viitoarei Cupei Mondiale de fotbal, în 2022, ar fi coordonat o campanie secretă de propagandă bazată pe "operaţiuni negre", pentru a submina...

CM 2018: Cifrele turneului final din Rusia

Croatul Ivan Perisic este jucătorul care a alergat cel mai mult la Cupa Mondială de fotbal din Rusia, cu 72,5 km, un record de 12 autogoluri sau 135 de ani, vârsta combinată a...

CM 2018: Aproape 3,5 milioane de oameni au urmărit finala Franţa - Croaţia la TVR 1

Aproape 3,5 milioane de oameni au urmărit finala Cupei Mondiale de fotbal din Rusia, Franţa - Croaţia (4-2), duminică, la TVR 1. Partida disputată pe 15 iulie, de la ora 18,00, pe Stadionul...

Luka Modrić, cel mai bun jucător al Cupei Mondiale

Mijlocaşul croat Luka Modrić a fost desemat, duminică, cel mai bun jucător al Cupei Mondiale, el fiind premiat după finala pierdută de Croaţia, scor 2-4, cu Franţa.   Kylian...

CM 2018 - finala: Franţa - Croaţia 4-2

Selecţionata Franţei a câştigat al doilea său titlu mondial, după ce a învins echipa Croaţiei cu scorul de 4-2 (2-1), duminică, pe Stadionul Lujniki din Moscova,...

CM 2018 - finala mică: Belgia - Anglia 2-0

Echipa Belgiei a încheiat pe locul 3 Cupa Mondială de fotbal 2018, după ce a învins cu 2-0 (1-0) Anglia în finala mică, disputată sâmbătă la Sankt...

CM 2018 - semifinala: Croatia - Anglia 2-1 după prelungiri

Selecţionata Croaţiei s-a calificat în premieră în finala Cupei Mondiale de fotbal, miercuri seara, după ce a învins formaţia Angliei cu scorul de 2-1 (0-1, 1-1), la capătul prelungirilor,...

CM 2018 - semifinala: Franta - Belgia 1-0

Selecţionata Franţei s-a calificat în finala Cupei Mondiale de fotbal din Rusia, după ce a învins reprezentativa Belgiei cu scorul de 1-0 (0-0), marţi seara, la Sankt...

CM 2018: TVR 1, lider de audienţă cu meciurile din sferturile turneului din Rusia

Cele patru partide din faza sferturilor de finală ale Cupei Mondiale de fotbal din Rusia au plasat postul TVR 1 pe primul loc ca audienţă la toate categoriile de public: naţional, urban şi...

CM 20118 - sferturi: Rusia - Croaţia 2-2, 3-4p

Selecţionata Croaţiei s-a calificat în semifinalele Cupei Mondiale de fotbal 2018, după ce a învins echipa gazdă, Rusia, cu 4-3 la loviturile de departajare, scor 2-2 (1-1,...

CM 2018 - sferturi: Suedia - Anglia 0-2

Selecţionata Angliei s-a calificat în semifinalele Cupei Mondiale de fotbal din Rusia, sâmbătă, după ce a învins formaţia Suediei cu scorul de 2-0 (1-0), la...



Top News

-Ponturi pariuri din UEFA Champions League

-Victorie dramatică pentru Liverpool în derby-ul cu PSG, din Liga Campionilor

-Dorinel Munteanu, prezentat ca antrenor al echipei Concordia Chiajna

-Atacantul spaniol Alvaro Negredo, de la Beşiktaş la Al Nasr Dubai

-Concordia Chiajna - FC Viitorul şi FC Voluntari - FC Botoşani, cele mai interesante dueluri din şaisprezecimile Cupei României

-Salah este sigur că Liverpool poate câştiga Liga Campionilor

-Tottenham, fără Lloris şi Alli la meciul cu Inter Milano




S-au nascut azi

Alexandru Ene I
România
90 ani

Alexandru Forminte
România
36 ani

Aristide Bancé
Burkina Faso
34 ani

Attila Vajda
România
37 ani

Carlos Mozer
Brazilia
58 ani

Chico
Portugalia
37 ani

Chris Kullmann
Germania
32 ani

Constantin Rontea
România
46 ani

Costel Ilie
România
44 ani

Daniel Predoi
România
43 ani

David Seaman
Anglia
55 ani

Dionisiu Bumb
România
45 ani

Eduardo Carvalho
Portugalia
36 ani

FK BODØ/GLIMT
Norvegia
102 ani

Franck Signorino
Franța
37 ani

Ion Neacșu
România
88 ani

IRLANDA
Irlanda
97 ani

Jorge López
Spania
40 ani

Kazimierz Kmiecik
Polonia
67 ani

Kieran Trippier
Anglia
28 ani

Laurențiu Reghecampf
România
43 ani

Ognjen Koroman
Serbia
40 ani

Savvas Gentsoglou
Grecia
28 ani

Sergey Ryzhikov
Rusia
38 ani

Sorin Bucă
România
32 ani

Ștefan Filotti
România
96 ani

Stelian Isac
România
37 ani

Tommaso Rocchi
Italia
41 ani

Ulrich Ramé
Franța
46 ani

Vasile Miriuță
România
50 ani

Vjekoslav Lokica
Croaţia
53 ani


Liga 1
Steaua Bucuresti ASA CFR Cluj
CS Universitatea Gaz Metan Mediaș
Dinamo FC Botosani Pandurii
CSM Iasi Viitorul Constanta
Concordia Chiajna
-

Arhiva Stiri Romanian Soccer
L M M J V S D
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30


2018-2019


Liga 1 2018-2019
14.09.2018 Concordia Chiajna Sepsi Sfântu Gheorghe C
14.09.2018 Dinamo București Astra Giurgiu C
15.09.2018 Dunărea Călărași FC Botoșani C
15.09.2018 Gaz Metan Mediaș CS Universitatea Craiova C
16.09.2018 FC Voluntari CSM Politehnica Iaşi C
16.09.2018 CFR 1907 Cluj Fotbal Club FCSB C
17.09.2018 FC Viitorul FC Hermannstadt C


1. Fotbal Club FCSB 15
2. Astra Giurgiu 14
3. Sepsi Sfântu Gheorghe 14
4. Gaz Metan Mediaș 14
5. CFR 1907 Cluj 13
6. FC Viitorul 13
7. Dunărea Călărași 12
8. CS Universitatea Craiova 11
9. CSM Politehnica Iaşi 11
10. Dinamo București 10
11. FC Botoșani 8
12. FC Hermannstadt 7
13. Concordia Chiajna 7
14. FC Voluntari 2
Clasament 2018-2019

Liga 2


Liga 2
15.09.2018 CS Mioveni ACS Energeticianul Petroșani C
15.09.2018 ASC Daco-Getica Bucureşti Chindia Târgoviște C
15.09.2018 SSC Farul Constanţa Metaloglobus București C
15.09.2018 Dacia Unirea Brăila Pandurii Târgu-Jiu C
15.09.2018 Ripensia Timișoara CS Balotești C
15.09.2018 UTA Arad Academica Clinceni C
16.09.2018 Aerostar Bacău Luceafărul Oradea C
16.09.2018 ACS Poli Timișoara FC Snagov C
16.09.2018 Petrolul Ploiești ASU Politehnica Timişoara C
17.09.2018 FC Argeș Pitești Universitatea Cluj C


1. Academica Clinceni 18
2. FC Snagov 17
3. Petrolul Ploiești 16
4. CS Mioveni 15
5. FC Argeș Pitești 15
6. Pandurii Târgu-Jiu 14
7. UTA Arad 13
8. Universitatea Cluj 12
9. Chindia Târgoviște 11
10. ACS Energeticianul Petroșani 10
11. ASC Daco-Getica Bucureşti 9
12. Ripensia Timișoara 8
13. ASU Politehnica Timişoara 7
14. Metaloglobus București 7
15. SSC Farul Constanţa 6
16. Luceafărul Oradea 5
17. Aerostar Bacău 4
18. ACS Poli Timișoara 4
19. Dacia Unirea Brăila 3
20. CS Balotești 2
Clasament Liga 2

C1


Liga 3 C1
26.05.2017 Olimpic Cetate Râşnov Aerostar Bacău C
26.05.2017 Sporting Liești Olimpia Râmnicu-Sărat C
26.05.2017 Metalosport Galaţi SC Bacău C
26.05.2017 Avântul Valea Mărului CSM Roman C
26.05.2017 AFC Odorheiu-Secuiesc Atletico Vaslui C
26.05.2017 AFK Csíkszereda Știința Miroslava C
26.05.2017 AFC Hărman CSM Pașcani C


1. Știința Miroslava 64
2. AFC Hărman 63
3. AFK Csíkszereda 63
4. Aerostar Bacău 48
5. Avântul Valea Mărului 43
6. CSM Roman 40
7. Olimpic Cetate Râşnov 38
8. Sporting Liești 38
9. Olimpia Râmnicu-Sărat 34
10. Metalosport Galaţi 30
11. Atletico Vaslui 29
12. AFC Odorheiu-Secuiesc 28
13. CSM Pașcani 23
14. Sportul Chişcani 16
15. SC Bacău -19
Clasament C1

C2


Liga 3 C2
26.05.2017 Astra Giurgiu II Metaloglobus București C
26.05.2017 FC Viitorul II CS Tunari C
26.05.2017 Arsenal Malu Petrolistul Boldești C
26.05.2017 Unirea Slobozia Viitorul Domnești C
26.05.2017 CSM Olteniţa Dinamo II București C
26.05.2017 Axiopolis Sport Cernavodă Delta Dobrogea Tulcea C
26.05.2017 SC Popeşti Leordeni Înainte Modelu C


1. Metaloglobus București 60
2. Viitorul Domnești 49
3. CS Tunari 46
4. FC Viitorul II 44
5. Unirea Slobozia 41
6. Delta Dobrogea Tulcea 39
7. SC Popeşti Leordeni 39
8. Dinamo II București 38
9. CSM Olteniţa 35
10. Astra Giurgiu II 35
11. Axiopolis Sport Cernavodă 34
12. Înainte Modelu 29
13. Petrolistul Boldești 22
14. Arsenal Malu 0
Clasament C2

C3


Liga 3 C3
26.05.2017 Steaua București II FC Aninoasa C
26.05.2017 FCM Alexandria SCM Argeș Pitești 2012 C
26.05.2017 CS Podari Concordia Chiajna II C
26.05.2017 ACSO Filiaşi ACS URBAN Titu C
26.05.2017 Sporting Roșiori-de-Vede Atletic Bradu C
26.05.2017 Flacăra Moreni CS Mioveni II C
26.05.2017 FC Voluntari II ACS Şirineasa C


1. SCM Argeș Pitești 2012 72
2. Atletic Bradu 47
3. FC Voluntari II 44
4. FCM Alexandria 44
5. Flacăra Moreni 43
6. Concordia Chiajna II 40
7. Sporting Roșiori-de-Vede 40
8. CS Universitatea Craiova II 38
9. CS Mioveni II 38
10. ACSO Filiaşi 37
11. FC Aninoasa 37
12. Steaua București II 35
13. ACS Şirineasa 27
14. ACS URBAN Titu 23
15. CS Podari 13
Clasament C3

C4


Liga 3 C4
26.05.2017 Performanţa Ighiu Millenium Giarmata C
26.05.2017 CSM Lugoj CS Național Sebiș C
26.05.2017 Ripensia Timișoara Pandurii Târgu-Jiu II C
26.05.2017 CSM Şcolar Reşiţa ACS Poli Timişoara II C
26.05.2017 UTA Bătrâna Doamnă II Industria Galda de Jos C
26.05.2017 Cetate Deva Nuova Mama Mia Bechicerecul-Mic C
26.05.2017 Gloria Lunca Teuz Cermei Unirea 1924 Alba-Iulia C


1. Ripensia Timișoara 55
2. CSM Şcolar Reşiţa 54
3. CSM Lugoj 51
4. Cetate Deva 49
5. CS Național Sebiș 47
6. Industria Galda de Jos 46
7. Performanţa Ighiu 42
8. Gloria Lunca Teuz Cermei 28
9. ACS Poli Timişoara II 27
10. Pandurii Târgu-Jiu II 27
11. Unirea 1924 Alba-Iulia 26
12. Millenium Giarmata 24
13. UTA Bătrâna Doamnă II 19
14. Nuova Mama Mia Bechicerecul-Mic 18
Clasament C4

C5


Liga 3 C5
26.05.2017 FC Zalău ASA Târgu-Mureş II C
26.05.2017 FC Hermannstadt Sănătatea Cluj C
26.05.2017 Gaz Metan Mediaș II ASF Comuna Recea C
26.05.2017 Recolta Dorolţ Unirea Jucu C
26.05.2017 Unirea Dej CS Oşorhei C
26.05.2017 Viitorul Ulmeni Metalurgistul Cugir C
26.05.2017 Avântul Reghin CS Iernut C


1. FC Hermannstadt 67
2. Metalurgistul Cugir 55
3. Unirea Jucu 53
4. Sănătatea Cluj 53
5. ASF Comuna Recea 50
6. FC Zalău 49
7. Avântul Reghin 46
8. Gaz Metan Mediaș II 46
9. Unirea Dej 38
10. Viitorul Ulmeni 33
11. CS Iernut 29
12. ASA Târgu-Mureş II 27
13. CS Oşorhei 23
14. Recolta Dorolţ 17
15. FC Bistriţa 8
Clasament C5