|






























|

Gigi Becali, patronul echipei de fotbal Steaua București, a declarat că nu se teme de meciul cu formația maghiară Ujpest, din turul 2 preliminar al Europa League, programat joi seară, de la 20,30, informează Sport.ro.

Capitolul transferuri este unul destul de delicat pentru UTA, după ce lotul a prins contur. Sub comanda tehnicienilor utiști se află în acest moment 23 de jucători, însă mai există posturi descoperite. Problema este că prea multe fonduri pentru achiziții nu sunt și nici nu există perspective în acest sens.

Ultimul joc amical al echipei Dinamo din cadrul turneului de pregătire în Franța va avea loc sâmbătă, împotriva echipei AS Saint Etienne, informează site-ul clubului bucureștean.

Directorul economic al Universității, Iacob Altman, și-a prezentat ieri demisia din funcție.

Oficialul constănțean este încrezător că echipa va promova imediat și că nu va avea probleme în Liga 1. Lotul actual este considerat unul puternic, iar până la plecarea în Italia vor mai veni 1-2 jucători.

Munteanu, tehnicianul roș-alb-albaștrii, nu-și agresează verbal jucătorii. Este adeptul amenzilor și a turelor de teren, iar când este să-i apeleze la grămadă folosește noțiunea de copil. Nicio ședință de pregătire condusă de Munti nu se termină fără aplauze.

Aflată în cantonament în Austria, echipa antrenată de către Ionuț Badea a înregistrat până în momentul de față două victorii și două înfrângeri.

Extenuați de antrenamentele lui Conceicao, feroviarii au cerut ieri să fie scutiți de antrenamentul de dimineață, pentru a avea bateriile încărcate la ora meciului cu Slovan.

Hizo anunță că e decis să-și continue munca, indiferent de problemele financiare ale clubului.

Antrenorul echipei maghiare Újpest Budapesta, scoțianul Willie McStay, a declarat, miercuri, la stadionul Ghencea că Steaua este o formație puternică, dar speră să obțină un rezultat bun, la București.

Tamaș spune că îl responsabilizează suplimentar noua postură de lider al "cîinilor", dar îi anunță pe colegii săi: "Trebuie să fim 11 căpitani pe gazon ca să luăm titlul!"

Tehnicianul italian a evidențiat în ședința tehnică de aseară punctele slabe de care jucătorii săi vor trebui să profite în confruntarea cu ungurii.

Patronul Stelei, Gigi Becali, a declarat, miercuri, că atacantul grec Pantelis Kapetanos a semnat un nou contract cu roș-albaștrii și ar putea intra pe teren în partida cu Ujpest, din prima manșă a turului 2 preliminar al Ligii Europa.

Jucătorii echipei de fotbal Steaua București, au efectuat, miercuri după-amiază, pe terenul 6 de la Compexul sportiv Ghencea, antrenamentul oficial, înainte de meciul cu Újpest Budapesta, în prima manșă a turului II preliminar al competiției Europa League.

Echipa de fotbal CFR Cluj, deținătoarea Cupei României, a terminat la egalitate, 0-0, partida amicală disputată în Austria contra formației Slovan Liberec, locul 3 în ultimul campionat al Cehiei, informează site-ul cfrmania.

Mijlocașul lui Dinamo, Ianis Zicu, a declarat, miercuri, în cantonamentul din Franța, că în sezonul viitor va reuși să revină la forma care l-a consacrat deoarece a trecut peste problemele medicale din ultimii ani.

Mijlocașul Stelei, Janos Szekely, a declarat miercuri că partida cu ungurii de la Ujpest va fi dificlă, însă roș-albaștrii își doresc foarte mult să obțină calificarea în faza următoarea a Ligii Europa încă de la meciul de pe teren propriu.

Contractul antrenorului echipei Steaua București, Cristiano Bergodi, a fost înregistrat miercuri la Federația Română de Fotbal (FRF), informează un comunicat al Comisiei Tehnice a FRF.

FC Steaua a anunțat că până miercuri 15 iulie, ora 14:00, s-au vândut circa 11.000 de bilete pentru meciul tur cu Ujpest Budapesta, programat joi 16 iulie de la ora 20:30, în turul II preliminar al Europa League.

Cristiano Bergodi, antrenorul italian al echipei Steaua București, consideră că o victorie la 3-4 goluri a formației sale în meciul cu Ujpest ar fi decisivă pentru calificarea formației sale în faza următoare a competiției de fotbal Europa League.

Tony, Dani, Sousa și Didi au fost transferați la CFR Cluj după ce fostul antrenor Cristiano Bergodi i-a urmărit pe DVD-uri.

Portarul brazilian Elinton Andrade, care a jucat pentru Rapid în ultimele două sezoane, va semna un contract cu clubul francez de fotbal Olympique Marseille.

Puțin dezamăgit după ce a ratat două transferuri importante, argentinianul crede că echipa sa nu poate rata cîștigarea Ligii 1.

Clubul de fotbal Steaua București a anunțat că a vândut 6.006 bilete, marți, în prima zi de când au început să fie distribuite tichetele pentru partida cu Ujpest Budapesta, de joi 16 iulie, din turul II preliminar al competiției Europa League.

Antrenorul echipei maghiare Újpest Budapesta, scoțianul Willie McStay, a anunțat un lot de 21 de jucători pentru partida cu Steaua, de joi 16 iulie, de la București, din prima manșă a turului II preliminar al competiției de fotbal Europa League.

Echipa de fotbal FC Argeș Pitești, retrogradată din Liga I în urma implicării într-un scandal de corupție, a fost învinsă de formația cehă FC Slovacko Uherske Hradiste cu scorul de 1-0 (0-0), marți seara, într-un meci amical jucat în localitatea austriacă Mönichkirchen.

Rapid București a învins formația Victoria Brănești, nou promovată în liga a doua de fotbal, cu scorul de 1-0 (1-0), marți seara, într-un meci amical jucat la baza Pro Rapid.

Finanțatorul echipei FC Argeș, Cornel Penescu, solicită ÃŽnaltei Curți de Casație și Justiție strămutarea de la Tribunalul Argeș la o altă instanță, egală în grad, a dosarului în care el a fost trimis în judecată pentru fapte de corupție, mai exact oferirea de mită mai multor arbitri de fotbal.

Echipa de fotbal Dinamo București a terminat la egalitate, 1-1 (1-0), cu formația franceză de liga a treia Olympique Croix de Savoie, marți seara, într-un meci amical disputat în localitatea Ville-la-Grand.

Dorinel Munteanu, antrenorul echipei de fotbal Oțelul Galați, a declarat că nu se poate despărți de mijlocașul Gabriel Paraschiv, dorit de campioana Unirea Urziceni.

După ce l-a transferat pe atacantul bolivian Ricardo Pedriel, Yüksel Yesilova, directorul tehnic al divizionarei secunde din Turcia, Giresunspor, ține totuși să-l aducă sub comanda sa și pe Andrei Ionescu.

Senegalezul refuză să se antreneze cu echipa secundă și nici nu dorește să plătească amenda aferentă întârzierii de 17 zile. Mijlocașul vrea să-și rezilieze contractul. Răzvrătitul Ousmane continuă să producă probleme! E decis să nu mai rămână la Dinamo după ce echipa a ratat Liga, iar antrenorul său preferat, Mircea Rednic, a fost demis.

Tehnicianul italian "le-a citit" ungurilor punctele vulnerabile de care Steaua va trebui să profite mîine seară pe Ghencea.

Vasile Turcu. Acționar la Dinamo și prieten cu Gigi Becali. Două ipostaze pe care fanii dinamoviști le găsesc incompatibile. Mare dușman al fraților Negoiță și fan al lui Mircea Rednic timp de trei sferturi de campionat. După pierderea titlului, "dom' profesor" a redevenit "Strîmbul".

Portarul lui Dinamo Emilian Dolha a declarat, marți, în cantonamentul din Franța, că după ratarea titlului în sezonul trecut, jucătorii au de luat revanșă în primul rând față de ei, apoi și față de toți suporterii formației Ștefan cel Mare.

Fostul căpitan al lui Dinamo, Giani Kiriță, crede că lipsa de rezultate pentru echipa din Ștefan cel Mare este determinată indiferența jucătorilor față de culorile clubului.

Președintele FC Steaua, Valeriu Argăseală, a declarat, marți, la Sport.ro, că la gruparea stelistă transferurile se fac în funcție de interesele echipei și a subliniat că jucătorii care vin trebuie să confirme.

Dorinel Munteanu, antrenorul echipei Oțelul Galați, a declarat, marți, că mai are de lucrat în ceea ce privește disciplina tactică a elevilor săi.

Mijlocașul stelist Florin Lovin va fi testat de către gruparea din liga secundă, TSV Munchen 1860, joi, cu ocazia meciului de pregătire pe care bavarezii îl vor disputa contra echipei Lech Poznan (Polonia), informează cotidianul Abendzeitung.

FC Steaua a anunțat că suporterii pot să-și cumpere online, de marți, bilete pentru partida din etapa a II-a a Ligii I, în compania formației CFR Cluj, informează site-ul oficial al grupării din Bulevardul Ghencea.

Acționarul majoritar al FC Rapid, George Copos, a declarat, marți, că directorul general Grigore Sichitiu și antrenorul Viorel Hizo nu demisionează pentru sunt "comandanți adevărați care rămân în barcă atunci când alții încearcă să o scufunde".

Președintele Stelei, Valeriu Argăseală, a declarat, marți, că Miguel Tininho are calitățile necesare pentru a evolua la gruparea din Ghencea, transferul fundașului fiind o mutare care va asigura concurență pe flancul stâng al apărării roș-albaștrilor.

Delegația echipei de fotbal FC Oțelul Galați și-a schimbat, în cursul dimineții de marți, cartierul general din Ungaria, în Slovenia.

ÃŽn programul meciurilor amicale pe care le va susține echipa Oțelul Galați în stagiul de pregătire din Austria și Ungaria au survenit o serie de modificări.

Clubul de fotbal Steaua București a anunțat că l-a transferat pe portughezul Miguel Tininho, fundaș stânga în vârsta de 28 de ani, care a evoluat în sezonul trecut pentru gruparea lusitană de primă ligă Belenenses Lisabona.

Cel alintat "Prințul" și "Hagi" în Ștefan cel Mare a declarat ieri că ar pleca de la Dinamo, fiind tentat să schimbe aerul.

Echipa de fotbal Oțelul Galați a terminat la egalitate cu formația poloneză de ligă secundă Górnik Åęczna, scorul de 2-2, luni, la Heiligenkreuz, în primul meci amical al formației antrenate de Dorinel Munteanu în stagiul de pregătire din Austria.

Dumitru Dragomir, președintele Ligii Profesioniste de fotbal, a declarat într-o conferință de presă, că are "acordul tuturor cluburilor pentru a amâna campionatul" și că va continua discuțiile cu reprezentanții Agenției Naționale de Administrare Fiscală (ANAF).

După ce trecerea lui în Ghencea a picat din cauză că a solicitat un salariu de 270.000 de euro, brazilianul i-a trimis sms-uri lui Argăseală în care îi spune că regretă că n-a semnat.

Finanțatorul FC Steaua, Gigi Becali, care a plecat, luni, de pe aeroportul Aurel Vlaicu, la Strasbourg, unde urmează să fie investit oficial în funcția de europarlamentar, a declarat că este pentru prima oară când are "servici și program".
|
|
|
|
S-au nascut azi
Adrian Sălăgeanu
România
43 ani

Andreas Calcan
România
32 ani

Antonio Nocerino
Italia
41 ani

Bart Goor
Belgia
53 ani

Benjamin Onwuachi
Nigeria
42 ani

Benjamin van Leer
Olanda
34 ani

Bogdan Rusu
România
36 ani

Carlos Hernández
Costa Rica
44 ani

Christian Noboa
Ecuador
41 ani
Dumitru Marcu
România
76 ani

Evander Sno
Olanda
39 ani

Fabien Barrillon
Franţa
38 ani

Florian Riedel
Germania
36 ani

Gai Assulin
Israel
35 ani

Ioan Sdrobiș
România
80 ani

Ireneusz Jeleń
Polonia
45 ani

Jerko Leko
Croația
46 ani

Jorge Andrade
Portugalia
48 ani
Joyskim Dawa
Camerun
30 ani

Levente Mitrea
România
36 ani

Luciano Galletti
Italia
46 ani

Márton Esterházy
Ungaria
70 ani
Mircea Rednic
România
64 ani
Mircea Rus
România
48 ani

Mohamed Dahmane
Algeria
44 ani

Nebojša Pavlović
Serbia
45 ani

R a f a
Spania
41 ani

Robbie Fowler
Anglia
51 ani

Silviu Pintea
România
41 ani

Thomas Doll
Germania
60 ani

Víctor Diogo
Uruguay
68 ani

Xhuljano Kulli
Albania
35 ani
|
|
|
|