Procurorii anti-doping de pe lângă Comitetul Olimpic Italian (CONI) au cerut un an de suspendare pentru atacantul român Adrian Mutu, depistat pozitiv la sibutramină în două rânduri în luna ianuarie, se arată într-un comunicat dat publicităţii de CONI.
Mutu a fost găsit pozitiv cu sibutramină după meciurile pe care Fiorentina le-a jucat pe 10 ianuarie cu Bari (2-1), în care internaţionalul român a marcat un gol, şi pe 20 ianuarie cu Lazio Roma (3-2), în Cupa Italiei, în care Mutu a înscris două goluri. După ce a fost depistat pozitiv, Mutu a fost suspendat provizoriu din toate competiţiile.
Conform anunţului făcut de CONI, Mutu se face vinovat de încălcarea art. 2.1. din codul mondial anti-doping (WADA), iar forul cere un an de suspendare pentru român, conform art. 10.4 al codului amintit.
Mutu a fost mai fost găsit pozitiv, la cocaină, în 2004, când juca la Chelsea, şi a efectuat o suspendare de şase luni.