38 din cele 40 de cluburi din primele două ligi franceze au obţinut joi licenţa pentru sezonul 2013/2014, în sesiunea din luna iulie, a anunţat Liga Profesionistă Franceză de Fotbal. Printre acestea nu se numără echipa lui Adrian Mutu, Ajaccio, din Ligue 1 şi Créteil din Ligue 2.
Corsicanii mai au o şansă să depună alt dosar în luna septembrie. Ajaccio nu a îndeplinit în luna iulie toate criteriile pentru a evolua în Ligue 1 în următorul campiionat. Potrivit cotidianului L'Equipe, condiţiile pentru obţinerea licenţei sunt legate de structura clubului, centrul de juniori, stadion).
Pe lângă faptul că Ajaccio nu a primit licenţa, nu va primi deocamdată nici prima tranşă din drepturile de televizare pentru stagiunea viitoare.
"Documente administrative importante nu au ajuns la timp la LFP, de aceea nu am acumulat numărul necesar de puncte pentru a obţine licenţa. Putem însă afirma cu certitudine că totul va fi remediat până în luna septembrie şi vom obţine licenţa", se arată într-un comunicat al clubului Ajaccio.
Gruparea la care este legitimat Mutu ar trebui să primească 2,3 milioane de euro din drepturile TV pentru stagiunea viitoare, în caz că va primi licenţa.
RomanianSoccer