Liga 1
Romanian Soccer  Cauta in Romanian Soccer
Romanian Soccer
Nationala Romaniei
 

FOTBAL INTERNATIONAL

-

UK Anglia:Premier League

-

Clasament Premier League

-

Clasament Championship

-

IT Italia: Serie A

-

Clasament Serie A Italia

-

Clasament Serie B Italia

-

SP Spain:Primera División

-

Clasament Primera Division

-

DE Germania: Bundesliga

-

Clasament Bundesliga

-

Clasament Zweite Bundesliga

-

FR Franta: Ligue 1

-

Clasament Ligue 1

-

PO Portugalia: Liga Sagres

-

Clasament Portugalia

-

OL Olanda: Eredivisie

-

Clasament Olanda

-

BE Belgia: Jupiler League

-

Clasament Belgia

-

TU Turcia: Süper Lig

-

Clasament Turcia

-

GR Grecia:Ethniki Katigoria

-

RU Rusia: Premier League

-

Clasament Rusia

-

UC Ucraina: Vyscha Liga

-

ball America de Sud

-

ball Africa

-

Cupa Africii pe Natiuni

-

ball Asia

-


Africa 22.01.2015 - 22:34

Cupa Africii: Zambia - Tunisia 1-2

CAN 2014: Zambia - Tunisia 1-2
Naționala de fotbal a Tunisiei a învins, joi seară, scor 2-1, selecționata Zambiei, într-un meci din Grupa B de la Cupa Africii pe Națiuni 2015. După o primă repriză fără goluri, campioana din urmă cu două ediții, Zambia, a deschis scorul în minutul 59, prin Emmanuel Mayuka, coechipier cu Florin Gardoș la Saouthampton.

Tunisia a egalat prin Ahmed Akaïchi în minutul 70, iar golul victoriei l-a reușit Yassine Chikhaoui, în minutul 89. Cu 4 puncte din două meciuri, Tunisia a urcat, provizoriu, pe primul loc din clasament, iar Zambia ocupă ultimul loc cu numai 1 punct. La această oră, tot în Grupa B, se joacă meciul Insulele Capului Verde - RD Congo.

22 ianuarie 2015, Ebebiyín (Nuevo Estadio de Ebebiyín)
Zambia 1-2 Tunisia
Au marcat: Emmanuel Mayuka 59 - Ahmed Akaïchi 70, Yassine Chikhaoui 89

Zambia:
16. Kennedy Mweene - 6. Davies Nkausu, 13. Stoppilla Sunzu, 4. Christopher Munthali, 18. Emmanuel Mbola - 15. Given Singuluma, 14. Kondwani Kondwani Mtonga, 12. Evans Kangwa (88, 10. Mukuka Mulenga) - 11. Lubambo Musonda, 17. Rainford Kalaba, 20. Emmanuel Mayuka (71, 21. Jackson Mwanza).

Tunisia: 16. Aymen Mathlouthi - 5. Rami Bedoui, 3. Aymen Abdennour, 2. Syam Ben Youssef, 12. Ali Maâloul - 21. Jamel Saihi (75, 13. Ferjani Sassi), 6. Hocine Ragued, 9. Yassine Chikhaoui - 19. Ahmed Akaïchi (80, 10. Hamza Younès), 18. Wahbi Khazri (66, 15. Mohamed Ali Moncer), 7. Youssef Msakni.

Cartonașe galbene: Kalaba, Munthali.

Arbitru:
Aboubacar Mario Bangoura (Guineea).






Sursa: RomanianSoccer
Taguri: Cupa Africii    Zambia    Tunisia    Emmanuel Mayuka    Ahmed Akaichi    Yassine Chikhaoui   

» Cupa Africii pe Natiuni
Comenteaza

Ultimele stiri - Africa

Egiptul va găzdui Cupa Africii pe Naţiuni, ediţia 2019

Ediţia 2019 a Cupei Africii pe Naţiuni a fost atribuită Egiptului, care s-a impus în faţa singurei sale contracandidate, Africa de Sud, a anunţat preşedintele Confederaţiei...

Violenţe la un meci în Algeria soldate cu 62 de răniţi

Un număr de 62 de persoane, dintre care 45 de poliţişti, au fost rănite miercuri într-un meci de fotbal contând pentru Cupa Algeriei, întrerupt din motive de...

Salah, Sane şi Aubameyang, finaliştii pentru titlul de cel mai bun jucător african al anului

Mohamed Salah (Liverpool), Pierre-Emerick Aubameyang (Arsenal) şi Sadio Mané (Liverpool) sunt cei trei finalişti nominalizaţi pentru titlul de cel mai bun jucător african al anului...

Mohamed Salah, desemnat jucătorul african al anului

Mohamed Salah, atacantul egiptean al echipei engleze FC Liverpool, a fost ales fotbalistul african al anului 2018, în cadrul anchetei organizate de BBC.   Salah, care fusese...

CAF retrage Camerunului organizarea Cupei Africii pe Naţiuni din 2019

Confederaţia africană de fotbal (CAF) a decis, în cursul unei reuniuni care a avut loc la Accra, în Ghana, să retragă Camerunului dreptul de a organiza Cupa Africii pe...

Egipteanul Mohamed Salah, favorit la câştigarea Blonului de Aur al Africii

Atacantul egiptean Mohamed Salah, de la FC Liverpool, este considerat ca favorit la câştigarea Balonului de Aur al Africii din 2017, în faţa celorlalţi doi nominalizaţi,...

Cupa Africii se extinde de la 16 la 24 de echipe

Comitetul executiv al Confederației Africane de Fotbal (CAF) a aprobat extinderea Cupei Africii pe Națiuni (CAN) de la 16 la 24 de echipe, competiția urmând să se desfășoare sub...

Nigeria: 7 oameni care priveau meciul Manchester United - Anderlecht au murit electrocutaţi

Cel puţin şapte persoane au murit în Nigeria după ce un cablu de înaltă tensiune a căzut pe clădirea în care urmăreau la TV meciul dintre Manchester United şi...

Fotbalist mâncat de crocodil

Un tânăr fotbalist mozambican, în vârstă de 19 ani, a fost ucis săptămâna trecută la Tete, în vestul ţării, de un crocodil, care l-a atacat...

Ahmad Ahmad, noul președinte al Confederației Africane de Fotbal

Malgașul Ahmad Ahmad a fost ales, spre surpriza generală, în funcția de președinte al Confederației Africane de fotbal (CAF), învingându-l în alegerile...

Gianni Infantino vrea "9 sau 10" echipe din Africa la Cupa Mondiala

Președintele FIFA, Gianni Infantino, dorește ca Africa să fie reprezentată de "9 sau 10" selecționate la Cupa Mondială de fotbal, începând cu ediția 2026. "Din cele 48 de...




Top News

-Remember: Romania - Slovacia 1994

-Liga 1 - Etapa 16: Rezultate şi marcatori

-Anglia: Premier League - Etapa 12

-Franta: Ligue 1 - Etapa 13

-Germania: Bundesliga - Etapa 11

-Italia: Seria A - Etapa 12

-Spania: Primera Division - Etapa 13




Care este cel mai bun fotbalist al Africii?
Roger Milla (Camerun)
Rabah Madjer (Algeria)
Abedy Pelé (Ghana)
George Weah (Liberia)
Japhet N'Doram (Ciad)
Rashidi Yekini (Nigeria)
Emmanuel Amunike (Nigeria)
Julius Agahowa (Nigeria)
Augustine "Jay Jay" Okocha (Nigeria)
Sunday Oliseh (Nigeria)
Victor Ikpeba (Nigeria)
Nwankwo Kanu (Nigeria)
Anthony Yeboah (Ghana)
El Hadji Diouf (Senegal)
Mustapha Hadji (Maroc)
Michael Essien (Ghana)
Didier Drogba (Coasta de Fildes)
Samuel Eto'o (Camerun)
Frédéric Kanouté (Mali)
Emmanuel Adebayor (Togo)
  » rezultate   » arhiva

Care este echipa națională cu care simpatizezi din Africa?
Camerun
Nigeria
Egipt
Maroc
Tunisia
Coasta de Fildeş
Ghana
Senegal
Africa de Sud
Angola
Algeria
Zambia
Togo
Mali
Tanzania
Kenya
RD Congo
Benin
Guineea Ecuatorială
Congo
  » rezultate   » arhiva

Care este cel mai bun jucător african care a jucat în Liga 1?
Ousmane N'Doye
Yssouf Koné
Lacina Traore
Constant Djakpa
Daré Nibombe
Pierre Boya
Ifeanyi Emeghara
Mike Temwanjera
Mansour Gueye
Emmanuel Koné
Bruno Fernandes
Zé Kalanga
Julius Woobay
Jeremie Njock
Armel Disney
Salif Nogo
George Blay
Ousmane Viera
Abiodun Agunbiade
Noureddine Ziyati
  » rezultate   » arhiva

S-au nascut azi

Adrian Iordache
România
38 ani

Cristian Álvarez
Argentina
34 ani

Cristian Soporan
România
44 ani

Daniel Yeboah
Coasta de Fildeș
35 ani

Daouda Mariko
Coasta de Fildeș
38 ani

David Embé
Camerun
46 ani

Diogo Santos
Portugalia
35 ani

Felix Roth
Germania
32 ani

Gheorghe Mulțescu
România
68 ani

Giuseppe Prestia
Italia
26 ani

Iosif Kovacs
România
98 ani

Ivica Dragutinović
Serbia
44 ani

Jeffrey Bruma
Olanda
28 ani

Karel Brückner
Cehia
80 ani

Lucas Barrios
Paraguay
35 ani

Marco Bizot
Olanda
28 ani

Nicolae Stanciu
România
46 ani

Pedro Reyes
Chile
47 ani

Quim
Portugalia
44 ani

Roberto Boninsegna
Italia
76 ani

Silviu Bălace
România
41 ani

Vladimir Božović
Muntenegru
38 ani

Željko Petrović
Yugoslavia
54 ani


Liga 1
Steaua Bucuresti ASA CFR Cluj
CS Universitatea Gaz Metan Mediaș
Dinamo FC Botosani Pandurii
CSM Iasi Viitorul Constanta
Concordia Chiajna
-

Arhiva Stiri Romanian Soccer
L M M J V S D
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  


2019-2020


Liga 1 2019-2020
08.11.2019 Astra Giurgiu FC Voluntari C
08.11.2019 FC Hermannstadt FC Viitorul C
09.11.2019 Academica Clinceni CSM Politehnica Iaşi C
09.11.2019 Chindia Târgoviște Universitatea Craiova C
09.11.2019 FC Botoșani Fotbal Club FCSB C
10.11.2019 Sepsi Sfântu Gheorghe Gaz Metan Mediaş C
10.11.2019 Dinamo București CFR 1907 Cluj C


1. CFR 1907 Cluj 31
2. FC Viitorul 29
3. Astra Giurgiu 28
4. Universitatea Craiova 28
5. Fotbal Club FCSB 27
6. Gaz Metan Mediaş 26
7. FC Botoșani 22
8. CSM Politehnica Iaşi 21
9. Dinamo București 21
10. Chindia Târgoviște 17
11. Sepsi Sfântu Gheorghe 16
12. Academica Clinceni 14
13. FC Hermannstadt 14
14. FC Voluntari 7
Clasament 2019-2020

Liga 2


Liga 2
08.11.2019 Daco-Getica București
-
CS Mioveni ANULAT C
08.11.2019 Turris Oltul Turnu-Măgurele Ripensia Timișoara C
09.11.2019 Concordia Chiajna Sportul Snagov C
09.11.2019 SSC Farul Constanţa Pandurii Târgu-Jiu C
09.11.2019 CSM Reșița Petrolul Ploiești C
09.11.2019 Gloria Buzău Metaloglobus București C
09.11.2019 Viitorul Târgu-Jiu Dunărea Călărași C
09.11.2019 ASU Poli Timişoara AFK Csíkszereda C
09.11.2019 FC Argeș Pitești UTA Arad C
10.11.2019 Rapid București Universitatea Cluj C


1. CS Mioveni 30
2. UTA Arad 28
3. SSC Farul Constanţa 25
4. Petrolul Ploiești 25
5. Turris Oltul Turnu-Măgurele 24
6. Metaloglobus București 23
7. Rapid București 22
8. FC Argeș Pitești 22
9. Viitorul Târgu-Jiu 21
10. Gloria Buzău 20
11. ASU Poli Timişoara 20
12. Dunărea Călărași 19
13. Concordia Chiajna 19
14. AFK Csíkszereda 18
15. Ripensia Timișoara 18
16. Universitatea Cluj 17
17. CSM Reșița 16
18. Sportul Snagov 8
19. Pandurii Târgu-Jiu 7
20. Daco-Getica București 0
Clasament Liga 2

C1


Liga 3 C1
08.11.2019 Aerostar Bacău Știința Miroslava C
08.11.2019 CSM Foșcani Oțelul Galați C
08.11.2019 FC Botoşani II KSE Târgu-Secuiesc C
08.11.2019 FC Ozana Târgu-Neamţ Sporting Liești C
08.11.2019 CSM Ceahlăul Piatra-Neamţ Bucovina Rădăuți C
08.11.2019 CSM Pașcani Şomuz Fălticeni C
08.11.2019 CSU Galați CSM Bacău C
08.11.2019 Foresta Suceava Huşana Huşi C


1. Aerostar Bacău 33
2. CSM Ceahlăul Piatra-Neamţ 28
3. Foresta Suceava 26
4. Bucovina Rădăuți 25
5. Oțelul Galați 25
6. CSM Foșcani 21
7. FC Ozana Târgu-Neamţ 20
8. Știința Miroslava 17
9. FC Botoşani II 15
10. Şomuz Fălticeni 13
11. Huşana Huşi 13
12. CSU Galați 9
13. CSM Bacău 9
14. Sporting Liești 9
15. KSE Târgu-Secuiesc 8
16. CSM Pașcani 0
Clasament C1

C2


Liga 3 C2
08.11.2019 CS Tunari CSM Medgidia C
08.11.2019 Dacia Unirea Brăila Agricola Borcea C
08.11.2019 Viitorul Ianca CS Afumați C
08.11.2019 Metalul Buzău Unirea Slobozia C
08.11.2019 Recolta Gheorghe Doja Axiopolis Sport Cernavodă C
08.11.2019 Fotbal Club FCSB II CS Făurei C
08.11.2019 Mostiştea Ulmu SC Popeşti Leordeni C
08.11.2019 Poseidon Limanu 2 Mai Înainte Modelu C


1. Unirea Slobozia 30
2. Mostiştea Ulmu 29
3. CS Afumați 27
4. Înainte Modelu 26
5. CS Tunari 24
6. Metalul Buzău 20
7. Viitorul Ianca 19
8. SC Popeşti Leordeni 18
9. CS Făurei 16
10. Poseidon Limanu 2 Mai 11
11. Agricola Borcea 11
12. CSM Medgidia 11
13. Fotbal Club FCSB II 9
14. Dacia Unirea Brăila 7
15. Axiopolis Sport Cernavodă 6
16. Recolta Gheorghe Doja 2
Clasament C2

C3


Liga 3 C3
08.11.2019 Progresul Spartac București Astra Giurgiu II C
08.11.2019 CSM Alexandria Tractorul Cetate C
08.11.2019 FC Brașov Sporting Roșiori-de-Vede C
08.11.2019 FC Pucioasa Olimpic Cetate Râşnov C
08.11.2019 CS Blejoi Unirea Bascov C
08.11.2019 Vediţa Coloneşti CS Balotești C
08.11.2019 CSM Slatina CS Universitatea Craiova II C
08.11.2019 Flacăra Moreni FC Voluntari II C


1. Progresul Spartac București 25
2. CSM Slatina 25
3. CSM Alexandria 22
4. CS Universitatea Craiova II 21
5. Flacăra Moreni 21
6. Vediţa Coloneşti 20
7. Unirea Bascov 19
8. Olimpic Cetate Râşnov 18
9. CS Blejoi 16
10. FC Voluntari II 15
11. FC Brașov 13
12. CS Balotești 11
13. Astra Giurgiu II 10
14. Tractorul Cetate 10
15. FC Pucioasa 9
16. Sporting Roșiori-de-Vede 8
Clasament C3

C4


Liga 3 C4
08.11.2019 ACS Poli Timișoara Cetate Deva C
08.11.2019 Crișul Chișineu-Criș Gloria Lunca Teuz Cernei C
08.11.2019 Fortuna Becicherecu-Mic CS Hunedoara C
08.11.2019 Progresul Pecica Flacăra Horezu C
08.11.2019 Comunal Dumbrăviţa Universitatea Craiova C
08.11.2019 CSC Ghiroda şi Giarmata Vii ACSO Filiaşi C
08.11.2019 Viitorul Dăeşti Gilortul Târgu-Cărbuneşti C
08.11.2019 CS Național Sebiș Șoimii Lipova C


1. Universitatea Craiova 32
2. Progresul Pecica 22
3. Crișul Chișineu-Criș 21
4. CSC Ghiroda şi Giarmata Vii 19
5. Șoimii Lipova 19
6. Comunal Dumbrăviţa 19
7. Fortuna Becicherecu-Mic 19
8. Viitorul Dăeşti 18
9. Flacăra Horezu 17
10. CS Hunedoara 16
11. CS Național Sebiș 14
12. Gloria Lunca Teuz Cernei 12
13. Cetate Deva 12
14. ACSO Filiaşi 11
15. ACS Poli Timișoara 8
16. Gilortul Târgu-Cărbuneşti 5
Clasament C4

C5


Liga 3 C5
08.11.2019 Unirea Dej Sănătatea Cluj C
08.11.2019 Unirea Alba-Iulia AFC Odorheiu-Secuiesc C
08.11.2019 SCM Zalău Luceafărul Oradea C
08.11.2019 Viitorul Şelimbăr Industria Galda de Jos C
08.11.2019 Gloria Bistrița Minaur Baia-Mare C
08.11.2019 Avântul Reghin Metalurgistul Cugir C
08.11.2019 CS Sânmartin ACS Comuna Recea C
08.11.2019 CFR 1907 Cluj II Arieșul Turda C


1. ACS Comuna Recea 27
2. Luceafărul Oradea 26
3. Minaur Baia-Mare 23
4. Arieșul Turda 20
5. CS Sânmartin 19
6. Metalurgistul Cugir 17
7. Sănătatea Cluj 16
8. Viitorul Şelimbăr 16
9. Unirea Dej 16
10. CFR 1907 Cluj II 15
11. Gloria Bistrița 15
12. Unirea Alba-Iulia 12
13. Avântul Reghin 12
14. AFC Odorheiu-Secuiesc 10
15. SCM Zalău 9
16. Industria Galda de Jos 8
Clasament C5

Decizie ONJN nr.1046/19.06.2017