Liga 1
Romanian Soccer  Cauta in Romanian Soccer
Romanian Soccer
Nationala Romaniei
 

FOTBAL INTERNATIONAL

-

UK Anglia:Premier League

-

Clasament Premier League

-

Clasament Championship

-

IT Italia: Serie A

-

Clasament Serie A Italia

-

Clasament Serie B Italia

-

SP Spain:Primera División

-

Clasament Primera Division

-

DE Germania: Bundesliga

-

Clasament Bundesliga

-

Clasament Zweite Bundesliga

-

FR Franta: Ligue 1

-

Clasament Ligue 1

-

PO Portugalia: Liga Sagres

-

Clasament Portugalia

-

OL Olanda: Eredivisie

-

Clasament Olanda

-

BE Belgia: Jupiler League

-

Clasament Belgia

-

TU Turcia: Süper Lig

-

Clasament Turcia

-

GR Grecia:Ethniki Katigoria

-

RU Rusia: Premier League

-

Clasament Rusia

-

UC Ucraina: Vyscha Liga

-

ball America de Sud

-

ball Africa

-

Cupa Africii pe Natiuni

-

ball Asia

-


Franța: Ligue 1 09.10.2018 - 16:00

Şase francezi campioni mondiali, printre nominalizaţii pentru "Balonul de Aur" 2018

Şase francezi campioni mondiali, printre nominalizaţii pentru "Balonul de Aur" 2018
Nu mai puţin de şase fotbalişti francezi campioni mondiali anul acesta în Rusia au fost nominalizaţi printre cei 30 de candidaţi la câştigarea trofeului "Balonul de Aur "2018, care va recompensa cel mai bun jucător al lumii în data de 3 decembrie.
 
Cei şase sunt portarul lui Tottenham, Hugo Lloris, fundaşul Raphael Varane, de la Real Madrid, mijlocaşii Ngolo Kante (Chelsea) şi Paul Pogba (Manchester United), atacanţii Antoine Griezmann (Atletico Madrid) şi Kylian Mbappe (PSG), pe lângă care a fost nominalizat şi atacantul francez Karim Benzema, de la Real Madrid, care nu a mai fost convocat de trei ani la naţională.
 
Real Madrid este echipa cel mai bine reprezentată în această anchetă organizată de revista ''France Football'', cu şapte jucători: Benzema, Varane, căpitanul Sergio Ramos, portarul Thibaut Courtois (ex-Chelsea), fundaşul brazilian Marcelo, mijlocaşul spaniol Isco, atacantul galez Gareth Bale şi mijlocaşul croat Luka Modric.
 
Modric, deja laureat al premiilor UEFA şi FIFA de cel mai bun fotbalist al anului, a fost desemnat şi cel mai bun jucător al Cupei Mondiale 2018, după ce a jucat finala competiţiei. El pare unul dintre favoriţii la succesiunea portughezului Cristiano Ronaldo, fostul său coechipier de la Real Madrid.
 
Lusitanul de 33 de ani, care a avut o contribuţie majoră la al treilea trofeu consecutiv cucerit de madrileni în Champions League şi al patrulea în ultimii cinci ani, nu a reuşit o performanţă deosebită la CM 2018, iar după transferul la Juventus, în această vară, se află în plin scandal după ce a fost acuzat de viol de o americancă.
 
Perioada de vot pentru ''Balonul de Aur'' va avea loc între 9 octombrie şi 9 noiembrie.
 
Doi fotbalişti şi-au împărţit ultimele zece trofee ale acestei anchete, Lionel Messi în 2009, 2010, 2011, 2012 şi 2015, şi Cristiano Ronaldo, în 2008, 2013, 2014, 2016, 2017.
 
Talentatul Mbappe, 19 ani, se poate consola cu Trofeul Kopa, o noutate introdusă din acest an, rezervat jucătorilor sub 21 de ani.
 
La fotbal feminin, Olympique Lyon, campioana Europei, are şapte din cele 15 nominalizări. Daneza Pernille Harder (Wolfsburg) a câştigat premiul UEFA de cea mai bună jucătoare a anului, iar brazilianca Marta (Orlando Pride) a cucerit trofeul FIFA.
  • Nominalizaţii pentru ''Balonul de Aur'' la masculin:
portari
Alisson Becker (AS Roma/Liverpool/Brazilia)
Thibaut Courtois (Chelsea/Real Madrid/Belgia)
Hugo Lloris (Tottenham/Franţa)
Jan Oblak (Atletico Madrid/Slovenia)
 
fundaşi
Diego Godin (Atletico Madrid/Uruguay)
Marcelo (Real Madrid/Brazilia)
Sergio Ramos (Real Madrid/Spania)
Raphael Varane (Real Madrid/Franţa)
 
mijlocaşi
Luka Modric (Real Madrid/Croaţia)
Ngolo Kante (Chelsea/Franţa)
Kevin De Bruyne (Manchester City/Belgia)
Isco (Real Madrid/Spania)
Paul Pogba (Manchester United/Franţa)
Ivan Rakitic (FC Barcelona/Croaţia)
 
atacanţi
Sergio Aguero (Manchester City/Argentina)
Gareth Bale (Real Madrid/Ţara Galilor)
Karim Benzema (Real Madrid/Franţa)
Edinson Cavani (Paris Saint-Germain/Uruguay)
Cristiano Ronaldo (Real Madrid/Juventus Torino/Portugalia)
Roberto Firmino (Liverpool/Brazilia)
Antoine Griezmann (Atletico Madrid/Franţa)
Eden Hazard (Chelsea/Belgia)
Harry Kane (Tottenham/Anglia)
Mario Mandzukic (Juventus Torino/Croaţia)
Sadio Mane (Liverpool/Senegal)
Kylian Mbappe (Paris Saint-Germain/Franţa)
Lionel Messi (FC Barcelona/Argentina)
Neymar (Paris Saint-Germain/Brazilia)
Mohamed Salah (Liverpool/Egipt)
Luis Suarez (FC Barcelona/Uruguay)
 
Nominalizatele pentru ''Balonul de Aur'' la feminin:
Lucy Bronze (Lyon/Anglia)
Pernille Harder (Wolfsburg/Danemarca)
Ada Hegerberg (Lyon/Norvegia)
Amandine Henry (Lyon/Franţa)
Lindsey Horan (Portland Thorns/SUA)
Fran Kirby (Chelsea/Anglia)
Sam Kerr (Red Stars Chicago/Australia)
Saki Kumagai (Lyon/Japonia)
Amel Majri (Lyon/Franţa)
Dzsenifer Marozsan (Lyon/Germania)
Marta (Orlando Pride/Brazilia)
Lieke Martens (FC Barcelona/Olanda)
Megan Rapinoe (Seattle Reign/SUA)
Wendie Renard (Lyon/Franţa)
Christine Sinclair (Portland Thorns/Canada)
 
Nominalizaţii pentru Trofeul Kopa (Under 21):
Houssem Aouar (Lyon/Franţa)
Trent Alexander-Arnold (Liverpool/Anglia)
Patrick Cutrone (AC Milan/Italia)
Ritsu Doan (Groningen/Japonia)
Gianluigi Donnarumma (AC Milan/Italia)
Amadou Haidara (RB Salzburg/Mali)
Justin Kluivert (Ajax Amsterdam/AS Roma/Italia)
Kylian Mbappe (Paris Saint-Germain/Franţa)
Christian Pulisic (Borussia Dortmund/SUA)
Rodrygo (Santos FC/Brazilia)






Taguri: Balonul de Aur 2018    Karim Benzema    Kylian Mbappe    Antoine Griezmann    Hugo Lloris    Raphael Varane    Ngolo Kante    Paul Pogba   

» Clasament Franta - Ligue 1
Comenteaza

Ultimele stiri - Franța: Ligue 1

Franta: Ligue 1 - Etapa 2

Vineri 16 august 2019   16.08.2019, 21:45 Lyon - Angers 6-0 Au marcat: 1-0 Houssem Aouar (11), 2-0 Moussa Dembélé (36), 3-0 Memphis Depay (42), 4-0 Memphis Depay (48), 5-0 Moussa Dembélé...

Franta: Ligue 1 - Etapa 1

Vineri 09 august 2019   09.08.2019, 21:45 AS Monaco - Lyon 0 - 3 (0-2) Au marcat: 0-1 Dembele (5), 0-2 Depay (36), 0-3 Tousart (80)   Sambata 10 august 2019   10.08.2019, 18:30...

Franta: Ligue 1 - Etapa 38

Paris SG a câştigat un nou titlu, Lille şi Lyon vor juca în Liga Campionilor, iar Caen şi Guingamp în Ligue 2. Dijon va juca un meci de baraj cu Lens. Au promovat...

Franta: Ligue 1 - Etapa 36

Vineri 10 mai 2019   10.05.2019, 21:45 AS Saint-Étienne - Montpellier HSC 0 - 1 (0-0) A marcat: 0-1 Laborde (64)   Sambata 11 mai 2019   11.05.2019, 18:00 Angers SCO - Paris St....

Franta: Ligue 1 - Etapa 35

Vineri 3 mai 2019   03.05.2019, 21:45 Strasbourg - Olympique Marseille 1 - 1 (0-0) Au marcat: 0-1 Germain (48), 1-1 Lala (65)   Sambata 4 mai 2019   04.05.2019, 18:00 Paris St. Germain...

Franta: Ligue 1 - Etapa 34

Vineri 26 aprilie 2019   26.04.2019, 21:45 Girondins Bordeaux - Lyon 2 - 3 (2-1) Au marcat: 0-1 Depay (14), 1-1 Briand (34), 2-1 De Preville (38), 2-2 Cornet (67), 2-3 Dembele (85)  ...

Franta: Ligue 1 - Etapa 33

Vineri 19 aprilie 2019   19.04.2019, 20:00 Dijon FCO - Stade Rennais 3 - 2 (1-0) Au marcat: 1-0 Aguerd (20), 1-1 Hunou (52), 2-1 Jeannot (55), 2-2 Niang (61), 3-2 Said (83)   19.04.2019,...

Franta: Ligue 1 - Etapa 32

Vineri 12 aprilie 2019   12.04.2019, 20:00 Dijon FCO - Amiens SC 0 - 0 (0-0)   12.04.2019, 21:45 FC Nantes - Lyon 2 - 1 (1-1) Au marcat: 1-0 Coulibaly (11), 1-1 Terrier (41), 2-1 Limbombe...

Franta: Ligue 1 - Etapa 31

Vineri 5 aprilie 2019   05.04.2019, 21:45 Girondins Bordeaux - Olympique Marseille 2 - 0 (1-0) Au marcat: 1-0 Kamano (27 penalty), 2-0 De Preville (71)   Sambata 6 aprilie 2019  ...

Franta: Ligue 1 - Etapa 30

Vineri 29 martie 2019   29.03.2019, 21:45 Stade Rennais - Lyon 0 - 1 (0-0) A marcat: 0-1 Terrier (86)   Sambata 30 martie 2019   30.03.2019, 18:00 Olympique Marseille - Angers SCO Au...

TAS a dat dreptate clubului PSG în litigiul cu UEFA privind fair-play-ul financiar

Tribunalul de Arbitraj Sportiv (TAS) a dat dreptate clubului de fotbal PSG în litigiul său cu UEFA, legat de fair-play-ul financiar, însă gruparea franceză nu a scăpat cu...




Top News

-Germania: Bundesliga - Etapa 1

-Spania: Primera Division - Etapa 1

-Anglia: Premier League - Etapa 2

-Franta: Ligue 1 - Etapa 2

-Liga 1 - Etapa 6: Rezultate şi marcatori

-Europa League: AEK Atena - Universitatea Craiova 1-1

-Europa League: FK Mladá Boleslav - FCSB 0-1




Care este echpa ta preferată din Franţa?
Olympique Lyon
Olympique Marseille
Girondins Bordeaux
AS Monaco
AS Saint-Etienne
RC Strasbourg
Paris-Saint-Germain
AJ Auxerre
Stade Rennais FC
Toulouse FC
RC Lens
Lille OSC
FC Sochaux-Montbéliard
FC Nantes
SC Bastia
Montpellier-Hérault
FC Metz
AS Nancy Lorraine
En Avant Guingamp
AC Ajaccio
  » rezultate   » arhiva

S-au nascut azi

Aleksandar Susnjar
Serbia
24 ani

Aleksandar Šušnjar
Serbia
25 ani

Alessandro Matri
Italia
35 ani

Alexandru Vagner
România
30 ani

Andreas Mihaiu
România
21 ani

Andrei Petrescu
România
34 ani

Augustine Eguavoen
Nigeria
54 ani

Carlos Gurpegi
Spania
39 ani

Cristian Bordea
România
32 ani

Cristinel Pojar
România
52 ani

Florin Majer
România
34 ani

Gabriel Precup
România
33 ani

João Pinto
Portugalia
48 ani

Kassaly Daouda
Niger
36 ani

Leontin Grozavu
România
52 ani

Marco Materazzi
Italia
46 ani

Marian Chițu
România
33 ani

Max Lorenz
Germania
80 ani

Mugur Gușatu
România
50 ani

Richard Møller Nielsen
Danemarca
82 ani

Richard Stearman
Anglia
32 ani

Roberto Abbondanzieri
Argentina
47 ani

Saeed Al-Owairan
Arabia Saudită
52 ani

Tiago Gomes
Portugalia
34 ani

Tommy Söderberg
Suedia
71 ani


Liga 1
Steaua Bucuresti ASA CFR Cluj
CS Universitatea Gaz Metan Mediaș
Dinamo FC Botosani Pandurii
CSM Iasi Viitorul Constanta
Concordia Chiajna
-

Arhiva Stiri Romanian Soccer
L M M J V S D
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  


2019-2020


Liga 1 2019-2020
16.08.2019 FC Hermannstadt Academica Clinceni C
16.08.2019 Chindia Târgoviște Dinamo București C
17.08.2019 Sepsi Sfântu Gheorghe CFR 1907 Cluj C
18.08.2019 FC Botoșani Universitatea Craiova C
18.08.2019 Fotbal Club FCSB CSM Politehnica Iaşi C
19.08.2019 FC Voluntari
18:00
Gaz Metan Mediaş Telekom Sport 1 C
19.08.2019 Astra Giurgiu
21:00
FC Viitorul Telekom Sport 1 C


1. CFR 1907 Cluj 14
2. CSM Politehnica Iaşi 14
3. FC Viitorul 11
4. FC Botoșani 10
5. Universitatea Craiova 10
6. Gaz Metan Mediaş 9
7. Sepsi Sfântu Gheorghe 8
8. Astra Giurgiu 7
9. FC Hermannstadt 6
10. FC Voluntari 5
11. Fotbal Club FCSB 4
12. Chindia Târgoviște 4
13. Academica Clinceni 3
14. Dinamo București 3
Clasament 2019-2020

Liga 2


Liga 2
17.08.2019 Metaloglobus București Ripensia Timișoara C
17.08.2019 CSM Reșița Pandurii Târgu-Jiu C
17.08.2019 Gloria Buzău Sportul Snagov C
17.08.2019 UTA Arad AFK Csíkszereda C
17.08.2019 Viitorul Târgu-Jiu CS Mioveni C
17.08.2019 FC Argeș Pitești Universitatea Cluj C
17.08.2019 ASU Poli Timişoara Daco-Getica București C
18.08.2019 Concordia Chiajna SSC Farul Constanţa C
18.08.2019 Dunărea Călărași Petrolul Ploiești C
20.08.2019 Turris Oltul Turnu-Măgurele
19:00
Rapid București   C


1. Gloria Buzău 9
2. UTA Arad 9
3. CSM Reșița 7
4. CS Mioveni 7
5. Turris Oltul Turnu-Măgurele 6
6. FC Argeș Pitești 6
7. Petrolul Ploiești 6
8. Concordia Chiajna 6
9. Rapid București 4
10. SSC Farul Constanţa 4
11. ASU Poli Timişoara 3
12. Universitatea Cluj 3
13. Metaloglobus București 3
14. AFK Csíkszereda 3
15. Ripensia Timișoara 3
16. Viitorul Târgu-Jiu 3
17. Daco-Getica București 3
18. Dunărea Călărași 0
19. Pandurii Târgu-Jiu 0
20. Sportul Snagov 0
Clasament Liga 2

C1


Liga 3 C1
24.08.2019 FC Botoşani II
18:00
Aerostar Bacău   C
24.08.2019 FC Ozana Târgu-Neamţ
18:00
CSM Foșcani   C
24.08.2019 CSM Ceahlăul Piatra-Neamţ
18:00
Știința Miroslava   C
24.08.2019 CSM Pașcani
18:00
Oțelul Galați   C
24.08.2019 CSU Galați
18:00
KSE Târgu-Secuiesc   C
24.08.2019 Foresta Suceava
18:00
Sporting Liești   C
24.08.2019 Huşana Huşi
18:00
Bucovina Rădăuți   C
24.08.2019 CSM Bacău
18:00
Şomuz Fălticeni   C


1. Aerostar Bacău 0
2. Bucovina Rădăuți 0
3. CSM Bacău 0
4. CSM Ceahlăul Piatra-Neamţ 0
5. CSM Foșcani 0
6. CSM Pașcani 0
7. CSU Galați 0
8. FC Botoşani II 0
9. FC Ozana Târgu-Neamţ 0
10. Foresta Suceava 0
11. Huşana Huşi 0
12. KSE Târgu-Secuiesc 0
13. Oțelul Galați 0
14. Şomuz Fălticeni 0
15. Sporting Liești 0
16. Știința Miroslava 0
Clasament C1

C2


Liga 3 C2
24.08.2019 Viitorul Ianca
18:00
CS Tunari   C
24.08.2019 Metalul Buzău
18:00
Dacia Unirea Brăila   C
24.08.2019 Recolta Gheorghe Doja
18:00
CSM Medgidia   C
24.08.2019 Fotbal Club FCSB II
18:00
Agricola Borcea   C
24.08.2019 Mostiştea Ulmu
18:00
CS Afumați   C
24.08.2019 Poseidon Limanu 2 Mai
18:00
Unirea Slobozia   C
24.08.2019 Înainte Modelu
18:00
Axiopolis Sport Cernavodă   C
24.08.2019 SC Popeşti Leordeni
18:00
CS Făurei   C


1. Agricola Borcea 0
2. Axiopolis Sport Cernavodă 0
3. CS Afumați 0
4. CS Făurei 0
5. CS Tunari 0
6. CSM Medgidia 0
7. Dacia Unirea Brăila 0
8. Fotbal Club FCSB II 0
9. Înainte Modelu 0
10. Metalul Buzău 0
11. Mostiştea Ulmu 0
12. Poseidon Limanu 2 Mai 0
13. Recolta Gheorghe Doja 0
14. SC Popeşti Leordeni 0
15. Unirea Slobozia 0
16. Viitorul Ianca 0
Clasament C2

C3


Liga 3 C3
24.08.2019 FC Brașov
18:00
Progresul Spartac București   C
24.08.2019 FC Pucioasa
18:00
CSM Alexandria   C
24.08.2019 CS Blejoi
18:00
Astra Giurgiu II   C
24.08.2019 Vediţa Coloneşti
18:00
Tractorul Cetate   C
24.08.2019 CSM Slatina
18:00
Sporting Roșiori-de-Vede   C
24.08.2019 Flacăra Moreni
18:00
Olimpic Cetate Râşnov   C
24.08.2019 FC Voluntari II
18:00
Unirea Bascov   C
24.08.2019 CS Universitatea Craiova II
18:00
CS Balotești   C


1. Astra Giurgiu II 0
2. CS Balotești 0
3. CS Blejoi 0
4. CS Universitatea Craiova II 0
5. CSM Alexandria 0
6. CSM Slatina 0
7. FC Brașov 0
8. FC Pucioasa 0
9. FC Voluntari II 0
10. Flacăra Moreni 0
11. Olimpic Cetate Râşnov 0
12. Progresul Spartac București 0
13. Sporting Roșiori-de-Vede 0
14. Tractorul Cetate 0
15. Unirea Bascov 0
16. Vediţa Coloneşti 0
Clasament C3

C4


Liga 3 C4
24.08.2019 Fortuna Becicherecu-Mic
18:00
ACS Poli Timișoara   C
24.08.2019 Progresul Pecica
18:00
Crișul Chișineu-Criș   C
24.08.2019 Comunal Dumbrăviţa
18:00
Cetate Deva   C
24.08.2019 CSC Ghiroda şi Giarmata Vii
18:00
Gloria Lunca Teuz Cernei   C
24.08.2019 Viitorul Dăeşti
18:00
CS Hunedoara   C
24.08.2019 CS Național Sebiș
18:00
Flacăra Horezu   C
24.08.2019 Șoimii Lipova
18:00
Universitatea Craiova   C
24.08.2019 Gilortul Târgu-Cărbuneşti
18:00
ACSO Filiaşi   C


1. ACS Poli Timișoara 0
2. ACSO Filiaşi 0
3. Cetate Deva 0
4. Comunal Dumbrăviţa 0
5. Crișul Chișineu-Criș 0
6. CS Hunedoara 0
7. CS Național Sebiș 0
8. CSC Ghiroda şi Giarmata Vii 0
9. Flacăra Horezu 0
10. Fortuna Becicherecu-Mic 0
11. Gilortul Târgu-Cărbuneşti 0
12. Gloria Lunca Teuz Cernei 0
13. Progresul Pecica 0
14. Șoimii Lipova 0
15. Universitatea Craiova 0
16. Viitorul Dăeşti 0
Clasament C4

C5


Liga 3 C5
24.08.2019 SCM Zalău
18:00
Unirea Dej   C
24.08.2019 Viitorul Şelimbăr
18:00
Unirea Alba-Iulia   C
24.08.2019 Gloria Bistrița
18:00
Sănătatea Cluj   C
24.08.2019 Avântul Reghin
18:00
AFC Odorheiu-Secuiesc   C
24.08.2019 CS Sânmartin
18:00
Luceafărul Oradea   C
24.08.2019 CFR 1907 Cluj II
18:00
Industria Galda de Jos   C
24.08.2019 Arieșul Turda
18:00
Minaur Baia-Mare   C
24.08.2019 ACS Comuna Recea
18:00
Metalurgistul Cugir   C


1. ACS Comuna Recea 0
2. AFC Odorheiu-Secuiesc 0
3. Arieșul Turda 0
4. Avântul Reghin 0
5. CFR 1907 Cluj II 0
6. CS Sânmartin 0
7. Gloria Bistrița 0
8. Industria Galda de Jos 0
9. Luceafărul Oradea 0
10. Metalurgistul Cugir 0
11. Minaur Baia-Mare 0
12. Sănătatea Cluj 0
13. SCM Zalău 0
14. Unirea Alba-Iulia 0
15. Unirea Dej 0
16. Viitorul Şelimbăr 0
Clasament C5

Decizie ONJN nr.1046/19.06.2017