Liga 1
Romanian Soccer  Cauta in Romanian Soccer
Romanian Soccer
Nationala Romaniei
 

FOTBAL INTERNATIONAL

-

UK Anglia:Premier League

-

Clasament Premier League

-

Clasament Championship

-

IT Italia: Serie A

-

Clasament Serie A Italia

-

Clasament Serie B Italia

-

SP Spain:Primera División

-

Clasament Primera Division

-

DE Germania: Bundesliga

-

Clasament Bundesliga

-

Clasament Zweite Bundesliga

-

FR Franta: Ligue 1

-

Clasament Ligue 1

-

PO Portugalia: Liga Sagres

-

Clasament Portugalia

-

OL Olanda: Eredivisie

-

Clasament Olanda

-

BE Belgia: Jupiler League

-

Clasament Belgia

-

TU Turcia: Süper Lig

-

Clasament Turcia

-

GR Grecia:Ethniki Katigoria

-

RU Rusia: Premier League

-

Clasament Rusia

-

UC Ucraina: Vyscha Liga

-

ball America de Sud

-

ball Africa

-

Cupa Africii pe Natiuni

-

ball Asia

-


Europa League 08.12.2023 - 08:59

7 decembrie 1988, trei echipe din România ȋn primăvara europeană

7 decembrie 1988, trei echipe din România ȋn primăvara europeană
Ȋn urmă cu 35 de ani, fotbalul românesc reuşea o performanţă unică, trimiţând trei echipe ȋn primăvara europeană: Steaua ȋn Cupa Campionilor Europeni, Dinamo ȋn Cupa Cupelor, şi Victoria ȋn Cupa UEFA.
 
Defuncta Victoria Bucureşti, desfiinţată imediat după Revoluţie, era echipa Miliţiei,fiind antrenată de Florin Halagian şi avându-l pe Dumitru Dragomir drept conducător.
 
Ȋn dubla manşă cu Turun Palloseura Turku, Victoria câştigase ȋn tur cu 1-0. Ȋn retur, după 25 de minute Victoria avea 2-0 şi calificarea părea rezolvată.
 
A urmat forcing-ul gazdelor, care au reuşit să egaleze ȋn minutul 51, şi au marcat pentru 3-2 ȋn ultimul minut de joc – insuficient ȋnsă pentru calificare.
 
Vă invităm să retrăiţi meciul prin intermediul presei vremii.

Cătălin TUDOSE

 
 







Taguri: România    Victoria Bucureşti    miliţia    Turun Palloseura Turku    Florin Halagian    Dumitru Dragomir    Cupa UEFA   

» Europa League - rezultate meciuri, etape
Comenteaza

Ultimele stiri - Europa League

Finala Europa League: FC Sevilla - AS Roma 1-1, 4-1, la loviturile de departajare

FC Sevilla a câştigat în această seară trofeul Europa League, după ce a învins-o pe AS Roma cu scorul de 4-1 la loviturile de departajare, în finala care a avut loc la Budapesta, pe...

Finala Europa League: Eintracht Frankfurt - Glasgow Rangers 1-1, 5-4, la loviturile de departajare

Eintracht Frankfurt a câştigat trofeul Europa League, după ce a învins-o pe Glasgow Rangers cu scorul de 5-4, la loviturile de departajare, în finala jucată la Sevilla, în care scorul a fost...

Europa League, finala: Villarreal CF - Manchester United 1-1, 11-10 la penalty-uri

Villarreal Club de Fútbol a câştigat în premieră trofeul Europa League, după ce a învins-o la loviturile de departajare, cu 11-10, pe Manchester United, în finala care a avut loc în...

Europa League - optimi de finală - tur

Pe stadionul "Eden Aréna" s-au întâlnit joi seară Slavia Praga şi Glasgow Rangers, în manşa întâi a optimilor de...

Europa League, semifinală: Internazionale Milano - Şahtior Doneţk 5-0

Internazionale Milano a eliminat-o pe Şahtior Doneţk cu scorul de 5-0 în semifinalele Europa League, calificându-se în finală, unde o va întâlni vineri la Koln pe FC Sevilla. Golurile...

Europa League, semifinală: FC Sevilla - Manchester United 2-1

Manchester United a ratat calificarea în finala Europa League după ce a fost învinsă la Koln, în prima semifinală, cu scorul de 2-1 de FC Sevilla. "The Red Devils" au deschis scorul...

Europa League, sferturi: Şahtior Doneţk - FC Basel 4-1

Şahtior Doneţk s-a distrat în sferturile de finală ale Europa League cu FC Basel, pe care a învins-o cu scorul de 4-1, la Gelsenkirchen. Golurile echipei antrenate de Luis Castro au fost...

Europa League, sferturi: Wolverhampton Wanderers - FC Sevilla 0-1

FC Sevilla a învins-o cu scorul de 1-0 (0-0) pe Wolverhampton Wanderers în sferturile de finală ale Europa League. Meciul s-a disputat pe "MSV Arena" din Duisburg. Unicul gol al...

Europa League, sferturi: Internazionale Milano - Bayer Leverkusen 2-1

Internazionale Milano a învins-o cu scorul de 2-1 pe Bayer Leverkusen în sferturile de finale ale Europa League şi s-a calificat în semifinale. "Nerazzurri" au condus cu 1-0 şi 2-0...

Europa League, sferturi: Manchester United - FC Copenhaga 1-0 după prelungiri

Manchester United a învins-o pe FC Copenhaga cu scorul de 1-0 (0-0, 0-0), după prelungiri, în sferturile de finală ale Europa League şi s-a calificat în semifinalele competiţiei. Golul...

FCSB - Milsami Orhei 2-0

Pariorii nu au avut parte de o surpriză în meciul jucat la Giurgiu dintre FCSB și Milsami.



Top News

-Liga 1 - Etapa 29: Rezultate şi marcatori

-Liga 1 - Etapa 29: FC UTA Arad - FCU 1948 Craiova 3-2

-Liga 1 - Etapa 29: Politehnica Iaşi - Dinamo Bucureşti 0-0

-Liga 1 - Etapa 28: Rezultate şi marcatori

-City, Napoli și Barcelona caută victoria pe 3 martie

-Liga 1 - Etapa 28: Rapid Bucureşti - FC UTA Arad 4-1

-Liga 1 - Etapa 28: Universitatea Cluj - Farul Constanţa 1-0




Care echipă va câștiga Europa League în sezonul 2020-2021?
AC Milan
Tottenham Hotspur
Granada CF
Arsenal Londra
AS Roma
Glasgow Rangers
Shakhtar Donetsk
Manchester United
Ajax Amsterdam
Dynamo Kyiv
Olympiakos Pireu
Molde FK
Dinamo Zagreb
BSC Young Boys
Slavia Praga
Villarreal CF
  » rezultate   » arhiva

S-au nascut azi

Adrian Voiculeț
România
38 ani

Alejandro Domínguez
Argentina
42 ani

Andrei Nițu
România
36 ani

Andrei Urai
România
48 ani

Carlo Ancelotti
Italia
64 ani

Cosmin Olăroiu
România
54 ani

David Platt
Anglia
57 ani

Denis Ciobotariu
România
25 ani

Dragan Gošić
Serbia
42 ani

Ewerthon
Brazilia
42 ani

Ferdinando Coppola
Italia
45 ani

George Sofroni
România
32 ani

Henryk Kasperczak
Polonia
77 ani

Jagoš Vuković
Serbia
35 ani

Jan Pahor
Slovenia
37 ani

José Serrizuela
Argentina
61 ani

Martin Tudor
România
47 ani

Matuzalém
Brazilia
43 ani

Pavel Badea
România
56 ani

Ronny Johnsen
Norvegia
54 ani

Salah Assad
Algeria
65 ani

Stuart McCall
Scoția
59 ani


Liga 1
Steaua Bucuresti ASA CFR Cluj
CS Universitatea Gaz Metan Mediaș
Dinamo FC Botosani Pandurii
CSM Iasi Viitorul Constanta
Concordia Chiajna
-

Arhiva Stiri Romanian Soccer
L M M J V S D
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31


2023-2024


Liga 1 2023-2024
01.03.2024
Cronica
Politehnica Iaşi Dinamo București C
02.03.2024
Cronica
FC UTA Arad FCU 1948 Craiova C
02.03.2024 FC Hermannstadt Oțelul Galați C
02.03.2024 Farul Constanța
20:00
CFR 1907 Cluj Digi Sport 1 C
03.03.2024 Universitatea Cluj
14:30
FC Botoșani Digi Sport 1 C
03.03.2024 Fotbal Club FCSB
20:30
Petrolul Ploiești Digi Sport 1 C
04.03.2024 Sepsi Sfântu Gheorghe
17:00
FC Voluntari Digi Sport 1 C
04.03.2024 Universitatea Craiova
20:00
Rapid București Digi Sport 1 C


1. Fotbal Club FCSB 61
2. Rapid București 51
3. CFR 1907 Cluj 49
4. Universitatea Craiova 45
5. Farul Constanța 41
6. FC Hermannstadt 40
7. FC UTA Arad 40
8. Universitatea Cluj 38
9. Sepsi Sfântu Gheorghe 37
10. Petrolul Ploiești 35
11. Oțelul Galați 33
12. Politehnica Iaşi 32
13. FCU 1948 Craiova 31
14. FC Voluntari 27
15. Dinamo București 26
16. FC Botoșani 20
Clasament 2023-2024

Liga 2


Liga 2
26.03.2021 Turris Oltul Turnu-Măgurele
-
Gloria Buzău   C
28.03.2021 Metaloglobus București Rapid București C
28.03.2021 Pandurii Târgu-Jiu Unirea Slobozia C
28.03.2021 Concordia Chiajna ASU Poli Timişoara C
28.03.2021 CS Mioveni Aerostar Bacău C
28.03.2021 Universitatea Cluj Petrolul Ploiești C
28.03.2021 CSM Reșița Universitatea Craiova C
28.03.2021 Ripensia Timișoara ACS Comuna Recea C
28.03.2021 AFK Csíkszereda CSM Slatina C
28.03.2021 Dunărea Călărași Viitorul Târgu-Jiu C


1. Universitatea Craiova 35
2. Dunărea Călărași 34
3. CS Mioveni 33
4. Rapid București 33
5. AFK Csíkszereda 32
6. Farul Constanța 32
7. Viitorul Târgu-Jiu 32
8. ASU Poli Timişoara 32
9. Petrolul Ploiești 31
10. Metaloglobus București 30
11. Universitatea Cluj 29
12. Gloria Buzău 26
13. Concordia Chiajna 24
14. ACS Comuna Recea 23
15. Ripensia Timișoara 22
16. Unirea Slobozia 19
17. CSM Reșița 19
18. CSM Slatina 15
19. Pandurii Târgu-Jiu 13
20. Aerostar Bacău 10
21. Turris Oltul Turnu-Măgurele 0
Clasament Liga 2

C1


Liga 3 C1
06.03.2020 Aerostar Bacău FC Botoşani II C
06.03.2020 KSE Târgu-Secuiesc CSU Galați C
07.03.2020 CSM Foșcani FC Ozana Târgu-Neamţ C
07.03.2020 Știința Miroslava CSM Ceahlăul Piatra-Neamţ C
07.03.2020 Oțelul Galați CSM Pașcani C
07.03.2020 Sporting Liești Foresta Suceava C
07.03.2020 Bucovina Rădăuți Huşana Huşi C
07.03.2020 Şomuz Fălticeni CSM Bacău C


1. Aerostar Bacău 42
2. Foresta Suceava 35
3. CSM Ceahlăul Piatra-Neamţ 33
4. Bucovina Rădăuți 32
5. CSM Foșcani 30
6. Oțelul Galați 30
7. Știința Miroslava 29
8. FC Ozana Târgu-Neamţ 23
9. Şomuz Fălticeni 20
10. Sporting Liești 19
11. KSE Târgu-Secuiesc 17
12. Huşana Huşi 17
13. FC Botoşani II 16
14. CSU Galați 10
15. CSM Bacău 9
16. CSM Pașcani 0
Clasament C1

C2


Liga 3 C2
06.03.2020 Dacia Unirea Brăila Metalul Buzău C
07.03.2020 CS Tunari Viitorul Ianca C
07.03.2020 CSM Medgidia Recolta Gheorghe Doja C
07.03.2020 Agricola Borcea Fotbal Club FCSB II C
07.03.2020 CS Afumați Mostiştea Ulmu C
07.03.2020 Unirea Slobozia Poseidon Limanu 2 Mai C
07.03.2020 Axiopolis Sport Cernavodă Înainte Modelu C
07.03.2020 CS Făurei SC Popeşti Leordeni C


1. Unirea Slobozia 40
2. Mostiştea Ulmu 37
3. CS Afumați 36
4. CS Tunari 36
5. Înainte Modelu 26
6. SC Popeşti Leordeni 25
7. Viitorul Ianca 25
8. Metalul Buzău 23
9. CS Făurei 21
10. Agricola Borcea 21
11. Poseidon Limanu 2 Mai 20
12. CSM Medgidia 15
13. Axiopolis Sport Cernavodă 12
14. Dacia Unirea Brăila 11
15. Fotbal Club FCSB II 10
16. Recolta Gheorghe Doja 2
Clasament C2

C3


Liga 3 C3
06.03.2020 CSM Alexandria FC Pucioasa C
06.03.2020 Astra Giurgiu II CS Blejoi C
06.03.2020 Tractorul Cetate Vediţa Coloneşti C
06.03.2020 Unirea Bascov FC Voluntari II C
06.03.2020 CS Balotești CS Universitatea Craiova II C
07.03.2020 Progresul Spartac București FC Brașov C
07.03.2020 Sporting Roșiori-de-Vede CSM Slatina C
07.03.2020 Olimpic Cetate Râşnov Flacăra Moreni C


1. Progresul Spartac București 37
2. CSM Slatina 37
3. Flacăra Moreni 30
4. CSM Alexandria 28
5. CS Universitatea Craiova II 27
6. Vediţa Coloneşti 27
7. Unirea Bascov 22
8. CS Blejoi 22
9. Olimpic Cetate Râşnov 21
10. FC Voluntari II 21
11. FC Brașov 19
12. FC Pucioasa 18
13. Astra Giurgiu II 16
14. CS Balotești 14
15. Tractorul Cetate 10
16. Sporting Roșiori-de-Vede 9
Clasament C3

C4


Liga 3 C4
06.03.2020 ACS Poli Timișoara Fortuna Becicherecu-Mic C
06.03.2020 Cetate Deva Comunal Dumbrăviţa C
06.03.2020 Flacăra Horezu CS Național Sebiș C
06.03.2020 Universitatea Craiova Șoimii Lipova C
07.03.2020 Crișul Chișineu-Criș Progresul Pecica C
07.03.2020 Gloria Lunca Teuz Cernei CSC Ghiroda şi Giarmata Vii C
07.03.2020 CS Hunedoara Viitorul Dăeşti C
07.03.2020 ACSO Filiaşi Gilortul Târgu-Cărbuneşti C


1. Universitatea Craiova 42
2. Șoimii Lipova 29
3. Crișul Chișineu-Criș 29
4. Flacăra Horezu 27
5. Progresul Pecica 26
6. Comunal Dumbrăviţa 23
7. CS Hunedoara 23
8. CSC Ghiroda şi Giarmata Vii 21
9. Fortuna Becicherecu-Mic 20
10. Viitorul Dăeşti 20
11. Gloria Lunca Teuz Cernei 19
12. Cetate Deva 18
13. CS Național Sebiș 17
14. ACSO Filiaşi 15
15. Gilortul Târgu-Cărbuneşti 11
16. ACS Poli Timișoara 11
Clasament C4

C5


Liga 3 C5
06.03.2020 Unirea Dej SCM Zalău C
06.03.2020 Sănătatea Cluj Gloria Bistrița C
06.03.2020 AFC Odorheiu-Secuiesc Avântul Reghin C
07.03.2020 Unirea Alba-Iulia Viitorul Şelimbăr C
07.03.2020 Luceafărul Oradea CS Sânmartin C
07.03.2020 Industria Galda de Jos CFR 1907 Cluj II C
07.03.2020 Minaur Baia-Mare Arieșul Turda C
07.03.2020 Metalurgistul Cugir ACS Comuna Recea C


1. ACS Comuna Recea 35
2. Minaur Baia-Mare 33
3. Viitorul Şelimbăr 28
4. Metalurgistul Cugir 27
5. Luceafărul Oradea 26
6. CS Sânmartin 25
7. Gloria Bistrița 25
8. Avântul Reghin 22
9. Arieșul Turda 22
10. Unirea Dej 21
11. Sănătatea Cluj 20
12. Unirea Alba-Iulia 16
13. SCM Zalău 15
14. CFR 1907 Cluj II 15
15. Industria Galda de Jos 11
16. AFC Odorheiu-Secuiesc 10
Clasament C5

Decizie ONJN nr.1046/19.06.2017