CFR Cluj s-a impus la limită în derby-ul orașului, 1-0 contra rivalei Universitatea Cluj, într-o partidă disputată sâmbătă seara pe stadionul "Dr. Constantin Rădulescu", contând pentru
etapa a 6-a din play-off-ul Ligii 1.
Meciul a fost decis de o fază fixă în repriza secundă. Andrei Cordea a transformat fără emoții un penalty acordat după un henț comis de Dino Mikanović la execuția lui Mário Camora, aducând astfel cele 3 puncte pentru "alb-vișinii".
CFR Cluj a fost echipa mai periculoasă pe parcursul jocului și putea deschide scorul încă din prima repriză, când Adrian Păun a șutat periculos pe lângă poartă. În partea a doua, același Andrei Cordea a mai avut o oportunitate importantă, însă portarul Edvinas Gertmonas a intervenit salvator.
"U" Cluj a avut o reacție târzie. Primul șut pe spațiul porții a venit abia în minutul 88, prin Andrej Fábry, iar în prelungiri Dan Nistor a trecut foarte aproape de egalare, însă voleul său a ocolit de puțin ținta.
Startul partidei a fost marcat de o întrerupere scurtă, după ce suporterii "alb-negrilor" au aruncat torțe pe teren. Un moment special l-a reprezentat și aniversarea lui Mário Camora, care a ajuns la meciul cu numărul 450 în prima ligă, stabilind un reper important în istoria clubului clujean.
În urma acestui succes, CFR Cluj confirmă forma bună din ultimele etape, în timp ce Universitatea Cluj continuă seria rezultatelor negative în deplasare. În clasament, ardelenii rămân în lupta pentru primele poziții, diferențele fiind minime în partea superioară.
25.04.2026, Cluj Napoca, Stadion: "Dr. Constantin Rădulescu", ora: 20:30
Arbitru: Szabolcs Kovács (Carei)
PLAY-OFF: CFR Cluj - Universitatea Cluj 1-0
A marcat: 1-0 Andrei Cordea (70 penalty)
CFR Cluj: M. Popa – Braun, Sinyan, Huja, Camora – Muhar (Đoković 79), T. Keïta – Korenica (M. Ilie 87), Ad. Păun (Cordea 62), Biliboc (Șfaiț 87) – Aliev (Zahović 62). Antrenor: Daniel Pancu.
"U" Cluj: Gertmonas – Mikanović, I. Cristea, Coubiș, Chipciu – O. Mendy, Bic, Drammeh (Fábry 79) – Macalou (Stanojev 57), A. Gheorghiță (Nistor 56), El Sawy (A. Trică 46). Antrenor: Cristiano Bergodi.
Cartonașe galbene: Muhar (52) – Drammeh (21), O. Mendy (29), Mikanović (90)