Liga 1
Romanian Soccer  Cauta in Romanian Soccer
Nationala Romaniei
 

FOTBAL INTERNATIONAL

-

UK Anglia:Premier League

-

Clasament Premier League

-

Clasament Championship

-

IT Italia: Serie A

-

Clasament Serie A Italia

-

Clasament Serie B Italia

-

SP Spain:Primera División

-

Clasament Primera Division

-

DE Germania: Bundesliga

-

Clasament Bundesliga

-

Clasament Zweite Bundesliga

-

FR Franta: Ligue 1

-

Clasament Ligue 1

-

PO Portugalia: Liga Sagres

-

Clasament Portugalia

-

OL Olanda: Eredivisie

-

Clasament Olanda

-

BE Belgia: Jupiler League

-

Clasament Belgia

-

TU Turcia: Süper Lig

-

Clasament Turcia

-

GR Grecia:Ethniki Katigoria

-

RU Rusia: Premier League

-

Clasament Rusia

-

UC Ucraina: Vyscha Liga

-

ball America de Sud

-

ball Africa

-

Cupa Africii pe Natiuni

-

ball Asia

-


Africa 19.01.2013 - 14:31

Un roman intre antrenorii care au castigat Cupa Africii pe Natiuni

Un roman intre antrenorii care au castigat Cupa Africii pe Natiuni
Antrenorul român Virgil Mărdărescu figurează printre tehnicienii care au câştigat Cupa Africii pe Naţiuni la fotbal, reuşind această performanţă în 1976, cu naţionala Marocului.

Mărdărescu a fost antrenor la FC Argeş Piteşti, FC Farul Constanţa şi SC Bacău.

Pe "continentul negru" au mai antrenat echipe naţionale de-a lungul timpului şi alţi români, precum Cicerone Manolache (Congo, Libia), Ted Dumitru (Africa de Sud, Namibia), Mircea Rădulescu (Egipt şi Algeria).

Nu mai puţin de 14 antrenori străini s-au încoronat campioni ai Africii, dintre care patru sunt francezi, trei din Iugoslavia, doi din Ungaria, un olandez, un german, un brazilian şi un galez.

Cele mai multe trofee le au ghanezul Charles Gyamfi şi egipteanul Hassan Shehata, câte trei.

Ultimul titlu a fost cucerit de francezul Herve Renard, anul trecut, cu Zambia.

Lista antrenorilor care au câştigat Cupa Africii pe Naţiuni:

1957 - Egipt - Mourad Fahmy

1959 - Egipt - Josef Titkos (Ungaria)

1962 - Etiopia - Slavko Milosevic (Iugoslavia)

1963 - Ghana - Charles Gyamfi

1965 - Ghana - Charles Gyamfi

1968 - Congo-Kinshasa - Ferenc Csandai (Ungaria)

1970 - Sudan - Abdelfattah Hamad

1972 - Congo - Adolph Bibanzulu

1974 - Zair - Blagoje Vidinic (Iugoslavia)

1976 - Maroc - Virgil Mărdărescu (România)

1978 - Ghana - Fred Osam Duodu

1980 - Nigeria - Otto Gloria (Brazil)

1982 - Ghana - Charles Gyamfi

1984 - Camerun - Rade Onganovic (Iugoslavia)

1986 - Egipt - Mike Smith (Ţara Galilor)

1988 - Camerun - Claude Le Roy (Franţa)

1990 - Algeria - Abdelhamid Kermali

1992 - Cote d"Ivoire- Martial Yeo

1994 - Nigeria - Clemens Westerhof (Olanda)

1996 - Africa de Sud - Clive Barker

1998 - Egipt - Mohamed Al Gohari

2000 - Camerun - Pierre Lechantre (Franţa)

2002 - Camerun - Winfried Schafer (Germania)

2004 - Tunisia - Roger Lemerre (Franţa)

2006 - Egipt - Hassan Shehata

2008 - Egipt - Hassan Shehata

2010 - Egipt - Hassan Shehata

2012 - Zambia - Herve Renard (Franţa)






Taguri: Virgil Mardarescu    Cupa Africii pe Natiuni    Maroc    FC Arges Pitesti    Farul Constanta    SC Bacau   

» Cupa Africii pe Natiuni
Comenteaza

Ultimele stiri - Africa

Varela, Kay si Nuno Rocha, in lotul largit al echipei Insulelor Capului Verde pentru CAN 2015

Fundaşii Fernando Varela (Steaua) şi Kay (CS Universitatea Craiova), precum şi mijlocaşul Nuno Rocha (CS Universitatea Craiova) fac parte din lotul lărgit al reprezentativei Insulelor Capului Verde...

Algerianul Yacine Brahimi, jucatorul african al anului

Atacantul algerian al echipei FC Porto, Yacine Brahimi, a câştigat, luni, titlul de cel mai bun jucător african al anului 2014, conform unui sondaj realizat de BBC. El i-a devansat pe nigerianul...

Congo s-a calificat la Cupa Africii pe Natiuni

Echipa naţională a statului Congo s-a calificat la Cupa Africii pe Naţiuni, după ce a învins, miercuri, în deplasare, cu scorul de 1-0, reprezentativa Sudanului, în ultima etapă a grupei A a...

Mali, Ghana si Guineea s-au calificat la Cupa Africii pe Natiuni

Echipele naţionale din Mali, Ghana şi Guineea s-au calificat la Cupa Africii pe Naţiuni din 2015, după rezultatele obţinute, miercuri, în ultimele meciuri din faza preliminară. La turneul final al...

Coasta de Fildes s-a calificat la Cupa Africii pe Natiuni din 2015

Echipa naţională a Coastei de Fildeş s-a calificat la Cupa Africii pe Naţiuni din 2015, după ce a terminat la egalitate, miercuri, pe teren propriu, scor 0-0, cu reprezentativa Camerunului, în...

Nigeria a ratat calificarea la Cupa Africii pe Natiuni

Lovitura grea pentru Nigeria. Campioana en-titre a Africii a fost tinuta in sah, miercuri (2-2) de Africa de Sud, pe teren propriu, intr-un meci din preliminariile CAN 2015. Astfel, "super...

Cupa Africii pe Natiuni va avea loc in Guineea Ecuatoriala

Cupa Africii pe Naţiuni (CAN) va avea loc în Guineea Ecuatorială, între 17 ianuarie şi 8 februarie 2015, a anunţat, vineri, Confederaţia Africană de Fotbal (CAF), care a căutat alternative după ce...

FIFA da Nigeriei o ultima sansa de a evita o suspendare de 7 luni

FIFA a anunțat că a dat Federației nigeriene de fotbal (NFF) "o ultimă ocazie de a evita o suspendare de durată", după ce un tribunal a anulat adunarea generală de alegeri a NFF din 30...

Capitanul nationalei Africii de Sud a fost ucis in timpul unui jaf armat

Căpitanul naţionalei Africii de Sud, Senzo Meyiwa, a fost ucis, duminică, la Vosloorus, în timpul unui jaf armat produs în locuinţa iubitei sale, cântăreaţa Kelly Khumalo. Fotbalistul în vârstă de...

Stephen Keshi a fost demis de la nationala Nigeriei

Selecţionerul Nigeriei, Stephen Keshi, a fost demis, joi, deşi în urmă cu o zi echipa a înregistrat o victorie în preliminariile Cupei Africii pe Naţiuni 2015, scor 3-1 cu Sudan. Federaţia...

Meciul Guineea - Ghana se va disputa la Casablanca, din cauza virusului Ebola

Meciul Guineea - Ghana, din etapa a 3-a a preliminariilor CAN 2015, se va disputa pe 11 octombrie la Casablanca, în Maroc, din cauza propagării virusului Ebola în Guineea, a anunțat Federația...



Top News

-Franta: Ligue 1 - Etapa 19

-Spania: Primera Division - Etapa 16

-Germania: Bundesliga - Etapa 17

-Turcia: Super Lig - Etapa 14

-Italia: Serie A - Etapa 16

-City pune presiune pe Chelsea

-Vucinic marcheaza pe banda rulanta in Emiratele Arabe Unite




Care este cel mai bun fotbalist al Africii?
Roger Milla (Camerun)
Rabah Madjer (Algeria)
Abedy Pelé (Ghana)
George Weah (Liberia)
Japhet N'Doram (Ciad)
Rashidi Yekini (Nigeria)
Emmanuel Amunike (Nigeria)
Julius Agahowa (Nigeria)
Augustine "Jay Jay" Okocha (Nigeria)
Sunday Oliseh (Nigeria)
Victor Ikpeba (Nigeria)
Nwankwo Kanu (Nigeria)
Anthony Yeboah (Ghana)
El Hadji Diouf (Senegal)
Mustapha Hadji (Maroc)
Michael Essien (Ghana)
Didier Drogba (Coasta de Fildes)
Samuel Eto'o (Camerun)
Frédéric Kanouté (Mali)
Emmanuel Adebayor (Togo)
  » rezultate   » arhiva

Care este echipa națională cu care simpatizezi din Africa?
Camerun
Nigeria
Egipt
Maroc
Tunisia
Côte d'Ivoire
Ghana
Senegal
Africa de Sud
Angola
Algeria
Zambia
Togo
Mali
Tanzania
Kenya
RD Congo
Benin
Guineea Ecuatorială
Congo
  » rezultate   » arhiva

Care este cel mai bun jucător african care a jucat în Liga 1?
Ousmane N'Doye
Yssouf Koné
Lacina Traore
Constant Djakpa
Daré Nibombe
Pierre Boya
Ifeanyi Emeghara
Mike Temwanjera
Mansour Gueye
Emmanuel Koné
Bruno Fernandes
Zé Kalanga
Julius Woobay
Jeremie Njock
Armel Disney
Salif Nogo
George Blay
Ousmane Viera
Abiodun Agunbiade
Noureddine Ziyati
  » rezultate   » arhiva

Votează cel mai bun fotbalist român în 2014
Lucian Sânmărtean
Vlad Chiricheș
Raul Rusescu
Ciprian Marica
Alexandru Maxim
Claudiu Keserü
Ştefan Radu
Costel Pantilimon
Răzvan Raț
Alexandru Chipciu
Gabriel Torje
Andrei Prepeliță
Dragoș Grigore
C-tin Budescu
Ciprian Tătărușanu
Mihai Pintilii
Cosmin Moţi
Florin Gardoș
Gabriel Enache
Bogdan Stancu
  » rezultate   » arhiva

S-au nascut azi

Ahmed Bahja
Maroc
44 ani

Aleks Radosavljevič
Serbia
32 ani

Antony de Ávila
Columbia
51 ani

B68 TOFTIR
Insulele Feroe
52 ani

Blagoy Georgiev
Bulgaria
33 ani

Cheikhou Kouyaté
Senegal
25 ani

Cornel Predescu
România
27 ani

Cristian Zaccardo
Italia
33 ani

Ioannis Fetfatzidis
Grecia
24 ani

Juan Valera
Spania
30 ani

Junior Tallo
Coasta de Fildeș
22 ani

Klodian Duro
Albania
37 ani

Lasha Salukvadze
Georgia
33 ani

Mané
Spania
33 ani

Matías Almeyda
Argentina
41 ani

Mihai Gherasim
România
22 ani

Ousmane Viera
Coasta de Fildeș
28 ani

Ricardo Cadú
Portugalia
33 ani

Thiago Constância
Brazilia
30 ani

Valeriu Andronic
Moldova
32 ani


Liga 1
Steaua Bucuresti Pandurii Tg. Jiu Petrolul Ploiesti
Rapid Bucuresti Dinamo Bucuresti
FC Brasov CFR Cluj Gaz Metan Medias
Otelul Galati Universitatea Cluj
Ceahlaul Piatra Neamt
CSU Craiova ASA Targu-Mures Politehnica Iasi
-

Arhiva Stiri Romanian Soccer
L M M J V S D
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        


Liga 2
Metalul Reșița UTA Arad FC Oradea
ASA Tg. Mureș Dacia Mioveni CSM Ramnicu Valcea
FC Olt Bistrița Minerul Motru
Olimpia S. Mare CSU Craiova Univ. Craiova
CF Brăila Slobozia Dunărea Galați
FC Clinceni Farul Constanta CSMS Iași
FCM Bacau Gloria Buzău ACS Berceni
Tărlungeni Rapid Bucuresti Rapid Suceava
-

Liga 1
05.12.2014 Gaz Metan Mediaș FC Brașov C
05.12.2014 FC Viitorul FC Botoșani C
06.12.2014 Ceahlăul Piatra-Neamț Universitatea Cluj C
06.12.2014 Pandurii Târgu-Jiu Rapid București C
06.12.2014 Astra Giurgiu Dinamo București C
07.12.2014 Oțelul Galați ASA Târgu-Mureș C
07.12.2014 Steaua București CSMS Iași C
07.12.2014 CFR 1907 Cluj CS Universitatea Craiova C
08.12.2014 Petrolul Ploiești Concordia Chiajna C


1. Steaua București 43
2. CFR 1907 Cluj 34
3. Petrolul Ploiești 33
4. Astra Giurgiu 30
5. ASA Târgu-Mureș 30
6. CS Universitatea Craiova 29
7. FC Botoșani 27
8. Dinamo București 26
9. FC Viitorul 21
10. FC Brașov 19
11. Universitatea Cluj 18
12. Pandurii Târgu-Jiu 18
13. Gaz Metan Mediaș 18
14. Concordia Chiajna 17
15. Ceahlăul Piatra-Neamț 14
16. CSMS Iași 12
17. Oțelul Galați 12
18. Rapid București 11
Clasament Liga I

Liga 2 B1
06.12.2014 SC Bacău Săgeata Năvodari C
06.12.2014 ACS Berceni Unirea Slobozia C
06.12.2014
Cronica
Rapid CFR Suceava CS Balotești C
06.12.2014 Academica Argeş CF Brăila C
06.12.2014 FC Voluntari FCM Dorohoi C
06.12.2014 Gloria Buzău Farul Constanța C


1. FC Voluntari 38
2. Rapid CFR Suceava 31
3. Academica Argeş 31
4. Gloria Buzău 25
5. Săgeata Năvodari 24
6. SC Bacău 21
7. Unirea Slobozia 21
8. CF Brăila 20
9. ACS Berceni 16
10. Farul Constanța 12
11. CS Balotești 11
12. FCM Dorohoi 10
Clasament B1

Liga 2 B2
06.12.2014 ACS Poli Timișoara Metalul Reșița C
06.12.2014 FC Bihor Oradea CSM Râmnicu-Vâlcea C
06.12.2014 Olimpia Satu-Mare CS Mioveni C
06.12.2014 FC Olt Slatina Șoimii Pâncota C
06.12.2014 Unirea Tărlungeni Fortuna Poiana Câmpina C


1. ACS Poli Timișoara 33
2. Fortuna Poiana Câmpina 26
3. Metalul Reșița 26
4. CS Mioveni 24
5. Unirea Tărlungeni 22
6. FC Olt Slatina 19
7. CSM Râmnicu-Vâlcea 17
8. Olimpia Satu-Mare 17
9. Șoimii Pâncota 12
10. FC Bihor Oradea 11
11. CS FC Caransebeș 7
Clasament B2

C1


Liga 3 C1
21.11.2014 Bucovina Rădăuți Ceahlăul Piatra-Neamț II C
21.11.2014 Sporting Liești Petrotub Roman C
21.11.2014 FC Zagon AFK Csíkszereda C
21.11.2014 Cetatea Târgu-Neamț Sepsi OSK Sfântu Gheorghe C
22.11.2014 FC Păpăuți
-
CSM Pașcani   C
22.11.2014 Știința Miroslava Bucovina Pojorâta C


1. Bucovina Pojorâta 27
2. Știința Miroslava 27
3. Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 23
4. Cetatea Târgu-Neamț 21
5. Petrotub Roman 20
6. AFK Csíkszereda 19
7. Aerostar Bacău 18
8. CSM Pașcani 14
9. Bucovina Rădăuți 13
10. FC Zagon 12
11. Sporting Liești 11
12. Ceahlăul Piatra-Neamț II 3
13. FC Păpăuți 1
Clasament C1

C2


Liga 3 C2
21.11.2014 Callatis Mangalia Dinamo București II C
21.11.2014 Dunărea Călărași Înainte Modelu C
21.11.2014 Metaloglobus București Viitorul Domnești C
21.11.2014 Gloria Popești Leordeni Oțelul Galați II C
22.11.2014 Viitorul Axintele Voinţa Snagov C
22.11.2014 Juventus București CS Tunari C
22.11.2014 Metalosport Galaţi Delta Tulcea C


1. Dunărea Călărași 32
2. Delta Tulcea 32
3. Juventus București 29
4. CS Tunari 27
5. Viitorul Axintele 24
6. Dinamo București II 20
7. Înainte Modelu 19
8. Gloria Popești Leordeni 18
9. Metaloglobus București 18
10. Oțelul Galați II 12
11. Callatis Mangalia 8
12. Voinţa Snagov 7
13. Metalosport Galaţi 5
14. Viitorul Domnești 3
Clasament C2

C3


Liga 3 C3
21.11.2014 SCM Argeș Pitești 2012 Astra Giurgiu II C
21.11.2014 Atletic Bradu CS Ștefănești C
21.11.2014 FC Afumaţi Inter Clinceni C
21.11.2014 ACS URBAN Titu CN "Dinicu Golescu" C
22.11.2014 FCM Târgoviște Concordia Chiajna II C
22.11.2014 CS Vișina-Nouă Sporting Roșiori-de-Vede C
22.11.2014 CS Podari Chindia Târgoviște C


1. Chindia Târgoviște 26
2. FC Afumaţi 25
3. Concordia Chiajna II 24
4. SCM Argeș Pitești 2012 22
5. ACS URBAN Titu 21
6. CS Ștefănești 20
7. CN "Dinicu Golescu" 20
8. CS Vișina-Nouă 17
9. Sporting Roșiori-de-Vede 15
10. FCM Târgoviște 14
11. Inter Clinceni 13
12. Atletic Bradu 11
13. CS Podari 11
14. Astra Giurgiu II 9
Clasament C3

C4


Liga 3 C4
21.11.2014 Vulturii Lugoj CS Național Sebiș C
21.11.2014 Pandurii Târgu-Jiu II ACSO Filiaşi C
21.11.2014 ACSVM Craiova Milenium Giarmata C
21.11.2014 AS Nova Mama Mia Bechicerecul-Mic Minerul Motru C
22.11.2014 FC Hunedoara UTA Bătrâna Doamnă C
22.11.2014 CS Ineu Știința Turceni C


1. CS Național Sebiș 30
2. AS Nova Mama Mia Bechicerecul-Mic 28
3. UTA Bătrâna Doamnă 27
4. Vulturii Lugoj 23
5. Milenium Giarmata 20
6. ACSO Filiaşi 17
7. Pandurii Târgu-Jiu II 17
8. CS Ineu 15
9. FC Hunedoara 12
10. Minerul Mehedinți Valea-Copcii 8
11. Minerul Motru 7
12. Știința Turceni 7
13. ACSVM Craiova 4
Clasament C4

C5


Liga 3 C5
21.11.2014 FC Zalău Unirea Dej C
21.11.2014 Sănătatea Cluj CSC Sânmartin C
21.11.2014 CS Oşorhei Industria Galda de Jos C
21.11.2014 FCM Baia-Mare Unirea Jucu C
22.11.2014 Avântul Reghin Gloria Bistrița C
22.11.2014 Metalurgistul Cugir CSM Sighet C
22.11.2014 CS Iernut Arieșul Turda C


1. FCM Baia-Mare 29
2. FC Zalău 26
3. CS Oşorhei 23
4. CSC Sânmartin 23
5. Arieșul Turda 22
6. CSM Sighet 22
7. Metalurgistul Cugir 21
8. Gloria Bistrița 18
9. Industria Galda de Jos 16
10. Unirea Jucu 15
11. Avântul Reghin 14
12. CS Iernut 12
13. Unirea Dej 7
14. Sănătatea Cluj 5
Clasament C5