Liga 1
Romanian Soccer  Cauta in Romanian Soccer
Nationala Romaniei
 

FOTBAL INTERNATIONAL

-

UK Anglia:Premier League

-

Clasament Premier League

-

Clasament Championship

-

IT Italia: Serie A

-

Clasament Serie A Italia

-

Clasament Serie B Italia

-

SP Spain:Primera División

-

Clasament Primera Division

-

DE Germania: Bundesliga

-

Clasament Bundesliga

-

Clasament Zweite Bundesliga

-

FR Franta: Ligue 1

-

Clasament Ligue 1

-

PO Portugalia: Liga Sagres

-

Clasament Portugalia

-

OL Olanda: Eredivisie

-

Clasament Olanda

-

BE Belgia: Jupiler League

-

Clasament Belgia

-

TU Turcia: Süper Lig

-

Clasament Turcia

-

GR Grecia:Ethniki Katigoria

-

RU Rusia: Premier League

-

Clasament Rusia

-

UC Ucraina: Vyscha Liga

-

ball America de Sud

-

ball Africa

-

Cupa Africii pe Natiuni

-

ball Asia

-


Africa 19.01.2013 - 14:31

Un roman intre antrenorii care au castigat Cupa Africii pe Natiuni

Un roman intre antrenorii care au castigat Cupa Africii pe Natiuni
Antrenorul român Virgil Mărdărescu figurează printre tehnicienii care au câştigat Cupa Africii pe Naţiuni la fotbal, reuşind această performanţă în 1976, cu naţionala Marocului.

Mărdărescu a fost antrenor la FC Argeş Piteşti, FC Farul Constanţa şi SC Bacău.

Pe "continentul negru" au mai antrenat echipe naţionale de-a lungul timpului şi alţi români, precum Cicerone Manolache (Congo, Libia), Ted Dumitru (Africa de Sud, Namibia), Mircea Rădulescu (Egipt şi Algeria).

Nu mai puţin de 14 antrenori străini s-au încoronat campioni ai Africii, dintre care patru sunt francezi, trei din Iugoslavia, doi din Ungaria, un olandez, un german, un brazilian şi un galez.

Cele mai multe trofee le au ghanezul Charles Gyamfi şi egipteanul Hassan Shehata, câte trei.

Ultimul titlu a fost cucerit de francezul Herve Renard, anul trecut, cu Zambia.

Lista antrenorilor care au câştigat Cupa Africii pe Naţiuni:

1957 - Egipt - Mourad Fahmy

1959 - Egipt - Josef Titkos (Ungaria)

1962 - Etiopia - Slavko Milosevic (Iugoslavia)

1963 - Ghana - Charles Gyamfi

1965 - Ghana - Charles Gyamfi

1968 - Congo-Kinshasa - Ferenc Csandai (Ungaria)

1970 - Sudan - Abdelfattah Hamad

1972 - Congo - Adolph Bibanzulu

1974 - Zair - Blagoje Vidinic (Iugoslavia)

1976 - Maroc - Virgil Mărdărescu (România)

1978 - Ghana - Fred Osam Duodu

1980 - Nigeria - Otto Gloria (Brazil)

1982 - Ghana - Charles Gyamfi

1984 - Camerun - Rade Onganovic (Iugoslavia)

1986 - Egipt - Mike Smith (Ţara Galilor)

1988 - Camerun - Claude Le Roy (Franţa)

1990 - Algeria - Abdelhamid Kermali

1992 - Cote d"Ivoire- Martial Yeo

1994 - Nigeria - Clemens Westerhof (Olanda)

1996 - Africa de Sud - Clive Barker

1998 - Egipt - Mohamed Al Gohari

2000 - Camerun - Pierre Lechantre (Franţa)

2002 - Camerun - Winfried Schafer (Germania)

2004 - Tunisia - Roger Lemerre (Franţa)

2006 - Egipt - Hassan Shehata

2008 - Egipt - Hassan Shehata

2010 - Egipt - Hassan Shehata

2012 - Zambia - Herve Renard (Franţa)






Taguri: Virgil Mardarescu    Cupa Africii pe Natiuni    Maroc    FC Arges Pitesti    Farul Constanta    SC Bacau   

» Cupa Africii pe Natiuni
Comenteaza

Ultimele stiri - Africa

Grupele preliminare ale Cupei Africii pe Natiuni 2017, dupa tragerea la sorti

La Cairo a avut loc miercuri tragerea la sorți a grupelor preliminare pentru Cupa Africii pe Națiuni 2017 care va fi găzduită de Gabon, conform deciziei luate prin vot de Comitetul executiv al...

ES Setif a castigat Supercupa Africii

Echipa algeriană Entente Sportive de Sétif a învins, sâmbătă, la Blida (Algeria), cu scorul de 7-6 în urma loviturilor de departajare, formaţia egipteană Al-Ahly, şi a câştigat Supercupa Africii....

Ghanezul Christian Atsu, cel mai bun jucator de la Cupa Africii pe Natiuni

Mijlocaşul ghanez Christian Atsu a fost desemnat cel mai bun jucător de la turneul final al Cupei Africii pe Naţiuni. Atsu, care este împrumutat de Chelsea Londra la Everton, a mai primit şi...

Herve Renard: Ma bucur pentru poporul ivorian

Selecţionerul Coastei de Fildeş, Herve Renard, a declarat, duminică seară, după ce ivorienii au câştigat Cupa Africii pe Naţiuni, că victoria din finala competiţiei continentale, scor 9-8 la...

Coasta de Fildes a castigat Cupa Africii pe Natiuni

Selecționata Coastei de Fildeş este noua campioană a Africii la fotbal, după ce a învins formația Ghanei cu scorul de 9-8, la loviturile de departajare (0-0 după prelungiri), duminică, la Bata, în...

Blatter pune incidentele de la semifinala CAN 2015 pe seama "entuziasmului prea mare" al suporterilor

Joseph Blatter a comentat incidentele care au avut loc la semifinala Cupei Africii pe Națiuni pierdută fără drept de apel de selecționata țării-gazdă, Guineea Ecuatorială, în fața reprezentativei...

RD Congo, locul 3 la Cupa Africii pe Natiuni

Reprezentativa RD Congo a terminat pe locul 3 ediţia din acest an a Cupei Africii pe Naţiuni, impunându-se în finala mică, sâmbătă, la Malabo, cu scorul de 4-2 în urma loviturilor de departajare,...

Ghana, calificata in finala Cupei Africii pe Natiuni 2015, dupa o semifinala cu gust amar

Selecționata Ghanei s-a calificat în finala Cupei Africii pe Națiuni la fotbal, ediția 2015, joi seara, la Malabo, după ce a învins echipa gazdă, Guineea Ecuatorială, cu scorul de 3-0 (2-0), într-o...

Cupa Africii: Semifinala Guineea Ecuatoriala - Ghana, intrerupta de incidente

Semifinala dintre echipele Guineei Ecuatoriale și Ghanei, din Cupa Africii pe Națiuni la fotbal, ediția 2015, a fost întreruptă din cauza incidentelor provocate de spectatori, în minutul 83 al...

Cupa Africii: Coasta de Fildes - RD Congo 3-1, iar "elefantii" s-au calificat in finala

Coasta de Fildeș este prima finalistă a Cupei Africii pe Națiuni la fotbal, ediția 2015, găzduită de Guineea Ecuatorială, după ce a învins formația RD Congo cu scorul de 3-1 (2-1), miercuri seara,...

Cupa Africii: Arbitrul care a ajutat Guineea Ecuatoriala, suspendat 6 luni de Confederatia Africana

Confederația Africană de Fotbal l-a suspendat pentru șase luni pe arbitrul care la sfertul de finală al Cupei Africii pe Națiuni 2015 dintre Guineea Ecuatorială și Tunisia (2-1), a acordat un...



Top News

-Avancronica meciului Pandurii - "U" Cluj

-PSV Eindhoven, campioana a Olandei dupa 7 ani

-Derbiul suferintei la Milano

-Juventus, prea puternica pentru Lazio

-Besiktas si-a revenit

-Messi, al 400-lea gol pentru Barcelona

-Spania: Primera Division - Etapa 32




Care este cel mai bun fotbalist al Africii?
Roger Milla (Camerun)
Rabah Madjer (Algeria)
Abedy Pelé (Ghana)
George Weah (Liberia)
Japhet N'Doram (Ciad)
Rashidi Yekini (Nigeria)
Emmanuel Amunike (Nigeria)
Julius Agahowa (Nigeria)
Augustine "Jay Jay" Okocha (Nigeria)
Sunday Oliseh (Nigeria)
Victor Ikpeba (Nigeria)
Nwankwo Kanu (Nigeria)
Anthony Yeboah (Ghana)
El Hadji Diouf (Senegal)
Mustapha Hadji (Maroc)
Michael Essien (Ghana)
Didier Drogba (Coasta de Fildes)
Samuel Eto'o (Camerun)
Frédéric Kanouté (Mali)
Emmanuel Adebayor (Togo)
  » rezultate   » arhiva

Care este echipa națională cu care simpatizezi din Africa?
Camerun
Nigeria
Egipt
Maroc
Tunisia
Coasta de Fildeş
Ghana
Senegal
Africa de Sud
Angola
Algeria
Zambia
Togo
Mali
Tanzania
Kenya
RD Congo
Benin
Guineea Ecuatorială
Congo
  » rezultate   » arhiva

Care este cel mai bun jucător african care a jucat în Liga 1?
Ousmane N'Doye
Yssouf Koné
Lacina Traore
Constant Djakpa
Daré Nibombe
Pierre Boya
Ifeanyi Emeghara
Mike Temwanjera
Mansour Gueye
Emmanuel Koné
Bruno Fernandes
Zé Kalanga
Julius Woobay
Jeremie Njock
Armel Disney
Salif Nogo
George Blay
Ousmane Viera
Abiodun Agunbiade
Noureddine Ziyati
  » rezultate   » arhiva

Care vor fi cele 6 echipe din Liga 1 care vor retrograda?
CFR 1907 Cluj
Oțelul Galați
Ceahlăul Piatra-Neamț
Universitatea Cluj
Rapid București
Gaz Metan Mediaș
Pandurii Târgu-Jiu
Concordia Chiajna
FC Brașov
CSMS Iași
FC Viitorul
FC Botoșani
  » rezultate   » arhiva

S-au nascut azi

Aleksandar Dyulgerov
Bulgaria
25 ani

Alessio Scarpi
Italia
42 ani

Alexandru Pândaru
România
31 ani

Constantin Dinulescu
România
84 ani

Damien Le Tallec
Franța
25 ani

Éder Luís
Brazilia
30 ani

Ferid Chouchane
Turcia
42 ani

Gabriel Heinze
Argentina
37 ani

Gustavo Colman
Argentina
30 ani

Jan Zimmermann
Germania
30 ani

Javier Fragoso
Mexic
73 ani

Joe Hart
Anglia
28 ani

Juan Pablo Garat
Argentina
32 ani

Jussi Jăăskelăinen
Finlanda
40 ani

Leonard Manole
România
22 ani

Lucien Mettomo
Camerun
38 ani

Marius Măldărășanu
România
40 ani

Marko Arnautović
Austria
26 ani

Niki Zimling
Danemarca
30 ani

Paul-José M'Poku
Belgia
23 ani

R i v a l d o
Brazilia
43 ani

Roberto Ufarte
Spania
57 ani

Tom Mickel
Germania
26 ani

Trevor Francis
Anglia
61 ani

Valon Behrami
Elveția
30 ani

Zhao Junzhe
China
36 ani


Liga 1
Steaua Bucuresti Pandurii Tg. Jiu Petrolul Ploiesti
Rapid Bucuresti Dinamo Bucuresti
FC Brasov CFR Cluj Gaz Metan Medias
Otelul Galati Universitatea Cluj
Ceahlaul Piatra Neamt
CSU Craiova ASA Targu-Mures Politehnica Iasi
-

Arhiva Stiri Romanian Soccer
L M M J V S D
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      


Liga 2
Metalul Reșița UTA Arad FC Oradea
ASA Tg. Mureș Dacia Mioveni CSM Ramnicu Valcea
FC Olt Bistrița Minerul Motru
Olimpia S. Mare CSU Craiova Univ. Craiova
CF Brăila Slobozia Dunărea Galați
FC Clinceni Farul Constanta CSMS Iași
FCM Bacau Gloria Buzău ACS Berceni
Tărlungeni Rapid Bucuresti Rapid Suceava
-

Liga 1
17.04.2015 CSMS Iași FC Brașov C
17.04.2015 CFR 1907 Cluj ASA Târgu-Mureș C
18.04.2015 FC Botoșani Ceahlăul Piatra-Neamț C
18.04.2015 FC Viitorul Astra Giurgiu C
18.04.2015 Gaz Metan Mediaș Petrolul Ploiești C
19.04.2015 CS Universitatea Craiova
17:30
Dinamo București Digi Sport 1 C
19.04.2015 Steaua București
20:30
Oțelul Galați Digi Sport 1 C
20.04.2015 Pandurii Târgu-Jiu
18:00
Universitatea Cluj Digi Sport 1 C
20.04.2015 Rapid București
20:30
Concordia Chiajna Digi Sport 1 C


1. Steaua București 57
2. ASA Târgu-Mureș 56
3. Petrolul Ploiești 47
4. CS Universitatea Craiova 45
5. Astra Giurgiu 41
6. FC Viitorul 41
7. FC Botoșani 40
8. Dinamo București 39
9. CSMS Iași 34
10. Pandurii Târgu-Jiu 32
11. Concordia Chiajna 30
12. FC Brașov 28
13. Gaz Metan Mediaș 26
14. Universitatea Cluj 26
15. Ceahlăul Piatra-Neamț 23
16. Rapid București 22
17. CFR 1907 Cluj 19
18. Oțelul Galați 15
Clasament Liga I

Liga 2 B1
28.03.2015 CF Brăila Săgeata Năvodari C
28.03.2015 Farul Constanța Unirea Slobozia C
28.03.2015 FCM Dorohoi CS Balotești C
28.03.2015 Gloria Buzău Rapid CFR Suceava C
28.03.2015 FC Voluntari SC Bacău C
28.03.2015 Academica Argeş ACS Berceni C


1. FC Voluntari 53
2. Academica Argeş 46
3. Rapid CFR Suceava 40
4. Gloria Buzău 37
5. SC Bacău 30
6. CF Brăila 29
7. CS Balotești 26
8. FCM Dorohoi 25
9. Farul Constanța 22
10. ACS Berceni 19
11. Unirea Slobozia 13
12. Săgeata Năvodari -21
Clasament B1

Liga 2 B2
28.03.2015 Fortuna Poiana Câmpina CSM Râmnicu-Vâlcea C
28.03.2015 Șoimii Pâncota CS Mioveni C
28.03.2015 CS FC Caransebeș FC Bihor Oradea C
28.03.2015 Unirea Tărlungeni Olimpia Satu-Mare C
28.03.2015 FC Olt Slatina ACS Poli Timișoara C


1. ACS Poli Timișoara 42
2. Metalul Reșița 36
3. FC Olt Slatina 34
4. Unirea Tărlungeni 33
5. CS Mioveni 32
6. Olimpia Satu-Mare 25
7. CSM Râmnicu-Vâlcea 24
8. CS FC Caransebeș 21
9. Fortuna Poiana Câmpina 18
10. FC Bihor Oradea 17
11. Șoimii Pâncota 15
Clasament B2

Play-Off B1


Liga 2 Play-Off B1
18.04.2015 FC Voluntari Gloria Buzău C
18.04.2015 Academica Argeş Rapid CFR Suceava C
18.04.2015 CF Brăila SC Bacău C


1. Academica Argeş 9
2. FC Voluntari 7
3. SC Bacău 3
4. Gloria Buzău 3
5. CF Brăila 2
6. Rapid CFR Suceava 1
Clasament Play-Off B1

Play-Off B2


Liga 2 Play-Off B2
18.04.2015 ACS Poli Timișoara Unirea Tărlungeni C
18.04.2015 Metalul Reșița FC Olt Slatina C
18.04.2015 Olimpia Satu-Mare CS Mioveni C


1. ACS Poli Timișoara 7
2. FC Olt Slatina 5
3. CS Mioveni 5
4. Metalul Reșița 3
5. Unirea Tărlungeni 1
6. Olimpia Satu-Mare 1
Clasament Play-Off B2

Play-Out B1


Liga 2 Play-Out B1
18.04.2015 FCM Dorohoi Farul Constanța C
18.04.2015 ACS Berceni CS Balotești C


1. ACS Berceni 9
2. CS Balotești 6
3. FCM Dorohoi 3
4. Farul Constanța 0
Clasament Play-Out B1

Play-Out B2


Liga 2 Play-Out B2
18.04.2015 CS FC Caransebeș FC Bihor Oradea C
18.04.2015 Șoimii Pâncota CSM Râmnicu-Vâlcea C


1. CSM Râmnicu-Vâlcea 6
2. Șoimii Pâncota 5
3. FC Bihor Oradea 4
4. CS FC Caransebeș 1
Clasament Play-Out B2

C1


Liga 3 C1
17.04.2015 Bucovina Rădăuți Aerostar Bacău C
17.04.2015 Ceahlăul Piatra-Neamț II Sepsi OSK Sfântu Gheorghe C
17.04.2015 Petrotub Roman AFK Csíkszereda C
18.04.2015 FC Păpăuți
-
FC Zagon ANULAT C
18.04.2015 Sporting Liești Știința Miroslava C
18.04.2015 Bucovina Pojorâta Cetatea Târgu-Neamț C


1. Știința Miroslava 43
2. Bucovina Pojorâta 42
3. Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 33
4. Cetatea Târgu-Neamț 30
5. Aerostar Bacău 26
6. AFK Csíkszereda 24
7. Petrotub Roman 23
8. CSM Pașcani 19
9. Bucovina Rădăuți 19
10. Sporting Liești 12
11. FC Zagon 10
12. Ceahlăul Piatra-Neamț II 3
13. FC Păpăuți 0
Clasament C1

C2


Liga 3 C2
17.04.2015 Metaloglobus București Callatis Mangalia C
17.04.2015 Dinamo București II Metalosport Galaţi C
17.04.2015 Voinţa Snagov Delta Tulcea C
17.04.2015 Înainte Modelu Oțelul Galați II C
18.04.2015 Dunărea Călărași Juventus București C
18.04.2015 Viitorul Axintele Gloria Popești Leordeni C
18.04.2015 Viitorul Domnești CS Tunari C


1. Dunărea Călărași 47
2. Juventus București 45
3. Delta Tulcea 38
4. Viitorul Axintele 37
5. CS Tunari 37
6. Metaloglobus București 34
7. Dinamo București II 32
8. Înainte Modelu 30
9. Gloria Popești Leordeni 23
10. Voinţa Snagov 17
11. Metalosport Galaţi 14
12. Viitorul Domnești 14
13. Callatis Mangalia 13
14. Oțelul Galați II 12
Clasament C2

C3


Liga 3 C3
17.04.2015 Atletic Bradu FCM Târgoviște C
17.04.2015 SCM Argeș Pitești 2012 ACS URBAN Titu C
17.04.2015 Concordia Chiajna II CS Podari C
17.04.2015 Astra Giurgiu II Chindia Târgoviște C
18.04.2015 CS Vișina-Nouă FC Afumaţi C
18.04.2015 Sporting Roșiori-de-Vede CN "Dinicu Golescu" C
18.04.2015 CS Ștefănești Inter Clinceni C


1. Chindia Târgoviște 44
2. FC Afumaţi 40
3. Concordia Chiajna II 37
4. CS Ștefănești 34
5. SCM Argeș Pitești 2012 30
6. ACS URBAN Titu 30
7. Sporting Roșiori-de-Vede 26
8. CN "Dinicu Golescu" 26
9. Inter Clinceni 23
10. CS Vișina-Nouă 23
11. Atletic Bradu 22
12. CS Podari 19
13. FCM Târgoviște 19
14. Astra Giurgiu II 13
Clasament C3

C4


Liga 3 C4
17.04.2015 ACSVM Craiova FC Hunedoara C
17.04.2015 Pandurii Târgu-Jiu II AS Nova Mama Mia Bechicerecul-Mic C
17.04.2015 ACSO Filiaşi Știința Turceni C
17.04.2015 Milenium Giarmata Minerul Motru C
18.04.2015 CS Național Sebiș CS Ineu C
18.04.2015 Minerul Mehedinți Valea-Copcii UTA Bătrâna Doamnă C


1. UTA Bătrâna Doamnă 43
2. CS Național Sebiș 40
3. AS Nova Mama Mia Bechicerecul-Mic 38
4. Vulturii Lugoj 32
5. Milenium Giarmata 31
6. Pandurii Târgu-Jiu II 26
7. ACSO Filiaşi 25
8. CS Ineu 20
9. FC Hunedoara 19
10. Minerul Motru 18
11. Știința Turceni 18
12. ACSVM Craiova 14
13. Minerul Mehedinți Valea-Copcii 8
Clasament C4

C5


Liga 3 C5
17.04.2015 Metalurgistul Cugir FC Zalău C
17.04.2015 Sănătatea Cluj CS Oşorhei C
17.04.2015 Avântul Reghin FCM Baia-Mare C
17.04.2015 Unirea Dej CS Iernut C
17.04.2015 CSC Sânmartin Unirea Jucu C
18.04.2015 Gloria Bistrița Arieșul Turda C
18.04.2015 CSM Sighet Industria Galda de Jos C


1. FCM Baia-Mare 45
2. CSM Sighet 41
3. FC Zalău 39
4. Metalurgistul Cugir 37
5. Arieșul Turda 32
6. CSC Sânmartin 30
7. CS Oşorhei 27
8. Unirea Jucu 25
9. Gloria Bistrița 24
10. Industria Galda de Jos 24
11. Avântul Reghin 24
12. CS Iernut 20
13. Sănătatea Cluj 12
14. Unirea Dej 11
Clasament C5