Liga 1
Romanian Soccer  Cauta in Romanian Soccer
Romanian Soccer
Nationala Romaniei
 

FOTBAL INTERNATIONAL

-

UK Anglia:Premier League

-

Clasament Premier League

-

Clasament Championship

-

IT Italia: Serie A

-

Clasament Serie A Italia

-

Clasament Serie B Italia

-

SP Spain:Primera División

-

Clasament Primera Division

-

DE Germania: Bundesliga

-

Clasament Bundesliga

-

Clasament Zweite Bundesliga

-

FR Franta: Ligue 1

-

Clasament Ligue 1

-

PO Portugalia: Liga Sagres

-

Clasament Portugalia

-

OL Olanda: Eredivisie

-

Clasament Olanda

-

BE Belgia: Jupiler League

-

Clasament Belgia

-

TU Turcia: Süper Lig

-

Clasament Turcia

-

GR Grecia:Ethniki Katigoria

-

RU Rusia: Premier League

-

Clasament Rusia

-

UC Ucraina: Vyscha Liga

-

ball America de Sud

-

ball Africa

-

Cupa Africii pe Natiuni

-

ball Asia

-


Echipa nationala U21 06.09.2016 - 21:41

Preliminariile Campionatului European Under 21: Danemarca - Romania 3-1

Preliminariile Campionatului European Under 21: Danemarca - Romania 3-1
Selecționata de tineret a României a fost învinsă de formația similară a Danemarcei cu scorul de 3-1 (3-0), marți seara, la Aalborg, într-un meci din preliminariile Campionatului European de fotbal Under 21 din 2017.

Danemarca s-a impus prin golurile marcate de Pione Sisto (10) și Marcus Ingvartsen (35 penalty, 39) și s-a calificat la turneul final din Polonia. "Tricolorii", care au șanse minime de calificare de pe locul al doilea, au marcat prin George Miron (68).

România a făcut o primă repriză foarte slabă, cu numeroase greșeli, individuale și colective, a jucat mai bine după pauză, dar soarta meciului a fost decisă în prima parte.

Extrema stânga daneză Pione Sisto a fost omul începutului de meci, depășindu-l constant pe Hodorogea și creând pericol la poarta lui Cojocaru. Goalkeeper-ul echipei italiene Crotone a apărat șutul lui Sisto din minutul 7, dar trei minute mai târziu a fost învins de jucătorul transferat de Celta Vigo (10), care a marcat din pasa lui Nielsen. Cojocaru s-a evidențiat în alde două situații în fața lui Sisto (25, 44).

Danemarca s-a desprins după o gafă copilărească a lui Nedelcearu, care l-a bruscat fără minge la un corner pe Maxsoe chiar sub ochii arbitrului și gazdele au primit penalty, transformat cu șansă de Ingvartsen (35).

Echipa României a avut o primă acțiune ofensivă notabilă, prin Hodorogea (37), care a pătruns și a trimis un șut-centrare periculos prin fața porții.

Gazdele au marcat al treilea gol, la capătul unui contraatac (39), Lasse Vigen Christensen centrând pentru Ingvartsen, care a îndeplinit o simplă formalitate după ce Cojocaru a ieșit imprecis din poartă.

"Tricolorii" au fost mai ofensivi, mai insistenți după pauză, iar Ioniță a fost remarcatul primului sfert de oră, cu două șuturi puțin peste poartă (49, 61). Jucătorul Astrei Giurgiu a lăsat echipa României în zece oameni, după ce a primit cartonaș roșu în minutul 64, pentru o intrare brutală și nejustificată la Sisto.

În ciuda acestui fapt, România a reușit să marcheze în inferioritate, prin fundașul George Miron (68), care a reluat sub bară mingea respinsă de portar la lovitura liberă executată de Marin. Același Miron a salvat un gol ca și făcut (77), respingând din plonjon de pe linia porții mingea expediată de Sisto.

România a mai avut două situații notabile până la final, prin Păun (80) și Rotariu (90), însă aceștia au fost impreciși.

Cojocaru (84) a avut o intervenție bună la o minge deviată de Hodorogea spre propria poartă la centrarea lui Sisto.

Danemarca învinsese România cu 3-0 la Giurgiu, în toamna anului trecut.

În celelalte partide de marți, Bulgaria a învins Armenia în deplasare cu scorul de 1-0, iar reprezentativa Țării Galilor a smuls in extremis o remiză pe teren propriu în fața modestei formații a Luxemburgului, 1-1.

În clasament, pe primul loc se află Danemarca, 22 puncte (8 jocuri), urmată de România, 16 p (9 j), Bulgaria, 14 p (8 j), Țara Galilor, 13 p (9 j), Luxemburg, 3 p (8 j), Armenia, 1 p (8 j).

La turneul final din Polonia merg câștigătoarele celor nouă grupe preliminare și alte două reprezentative în urma unor jocuri de baraj. Cele mai bune patru ocupante ale locurilor secunde obțin biletele pentru play-off.

România mai are de jucat un singur meci, cu Bulgaria în deplasare, pe 11 octombrie.

Preliminariile Campionatului European Under 21 din 2017 - Grupa a 5-a
Aalborg, Stadion: "Nordjyske Arena"
Danemarca - România 3-1 (3-0)
Au marcat:
1-0 Pione Sisto (10), 2-0 Marcus Ingvartsen (35p), 3-0 Marcus Ingvartsen (39), 3-1 îGeorge Miron (68)

Danemarca: 1. Jeppe Hoejbjerg - 2. Frederik Holst, 3. Andreas Maxsoe, 4. Patrick Banggaard, 5. Jakob Blaabjerg (15. Rasmus Nissen, 79) - 11. Casper Nielsen (12. Kristian Pedersen, 85), 8. Lasse Vigen Christensen (căpitan), 6. Christian Noergaard, 7. Pione Sisto - 10. Lucas Andersen (13. Mikkel Duelund, 66), 9. Marcus Ingvartsen. Selecționer: Niels Frederiksen.
Rezerve neutilizate: 16. Thomas Hagelskjaer - 17. Pascal Gregor, 18. Kenneth Zohore, 14. Mikael Uhre.

România: 12. Valentin Cojocaru - 3. Robert Hodorogea, 15. Bogdan Ţâru (căpitan), 6. George Miron, 4. Vlad Olteanu - 8. Ionuț Nedelcearu (14. Răzvan Marin, 46), 13. Ovidiu Popescu - 7. Adrian Păun, 16. Alexandru Ioniță II, 10 . Claudiu Bumba (11. Dorin Rotariu, 68) - 9. Alexandru Tudorie (19. Daniel Popa, 79). Selecționer: Cristian Dulca.
Rezerve neutilizate: 1. Laurențiu Brănescu - 5. Deian Boldor, 2. Iulian Cristea, 20. Andreas Calcan.

Cartonașe galbene: Nedelcearu (35), Păun (56), Sisto (74)

Cartonaș roșu: Alexandru Ioniță II (64)

Arbitru: Davide Massa; arbitri asistenți; Fabiano Preti, Sergio Ranghetti; arbitru de rezervă: Marco Di Bello (toți din Italia)






Taguri: preliminariile Campionatului European Under 21    Danemarca    Romania    Pione Sisto    Marcus Ingvartsen    George Miron   

» Campionatul European de tineret U21
Comenteaza

Ultimele stiri - Echipa nationala U21

Mirel Rădoi a convocat patru stranieri la selecţionata Under 21 pentru meciurile cu Portugalia şi Bosnia

Selecţionerul reprezentativei de tineret a României, Mirel Rădoi, a convocat patru stranieri pentru meciurile cu Portugalia şi Bosnia-Herţegovina, din Grupa a 3-a a preliminariilor...

Mirel Rădoi este noul selecţioner al echipei naţionale de tineret a României

Fostul internaţional Mirel Rădoi (37 de ani) a fost numit în funcţia de selecţioner al echipei naţionale de tineret a României, el fiind votat în unanimitate de...

Daniel Isăilă renunţă la funcţia de selecţioner al naţionalei Under 21

Daniel Isăilă a decis să renunţe la funcţia de selecţioner al reprezentativei Under 21 a României şi să ''accepte o nouă provocare'', potrivit site-ului Federaţiei...

Amical: U21 Anglia - U21 România 2-1

Naţionala under 21 a României a fost învinsă, sâmbătă, la Wolverhampton, cu scorul de 2-1, de selecţionata similară a Angliei, într-un meci amical....

Mirel Rădoi este noul manager sportiv al echipei naţionale U21 a României

Fostul internaţional Mirel Rădoi este noul manager sportiv al echipei naţionale U21 a României, a anunţat miercuri site-ul oficial al Federaţiei Române de Fotbal....

Viața-i grea la juniori

Nivelul slab al fotbalului românesc înregistrat în ultimii ani, dar totuși nu foarte scăzut dacă FCSB anul acesta și Astra, anul trecut, au ajuns în faza...

Dragoş Nedelcu şi Marco Dulca, indisponibili pentru meciul cu Portugalia. Răzvan Marin, convocat la U21 de la seniori

Jucătorii reprezentativei Under 21 a României, Dragoş Nedelcu şi Marco Dulca, au devenit indisponibili pentru partida cu Portugalia, de vineri, din preliminariile Campionatului...

România - Elveția 1-1, în preliminariile Campionatului European Under-21

Nationala de tineret a României a terminat la egalitate cu echipa similară a Elveției, 1-1 (1-1), marți seara, la Ovidiu, într-un meci din Grupa a 8-a a preliminariilor...

Tricolorii U17 au jucat un amical cu CSA Steaua

Aflată în cantonament la Cheile Grădiștei, reprezentativa României formată din juniori născuți în anul 2001 a disputat duminică un joc de pregătire în fața CSA Steaua.   După...

Florin Bratu, noul selecționer al echipei Under 18 a României

Fostul internațional Florin Bratu este noul selecționer al echipei naționale U18 a României, formată din jucători născuți în anul 2000, a anunțat marți Federația...

Preliminariile CE Under 21 din 2019: Liechtenstein - România 0-2

Selecționata de tineret a României a învins formația Liechtensteinului cu scorul de 2-0 (1-0), marți seara, la Eschen, în meciul său de debut în Grupa a...



Top News

-Betis Sevilla caută să-l vândă pe Alin Toşca

-Chlesea îi oferă lui Hazard cel mai mare salariu din istoria clubului

-Eduard Florescu a semnat cu FC Botoşani

-Mirel Rădoi a convocat patru stranieri la selecţionata Under 21 pentru meciurile cu Portugalia şi Bosnia

-Manchester City l-a pierdut pe portarul chilian Claudio Bravo, accidentat

-FC Liverpool a scăpat de portarul Loris Karius

-Liga 1 - Etapa 5: Rezultate şi marcatori




S-au nascut azi

Alejandro Gavatorta
Argentina
38 ani

Aleksandar Madžar
Muntenegru
40 ani

Alexandru Ichim
România
29 ani

Antonio Benarrivo
Italia
50 ani

Bocar Djumo
Guineea-Bissau
24 ani

Călin Zanc
România
47 ani

Ciprian Stancu
România
38 ani

Didier Six
Franța
64 ani

Giuseppe Bellusci
Italia
29 ani

Ioan Hora
România
30 ani

Ivan Fatić
Muntenegru
30 ani

Ivan Vukadinović
Serbia
34 ani

Nelu Mitrică
România
48 ani

Njegoš Goločevac
Serbia
35 ani

Rajko Brežančć
Serbia
29 ani

Ramiro Costa
Argentina
26 ani

Robert Lewandowski
Polonia
30 ani

Ryan Griffiths
Australia
36 ani

Scott McDonald
Australia
35 ani


Liga 1
Steaua Bucuresti ASA CFR Cluj
CS Universitatea Gaz Metan Mediaș
Dinamo FC Botosani Pandurii
CSM Iasi Viitorul Constanta
Concordia Chiajna
-

Arhiva Stiri Romanian Soccer
L M M J V S D
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    


2018-2019


Liga 1 2018-2019
17.08.2018 CSM Politehnica Iaşi FC Botoșani C
18.08.2018 Astra Giurgiu Dunărea Călărași C
18.08.2018 FC Viitorul Gaz Metan Mediaș C
19.08.2018 Fotbal Club FCSB Sepsi Sfântu Gheorghe C
19.08.2018 CFR 1907 Cluj Dinamo București C
20.08.2018 FC Hermannstadt FC Voluntari C
20.08.2018 CS Universitatea Craiova Concordia Chiajna C


1. CFR 1907 Cluj 11
2. Fotbal Club FCSB 10
3. FC Viitorul 7
4. FC Hermannstadt 7
5. Concordia Chiajna 7
6. Astra Giurgiu 7
7. Sepsi Sfântu Gheorghe 7
8. Dinamo București 7
9. Gaz Metan Mediaș 7
10. FC Botoșani 6
11. Dunărea Călărași 6
12. CS Universitatea Craiova 5
13. CSM Politehnica Iaşi 5
14. FC Voluntari 1
Clasament 2018-2019

Liga 2


Liga 2
17.08.2018 Petrolul Ploiești Pandurii Târgu-Jiu C
17.08.2018 CS Mioveni CS Balotești C
18.08.2018 ASC Daco-Getica Bucureşti FC Snagov C
18.08.2018 SSC Farul Constanţa Academica Clinceni C
18.08.2018 Dacia Unirea Brăila UTA Arad C
18.08.2018 Aerostar Bacău Chindia Târgoviște C
18.08.2018 Ripensia Timișoara ACS Poli Timișoara C
19.08.2018 FC Argeș Pitești Metaloglobus București C
19.08.2018 Universitatea Cluj ACS Energeticianul Petroșani C
19.08.2018 ASU Politehnica Timişoara Luceafărul Oradea C


1. Chindia Târgoviște 9
2. FC Argeș Pitești 7
3. FC Snagov 7
4. Petrolul Ploiești 7
5. Academica Clinceni 6
6. Universitatea Cluj 6
7. ACS Energeticianul Petroșani 6
8. CS Mioveni 6
9. Ripensia Timișoara 4
10. UTA Arad 4
11. Pandurii Târgu-Jiu 4
12. ACS Poli Timișoara 4
13. SSC Farul Constanţa 3
14. ASC Daco-Getica Bucureşti 3
15. Dacia Unirea Brăila 2
16. Luceafărul Oradea 2
17. ASU Politehnica Timişoara 1
18. Aerostar Bacău 1
19. Metaloglobus București 1
20. CS Balotești 0
Clasament Liga 2

C1


Liga 3 C1
26.05.2017 Olimpic Cetate Râşnov Aerostar Bacău C
26.05.2017 Sporting Liești Olimpia Râmnicu-Sărat C
26.05.2017 Metalosport Galaţi SC Bacău C
26.05.2017 Avântul Valea Mărului CSM Roman C
26.05.2017 AFC Odorheiu-Secuiesc Atletico Vaslui C
26.05.2017 AFK Csíkszereda Știința Miroslava C
26.05.2017 AFC Hărman CSM Pașcani C


1. Știința Miroslava 64
2. AFC Hărman 63
3. AFK Csíkszereda 63
4. Aerostar Bacău 48
5. Avântul Valea Mărului 43
6. CSM Roman 40
7. Olimpic Cetate Râşnov 38
8. Sporting Liești 38
9. Olimpia Râmnicu-Sărat 34
10. Metalosport Galaţi 30
11. Atletico Vaslui 29
12. AFC Odorheiu-Secuiesc 28
13. CSM Pașcani 23
14. Sportul Chişcani 16
15. SC Bacău -19
Clasament C1

C2


Liga 3 C2
26.05.2017 Astra Giurgiu II Metaloglobus București C
26.05.2017 FC Viitorul II CS Tunari C
26.05.2017 Arsenal Malu Petrolistul Boldești C
26.05.2017 Unirea Slobozia Viitorul Domnești C
26.05.2017 CSM Olteniţa Dinamo II București C
26.05.2017 Axiopolis Sport Cernavodă Delta Dobrogea Tulcea C
26.05.2017 SC Popeşti Leordeni Înainte Modelu C


1. Metaloglobus București 60
2. Viitorul Domnești 49
3. CS Tunari 46
4. FC Viitorul II 44
5. Unirea Slobozia 41
6. Delta Dobrogea Tulcea 39
7. SC Popeşti Leordeni 39
8. Dinamo II București 38
9. CSM Olteniţa 35
10. Astra Giurgiu II 35
11. Axiopolis Sport Cernavodă 34
12. Înainte Modelu 29
13. Petrolistul Boldești 22
14. Arsenal Malu 0
Clasament C2

C3


Liga 3 C3
26.05.2017 Steaua București II FC Aninoasa C
26.05.2017 FCM Alexandria SCM Argeș Pitești 2012 C
26.05.2017 CS Podari Concordia Chiajna II C
26.05.2017 ACSO Filiaşi ACS URBAN Titu C
26.05.2017 Sporting Roșiori-de-Vede Atletic Bradu C
26.05.2017 Flacăra Moreni CS Mioveni II C
26.05.2017 FC Voluntari II ACS Şirineasa C


1. SCM Argeș Pitești 2012 72
2. Atletic Bradu 47
3. FC Voluntari II 44
4. FCM Alexandria 44
5. Flacăra Moreni 43
6. Concordia Chiajna II 40
7. Sporting Roșiori-de-Vede 40
8. CS Universitatea Craiova II 38
9. CS Mioveni II 38
10. ACSO Filiaşi 37
11. FC Aninoasa 37
12. Steaua București II 35
13. ACS Şirineasa 27
14. ACS URBAN Titu 23
15. CS Podari 13
Clasament C3

C4


Liga 3 C4
26.05.2017 Performanţa Ighiu Millenium Giarmata C
26.05.2017 CSM Lugoj CS Național Sebiș C
26.05.2017 Ripensia Timișoara Pandurii Târgu-Jiu II C
26.05.2017 CSM Şcolar Reşiţa ACS Poli Timişoara II C
26.05.2017 UTA Bătrâna Doamnă II Industria Galda de Jos C
26.05.2017 Cetate Deva Nuova Mama Mia Bechicerecul-Mic C
26.05.2017 Gloria Lunca Teuz Cermei Unirea 1924 Alba-Iulia C


1. Ripensia Timișoara 55
2. CSM Şcolar Reşiţa 54
3. CSM Lugoj 51
4. Cetate Deva 49
5. CS Național Sebiș 47
6. Industria Galda de Jos 46
7. Performanţa Ighiu 42
8. Gloria Lunca Teuz Cermei 28
9. ACS Poli Timişoara II 27
10. Pandurii Târgu-Jiu II 27
11. Unirea 1924 Alba-Iulia 26
12. Millenium Giarmata 24
13. UTA Bătrâna Doamnă II 19
14. Nuova Mama Mia Bechicerecul-Mic 18
Clasament C4

C5


Liga 3 C5
26.05.2017 FC Zalău ASA Târgu-Mureş II C
26.05.2017 FC Hermannstadt Sănătatea Cluj C
26.05.2017 Gaz Metan Mediaș II ASF Comuna Recea C
26.05.2017 Recolta Dorolţ Unirea Jucu C
26.05.2017 Unirea Dej CS Oşorhei C
26.05.2017 Viitorul Ulmeni Metalurgistul Cugir C
26.05.2017 Avântul Reghin CS Iernut C


1. FC Hermannstadt 67
2. Metalurgistul Cugir 55
3. Unirea Jucu 53
4. Sănătatea Cluj 53
5. ASF Comuna Recea 50
6. FC Zalău 49
7. Avântul Reghin 46
8. Gaz Metan Mediaș II 46
9. Unirea Dej 38
10. Viitorul Ulmeni 33
11. CS Iernut 29
12. ASA Târgu-Mureş II 27
13. CS Oşorhei 23
14. Recolta Dorolţ 17
15. FC Bistriţa 8
Clasament C5