Liga 1
Romanian Soccer  Cauta in Romanian Soccer
Romanian Soccer
Nationala Romaniei
 

FOTBAL INTERNATIONAL

-

UK Anglia:Premier League

-

Clasament Premier League

-

Clasament Championship

-

IT Italia: Serie A

-

Clasament Serie A Italia

-

Clasament Serie B Italia

-

SP Spain:Primera División

-

Clasament Primera Division

-

DE Germania: Bundesliga

-

Clasament Bundesliga

-

Clasament Zweite Bundesliga

-

FR Franta: Ligue 1

-

Clasament Ligue 1

-

PO Portugalia: Liga Sagres

-

Clasament Portugalia

-

OL Olanda: Eredivisie

-

Clasament Olanda

-

BE Belgia: Jupiler League

-

Clasament Belgia

-

TU Turcia: Süper Lig

-

Clasament Turcia

-

GR Grecia:Ethniki Katigoria

-

RU Rusia: Premier League

-

Clasament Rusia

-

UC Ucraina: Vyscha Liga

-

ball America de Sud

-

ball Africa

-

Cupa Africii pe Natiuni

-

ball Asia

-


Echipa nationala U21 12.10.2018 - 20:20

Preliminariile CE Under 21 din 2019: România - Ţara Galilor 2-0

Preliminariile CE Under 21 din 2019: România - Ţara Galilor 2-0
Selecţionata României este foarte aproape de obţinerea calificării la Campionatul European de fotbal Under 21 din 2019, după ce a învins formaţia Ţării Galilor cu scorul de 2-0 (0-0), vineri, în penultimul său meci din Grupa a 8-a a preliminariilor, pe stadionul "Dr. Constantin Rădulescu" din Cluj-Napoca.
 
Tricolorii s-au impus prin golurile marcate de Dennis Man (55) şi George Puşcaş (71) şi mai au nevoie de un singur punct, marţi, cu Liechtenstein, pentru a-şi asigura calificarea la turneul final din Italia şi San Marino.
 
La Cluj-Napoca s-a înregistrat cea mai mare asistenţă la un meci al naţionalei de tineret în ultimii 30 de ani, 12.588 spectatori, printre cei care i-au urmărit pe viu pe jucătorii antrenaţi de Mirel Rădoi numărându-se preşedintele FRF, Răzvan Burleanu, dar şi foştii internaţionali Gheorghe Hagi şi Gheorghe Popescu.
 
România a dominat jocul dar nu şi-a creat prea multe ocazii de gol în prima repriză. Florinel Coman a ratat trei ocazii bune de gol, în min. 9, când a şutat slab şi portarul Evans a prins, în min. 16, când şutul său din marginea careului a fost blocat de un fundaş, şi în min. 18, când portarul a respins mingea expediată de jucătorul echipei FCSB. O oportunitate bună a avut şi fundaşul Rus, care a reluat peste poartă centrarea lui Hagi jr (42).
 
Tricolorii au solicitat henţ în min. 47, la o minge jucată cu mâna de Brandon Cooper în propriul careu, dar arbitrul nu a dictat nimic.
 
Oaspeţii şi-au creat o ocazie din nimic, la o minge trimisă pe spate de Cooper, portarul Ionuţ Radu gafând, dar Paşcanu a respins de pe linia porţii (50).
 
Ivan a irosit o ocazie mare de gol în min. 53, după o lansare de excepţie de la Nedelcu, l-a driblat pe portarul Evans, dar a greşit şutul.
 
România a deschis scorul în min. 55, când Coman a executat o lovitură liberă de pe partea stângă, Rus a reluat balonul, iar Man a trimis în plasă din apropiere.
 
Ivan putea majora avantajul echipei noastre, după o angajare perfectă de la Hagi, dar a fost blocat de portar (56).
 
Oaspeţii au trecut pe lângă egalare (63), noul-intrat Connor Evans şutând în bara de la colţul scurt, după o combinaţie rapidă.
 
România a tranşat soarta partidei în min. 71, când Puşcaş a pătruns pe partea dreaptă şi a şutat la colţul scurt din unghi.
 
Până la final, tricolorii nu au mai forţat, galezii fiind cei care au căutat golul de onoare, dar Connor Evans (74) a reluat cu capul peste ţintă din faţa porţii, iar şutul lui Morrell (84) a fost prins de Radu.
 
România, singura echipă neînvinsă din grupă, ocupă primul loc, cu 21 puncte (9 jocuri), urmată de Portugalia, 19 puncte (9 j), Bosnia-Herţegovina, 18 p (9 j), Elveţia, 10 p (9 j), Ţara Galilor, 10 p (9 j), Liechtenstein, 0 p (9 j).
 
Cele 9 câştigătoare de grupe merg direct la turneul final, în timp ce 4 din cele 9 ocupante ale locurilor secunde, cele mai bune, vor disputa un play-off.
 
Pe 16 octombrie au loc meciurile Românie - Liechtenstein (la Ploieşti, ora 21,00), Portugalia - Bosnia (Funchal, 21,00) şi Ţara Galilor - Elveţia.
 
România - Ţara Galilor 2-0 (0-0)
Au marcat: Dennis Man (55), George Puşcaş (71).
Cluj-Napoca, Stadion "Dr. Constantin Rădulescu": 12.588 spectatori
Preliminariile Campionatului European de fotbal Under 21 din 2019 - Grupa a 8-a
 
Au evoluat echipele:
 
România: 1. Ionuţ Radu (căpitan) - 2. Radu Boboc, 18. Adrian Rus, 4. Alexandru Paşcanu, 3. Florin-Bogdan Ştefan - 16. Dragoş Nedelcu, 17. Alexandru Cicâldău - 8. Dennis Man (13. Olimpiu Moruţan, 77), 10. Ianis Hagi (14. Răzvan Oaidă, 90), 7. Florinel Coman (9. George Puşcaş, 66) - 19. Andrei Ivan. Selecţioner: Mirel Rădoi.
Rezerve neutilizate: 12. Cătălin Căbuz - 6. Viorel Ghiţă, 11. Adrian Petre, 20. Andrei Ciobanu.
Ţara Galilor: 1. Owen Evans - 2. Aaron Lewis, 5. Brandon Cooper, 6. Regan Poole (căpitan), 3. Rhys Norrington-Davies - 7. Daniel James, 10. Nathan Broadhead, 4. Ashley Baker (15. Isaac Christie-Davies, 90), 8. Joseff Morrell - 9. Thomas Harris (17. Connor Evans, 62), 11. Liam Cullen (14. Alex Babos, 62). Selecţioner: Rob Page.
Rezerve neutilizate: 12. Luke Pilling - 13. Keston Davies, 16. Robbie Burton.

Arbitru: Boris Marhefka; arbitri asistenţi: Tomas Vorel, Andrej Hrmo; arbitru de rezervă: Patrik Hrcka (toţi din Slovacia).
 
Cartonaşe galbene: Morrell (41), Baker (58), Ştefan (87).






Taguri: preliminariile CE 2019    Under 21    România    Ţara Galilor    Dennis Man    George Puşcaş    Cluj-Napoca   

» Campionatul European de tineret U21
Comenteaza

Ultimele stiri - Echipa nationala U21

România, în grupă cu Danemarca, Ucraina, Finlanda, Irlanda de Nord şi Malta, în preliminariile CE Under 21 din 2021

Selecţionata României a fost repartizată în Grupa a 8-a, alături de Danemarca, Ucraina, Finlanda, Irlanda de Nord şi Malta, în preliminariile Campionatului...

Mirel Rădoi: Ca să ajungi cel mai bun, trebuie să te baţi cu cei mai buni

Selecţionerul reprezentativei de tineret, Mirel Rădoi, a declarat, comentând grupa dificilă în care a fost repartizată România la Campionatul European de fotbal...

Mirel Rădoi: Suntem outsideri, dar le vom face viaţa grea tuturor

Selecţionerul echipei de fotbal Under 21 a României, Mirel Rădoi, a declarat, după tragerea la sorţi a grupelor turneului final, că tricolorii sunt outsideri la Campionatul European...

România, în grupă cu Anglia, Franţa şi Croaţia, la Campionatul European Under 21 din 2019

Selecţionata României a fost repartizată în Grupa C a Campionatului European de fotbal Under 21 din 2019, alături de Anglia, Franţa şi Croaţia, potrivit tragerii la sorţi...

Amical: România - Belgia 3-3

Selecţionatele de fotbal Under-21 ale României şi Belgiei au terminat la egalitate, 3-3 (1-1), joi seara, pe Stadionul ''Dr. Constantin Rădulescu'' din Cluj-Napoca, într-un...

Mirel Rădoi a convocat 20 de jucători la naţionala Under 21 pentru meciul amical cu Belgia

Selecţionerul echipei reprezentative de fotbal Under 21 a României, Mirel Rădoi, a anunţat, vineri, un lot de 20 de jucători pentru meciul amical cu echipa Belgiei, care va avea loc pe 15...

Echipa naţională de tineret a României va disputa un meci amical cu Belgia la Cluj-Napoca

Echipa naţională de tineret a României, calificată la Campionatul European U21 din 2019, va disputa un meci amical cu selecţionata similară a Belgiei la Cluj-Napoca, informează...

Ciprian Deac: Cred că este cea mai valoroasă naţională de tineret din ultimii 15 ani

Fotbalistul Ciprian Deac, de la CFR Cluj, a declarat, într-o conferinţă de presă, că actuala naţională Under 21, calificată la Campionatul European de anul viitor, este cea mai...

Mirel Rădoi: Ne putem bate cu Franţa, Anglia sau Spania, dar nu suntem favoriţi la câştigarea CE

Selecţionerul Mirel Rădoi, artizanul calificării selecţionatei de tineret la turneul final al CE 2019 din Italia după o pauză de 20 ani, a reafirmat că el şi jucătorii îşi...

Răzvan Burleanu: Ar fi o performanţă istorică să terminăm între primele patru naţiuni ale Europei la tineret

Preşedintele FR de Fotbal, Răzvan Burleanu, a apreciat că o clasare între primele patru naţiuni ale Europei la turneul final al CE 2019 de tineret din Italia ar fi o performanţă...

România s-a calificat la Campionatul European Under 21 din 2019, după 4-0 cu Liechtenstein

Selecţionata de tineret a României s-a calificat la Campionatul European de fotbal Under 21 din 2019, după ce a învins echipa Liechtensteinului cu scorul de 4-0 (3-0), marţi...




Top News

-Anthony Martial şi-a prelungit contractul cu Manchester United

-Pepe şi-a reziliat contractul cu Beşiktaş

-Absenţa lui Cristiano Ronaldo goleşte tribunele de pe Santiago Bernabeu

-CM 2022: Qatar nu va lua nicio decizie privind Mondialul cu 48 de echipe până nu va vedea studiul FIFA

-Liga 1 - Etapa 20: Rezultate şi marcatori

-Lazio - Sevilla, capul de afiş al şaisprezecimilor Europa League

-Concordia Chiajna - CSM Politehnica Iaşi, meciul recordurilor




S-au nascut azi

Adam Musiał
Polonia
70 ani

Ânderson Aquino
Brazilia
32 ani

Antony Iannarilli
Italia
28 ani

Carlos Fernandes
Angola
39 ani

Christian Dalger
Franța
69 ani

Daniel Florea
România
43 ani

Elliott Bennett
Anglia
30 ani

GANGWON FC
China
10 ani

Gianluca Pagliuca
Italia
52 ani

Ioan Gâțu
România
39 ani

Jean-François de Sart
Belgia
57 ani

John Moshoeu
Africa de Sud
53 ani

Karol Dobiaš
Cehoslovacia
71 ani

Les Ferdinand
Anglia
52 ani

Mamady Sidibe
Mali
39 ani

Mario Basler
Germania
50 ani

Marius Foro
România
42 ani

Modou Sougou
Senegal
34 ani

Pascal Pellowski
Germania
30 ani

Radhouane Salhi
Tunisia
51 ani

Raouf Ghassan
Irak‎
47 ani

Ricardo Ehle
Brazilia
34 ani

Santiago Cañizares
Spania
49 ani

Sebastian Moga
România
47 ani

Senin Sebai
Coasta de Fildeş
25 ani

SPEZIA CALCIO
Italia
112 ani

SUEDIA
Suedia
114 ani


Liga 1
Steaua Bucuresti ASA CFR Cluj
CS Universitatea Gaz Metan Mediaș
Dinamo FC Botosani Pandurii
CSM Iasi Viitorul Constanta
Concordia Chiajna
-

Arhiva Stiri Romanian Soccer
L M M J V S D
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            


2018-2019


Liga 1 2018-2019
14.12.2018 Concordia Chiajna CSM Politehnica Iaşi C
15.12.2018 FC Voluntari Astra Giurgiu C
15.12.2018 Gaz Metan Mediaș FC Hermannstadt C
15.12.2018 Dinamo București CS Universitatea Craiova C
16.12.2018 Dunărea Călărași Sepsi Sfântu Gheorghe C
16.12.2018 FC Botoșani Fotbal Club FCSB C
17.12.2018 FC Viitorul CFR 1907 Cluj C


1. CFR 1907 Cluj 43
2. Fotbal Club FCSB 40
3. CS Universitatea Craiova 35
4. FC Viitorul 33
5. Sepsi Sfântu Gheorghe 30
6. Astra Giurgiu 28
7. Gaz Metan Mediaș 28
8. CSM Politehnica Iaşi 27
9. FC Hermannstadt 25
10. FC Botoșani 23
11. Dinamo București 22
12. Dunărea Călărași 17
13. Concordia Chiajna 17
14. FC Voluntari 12
Clasament 2018-2019

Liga 2


Liga 2
07.12.2018 FC Argeș Pitești Pandurii Târgu-Jiu C
07.12.2018 Universitatea Cluj Chindia Târgoviște C
08.12.2018 Ripensia Timișoara Luceafărul Oradea C
08.12.2018 Dacia Unirea Brăila ACS Poli Timișoara C
08.12.2018 ASC Daco-Getica Bucureşti Academica Clinceni C
08.12.2018 CS Mioveni FC Snagov C
08.12.2018 Aerostar Bacău Metaloglobus București C
08.12.2018 SSC Farul Constanţa UTA Arad C
08.12.2018 ASU Politehnica Timişoara ACS Energeticianul Petroșani C
09.12.2018 Petrolul Ploiești CS Balotești C


1. Academica Clinceni 45
2. Petrolul Ploiești 45
3. Universitatea Cluj 44
4. Chindia Târgoviște 44
5. FC Snagov 43
6. FC Argeș Pitești 41
7. CS Mioveni 32
8. ACS Energeticianul Petroșani 29
9. UTA Arad 29
10. Pandurii Târgu-Jiu 28
11. ASU Politehnica Timişoara 26
12. ASC Daco-Getica Bucureşti 24
13. Ripensia Timișoara 23
14. Luceafărul Oradea 23
15. Aerostar Bacău 22
16. SSC Farul Constanţa 21
17. Metaloglobus București 21
18. CS Balotești 19
19. Dacia Unirea Brăila 12
20. ACS Poli Timișoara 10
Clasament Liga 2

C1


Liga 3 C1
26.05.2017 Olimpic Cetate Râşnov Aerostar Bacău C
26.05.2017 Sporting Liești Olimpia Râmnicu-Sărat C
26.05.2017 Metalosport Galaţi SC Bacău C
26.05.2017 Avântul Valea Mărului CSM Roman C
26.05.2017 AFC Odorheiu-Secuiesc Atletico Vaslui C
26.05.2017 AFK Csíkszereda Știința Miroslava C
26.05.2017 AFC Hărman CSM Pașcani C


1. Știința Miroslava 64
2. AFC Hărman 63
3. AFK Csíkszereda 63
4. Aerostar Bacău 48
5. Avântul Valea Mărului 43
6. CSM Roman 40
7. Olimpic Cetate Râşnov 38
8. Sporting Liești 38
9. Olimpia Râmnicu-Sărat 34
10. Metalosport Galaţi 30
11. Atletico Vaslui 29
12. AFC Odorheiu-Secuiesc 28
13. CSM Pașcani 23
14. Sportul Chişcani 16
15. SC Bacău -19
Clasament C1

C2


Liga 3 C2
26.05.2017 Astra Giurgiu II Metaloglobus București C
26.05.2017 FC Viitorul II CS Tunari C
26.05.2017 Arsenal Malu Petrolistul Boldești C
26.05.2017 Unirea Slobozia Viitorul Domnești C
26.05.2017 CSM Olteniţa Dinamo II București C
26.05.2017 Axiopolis Sport Cernavodă Delta Dobrogea Tulcea C
26.05.2017 SC Popeşti Leordeni Înainte Modelu C


1. Metaloglobus București 60
2. Viitorul Domnești 49
3. CS Tunari 46
4. FC Viitorul II 44
5. Unirea Slobozia 41
6. Delta Dobrogea Tulcea 39
7. SC Popeşti Leordeni 39
8. Dinamo II București 38
9. CSM Olteniţa 35
10. Astra Giurgiu II 35
11. Axiopolis Sport Cernavodă 34
12. Înainte Modelu 29
13. Petrolistul Boldești 22
14. Arsenal Malu 0
Clasament C2

C3


Liga 3 C3
26.05.2017 Steaua București II FC Aninoasa C
26.05.2017 FCM Alexandria SCM Argeș Pitești 2012 C
26.05.2017 CS Podari Concordia Chiajna II C
26.05.2017 ACSO Filiaşi ACS URBAN Titu C
26.05.2017 Sporting Roșiori-de-Vede Atletic Bradu C
26.05.2017 Flacăra Moreni CS Mioveni II C
26.05.2017 FC Voluntari II ACS Şirineasa C


1. SCM Argeș Pitești 2012 72
2. Atletic Bradu 47
3. FC Voluntari II 44
4. FCM Alexandria 44
5. Flacăra Moreni 43
6. Concordia Chiajna II 40
7. Sporting Roșiori-de-Vede 40
8. CS Universitatea Craiova II 38
9. CS Mioveni II 38
10. ACSO Filiaşi 37
11. FC Aninoasa 37
12. Steaua București II 35
13. ACS Şirineasa 27
14. ACS URBAN Titu 23
15. CS Podari 13
Clasament C3

C4


Liga 3 C4
26.05.2017 Performanţa Ighiu Millenium Giarmata C
26.05.2017 CSM Lugoj CS Național Sebiș C
26.05.2017 Ripensia Timișoara Pandurii Târgu-Jiu II C
26.05.2017 CSM Şcolar Reşiţa ACS Poli Timişoara II C
26.05.2017 UTA Bătrâna Doamnă II Industria Galda de Jos C
26.05.2017 Cetate Deva Nuova Mama Mia Bechicerecul-Mic C
26.05.2017 Gloria Lunca Teuz Cermei Unirea 1924 Alba-Iulia C


1. Ripensia Timișoara 55
2. CSM Şcolar Reşiţa 54
3. CSM Lugoj 51
4. Cetate Deva 49
5. CS Național Sebiș 47
6. Industria Galda de Jos 46
7. Performanţa Ighiu 42
8. Gloria Lunca Teuz Cermei 28
9. ACS Poli Timişoara II 27
10. Pandurii Târgu-Jiu II 27
11. Unirea 1924 Alba-Iulia 26
12. Millenium Giarmata 24
13. UTA Bătrâna Doamnă II 19
14. Nuova Mama Mia Bechicerecul-Mic 18
Clasament C4

C5


Liga 3 C5
26.05.2017 FC Zalău ASA Târgu-Mureş II C
26.05.2017 FC Hermannstadt Sănătatea Cluj C
26.05.2017 Gaz Metan Mediaș II ASF Comuna Recea C
26.05.2017 Recolta Dorolţ Unirea Jucu C
26.05.2017 Unirea Dej CS Oşorhei C
26.05.2017 Viitorul Ulmeni Metalurgistul Cugir C
26.05.2017 Avântul Reghin CS Iernut C


1. FC Hermannstadt 67
2. Metalurgistul Cugir 55
3. Unirea Jucu 53
4. Sănătatea Cluj 53
5. ASF Comuna Recea 50
6. FC Zalău 49
7. Avântul Reghin 46
8. Gaz Metan Mediaș II 46
9. Unirea Dej 38
10. Viitorul Ulmeni 33
11. CS Iernut 29
12. ASA Târgu-Mureş II 27
13. CS Oşorhei 23
14. Recolta Dorolţ 17
15. FC Bistriţa 8
Clasament C5

Decizie ONJN nr.1046/19.06.2017
Gazduit de HostX.ro