Liga 1
Romanian Soccer  Cauta in Romanian Soccer
Romanian Soccer
Nationala Romaniei
 

FOTBAL INTERNATIONAL

-

UK Anglia:Premier League

-

Clasament Premier League

-

Clasament Championship

-

IT Italia: Serie A

-

Clasament Serie A Italia

-

Clasament Serie B Italia

-

SP Spain:Primera División

-

Clasament Primera Division

-

DE Germania: Bundesliga

-

Clasament Bundesliga

-

Clasament Zweite Bundesliga

-

FR Franta: Ligue 1

-

Clasament Ligue 1

-

PO Portugalia: Liga Sagres

-

Clasament Portugalia

-

OL Olanda: Eredivisie

-

Clasament Olanda

-

BE Belgia: Jupiler League

-

Clasament Belgia

-

TU Turcia: Süper Lig

-

Clasament Turcia

-

GR Grecia:Ethniki Katigoria

-

RU Rusia: Premier League

-

Clasament Rusia

-

UC Ucraina: Vyscha Liga

-

ball America de Sud

-

ball Africa

-

Cupa Africii pe Natiuni

-

ball Asia

-


Echipa nationala U21 12.10.2018 - 20:20

Preliminariile CE Under 21 din 2019: România - Ţara Galilor 2-0

Preliminariile CE Under 21 din 2019: România - Ţara Galilor 2-0
Selecţionata României este foarte aproape de obţinerea calificării la Campionatul European de fotbal Under 21 din 2019, după ce a învins formaţia Ţării Galilor cu scorul de 2-0 (0-0), vineri, în penultimul său meci din Grupa a 8-a a preliminariilor, pe stadionul "Dr. Constantin Rădulescu" din Cluj-Napoca.
 
Tricolorii s-au impus prin golurile marcate de Dennis Man (55) şi George Puşcaş (71) şi mai au nevoie de un singur punct, marţi, cu Liechtenstein, pentru a-şi asigura calificarea la turneul final din Italia şi San Marino.
 
La Cluj-Napoca s-a înregistrat cea mai mare asistenţă la un meci al naţionalei de tineret în ultimii 30 de ani, 12.588 spectatori, printre cei care i-au urmărit pe viu pe jucătorii antrenaţi de Mirel Rădoi numărându-se preşedintele FRF, Răzvan Burleanu, dar şi foştii internaţionali Gheorghe Hagi şi Gheorghe Popescu.
 
România a dominat jocul dar nu şi-a creat prea multe ocazii de gol în prima repriză. Florinel Coman a ratat trei ocazii bune de gol, în min. 9, când a şutat slab şi portarul Evans a prins, în min. 16, când şutul său din marginea careului a fost blocat de un fundaş, şi în min. 18, când portarul a respins mingea expediată de jucătorul echipei FCSB. O oportunitate bună a avut şi fundaşul Rus, care a reluat peste poartă centrarea lui Hagi jr (42).
 
Tricolorii au solicitat henţ în min. 47, la o minge jucată cu mâna de Brandon Cooper în propriul careu, dar arbitrul nu a dictat nimic.
 
Oaspeţii şi-au creat o ocazie din nimic, la o minge trimisă pe spate de Cooper, portarul Ionuţ Radu gafând, dar Paşcanu a respins de pe linia porţii (50).
 
Ivan a irosit o ocazie mare de gol în min. 53, după o lansare de excepţie de la Nedelcu, l-a driblat pe portarul Evans, dar a greşit şutul.
 
România a deschis scorul în min. 55, când Coman a executat o lovitură liberă de pe partea stângă, Rus a reluat balonul, iar Man a trimis în plasă din apropiere.
 
Ivan putea majora avantajul echipei noastre, după o angajare perfectă de la Hagi, dar a fost blocat de portar (56).
 
Oaspeţii au trecut pe lângă egalare (63), noul-intrat Connor Evans şutând în bara de la colţul scurt, după o combinaţie rapidă.
 
România a tranşat soarta partidei în min. 71, când Puşcaş a pătruns pe partea dreaptă şi a şutat la colţul scurt din unghi.
 
Până la final, tricolorii nu au mai forţat, galezii fiind cei care au căutat golul de onoare, dar Connor Evans (74) a reluat cu capul peste ţintă din faţa porţii, iar şutul lui Morrell (84) a fost prins de Radu.
 
România, singura echipă neînvinsă din grupă, ocupă primul loc, cu 21 puncte (9 jocuri), urmată de Portugalia, 19 puncte (9 j), Bosnia-Herţegovina, 18 p (9 j), Elveţia, 10 p (9 j), Ţara Galilor, 10 p (9 j), Liechtenstein, 0 p (9 j).
 
Cele 9 câştigătoare de grupe merg direct la turneul final, în timp ce 4 din cele 9 ocupante ale locurilor secunde, cele mai bune, vor disputa un play-off.
 
Pe 16 octombrie au loc meciurile Românie - Liechtenstein (la Ploieşti, ora 21,00), Portugalia - Bosnia (Funchal, 21,00) şi Ţara Galilor - Elveţia.
 
România - Ţara Galilor 2-0 (0-0)
Au marcat: Dennis Man (55), George Puşcaş (71).
Cluj-Napoca, Stadion "Dr. Constantin Rădulescu": 12.588 spectatori
Preliminariile Campionatului European de fotbal Under 21 din 2019 - Grupa a 8-a
 
Au evoluat echipele:
 
România: 1. Ionuţ Radu (căpitan) - 2. Radu Boboc, 18. Adrian Rus, 4. Alexandru Paşcanu, 3. Florin-Bogdan Ştefan - 16. Dragoş Nedelcu, 17. Alexandru Cicâldău - 8. Dennis Man (13. Olimpiu Moruţan, 77), 10. Ianis Hagi (14. Răzvan Oaidă, 90), 7. Florinel Coman (9. George Puşcaş, 66) - 19. Andrei Ivan. Selecţioner: Mirel Rădoi.
Rezerve neutilizate: 12. Cătălin Căbuz - 6. Viorel Ghiţă, 11. Adrian Petre, 20. Andrei Ciobanu.
Ţara Galilor: 1. Owen Evans - 2. Aaron Lewis, 5. Brandon Cooper, 6. Regan Poole (căpitan), 3. Rhys Norrington-Davies - 7. Daniel James, 10. Nathan Broadhead, 4. Ashley Baker (15. Isaac Christie-Davies, 90), 8. Joseff Morrell - 9. Thomas Harris (17. Connor Evans, 62), 11. Liam Cullen (14. Alex Babos, 62). Selecţioner: Rob Page.
Rezerve neutilizate: 12. Luke Pilling - 13. Keston Davies, 16. Robbie Burton.

Arbitru: Boris Marhefka; arbitri asistenţi: Tomas Vorel, Andrej Hrmo; arbitru de rezervă: Patrik Hrcka (toţi din Slovacia).
 
Cartonaşe galbene: Morrell (41), Baker (58), Ştefan (87).






Taguri: preliminariile CE 2019    Under 21    România    Ţara Galilor    Dennis Man    George Puşcaş    Cluj-Napoca   

» Campionatul European de tineret U21
Comenteaza

Ultimele stiri - Echipa nationala U21

Ciprian Deac: Cred că este cea mai valoroasă naţională de tineret din ultimii 15 ani

Fotbalistul Ciprian Deac, de la CFR Cluj, a declarat, într-o conferinţă de presă, că actuala naţională Under 21, calificată la Campionatul European de anul viitor, este cea mai...

Mirel Rădoi: Ne putem bate cu Franţa, Anglia sau Spania, dar nu suntem favoriţi la câştigarea CE

Selecţionerul Mirel Rădoi, artizanul calificării selecţionatei de tineret la turneul final al CE 2019 din Italia după o pauză de 20 ani, a reafirmat că el şi jucătorii îşi...

Răzvan Burleanu: Ar fi o performanţă istorică să terminăm între primele patru naţiuni ale Europei la tineret

Preşedintele FR de Fotbal, Răzvan Burleanu, a apreciat că o clasare între primele patru naţiuni ale Europei la turneul final al CE 2019 de tineret din Italia ar fi o performanţă...

România s-a calificat la Campionatul European Under 21 din 2019, după 4-0 cu Liechtenstein

Selecţionata de tineret a României s-a calificat la Campionatul European de fotbal Under 21 din 2019, după ce a învins echipa Liechtensteinului cu scorul de 4-0 (3-0), marţi...

Reprezentativa Under 21 a României joacă meciul decisiv pentru calificarea la CE

Reprezentativa Under 21 a României dispută, marţi, meciul decisiv cu Liechtenstein din preliminariile Campionatului European Under 21, jucătorii pregătiţi de Mirel Rădoi...

Ianis Hagi: Aceste meciuri sunt decisive pentru calificare, dar şi pentru viitorul nostru

Fotbalistul Ianis Hagi a declarat că partidele cu Ţara Galilor şi Liechtenstein, ultimele din cadrul preliminariilor Campionatului European de tineret din 2019, sunt decisive pentru calificarea...

Adrian Petre: Ar fi o onoare să jucăm la Campionatul European

Atacantul Adrian Petre, component al echipei naţionale Under 21, a declarat pentru că ar fi o onoare să obţină calificarea la Campionatul European de tineret din 2019 şi să facă parte din...

Bilete de zece lei la meciul România - Ţara Galilor

FRF a pus în vânzare, începând de luni, biletele pentru meciul pe care reprezentativa Under 21 a României îl va disputa, la 12 octombrie,...

Meciul România - Ţara Galilor, din preliminariile CE Under 21, va avea loc la Cluj-Napoca

Meciul România - Ţara Galilor, din preliminariile Campionatului European Under 21 din 2019, va avea loc la Cluj-Napoca, pe stadionul "Dr. Constantin Rădulescu", a...

Naţionala de tineret a României a învins Portugalia, scor 2-1, în preliminariile Euro2019

Reprezentativa Under 21 a României a învins, vineri, în deplasare, selecţionata Portugaliei, într-un meci contând pentru calificarea la Euro 2019....

Mirel Rădoi a convocat patru stranieri la selecţionata Under 21 pentru meciurile cu Portugalia şi Bosnia

Selecţionerul reprezentativei de tineret a României, Mirel Rădoi, a convocat patru stranieri pentru meciurile cu Portugalia şi Bosnia-Herţegovina, din Grupa a 3-a a preliminariilor...




Top News

-Devis Mangia: E simplu să motivezi jucătorii pentru un meci cu FCSB

-Ciprian Deac: Cred că este cea mai valoroasă naţională de tineret din ultimii 15 ani

-António Conceição: Poli Iaşi e o echipă foarte bună

-Steaua Roşie Belgrad depune plângere pentru denunţ calomnios

-UEFA: Un inspector va ancheta incidentele de la meciul PSG - Steaua Roşie Belgrad

-Rubin Kazan a fost suspendată un an din cupele europene

-Fostul patron al AC Milan a dispărut




S-au nascut azi

Ademola Lookman
Anglia
21 ani

Alexandru Kovacs
România
44 ani

Andy Dawson
Anglia
40 ani

Cătălin Carp
Moldova
25 ani

CEAHLĂUL PIATRA-NEAMȚ
România
99 ani

Costin Caraman
România
47 ani

Cristian Sosa
Uruguay
33 ani

Darko Maletić
Bosnia
38 ani

Dennis Diekmeier
Germania
29 ani

Dmitri Alenichev
Rusia
46 ani

Florent Pongolle
Franța
34 ani

Francisco Rodríguez
Mexic
37 ani

Friaça
Brazilia
94 ani

GALATASARAY
Turcia
113 ani

Helman Mkhalele
Africa de Sud
49 ani

Ion Suru
România
91 ani

Michel Vorm
Olanda
35 ani

Nélson Pereira
Portugalia
43 ani

Nicola Legrottaglie
Italia
42 ani

Nikos Tsiantakis
Grecia
55 ani

Romeo Benetti
Italia
73 ani

Sander Boschker
Olanda
48 ani

Sorin Strătilă
România
32 ani

Stan Valckx
Olanda
55 ani

Vladimir Gluščević
Muntenegru
39 ani

Wallace da Silva
Brazilia
29 ani


Liga 1
Steaua Bucuresti ASA CFR Cluj
CS Universitatea Gaz Metan Mediaș
Dinamo FC Botosani Pandurii
CSM Iasi Viitorul Constanta
Concordia Chiajna
-

Arhiva Stiri Romanian Soccer
L M M J V S D
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        


2018-2019


Liga 1 2018-2019
19.10.2018 FC Voluntari Concordia Chiajna C
19.10.2018 CFR 1907 Cluj CSM Politehnica Iaşi C
20.10.2018 FC Hermannstadt
16:00
Astra Giurgiu Telekom Sport 1 C
20.10.2018 FC Viitorul
21:00
Sepsi Sfântu Gheorghe Telekom Sport 1 C
21.10.2018 Gaz Metan Mediaș
18:00
FC Botoșani Telekom Sport 1 C
21.10.2018 CS Universitatea Craiova
21:00
Fotbal Club FCSB Telekom Sport 1 C
22.10.2018 Dinamo București
21:00
Dunărea Călărași Telekom Sport 1 C


1. CFR 1907 Cluj 23
2. Fotbal Club FCSB 21
3. Gaz Metan Mediaș 20
4. FC Viitorul 19
5. Astra Giurgiu 17
6. CS Universitatea Craiova 16
7. Sepsi Sfântu Gheorghe 16
8. Dunărea Călărași 14
9. CSM Politehnica Iaşi 14
10. Concordia Chiajna 14
11. FC Botoșani 12
12. Dinamo București 11
13. FC Hermannstadt 8
14. FC Voluntari 8
Clasament 2018-2019

Liga 2


Liga 2
18.10.2018 Ripensia Timișoara Universitatea Cluj C
20.10.2018 CS Mioveni Luceafărul Oradea C
20.10.2018 Dacia Unirea Brăila Aerostar Bacău C
20.10.2018 ACS Poli Timișoara ASU Politehnica Timişoara C
20.10.2018 UTA Arad ACS Energeticianul Petroșani C
20.10.2018 FC Snagov Metaloglobus București C
20.10.2018 CS Balotești Pandurii Târgu-Jiu C
20.10.2018 Academica Clinceni
12:00
Chindia Târgoviște   C
21.10.2018 SSC Farul Constanţa
12:00
FC Argeș Pitești   C
21.10.2018 ASC Daco-Getica Bucureşti
14:00
Petrolul Ploiești   C


1. FC Snagov 30
2. Academica Clinceni 27
3. Chindia Târgoviște 26
4. FC Argeș Pitești 25
5. Universitatea Cluj 24
6. Petrolul Ploiești 23
7. CS Mioveni 23
8. Pandurii Târgu-Jiu 21
9. ACS Energeticianul Petroșani 21
10. ASU Politehnica Timişoara 21
11. UTA Arad 20
12. ASC Daco-Getica Bucureşti 15
13. Metaloglobus București 14
14. Luceafărul Oradea 12
15. Ripensia Timișoara 11
16. CS Balotești 11
17. SSC Farul Constanţa 10
18. Aerostar Bacău 9
19. ACS Poli Timișoara 5
20. Dacia Unirea Brăila 5
Clasament Liga 2

C1


Liga 3 C1
26.05.2017 Olimpic Cetate Râşnov Aerostar Bacău C
26.05.2017 Sporting Liești Olimpia Râmnicu-Sărat C
26.05.2017 Metalosport Galaţi SC Bacău C
26.05.2017 Avântul Valea Mărului CSM Roman C
26.05.2017 AFC Odorheiu-Secuiesc Atletico Vaslui C
26.05.2017 AFK Csíkszereda Știința Miroslava C
26.05.2017 AFC Hărman CSM Pașcani C


1. Știința Miroslava 64
2. AFC Hărman 63
3. AFK Csíkszereda 63
4. Aerostar Bacău 48
5. Avântul Valea Mărului 43
6. CSM Roman 40
7. Olimpic Cetate Râşnov 38
8. Sporting Liești 38
9. Olimpia Râmnicu-Sărat 34
10. Metalosport Galaţi 30
11. Atletico Vaslui 29
12. AFC Odorheiu-Secuiesc 28
13. CSM Pașcani 23
14. Sportul Chişcani 16
15. SC Bacău -19
Clasament C1

C2


Liga 3 C2
26.05.2017 Astra Giurgiu II Metaloglobus București C
26.05.2017 FC Viitorul II CS Tunari C
26.05.2017 Arsenal Malu Petrolistul Boldești C
26.05.2017 Unirea Slobozia Viitorul Domnești C
26.05.2017 CSM Olteniţa Dinamo II București C
26.05.2017 Axiopolis Sport Cernavodă Delta Dobrogea Tulcea C
26.05.2017 SC Popeşti Leordeni Înainte Modelu C


1. Metaloglobus București 60
2. Viitorul Domnești 49
3. CS Tunari 46
4. FC Viitorul II 44
5. Unirea Slobozia 41
6. Delta Dobrogea Tulcea 39
7. SC Popeşti Leordeni 39
8. Dinamo II București 38
9. CSM Olteniţa 35
10. Astra Giurgiu II 35
11. Axiopolis Sport Cernavodă 34
12. Înainte Modelu 29
13. Petrolistul Boldești 22
14. Arsenal Malu 0
Clasament C2

C3


Liga 3 C3
26.05.2017 Steaua București II FC Aninoasa C
26.05.2017 FCM Alexandria SCM Argeș Pitești 2012 C
26.05.2017 CS Podari Concordia Chiajna II C
26.05.2017 ACSO Filiaşi ACS URBAN Titu C
26.05.2017 Sporting Roșiori-de-Vede Atletic Bradu C
26.05.2017 Flacăra Moreni CS Mioveni II C
26.05.2017 FC Voluntari II ACS Şirineasa C


1. SCM Argeș Pitești 2012 72
2. Atletic Bradu 47
3. FC Voluntari II 44
4. FCM Alexandria 44
5. Flacăra Moreni 43
6. Concordia Chiajna II 40
7. Sporting Roșiori-de-Vede 40
8. CS Universitatea Craiova II 38
9. CS Mioveni II 38
10. ACSO Filiaşi 37
11. FC Aninoasa 37
12. Steaua București II 35
13. ACS Şirineasa 27
14. ACS URBAN Titu 23
15. CS Podari 13
Clasament C3

C4


Liga 3 C4
26.05.2017 Performanţa Ighiu Millenium Giarmata C
26.05.2017 CSM Lugoj CS Național Sebiș C
26.05.2017 Ripensia Timișoara Pandurii Târgu-Jiu II C
26.05.2017 CSM Şcolar Reşiţa ACS Poli Timişoara II C
26.05.2017 UTA Bătrâna Doamnă II Industria Galda de Jos C
26.05.2017 Cetate Deva Nuova Mama Mia Bechicerecul-Mic C
26.05.2017 Gloria Lunca Teuz Cermei Unirea 1924 Alba-Iulia C


1. Ripensia Timișoara 55
2. CSM Şcolar Reşiţa 54
3. CSM Lugoj 51
4. Cetate Deva 49
5. CS Național Sebiș 47
6. Industria Galda de Jos 46
7. Performanţa Ighiu 42
8. Gloria Lunca Teuz Cermei 28
9. ACS Poli Timişoara II 27
10. Pandurii Târgu-Jiu II 27
11. Unirea 1924 Alba-Iulia 26
12. Millenium Giarmata 24
13. UTA Bătrâna Doamnă II 19
14. Nuova Mama Mia Bechicerecul-Mic 18
Clasament C4

C5


Liga 3 C5
26.05.2017 FC Zalău ASA Târgu-Mureş II C
26.05.2017 FC Hermannstadt Sănătatea Cluj C
26.05.2017 Gaz Metan Mediaș II ASF Comuna Recea C
26.05.2017 Recolta Dorolţ Unirea Jucu C
26.05.2017 Unirea Dej CS Oşorhei C
26.05.2017 Viitorul Ulmeni Metalurgistul Cugir C
26.05.2017 Avântul Reghin CS Iernut C


1. FC Hermannstadt 67
2. Metalurgistul Cugir 55
3. Unirea Jucu 53
4. Sănătatea Cluj 53
5. ASF Comuna Recea 50
6. FC Zalău 49
7. Avântul Reghin 46
8. Gaz Metan Mediaș II 46
9. Unirea Dej 38
10. Viitorul Ulmeni 33
11. CS Iernut 29
12. ASA Târgu-Mureş II 27
13. CS Oşorhei 23
14. Recolta Dorolţ 17
15. FC Bistriţa 8
Clasament C5

Decizie ONJN nr.1046/19.06.2017
Gazduit de HostX.ro