Marţi şi joi vor avea loc meciurile din prima manşă a play-off-ului Europa League la fotbal, fază în care sunt angrenate şi patru formaţii româneşti, Unirea Urziceni, FC Vaslui, Steaua şi FC Timişoara.
Meciul dintre Unirea Urziceni şi Hajduk Split, care va avea loc joi, de la ora 21:30, în Croaţia, va fi arbitrat de italianul Antonio Damato. La partida dintre FC Vaslui şi Lille, programată joi, de la ora 20:00, în Moldova, va oficia turcul Bülent Yildirim. Suedezul Jonas Eriksson va arbitra meciul dintre Steaua şi Grasshopper Zurich, care se va disputa joi, de la ora 20:45. Germanul Florian Mayer va oficia la partida care le va opune joi, pe FC Timişoara şi pe Manchester City (ora 21:45), pe stadionul "Dan Păltinişanu".
Arbitrul român Ovidiu Haţegan va arbitra marţi meciul dintre Beşiktaş Istanbul şi HJK Helsinki (ora 19:00). Un alt cavaler al fluierului din ţara noastră, Pavel Balaj, a fost delegat la partida dintre Dortmund şi formaţia azeră FK Qarabag Agdam (22:05).
Programul meciurilor din prima manşă (ora de start, ora României):
marţi 17 august:
19:00 Beşiktaş Istanbul (Turcia) - HJK Helsinki (Finlanda)
19:00 Aris Salonic (Grecia) - Austria Viena (Austria)
joi 19 august:
1:h00 FC Sibir Novosibirsk (Rusia) - PSV Eindhoven (Olanda)
19:00 FC BATE Borisov (Belarus) - CS Maritimo Funchal (Portugalia)
19:30 Paris SG (Franţa) - Maccabi Tel Aviv (Israel)
19:30 Bayer Leverkusen (Germania) - Tavria Simferopol (Ucraina)
19:30 ŢSKA Moscova (Rusia) - Anorthosis Famagusta (Cipru)
19:45 Rapid Viena (Austria) - Aston Villa (Anglia)
19:45 Slovan Bratislava (Slovacia) - VfB Stuttgart (Germania)
20:00 AC Omonia Nicosia (Cipru) - Metalist Harkov (Ucraina)
20:00 FC VASLUI (România) - Lille (Franţa)
20:00 AIK Solna (Suedia) - Levski Sofia (Bulgaria)
20:00 FC Dnepr Dnepropetrovsk (Ucraina) - Lech Poznan (Polonia)
20:00 Debrecen VSC (Ungaria) - Litex Loveci (Bulgaria)
20:05 Odense BK (Danemarca) - Motherwell (Scoţia)
20:15 Feyenoord Rotterdam (Olanda) - KAA Gent (Belgia)
20:45 STEAUA BUCUREŞTI (ROMÂNIA) - Grasshopper Club Zurich (Elveţia)
21:00 Galatasaray Istanbul (Turcia) - Karpatî Lvov (Ucraina)
21:30 Hajduk Split (Croaţia) - UNIREA URZICENI (ROMÂNIA)
21:30 KRC Genk (Belgia) - FC Porto (Portugalia)
21:30 ŢSKA Sofia (Bulgaria) - The New Saints FC (Ţara Galilor)
21:30 Palermo US (Italia) - NK Maribor (Slovenia)
21:30 FC Bruges (Belgia) - Dinamo Minsk (Belarus)
21:30 FC Lausanne (Elveţia) - Lokomotiv Moscova (Rusia)
21:30 PAOK Salonic (Grecia) - Fenerbahçe Istanbul (Turcia)
21:45 Liverpool (Anglia) - Trabzonspor (Turcia)
21:45 Celtic Glasgow (Scoţia) - FC Utrecht (Olanda)
21:45 FC TIMIŞOARA (ROMÂNIA) - Manchester City (Anglia)
22:00 Napoli (Italia) - IF Elfsborg (Suedia)
22:00 Getafe (Spania) - APOEL Nicosia (Cipru)
22:00 Dundee United (Scoţia) - AEK Atena (Grecia)
22:00 AZ Alkmaar (Olanda) - FK Aktobe (Kazahstan)
22:00 Gyori ETO (Ungaria) - Dinamo Zagreb (Croaţia)
22:05 Borussia Dortmund (Germania) - FK Qarabag Agdam (Azerbaidjan)
22:05 Sturm Graz (Austria) - Juventus Torino (Italia)
22:30 Sporting Lisabona (Portugalia) - Brondby IF (Danemarca)
23:00 Villarreal (Spania) - Dnepr Moghilev (Belarus)
Partidele din manşa a doua vor avea loc pe 24 şi 26 august.