Echipele de fotbal Spartak Moscova, Lille și Hertha Berlin au fost eliminate din Europa League, joi seara, după meciurile din manșa a doua a turului al treilea preliminar al competiției.
Spartak Moscova a fost scoasă din cursă de AEK Larnaca, victorioasă în Rusia cu 1-0, după 1-1 în Cipru.
Lille a pierdut cu 0-1 în Azerbaidjan, în fața formației FK Qabala, după 1-1 în Hexagon.
Hertha Berlin a fost întrecută cu 3-1 de Broendby, triplă reușită de finlandezul Pukki, după 1-0 în prima manșă.
Raul Rusescu a fost titular la Osmanlispor, care a dispus cu 2-0 în deplasare de Kalju Nomme (Estonia), după 1-0 în primul joc.
Florentin Matei a intrat din min. 67 la Rijeka în meciul terminat la egalitate de croați cu Istanbul Bașakșehir (Turcia), 2-2. În prima partidă scorul a fost tot egal, dar 0-0, la Istanbul. Meciul de la Rijeka a fost arbitrat de românul Marius Avram.
Rezultate:
Rapid Viena (Austria) - Torpedo-BelAZ Jodino (Belarus) in tur 0-0, 3-0
Rio Ave (Portugalia) - Slavia Praga (Cehia) 0-0, 1-1
Cork City (Irlanda) - Racing Genk (Belgia) 0-1, 1-2
West Ham United (Anglia) - NK Domzale (Slovenia) 1-2, 3-0
Hajduk Split (Croația) - FK Aleksandria (Ucraina) 3-0, 3-1
Sassuolo (Italia) - FC Lucerna (Elveția) 1-1, 3-0
Broendby IF (Danemarca) - Hertha Berlin (Germania) 0-1, 3-1
FC Viitorul Constanța (România) - KAA Gent (Belgia) 0-5, 0-0
NK Maribor (Slovenia) - Aberdeen (Scoția) 1-1, 1-0
NK Rijeka (Croația) - Istanbul Bașakșehir (Turcia) 0-0, 2-2
AEK Atena (Grecia) - AS St Etienne (Franța) 0-0, 0-1
Dinamo Minsk (Belarus) - Vojvodina Novi Sad (Serbia) 1-1, 0-2
Maccabi Tel Aviv (Israel) - Pandurii Târgu Jiu (România) 3-1, 2-1
SonderjyskE (Danemarca) - Zaglebie Lubin (Polonia) 2-1, 1-1
AIK Solna (Suedia) - Panathinaikos Atena (Grecia) 0-1, 0-2
Apollon Limassol (Cipru) - Grasshopper Zurich (Elveția) 1-2, 3-3, DP
Beitar Ierusalim (Israel) - FK Jelgava (Letonia) 1-1, 3-0
FC Arouca (Portugalia) - Heracles Almelo (Olanda) 1-1, 0-0
Mlada Boleslav (Cehia) - KF Shkendija (Macedonia) 0-2,1-0
FK Qabala (Azerbaidjan) - Lille OSC (Franța) 1-1,1-0
PAS Giannina (Grecia) - AZ Alkmaar (Olanda) 0-1, 1-2
Vorskla Poltava (Ucraina) - Lokomotiva Zagreb (Croația) 0-0, 2-3
FC Krasnodar (Rusia) - Birkirkara (Malta) 3-0,3-1
Spartak Moscova (Rusia) - AEK Larnaca (Cipru) 1-1,0-1
Spartak Trnava (Slovacia) - Austria Viena (Austria) 1-0, 0-1, 4-5 dupa 11 m
Midtjylland (Danemarca) - Videoton FC (Ungaria) 1-0, 1-1, dupa prel
HJK Helsinki (Finlanda) - IFK Goteborg (Suedia) 2-1, 0-2
Kalju Nomme (Estonia) - Osmanlispor (Turcia) 0-1, 0-2
Miercuri 3 augustt
Slovan Liberec (Cehia) - FC Admira Wacker Moedling (Austria) 2-1, 2-0
Tragerea la sorți va avea loc vineri, la Nyon.