Liga 1
Romanian Soccer  Cauta in Romanian Soccer
Romanian Soccer
Nationala Romaniei
 

FOTBAL INTERNATIONAL

-

UK Anglia:Premier League

-

Clasament Premier League

-

Clasament Championship

-

IT Italia: Serie A

-

Clasament Serie A Italia

-

Clasament Serie B Italia

-

SP Spain:Primera División

-

Clasament Primera Division

-

DE Germania: Bundesliga

-

Clasament Bundesliga

-

Clasament Zweite Bundesliga

-

FR Franta: Ligue 1

-

Clasament Ligue 1

-

PO Portugalia: Liga Sagres

-

Clasament Portugalia

-

OL Olanda: Eredivisie

-

Clasament Olanda

-

BE Belgia: Jupiler League

-

Clasament Belgia

-

TU Turcia: Süper Lig

-

Clasament Turcia

-

GR Grecia:Ethniki Katigoria

-

RU Rusia: Premier League

-

Clasament Rusia

-

UC Ucraina: Vyscha Liga

-

ball America de Sud

-

ball Africa

-

Cupa Africii pe Natiuni

-

ball Asia

-


Italia: Serie A 06.07.2017 - 15:09

Diego Maradona devine cetățean de onoare al orașului Napoli

Legenda fotbalului argentinian, Diego Maradona, a fost numit cetățean de onoare al orașului Napoli, unde a jucat între 1984 și 1991, o mare sărbătoare fiind prevăzută în această seară în piața centrală a orașului pentru sărbătorirea evenimentului.
Luni, municipalitatea a decis să atribuite titlul de cetățean de onoare lui Diego Maradona datorită ''sentimentelor de prietenie, de stimă, de gratitudine, de admirație și de afecțiune pe care orașul Napoli le are pentru el''.
Această decizie a suscitat totuși critici în Napoli, însă primarul Luigi de Magistris a justificat alegerea prin faptul că ''Maradona a avut capacitatea de a uni napoletanii, i-a făcut să viseze, iar acest vis a devenit realitate''.
Maradona, care a purtat tricoul cu numărul 10, a condus echipa Napoli spre singurele sale două titluri de campioană a Italiei, în 1987 și 1990.
''Titlul de cetățean de onoare îl merit pentru ceea ce am făcut în teren'', a declarat Diego Maradona, 56 ani, în cursul unei conferințe de presă susținute marți seară, afirmând că miercuri va fi una din ''zilele pe care nu le voi uita niciodată''.
Orașul Napoli are numeroși cetățeni de onoare, între ei primind acest titlu în 2016 și Abuddalh Ocalan, șeful Partidului muncitorilor din Kurdistan (PKK), ''oaia neagră'' a Ankarei, arestat în 1999 și a cărui condamnare la moarte a fost comutată în închisoare pe viață, precum și actrița Sophia Loren.

 







Sursa: Agerpres
Taguri: Maradona    Napoli    cetatean de onoare   

» Clasament Italia - Serie A
» Clasament Serie B Italia
Comenteaza

Ultimele stiri - Italia: Serie A

Jucătorii lui Sampdoria s-au vindecat de coronavirus

Clubul italian Sampdoria Genova a jucat ultimul meci pe 8 martie 2020, pe "Stadio Luigi Ferraris", când a câştigat cu scorul de 2-1 în faţa lui Hellas Verona (Fabio Quagliarella 77,...

Italia: Serie A - Etapa 28

Italia: Serie A - Etapa 28 Vineri 13 martie 2020 13.03.2020, 21:45 Verona - Napoli anulat Au marcat: 13.03.2020, Bologna - Juventus anulat Au marcat: Sambata 14 martie 2020...

Italia: Serie A - Etapa 27

Italia: Serie A - Etapa 27 Sambata 07 martie 2020 SPAL AMÂNAT Cagliari  Genoa AMÂNAT Parma ...

Italia: Serie A - Etapa 26

Italia: Serie A - Etapa 26 Sambata 29 februarie 2020 29.02.2020, 16:00 Lazio - Bologna FC 2-0 Au marcat: 1-0 Luis Alberto (18), 2-0 Joaquin Correa (21) 29.02.2020, 19:00 Udinese Calcio...

Italia: Serie A - Etapa 25

Italia: Serie A - Etapa 25 Vineri 21 februarie 2020 21.02.2020, 21:45 Brescia Calcio - SSC Napoli 1-2 Au marcat: 1-0 Jhon Chancellor (26), 1-1 Lorenzo Insigne (49 penalty), 1-2 Fabián Ruiz...

Italia: Serie A - Etapa 24

Italia: Serie A - Etapa 24 Sambata 15 februarie 2020 15.02.2020, 16:00 US Lecce - SPAL 1907 0-3 Au marcat: 0-1 Adama Soumaoro (28), 0-2 Antonio Sanabria (44), 0-3 Domenico Criscito (90...

Italia: Seria A - Etapa 23

Italia: Seria A - Etapa 24 Vineri 07 februarie 2020 07.02.2020, 21:45 AS Roma - Bologna FC 2-3 Au marcat: 0-1 Riccardo Orsolini (17), 1-1 Stefano Denswil (22), 1-2 Musa Barrow (26), 1-3...

Italia: Serie A - Etapa 22

Italia: Serie A - Etapa 22 Sambata 01 februarie 2020 01.02.2020, 16:00 Bologna - Brescia 2-1 Au marcat: 0-1 Ernesto Torregrossa (36 penalty), 1-1 Riccardo Orsolini (43), 2-1 Mattia Bani...

Italia: Serie A - Etapa 21

Italia: Serie A - Etapa 21 Vineri 24 ianuarie 2020 24.01.2020, 21:45 Brescia - AC Milan 0-1 A marcat: 0-1 Ante Rebic (71) Sambata 25 ianuarie 2020 25.01.2020, 16:00 SPAL - Bologna...

Italia: Serie A - Etapa 20

Italia: Serie A - Etapa 20 Sambata 18 ianuarie 2020 18.01.2020, 16:00 Lazio - Sampdoria 5-1 Au marcat: 1-0 Felipe Caicedo (7), 2-0 Ciro Immobile (17 penalty), 3-0 Ciro Immobile (21), 4-0...

Italia: Serie A - Etapa 19

Italia: Serie A - Etapa 19 Sambata 11 ianuarie 2020 11.01.2020, 16:00 Cagliari Calcio - AC Milan 0-2 Au marcat: 0-1 Rafael Leão (46), 0-2 Zlatan Ibrahimovic (64) 11.01.2020,...



Top News

-Germania - Bundesliga - Etapa 28

-Germania - Bundesliga - Etapa 27

-VIDEO | Finala Cupei Belarusului: FC BATE Borisov - Dinamo Brest 1-0 (0-0, 0-0)

-FC Argeș se pregătește să revină la antrenamente

-FC Argeș începe vineri pregătirea pentru play-off

-Germania - Bundesliga - Etapa 26

-FC Argeş este în doliu. A decedat Constantin Radu I




Care este echpa ta preferată din Italia?
Juventus Torino
Inter Milano
AC Milan
AS Roma
Lazio Roma
ACF Fiorentina
Sampdoria Genova
Torino Calcio
SSC Napoli
Atalanta Bergamo
FC Bologna
Udinese Calcio
Cagliari Calcio
AC Parma
Genoa 1893
Brescia Calcio
Vicenza Calcio
US Lecce
Calcio Catania
US Cittá di Palermo
  » rezultate   » arhiva

S-au nascut azi

Alexandre Lacazette
Franţa
29 ani

Charles N'Zogbia
Franța
34 ani

Darijan Matič
Slovenia
37 ani

Doriva
Brazilia
48 ani

Filipe Gomes
Brazilia
33 ani

FYLKIR FC
Islanda
53 ani

Giannis Arabatzis
Grecia
36 ani

Hans-Jörg Butt
Germania
46 ani

Ionuţ Radu
România
23 ani

Jocelyn Blanchard
Franța
48 ani

Jure Obšivač
Croaţia
30 ani

Klaus Lindenberger
Austria
63 ani

Kyle Walker
Anglia
30 ani

Marquinhos
Brazilia
28 ani

Mugur Bolohan
România
44 ani

Petrişor Voinea
România
30 ani

Philip Foden
Anglia
20 ani

Robert Neagoe
România
38 ani

Robert Tufiși
România
44 ani

Sergio Tejera
Spania
30 ani

Simon Pouplin
Franța
35 ani

Stelian Gherman
România
54 ani


Liga 1
Steaua Bucuresti ASA CFR Cluj
CS Universitatea Gaz Metan Mediaș
Dinamo FC Botosani Pandurii
CSM Iasi Viitorul Constanta
Concordia Chiajna
-

Arhiva Stiri Romanian Soccer
L M M J V S D
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31


2019-2020


Liga 1 2019-2020
22.02.2020 FC Voluntari FC Hermannstadt C
22.02.2020 Fotbal Club FCSB Chindia Târgoviște C
23.02.2020 FC Viitorul Academica Clinceni C
23.02.2020 Gaz Metan Mediaş Dinamo București C
23.02.2020 Astra Giurgiu Sepsi Sfântu Gheorghe C
23.02.2020 Universitatea Craiova CFR 1907 Cluj C
24.02.2020 FC Botoșani CSM Politehnica Iaşi C


1. CFR 1907 Cluj 52
2. Universitatea Craiova 46
3. FC Botoșani 45
4. Fotbal Club FCSB 44
5. Gaz Metan Mediaş 43
6. Astra Giurgiu 42
7. FC Viitorul 40
8. Dinamo București 34
9. Sepsi Sfântu Gheorghe 33
10. FC Hermannstadt 25
11. Chindia Târgoviște 25
12. CSM Politehnica Iaşi 22
13. Academica Clinceni 22
14. FC Voluntari 20
Clasament 2019-2020

Play-off


Liga 1 Play-off
06.03.2020 Astra Giurgiu FC Botoșani C
08.03.2020 Fotbal Club FCSB Universitatea Craiova C
09.03.2020 Gaz Metan Mediaș CFR 1907 Cluj C


1. CFR 1907 Cluj 30
2. Fotbal Club FCSB 26
3. Universitatea Craiova 26
4. Astra Giurgiu 24
5. FC Botoșani 24
6. Gaz Metan Mediaș 23
Clasament Play-off

Play-out


Liga 1 Play-out
07.03.2020 Academica Clinceni FC Viitorul C
07.03.2020 CSM Politehnica Iaşi Dinamo București C
08.03.2020 Chindia Târgoviște Sepsi Sfântu Gheorghe C
09.03.2020 FC Voluntari FC Hermannstadt C


1. FC Viitorul 24
2. Sepsi Sfântu Gheorghe 19
3. FC Hermannstadt 17
4. Dinamo București 17
5. CSM Politehnica Iaşi 15
6. Academica Clinceni 14
7. Chindia Târgoviște 14
8. FC Voluntari 12
Clasament Play-out

Liga 2


Liga 2
13.03.2020 Dunărea Călărași Sportul Snagov C
13.03.2020 FC Argeș Pitești
-
Daco-Getica București ANULAT C
13.03.2020 AFK Csíkszereda
18:00
SSC Farul Constanţa   C
14.03.2020 Metaloglobus București
11:00
CS Mioveni   C
14.03.2020 Gloria Buzău
11:00
Pandurii Târgu-Jiu   C
14.03.2020 CSM Reșița
11:00
Concordia Chiajna   C
14.03.2020 UTA Arad
15:00
Universitatea Cluj   C
14.03.2020 ASU Poli Timişoara
15:00
Turris Oltul Turnu-Măgurele   C
15.03.2020 Petrolul Ploiești
11:00
Ripensia Timișoara   C
15.03.2020 Viitorul Târgu-Jiu
15:30
Rapid București   C


1. UTA Arad 50
2. CS Mioveni 39
3. Turris Oltul Turnu-Măgurele 39
4. FC Argeș Pitești 38
5. Petrolul Ploiești 38
6. Rapid București 37
7. Metaloglobus București 37
8. Dunărea Călărași 34
9. Gloria Buzău 33
10. SSC Farul Constanţa 33
11. Viitorul Târgu-Jiu 33
12. ASU Poli Timişoara 32
13. Ripensia Timișoara 28
14. Universitatea Cluj 26
15. CSM Reșița 24
16. Concordia Chiajna 24
17. AFK Csíkszereda 24
18. Sportul Snagov 9
19. Pandurii Târgu-Jiu 8
20. Daco-Getica București 0
Clasament Liga 2

C1


Liga 3 C1
06.03.2020 Aerostar Bacău FC Botoşani II C
06.03.2020 KSE Târgu-Secuiesc CSU Galați C
07.03.2020 CSM Foșcani FC Ozana Târgu-Neamţ C
07.03.2020 Știința Miroslava CSM Ceahlăul Piatra-Neamţ C
07.03.2020 Oțelul Galați CSM Pașcani C
07.03.2020 Sporting Liești Foresta Suceava C
07.03.2020 Bucovina Rădăuți Huşana Huşi C
07.03.2020 Şomuz Fălticeni CSM Bacău C


1. Aerostar Bacău 42
2. Foresta Suceava 35
3. CSM Ceahlăul Piatra-Neamţ 33
4. Bucovina Rădăuți 32
5. CSM Foșcani 30
6. Oțelul Galați 30
7. Știința Miroslava 29
8. FC Ozana Târgu-Neamţ 23
9. Şomuz Fălticeni 20
10. Sporting Liești 19
11. KSE Târgu-Secuiesc 17
12. Huşana Huşi 17
13. FC Botoşani II 16
14. CSU Galați 10
15. CSM Bacău 9
16. CSM Pașcani 0
Clasament C1

C2


Liga 3 C2
06.03.2020 Dacia Unirea Brăila Metalul Buzău C
07.03.2020 CS Tunari Viitorul Ianca C
07.03.2020 CSM Medgidia Recolta Gheorghe Doja C
07.03.2020 Agricola Borcea Fotbal Club FCSB II C
07.03.2020 CS Afumați Mostiştea Ulmu C
07.03.2020 Unirea Slobozia Poseidon Limanu 2 Mai C
07.03.2020 Axiopolis Sport Cernavodă Înainte Modelu C
07.03.2020 CS Făurei SC Popeşti Leordeni C


1. Unirea Slobozia 40
2. Mostiştea Ulmu 37
3. CS Afumați 36
4. CS Tunari 36
5. Înainte Modelu 26
6. SC Popeşti Leordeni 25
7. Viitorul Ianca 25
8. Metalul Buzău 23
9. CS Făurei 21
10. Agricola Borcea 21
11. Poseidon Limanu 2 Mai 20
12. CSM Medgidia 15
13. Axiopolis Sport Cernavodă 12
14. Dacia Unirea Brăila 11
15. Fotbal Club FCSB II 10
16. Recolta Gheorghe Doja 2
Clasament C2

C3


Liga 3 C3
06.03.2020 CSM Alexandria FC Pucioasa C
06.03.2020 Astra Giurgiu II CS Blejoi C
06.03.2020 Tractorul Cetate Vediţa Coloneşti C
06.03.2020 Unirea Bascov FC Voluntari II C
06.03.2020 CS Balotești CS Universitatea Craiova II C
07.03.2020 Progresul Spartac București FC Brașov C
07.03.2020 Sporting Roșiori-de-Vede CSM Slatina C
07.03.2020 Olimpic Cetate Râşnov Flacăra Moreni C


1. Progresul Spartac București 37
2. CSM Slatina 37
3. Flacăra Moreni 30
4. CSM Alexandria 28
5. CS Universitatea Craiova II 27
6. Vediţa Coloneşti 27
7. Unirea Bascov 22
8. CS Blejoi 22
9. Olimpic Cetate Râşnov 21
10. FC Voluntari II 21
11. FC Brașov 19
12. FC Pucioasa 18
13. Astra Giurgiu II 16
14. CS Balotești 14
15. Tractorul Cetate 10
16. Sporting Roșiori-de-Vede 9
Clasament C3

C4


Liga 3 C4
06.03.2020 ACS Poli Timișoara Fortuna Becicherecu-Mic C
06.03.2020 Cetate Deva Comunal Dumbrăviţa C
06.03.2020 Flacăra Horezu CS Național Sebiș C
06.03.2020 Universitatea Craiova Șoimii Lipova C
07.03.2020 Crișul Chișineu-Criș Progresul Pecica C
07.03.2020 Gloria Lunca Teuz Cernei CSC Ghiroda şi Giarmata Vii C
07.03.2020 CS Hunedoara Viitorul Dăeşti C
07.03.2020 ACSO Filiaşi Gilortul Târgu-Cărbuneşti C


1. Universitatea Craiova 42
2. Șoimii Lipova 29
3. Crișul Chișineu-Criș 29
4. Flacăra Horezu 27
5. Progresul Pecica 26
6. Comunal Dumbrăviţa 23
7. CS Hunedoara 23
8. CSC Ghiroda şi Giarmata Vii 21
9. Fortuna Becicherecu-Mic 20
10. Viitorul Dăeşti 20
11. Gloria Lunca Teuz Cernei 19
12. Cetate Deva 18
13. CS Național Sebiș 17
14. ACSO Filiaşi 15
15. Gilortul Târgu-Cărbuneşti 11
16. ACS Poli Timișoara 11
Clasament C4

C5


Liga 3 C5
06.03.2020 Unirea Dej SCM Zalău C
06.03.2020 Sănătatea Cluj Gloria Bistrița C
06.03.2020 AFC Odorheiu-Secuiesc Avântul Reghin C
07.03.2020 Unirea Alba-Iulia Viitorul Şelimbăr C
07.03.2020 Luceafărul Oradea CS Sânmartin C
07.03.2020 Industria Galda de Jos CFR 1907 Cluj II C
07.03.2020 Minaur Baia-Mare Arieșul Turda C
07.03.2020 Metalurgistul Cugir ACS Comuna Recea C


1. ACS Comuna Recea 35
2. Minaur Baia-Mare 33
3. Viitorul Şelimbăr 28
4. Metalurgistul Cugir 27
5. Luceafărul Oradea 26
6. CS Sânmartin 25
7. Gloria Bistrița 25
8. Avântul Reghin 22
9. Arieșul Turda 22
10. Unirea Dej 21
11. Sănătatea Cluj 20
12. Unirea Alba-Iulia 16
13. SCM Zalău 15
14. CFR 1907 Cluj II 15
15. Industria Galda de Jos 11
16. AFC Odorheiu-Secuiesc 10
Clasament C5

Decizie ONJN nr.1046/19.06.2017