Liga 1
Romanian Soccer  Cauta in Romanian Soccer
Romanian Soccer
Nationala Romaniei
 

FOTBAL INTERNATIONAL

-

UK Anglia:Premier League

-

Clasament Premier League

-

Clasament Championship

-

IT Italia: Serie A

-

Clasament Serie A Italia

-

Clasament Serie B Italia

-

SP Spain:Primera División

-

Clasament Primera Division

-

DE Germania: Bundesliga

-

Clasament Bundesliga

-

Clasament Zweite Bundesliga

-

FR Franta: Ligue 1

-

Clasament Ligue 1

-

PO Portugalia: Liga Sagres

-

Clasament Portugalia

-

OL Olanda: Eredivisie

-

Clasament Olanda

-

BE Belgia: Jupiler League

-

Clasament Belgia

-

TU Turcia: Süper Lig

-

Clasament Turcia

-

GR Grecia:Ethniki Katigoria

-

RU Rusia: Premier League

-

Clasament Rusia

-

UC Ucraina: Vyscha Liga

-

ball America de Sud

-

ball Africa

-

Cupa Africii pe Natiuni

-

ball Asia

-


Europa League 04.08.2017 - 08:16

Europa League: Athletic Bilbao - Dinamo București 3-0

Europa League: Athletic Bilbao - Dinamo București 3-0

Dinamo București a părăsit Europa League la fotbal după ce a fost învinsă de formația spaniolă Athletic Bilbao cu scorul de 3-0 (2-0), joi seara, pe stadionul San Mames din Bilbao, în manșa secundă a turului al treilea preliminar al competiției.

Bascii s-au impus prin golurile marcate de Raul Garcia (24, 49), Aritz Aduriz (86), după ce la București scorul a fost egal, 1-1.

Athletic a dominat jocul și a învins fără emoții, dar Dinamo a dat o replică destul de bună, însă a avut dificultăți în a găsi drumul spre poarta lui Herrerin.

Gazdele au marcat încă din min. 12, prin Aduriz, dar golul a fost anulat pentru ofsaid.

 

În min. 23, Bilbao a trecut pe lângă deschiderea scorului prin Raul Garcia, care a reluat cu capul puțin pe lângă poartă. Un minut mai târziu, același Garcia devia mingea în poartă, la voleul expediat de Oscar De Marcos, în urma unui corner. Raul Garcia a reușit ''dubla'' în min. 29, cu un voleu la colțul lung, la centrarea lui Benat Etxebarria. 

 

 

Athletic a mai avut o oportunitate până la pauză, dar Aduriz (33) a tras peste poartă de la 18 metri. 
În repriza secundă, Muniain a pătruns periculos, iar șutul său a fost respins de Penedo în bara propriei porți (65). Aduriz a reluat peste poartă cu capul (69), la centrarea lui Balenziaga.

 

Dinamo a reușit să își creeze două situații notabile, însă fără a concretiza: Anton a executat un corner la colțul scurt, Albin a deviat mingea, iar aceasta a lovit bara (75), apoi sud-africanul Mahlangu (83) a pătruns bine pe centru, dar șut pe lângă poartă din poziție bună.

 

Bilbao a închis tabela în min. 86, pe contraatac, când Susaeta l-a găsit liber pe Aduriz, iar acesta a marcat cu un șut la colțul lung. 

 

Athletic, care își va afla vineri adversara din play-off, a câștigat ultimele cinci meciuri de acasă din cupele europene.

 

Athletic Bilbao — FC Dinamo București 3-0 (2-0) 
Au marcat: Raul Garcia (24, 49), Aritz Aduriz (86). 
Bilbao, stadion ''San Mames'' 
Europa League — turul al treilea preliminar (manșa a doua) 
În prima manșă: 1-1.

 

Au evoluat echipele:

 

Athletic: 13. Iago Herrerin — 18. Oscar De Marcos, 16. Xabier Etxeita, 4. Aymeric Laporte, 24. Mikel Balenziaga (6. Mikel San José, 70) — 7. Benat Etxebarria (11. Inaki Williams, 80), 21. Mikel Vesga — 14. Markel Susaeta (căpitan), 22. Raul Garcia, 10. Iker Muniain — 20. Aritz Aduriz (23. Ager Aketxe, 88). Antrenor: Jose Angel Ziganda. 
Rezerve neutilizate: 1. Kepa Arrizabalaga — 2. Eneko Boveda, 15. Inigo Lekue, 19. Sabin Merino.

 

 

Dinamo: 26. Jaime Penedo — 29. José Romera, 5. Ionuț Nedelcearu, 3. Georgios Katsikas, 7. Steliano Filip (căpitan) — 4. Sergiu Hanca (19. Valentin Ionuț Costache, 55), 18. May Mahlangu, 24. Filipe Nascimento (15. Paul Anton, 73), 20. Diogo Salomao — 17. Adam Nemec (10. Juan Albin, 67), 9. Rivaldinho. Antrenor: Cosmin Contra. 
Rezerve neutilizate: 1. Laurențiu Brănescu — 6. Azer Busuladic, 28. Luka Maric, 31. Claudiu Bumba. 
Arbitru: Pavle Radovanovic; arbitri asistenți: Veselin Radunovic, Dragan Vujovic; arbitru de rezervă: Predrag Radovanovic (toți din Muntenegru) 
Observator UEFA pentru arbitri: Brian Lawlor (Țara Galilor), delegat UEFA: Johny Vanspauwen (Belgia) 
Cartonașe galbene: Katsikas (36), Costache (63), Albin (89).

 









» Europa League - rezultate meciuri, etape
Comenteaza

Ultimele stiri - Europa League

FCSB - Milsami Orhei 2-0

Pariorii nu au avut parte de o surpriză în meciul jucat la Giurgiu dintre FCSB și Milsami.

Chelsea, calificată în finala Europa League la loviturile de departajare

Chelsea s-a calificat în finala Europa League la fotbal, joi seara, după ce a învins formaţia germană Eintracht Frankfurt cu scorul de 4-3, la loviturile de departajare, la...

Arsenal, prima finalistă a Europa League

Echipa engleză Arsenal s-a calificat, joi seara, în finala Europa League la fotbal, după ce a învins formaţia spaniolă Valencia CF cu scorul de 4-2 (1-1), în...

Eintracht Frankfurt - Chelsea 1-1, în semifinalele Europa League

Eintracht Frankfurt şi Chelsea Londra au terminat la egalitate, 1-1 (1-1), joi seara, pe "Commerzbank Arena", în prima manşă a semifinalelor Europa League la fotbal....

Arsenal a învins-o pe Valencia cu 3-1, în semifinalele Europa League

Arsenal Londra a învins-o pe Valencia CF cu scorul de 3-1 (2-1), joi seara, la Londra, în prima manşă a semifinalelor Europa League la fotbal.  ...

Chelsea, Arsenal, Eintracht Frankfurt şi Valencia, calificate în semifinalele Europa League

Cluburile engleze Chelsea, Arsenal, formaţia germană Eintracht Frankfurt şi echipa spaniolă Valencia s-au calificat în semifinalele Europa League la fotbal, după meciurile din manşa...

Ovidiu Haţegan va arbitra meciul Napoli - Arsenal din Europa League

Arbitrul Ovidiu Haţegan va conduce meciul dintre Napoli şi Arsenal, programat joi, în Italia, în manşa secundă a sferturilor de finală ale Europa League la fotbal, potrivit...

Valencia şi Chelsea, victorii în deplasare în sferturile Europa League

Valencia şi Chelsea au obţinut victorii în deplasare, joi, în prima manşă a sferturilor de finală ale Europa League la fotbal, în timp ce Arsenal şi Benfica s-au...

Dinamo Zagreb, obligată de UEFA să joace cu porţile închise din cauza comportamentului suporterilor săi

Comisia de Control, Etică şi Disciplină a UEFA a decis luni ca echipa croată Dinamo Zagreb să dispute cu porţile închise următorul său meci din cupele europene, după incidentele...

Napoli va juca cu Arsenal în sferturile Europa League

Formaţia Napoli, la care joacă Vlad Chiricheş, va întâlni Arsenal Londra, şi echipa lui Alexandru Băluţă, Slavia Praga, va juca împotriva grupării Chelsea...

Arsenal, Villarreal, Benfica, Eintracht Frankfurt, Slavia Praga şi Villarreal, în sferturile Europa League

Arsenal Londra, Benfica Lisabona, Eintracht Frankfurt, Slavia Praga şi Villarreal s-au calificat în sferturile de finală ale Europa League la fotbal, joi seara, după ce în...




Top News

-Liga 1 - Etapa 1: Rezultate şi marcatori

-Liga 1 - Etapa 14 (play-out): Rezultate şi marcatori

-Liga 1 - Etapa 13 (play-out): Rezultate şi marcatori

-Franta: Ligue 1 - Etapa 38

-Liga 1 - Etapa 12 (play-out): Rezultate şi marcatori

-Liga 1 - Etapa 10 (play-off şi play-out): Rezultate şi marcatori

-Liga 1 - Etapa 11 (play-out): Rezultate şi marcatori




Care echipă va câștiga Europa League în sezonul 2016-2017?
Manchester United
Olympique Lyon
Ajax Amsterdam
Celta Vigo
Beșiktaș İstanbul
KRC Genk
Anderlecht Bruxelles
Schalke 04
KAA Gent
FC Rostov
Olympiakos Pireu
Zenit Sankt Petersburg
FC Copenhaga
APOEL Nicosia
FC Krasnodar
AZ Alkmaar
ACF Fiorentina
AS Roma
Tottenham Hotspur
Borussia Mönchengladbach
  » rezultate   » arhiva

S-au nascut azi

Adrian Piț
România
36 ani

Alexandru Ologu
România
30 ani

Alexandru Şerban
România
18 ani

Chigozie Udoji
Nigeria
33 ani

Florin Achim
România
28 ani

Gareth Bale
Țara Galilor
30 ani

Imre Iakab
România
24 ani

Kálmán Mészöly
Ungaria
78 ani

Lars Lagerbăck
Suedia
71 ani

Mădălin Staicu
România
29 ani

Massimo Marazzina
Italia
45 ani

Peter Van Der Heyden
Belgia
43 ani

Sergio Busquets
Spania
30 ani

Srečko Katanec
Slovenia
56 ani

Vicente Rodríguez
Spania
38 ani

Włodzimierz Smolarek
Polonia
62 ani


Liga 1
Steaua Bucuresti ASA CFR Cluj
CS Universitatea Gaz Metan Mediaș
Dinamo FC Botosani Pandurii
CSM Iasi Viitorul Constanta
Concordia Chiajna
-

Arhiva Stiri Romanian Soccer
L M M J V S D
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        


2019-2020


Liga 1 2019-2020
12.07.2019 FC Voluntari Sepsi Sfântu Gheorghe C
13.07.2019 Astra Giurgiu FC Botoșani C
13.07.2019 CFR 1907 Cluj CSM Politehnica Iaşi C
14.07.2019 Universitatea Craiova Academica Clinceni C
14.07.2019 Fotbal Club FCSB FC Hermannstadt C
15.07.2019 Gaz Metan Mediaş Chindia Târgoviște C
15.07.2019 FC Viitorul Dinamo București C


1. FC Viitorul 3
2. Fotbal Club FCSB 3
3. Universitatea Craiova 3
4. FC Botoșani 1
5. Astra Giurgiu 1
6. Gaz Metan Mediaş 1
7. Chindia Târgoviște 1
8. CSM Politehnica Iaşi 1
9. CFR 1907 Cluj 1
10. Sepsi Sfântu Gheorghe 1
11. FC Voluntari 1
12. FC Hermannstadt 0
13. Academica Clinceni 0
14. Dinamo București 0
Clasament 2019-2020

Liga 2


Liga 2
31.05.2019 SSC Farul Constanţa Ripensia Timișoara C
31.05.2019 Aerostar Bacău CS Balotești C
31.05.2019 CS Mioveni UTA Arad C
01.06.2019 ASC Daco-Getica Bucureşti ACS Poli Timișoara C
01.06.2019 ASU Politehnica Timişoara Metaloglobus București C
01.06.2019 Luceafărul Oradea Dacia Unirea Brăila C
01.06.2019 FC Argeș Pitești FC Snagov C
01.06.2019 Petrolul Ploiești Academica Clinceni C
01.06.2019 Universitatea Cluj Pandurii Târgu-Jiu C
01.06.2019 Energeticianul Petroşani Chindia Târgoviște C


1. Chindia Târgoviște 88
2. Academica Clinceni 87
3. Universitatea Cluj 82
4. Petrolul Ploiești 77
5. FC Snagov 70
6. FC Argeș Pitești 68
7. CS Mioveni 59
8. Luceafărul Oradea 52
9. ASU Politehnica Timişoara 49
10. Metaloglobus București 49
11. SSC Farul Constanţa 48
12. ASC Daco-Getica Bucureşti 47
13. UTA Arad 47
14. Ripensia Timișoara 45
15. Pandurii Târgu-Jiu 44
16. Energeticianul Petroşani 39
17. Aerostar Bacău 38
18. ACS Poli Timișoara 29
19. CS Balotești 24
20. Dacia Unirea Brăila 19
Clasament Liga 2

C1


Liga 3 C1
25.05.2019 Gloria Buzău
-
CSM Roman   C
25.05.2019 CSM Râmnicu-Sărat Şomuz Fălticeni C
25.05.2019 FC Botoşani II CSM Foșcani C
25.05.2019 Bucovina Rădăuți Foresta Suceava C
25.05.2019 Ceahlăul Piatra-Neamț KSE Târgu-Secuiesc C
25.05.2019 Sănătatea Darabani Metalul Buzău C
25.05.2019 CSM Pașcani Sporting Liești C
25.05.2019 Știința Miroslava Oțelul Galați C


1. Gloria Buzău 73
2. Bucovina Rădăuți 57
3. Oțelul Galați 53
4. Știința Miroslava 50
5. CSM Foșcani 49
6. Foresta Suceava 49
7. Metalul Buzău 45
8. Sporting Liești 40
9. KSE Târgu-Secuiesc 37
10. Ceahlăul Piatra-Neamț 35
11. Şomuz Fălticeni 29
12. FC Botoşani II 28
13. CSM Pașcani 25
14. CSM Râmnicu-Sărat 18
15. Sănătatea Darabani 8
16. CSM Roman 0
Clasament C1

C2


Liga 3 C2
24.05.2019 CSO Bragadiru
-
Delta Dobrogea Tulcea   C
24.05.2019 Rapid București
16:30
CS Axiopolis Cernavodă   C
24.05.2019 CS Tunari Înainte Modelu C
25.05.2019 CS Afumați SC Popeşti Leordeni C
25.05.2019 CSM Olteniţa Unirea Slobozia C
25.05.2019 Agricola Borcea Progresul Spartac București C
25.05.2019 CSM Medgidia Fotbal Club FCSB II C
25.05.2019 CS Făurei Sportul Chiscani C


1. Rapid București 72
2. CS Afumați 64
3. Progresul Spartac București 60
4. Unirea Slobozia 60
5. SC Popeşti Leordeni 48
6. CS Tunari 43
7. Înainte Modelu 36
8. CS Făurei 35
9. CS Axiopolis Cernavodă 33
10. CSM Medgidia 32
11. Fotbal Club FCSB II 30
12. Agricola Borcea 30
13. Sportul Chiscani 28
14. CSM Olteniţa 24
15. CSO Bragadiru 0
16. Delta Dobrogea Tulcea -80
Clasament C2

C3


Liga 3 C3
24.05.2019 CSM Alexandria Sporting Roșiori-de-Vede C
24.05.2019 Universitatea Craiova Flacăra Moreni C
24.05.2019 Turris Oltul Turnu-Măgurele FC Hermannstadt II C
25.05.2019 FC Pucioasa Unirea Bascov C
25.05.2019 Astra Giurgiu II ACSO Filiaşi C
25.05.2019 Flacăra Horezu CS Universitatea Craiova II C
25.05.2019 FC Voluntari II Viitorul Domnești C
25.05.2019 FC Brașov Atletic Bradu C


1. Turris Oltul Turnu-Măgurele 74
2. Universitatea Craiova 62
3. Flacăra Horezu 57
4. CSM Alexandria 50
5. ACSO Filiaşi 49
6. FC Pucioasa 45
7. FC Brașov 43
8. CS Universitatea Craiova II 43
9. Unirea Bascov 41
10. Astra Giurgiu II 40
11. FC Voluntari II 40
12. Flacăra Moreni 40
13. Atletic Bradu 33
14. Sporting Roșiori-de-Vede 30
15. FC Hermannstadt II 21
16. Viitorul Domnești 3
Clasament C3

C4


Liga 3 C4
24.05.2018 CSM Lugoj Milenium Giarmata C
24.05.2018 ACS Dumbrăviţa FC Avrig C
25.05.2019 Cetate Deva CS Hunedoara C
25.05.2019 Crișul Chișineu-Criș Unirea Alba-Iulia C
25.05.2019 Gloria Lunca Teuz Cernei Metalurgistul Cugir C
25.05.2019 Industria Galda de Jos FC Școlar Reșița C
25.05.2019 Șoimii Lipova CSC Ghiroda şi Giarmata Vii C
25.05.2019 CS Ocna-Mureș CS Național Sebiș C


1. FC Școlar Reșița 62
2. Șoimii Lipova 60
3. ACS Dumbrăviţa 58
4. Metalurgistul Cugir 53
5. Gloria Lunca Teuz Cernei 53
6. CS Național Sebiș 50
7. Crișul Chișineu-Criș 49
8. FC Avrig 43
9. CS Hunedoara 42
10. Industria Galda de Jos 41
11. CSC Ghiroda şi Giarmata Vii 39
12. Unirea Alba-Iulia 38
13. Cetate Deva 35
14. Milenium Giarmata 29
15. CSM Lugoj 12
16. CS Ocna-Mureș 10
Clasament C4

C5


Liga 3 C5
22.05.2019 MSE Târgu-Mureş CFR 1907 Cluj II C
24.05.2019 Minaur Baia Mare AFC Odorheiu-Secuiesc C
24.05.2019 Gloria Bistrița CS Iernut C
24.05.2019 Arieșul Turda ACS Comuna Recea C
24.05.2019 Sănătatea Cluj Gaz Metan Mediaș II C
25.05.2019 Olimpic Cetate Râşnov Unirea Tășnad C
25.05.2019 AFK Csíkszereda Unirea Dej C
25.05.2019 Avântul Reghin AFC Hărman C


1. AFK Csíkszereda 71
2. ACS Comuna Recea 63
3. Minaur Baia Mare 57
4. Olimpic Cetate Râşnov 55
5. Sănătatea Cluj 53
6. Avântul Reghin 52
7. Arieșul Turda 50
8. CFR 1907 Cluj II 46
9. Gloria Bistrița 43
10. AFC Odorheiu-Secuiesc 38
11. Unirea Dej 36
12. AFC Hărman 35
13. Unirea Tășnad 30
14. MSE Târgu-Mureş 22
15. Gaz Metan Mediaș II 12
16. CS Iernut 11
Clasament C5

Decizie ONJN nr.1046/19.06.2017