Învinsă în urmă cu câteva zile de Chelsea, cu 2-1, Manchester City și-a reluat duminică seria victoriilor în campionat. Victimă i-a fost Arsenal Londra, pe care "cetățenii" au răpus-o greu, cu 1-0, la capătul unei partide de o intensitate deosebită, care a contat pentru runda a 16-a din Premier League.
Suporterii veniți la stadion au văzut numeroase faze de poartă și un singur gol, cel marcat de David Silva în minutul 53. Samir Nasri a jucat pentru prima dată împotriva lui Arsenal, fosta sa echipă, și a făcut-o bine, fiind desemnat cel mai bun jucător de pe teren de către suporteri. Francezul a ratat și o ocazie imensă de a marca în minutul 63.
Tunarii l-au pierdut în minutul 48 pe Djourou, accidentat, iar defensia lor a devenit foarte fragilă. Arsenal a solicitat și acordarea unui penalty în minutul 78, pentru un henț comis de Rischards în careu, dar arbitrul a văzut altceva.
Manchester City rămâne pe primul loc în clasament, la două puncte distanță de concitadina Manchester United, la rândul ei învingătoare duminică, scor 2-0 pe terenul lui Queens Park Rangers.
Elevii lui Arsene Wenger se situează pe poziția a 5-a în clasament.
În runda următoare, a 17-a, programată marți și miercuri Manchester City va juca pe teren propriu cu Stoke City, în timp ce Arsenal se deplaseayă la Birmingham pentru partida cu Aston Villa.
RomanianSoccer