|






























|

Mijlocașul Mihăiță Pleșan, anunțat ca transferat oficial de gruparea Arles-Avignon, a declarat, marți, că mutarea sa a picat pentru că Liga Profesionistă din Franța nu i-a permis nou promovatei în prima ligă franceză să mai efectueze transferuri din cauza bugetului.

După cum informează site-ul oficial al clubului de fotbal Oțelul Galați, jucătorii acestei echipe vor utiliza, în viitorul sezon competițional 2010-2011, un nou echipament, marca Masita. Noul echipament de joc al FC Oțelul Galați va fi prezentat oficial miercuri, 21 iulie 2010, în sala de conferințe a stadionului "Oțelul".

Mijlocașul Liviu Antal va rata primul joc din sezonul competițional de fotbal 2010-2011, cel cu Sportul Studențesc, din cauza unei accidentări petrecute la un antrenament. După cum informează site-ul oficial al clubului Oțelul, Liviu Antal a suferit o entorsă de gleznă și deja i s-a aplicat un aparat ghipsat.

Clubul Rapid informează că la casele de bilete ale stadionului "Valentin Stănescu" și la "fan-shop"-ul din incinta stadionului, au fost puse în vânzare abonamentele pentru noul sezon al Ligii I. ÃŽn cazul abonamentelor pentru tribuna oficială (preț 1.500 lei), acestea pot fi cumpărate de la sediul clubului.

Dumitru Dragomir, președintele Ligii Profesioniste de Fotbal, a anunțat, în cadrul unei conferințe de presă, că noul sponsor al LPF este, pentru o perioadă de patru ani, Bergenbier. "Am avut două-trei oferte, dar până la urmă am ales Bergenbier. ÃŽn situație de criză, ne ajutăm reciproc", a precizat Dumitru Dragomir.

Andrea Mandorlini, antrenorul italian al echipei de fotbal CFR Cluj, a declarat că este mulțumit de câștigarea Supercupei României și l-a felicitat pe Nuno Claro, care a apărat trei penalty-uri la seria loviturilor de departajare.

Rapid București a surclasat formația de ligă secundă FC Snagov cu scorul de 6-0 (1-0), într-un meci de verificare jucat sâmbătă seara, la Mogoșoaia. Atacantul brazilian Cassio a debutat cu gol la Rapid (min. 40), celelalte goluri fiind semnate de Cesinha (52), Herea (56 și 59) și Răduță (68 și 73).

Tehnicianul echipei CFR Cluj, Andrea Mandorlini, a declarat, într-o conferință de presă, că așteaptă ca jucătorii săi să îi facă un cadou special de ziua sa, ei urmând să întâlnească formația Unirea Urziceni într-un meci contând pentru Supercupa României.

Cristian Dulca, antrenorul cu care "U" Cluj a promovat în Liga I, susține că nu este în conflict cu nimeni din cadrul clubului ardelean și își va ajuta și în continuare echipa. Dulca infirmă că plecarea sa este blocată de conducere, pentru a nu declanșa încă de la începutul sezonului protestele fanilor.

Formația Universitratea Cluj a fost învinsă, sâmbătă, cu scorul de 2-0 (1-0), de echipa Gaz Metan Mediaș, într-un meci amical disputat la Alba-Iulia. Golurile au fost marcate de Aganovici '40 și Dudiță '85. Universitatea Cluj a început meciul în următoarea formulă:

Atacantul Sabrin Sburlea a declarat, la antrenamentul echipei Rapid, că s-a acomodat repede în Giulești și că primul meci al sezonului 2010-2011, cu FC Vaslui, este foarte important, ținând cont de faptul că formația moldoveană este una dintre favoritele la titlu.

Florin Prunea, managerul sportiv al FC Dinamo București, aprecia că adversara din turul III preliminar al Europa League, Hajduk Split, este o formație bună, dar dinamoviștii vor merge mai departe. "Este un adversar bun și va fi un meci greu", a declarat Florin Prunea.

FC Brașov a câștigat, vineri, cu scorul de 4-1 (0-1) partida amicală disputată pe teren propriu împotriva echipei din prima ligă israeliană, Bnei Sakhnin. După acest joc amical, FC Brașov a renunțat la sîrbii Jeffik și Jukan, precum și la Tene și Radu, toți patru aflați în probe la echipa brașoveană.

Formația Dinamo București va întâlni echipa croată Hajduk Split, în turul trei preliminar al Europa League, conform tragerii la sorți de vineri de la Nyon, dacă reușește să ajungă în această fază a competiției în urma dublei manșe cu Olimpia Bălți. Dinamo va evolua în turul trei preliminar dacă trece de Olimpia Bălți.

Mijlocașul dreapta spaniol Roberto Alfonso Delgado (24 de ani) a semnat joi un contract pe trei sezoane cu clubul Universitatea Cluj, anunță site-ul oficial al ardelenilor. Fotbalistul, care poate juca și atacant, a evoluat sezonul trecut în 22 de partide pentru FC Vaslui, marcând 2 goluri.

Sute de suporteri s-au strâns joi seara în Piața Unirii din Cluj pentru a urmări festivitatea Universității Cluj dedicată prezentării lotului. Cei peste 20 de jucători ai "U" Cluj au fost strigați pe nume, pe rând, și au salutat publicul. Surpriza evenimentului a fost că Dulca a lipsit de la eveniment.

Dinamo București a învins cu 2-0 pe Olimpia Bălți în prima manșă a turului doi preliminar al Europa League. Golurile au fost marcate de Cristi Pulhac '41 și Liviu Ganea '83. Dinamo a rămas în inferioritate numerică, în minutul 58, când Marius Niculae a fost eliminat pentru un fault asupra lui Cheltuială.

Oțelul Galați a terminat la egalitate, 1-1 (1-1), cu formația saudită Al Ahli Jeddah, miercuri, la Bad Endorf, în ultimul meci din stagiul de pregătire din din Germania. Golul "oțelarilor" a fost înscris de Răzvan Ochiroșii (32), arabii marcând în minutul 36.

Formația CFR Cluj a învins, miercuri, echipa germană din liga a IV-a Red Bull Leipzig, scor 2-1 (0-0), într-un meci de pregătire disputat în Austria. Scorul a fost deschis de formația germană prin Watzka '60, iar CFR a marcat prin Bjelanovic '64 și Mureșan '75.

Antrenorul FC Dinamo București, Ioan Andone, a declarat, miercuri, la plecarea spre Chișinău, că nu auzise de Olimpia Bălți, adversara echipei sale din turul doi preliminar al Ligii Europa, dar că își dorește ca jucătorii săi să-și demonstreze superioritatea.

Nicolae Bunea, antrenorul principal al echipei de fotbal Olimpia Bălți, a declarat miercuri, la Chișinău, în cadrul unei conferințe de presă, că formația sa are 50 la sută șanse să depășească pe Dinamo București, în turul II preliminar al competiției Europa League.

Luni, 19 iulie 2010, cu începere de la ora 12:00, la sediul Ligii Profesioniste de Fotbal, situat în Str. Alexandru Vitzu nr.2 A, se vor desfășura lucrările Adunării generale a LPF. După cum informează site-ul oficial al LPF, începând cu ora 13:30 este programată o conferință de presă.

Echipa Steaua București a învins, marți, cu scorul de 3-0 (1-0), formația austriacă Wattens, din liga a treia, într-un meci de pregătire din cadrul cantonamentului din Austria, care s-a încheiat cu zece minute mai devreme, din cauza unei furtuni. Golurile steliștilor au fost marcate de Stancu '20, Nicoliță '23 și Romeo Surdu '70.

Oțelul Galați a terminat la egalitate partidă amicală susținută în această seară la Eugendorf (Austria), scor 1-1 cu Ferencvaros Budapesta (Ungaria). Golul roș-alb-albaștrilor a fost reușit de Robert Elek în minutul 68. Pentru gruparea maghiară a punctat Toth în minutul 79.

Jean Vlădoiu a renunțat la conducerea tehnică a divizionarei secunde FC Argeș, după două săptămâni de la instalarea în funcție, în locul său fiind numit tehnicianul Mihai Zamfir. El a explicat că fără bani pentru salariile sau masa fotbaliștilor nu putea să facă performanță nici măcar la nivelul Ligii a II-a.

Fundașul brazilian Glauber Leandro Berti Honorato a semnat un contract valabil un an, cu opțiune de prelungire pe încă doi, cu FC Rapid, informează, luni, site-ul oficial al grupării giuleștene. Galuber are și o selecție la echipa națională a Braziliei, fiind convocat pentru partida amicală cu Guatemala din 27 aprilie 2005.

Steaua a învins, duminică, cu scorul de 1-0 (1-0), formația ungară Ferencvaros Budapesta într-un meci de pregătire din cadrul cantonamentului din Austria. Unicul gol al întâlnirii a fost marcat de Surdu, în minutul 30. Ultimul meci amical al steliștilor va avea loc în compania formației egiptene Zamalek.

Echipa CFR Cluj a fost învinsă, duminică, cu scorul de 4-2 (2-0), de formația cehă Slavia Praga, într-un meci de pregătire disputat în localitatea Abtenau (Austria), informează site-ul oficial al grupării ardelene. Golurile clujenilor au fost înscrise de Lacina Traore, în minutele 66 și 88.

Echipa Rapid a încheiat la egalitate, scor 1-1 (0-0), partida amicală disputată, sâmbătă, cu formația olandeză Ajax Amsterdam, în cadrul turneului de pregătire din Austria. Golurile au fost marcate de Sburlea '81 pentru Rapid și De Jong '73 pentru Ajax.

Oțelul Galați a învins cu scorul de 19-0, formația SK St.Johann, din liga a patra austriacă, într-un meci de pregătire din cadrul cantonamentului din Germania. Golurile au fost marcate de Elek '2, '9, '38, Avram '7, '13, '21, '34, '41, '52, '75, Petean '23, '87, Buș '35, '43, Cucu '59, Pena '62, Cârjă '70, Perendija '79 și Giurgiu '82.

Atacantul grec Pantelis Kapetanos, care a jucat cu naționala Greciei la Campionatul Mondial de fotbal din Africa de Sud, s-a alăturat vineri lotului Stelei prezent în cantonamentul din localitatea austriacă Walchsee, informează site-ul oficial al clubului din Ghencea.

Formația Steaua București a învins, vineri, cu scorul de 1-0 (1-0), echipa din Grecia Olympiakos Pireu, într-un meci amical susținut în cadrul celui de-al doilea stagiu de pregătire din Austria. Singurul gol al meciului a fost marcat de Bogdan Stancu, în minutul 11.

FC Dinamo a făcut publică lista cu fotbaliștii care vor putea evolua în turul II preliminar al Europa League, pe care nu se găsește jucătorul brazilian Helder Mauricio da Silva Ferreira, care semnase în această vară un contract pe un sezon cu gruparea "alb-roșie".

Finanțatorul FC Steaua, Gigi Becali, a declarat, vineri, la Sport.ro, că bulgarul Stanislav Angelov a semnat un contract valabil un sezon cu opțiune de prelungire pe încă unul cu gruparea bucureșteană. Angelov, în vârstă de 32 de ani, poate evolua pe postul de fundaș stânga sau la închidere.

Farul Constanța... Cu toții am auzit de acest nume, dacă nu pentru simpla apariție la unele meciuri televizate, măcar pentru faptul că de aici a răsărit în fotbalul profesionist, "anonimul" Gheorghe Hagi.

Steaua își anunță suporterii că începând de luni 12 iulie pot cumpăra abonamente, pentru sezonul 2010-2011 al Ligii I, de la casele de bilete ale stadionului din Ghencea. Pentru achiziționarea unui abonament, suporterii trebuie să se prezinte la casele de bilete cu buletinul sau cartea de identitate în original.

Fundașul stânga Iasmin Latovlevici, cea mai recentă achiziție a Stelei, a declarat că vrea să cucerească titlul de campion cu formația din Ghencea. "Sunt fericit că am ajuns la Steaua. Am venit aici plin de speranțe că anul acesta vom cuceri titlul", a declarat Latovlevici pe site-ul oficial al Stelei.

După cele două victorii obținute de Oțelul Galați în stagiul de pregătire din Germania și Austria, 2-1 cu Dynamo Ceské Budejovice și 3-0 cu Neftci Baku, antrenorul Dorinel Munteanu a declarat pentru site-ul clubului că este mulțumit de actualul lot și că este foarte puțin probabil să mai aducă jucători.

Situatia celui mai galonat club de fotbal constantean este departe de a se fi clarificat. Dupa ce saptamana trecuta Consiliul Judetean anunta o eventuala implicare pentru salvarea clubului, odata cu trecerea timpului lucrurile s-au complicat.

FC Oțelul Galați a susținut în această seară cel de-al treilea joc de verificare din cadrul stagiului de pregătire din Germania. La Marktl, o comună aflată la 7 km de Burghausen, roș-alb-albaștrii au remizat cu formația germană de liga a treia SV Wacker Burghausen, scor 0-0.

Președintele FC Rapid, Dinu Gheorghe, a declarat că atacantul brazilian al formației Uniao Leiria, Cassio Vargas Barbosa, a semnat cu gruparea giuleșteană un contract valabil trei ani, cu posibilitate de prelungire pentru încă unul.

Formația Steaua București a învins, miercuri, cu scorul de 4-1 (2-1), echipa poloneză Zaglebie Lubin, în primul meci amical al celui de-al doilea stagiu de pregătire din Austria. Pentru Steaua au marcat Bănel Nicoliță ('5), Bogdan Stancu ('39 și '75) și Surdu (73), în timp ce pentru Zaglebie a înscris Wojciech Kedziora ('16)

Echipa Rapid a câștigat, miercuri, cu scorul de 4-0 (2-0), partida amicală disputată în localitatea Leogang cu formația din liga secundă cehă FC Znojmo, în cadrul turneului de pregătire din Austria. Golurile formației giuleștene au fost marcate de Herea ('23 penalti și '50), Cesinha ('36) și Spadacio ('53).

Campioana României, CFR Cluj, a învins, miercuri, cu scorul de 3 - 0 (1-0), formația belgiană Anderlecht Bruxelles, într-un meci amical desfășurat în Austria, la Eugendorf, informează site-ul oficial al grupării ardelene. Golurile clujenilor au fost marcate de Cadu ('37, din penalti), Traore ('74) și Kone ('78).

Fundașul echipei Steaua, Novak Martinovici, a declarat, miercuri, într-o conferință de presă susținută în cantonamentul din Austria, că transferul la gruparea bucureșteană este un pas important în cariera sa și a precizat că modelul său de jucător a fost Miodrag Belodedici.

Fotbalistul echipei Catania, Nicolae Dică, este așteptat în Turcia, pentru a efectua vizita medicală și a semna un contract cu gruparea Manisaspor, la care urmează să evolueze sub formă de împrumut, informează haberaktuel.com. Manisaspor a terminat sezonul 2009-2010 al primului eșalon din Turcia pe locul 14.

Clubul Rapid a anunțat modificarea programului din cantonamentul efectuat în Austria. Astfel, în locul partidei care urma să se joace la Salzburg, pe data de 8 iulie, în compania formației locale, Austria, a fost programat miercuri, de la ora 18:00, la Uttendorf, un meci cu divizionara secunda cehă FC Znojmo.

Silviu Izvoranu (27 de ani) a semnat un angajament valabil pe trei sezoane cu Universitatea Cluj, informează site-ul oficial al clubului. "Sunt foarte bucuros că am ajuns la Universitatea Cluj, echipă care își dorește performanță", a declarat Izvoranu.

Formația Oțelul Galați a învins, marți seară, echipa azeră PFC Neftci Baku, cu scorul de 3-0 (2-0), într-o partidă de verificare disputată în cadrul cantonamentului din Germania. Golurile au fost marcate de Gabriel Giurgiu '5, Marius Pena '24 și Alexandru Avram '86.

FC Steaua a anunțat pe site-ul oficial, că a obținut transferul definitiv al fundașului portughez Geraldo Alves, de la formația elenă AEK Atena, acesta urmând să evolueze la gruparea bucureșteană în următorii doi ani.
|
|
|
|
S-au nascut azi
Adrian Sălăgeanu
România
43 ani

Andreas Calcan
România
32 ani

Antonio Nocerino
Italia
41 ani

Bart Goor
Belgia
53 ani

Benjamin Onwuachi
Nigeria
42 ani

Benjamin van Leer
Olanda
34 ani

Bogdan Rusu
România
36 ani

Carlos Hernández
Costa Rica
44 ani

Christian Noboa
Ecuador
41 ani
Dumitru Marcu
România
76 ani

Evander Sno
Olanda
39 ani

Fabien Barrillon
Franţa
38 ani

Florian Riedel
Germania
36 ani

Gai Assulin
Israel
35 ani

Ioan Sdrobiș
România
80 ani

Ireneusz Jeleń
Polonia
45 ani

Jerko Leko
Croația
46 ani

Jorge Andrade
Portugalia
48 ani
Joyskim Dawa
Camerun
30 ani

Levente Mitrea
România
36 ani

Luciano Galletti
Italia
46 ani

Márton Esterházy
Ungaria
70 ani
Mircea Rednic
România
64 ani
Mircea Rus
România
48 ani

Mohamed Dahmane
Algeria
44 ani

Nebojša Pavlović
Serbia
45 ani

R a f a
Spania
41 ani

Robbie Fowler
Anglia
51 ani

Silviu Pintea
România
41 ani

Thomas Doll
Germania
60 ani

Víctor Diogo
Uruguay
68 ani

Xhuljano Kulli
Albania
35 ani
|
|
|
|