Liga 1
Romanian Soccer  Cauta in Romanian Soccer
Romanian Soccer
Nationala Romaniei
 

FOTBAL INTERNATIONAL

-

UK Anglia:Premier League

-

Clasament Premier League

-

Clasament Championship

-

IT Italia: Serie A

-

Clasament Serie A Italia

-

Clasament Serie B Italia

-

SP Spain:Primera División

-

Clasament Primera Division

-

DE Germania: Bundesliga

-

Clasament Bundesliga

-

Clasament Zweite Bundesliga

-

FR Franta: Ligue 1

-

Clasament Ligue 1

-

PO Portugalia: Liga Sagres

-

Clasament Portugalia

-

OL Olanda: Eredivisie

-

Clasament Olanda

-

BE Belgia: Jupiler League

-

Clasament Belgia

-

TU Turcia: Süper Lig

-

Clasament Turcia

-

GR Grecia:Ethniki Katigoria

-

RU Rusia: Premier League

-

Clasament Rusia

-

UC Ucraina: Vyscha Liga

-

ball America de Sud

-

ball Africa

-

Cupa Africii pe Natiuni

-

ball Asia

-


Olanda: Eredivisie 16.05.2019 - 10:54

Ajax Amsterdam, noua campioană a Olandei

Ajax Amsterdam, noua campioană a Olandei

Ajax a reuşit eventul în Olanda

Ajax Amsterdam a avut un sezon foarte bun în care a câştigat campionatul, Cupa Olandei şi a fost la câteva secunde de finala Ligii Campionilor. Echipa antrenată de Erik ten Hag s-a luptat pentru titlu cu PSV Eindhoven până în ultima etapă, însă acesta a fost câştigat după ce formaţia lui Mark van Bommel a remizat la Arnhem, 3-3 cu Vitesse. A mai fost şi înfrângerea de la Alkmaar, 0-1 cu AZ, însă PSV ştia că nu mai poate să o ajungă pe Ajax, care avea un super golaveraj. În acest sezon, "lăncierii" au marcat nu mai puţin de 119 goluri în 34 de etape. Pe 5 mai, ei au câştigat şi Cupa Olandei, învingând-o cu 4-0 pe Willem II Tilburg. În Liga Campionilor, "alb-roşii" au avut un parcurs excepţional, reuşind să treacă de faza grupelor cu Bayern München, Benfica Lisabona, AEK Atena, după care au trecut în optimi de Real Madrid, în sferturi de Juventus Torino, iar în semifinale a pierdut dramatic, în prelungiri, cu Tottenham Hotspur.

Ajax nu are asigurat locul în grupele Ligii Campionilor

În ultima etapă din Eredivisie, Ajax s-a impus în deplasare cu 4-1 în faţa lui De Graafschap, în timp ce PSV Eindhoven a câştigat acasă cu Heracles Almelo, scor 3-1. Rezultatele etapei a 34-a: De Graafschap - Ajax Amsterdam 1-4, PSV Eindhoven - Heracles Almelo 3-1, ADO Den Haag - Willem II Tilburg 6-2, FC Emmen - FC Groningen 1-0, FC Utrecht - SC Heerenveen 3-1, Fortuna Sittard - Feyenoord Rotterdam 1-4, NAC Breda - PEC Zwolle 0-0, SBV Excelsior - AZ Alkmaar 4-2 şi VVV Venlo - Vitesse Arnhem 1-3. "Lăncierii" au devenit campioni, însă datorită coeficientului UEFA mai slab din ultimii ani va juca în sezonul viitoar în preliminariile Ligii Campionilor, în turul al treilea, pe traseul campioanelor. PSV Eindhoven va evolua în turul al doilea preliminar, pe traseul non-campioanelor. 

"Lăncierii", campioni după o pauză de 5 ani

Ajax a reuşit 4 titluri consecutive în campionatul Olandei, în sezoanele 2010-2011, 2011-2012, 2012-2013 şi 2013-2014, după care a avut o perioadă mai slabă, titlul fiind câştigat de PSV Eindhoven, în sezoanele 2014-2015, 2015-2016 şi 2017-2018 şi Feyenoord Rotterdam, în 2016-2017. Acum, Ajax Amsterdam a avut un lot foarte bun şi a bifat titlul cu numărul 34 dinn istoria clubului înfiinţat pe 18 martie 1900. De acum, probabil această generaţie se va destrăma, pentru că marile cluburi europene vor cumpăra vedetele olandezilor, Frenkie de Jong fiind deja achiziţionat de FC Barcelona.

Din nou un român la Ajax Amsterdam

La Ajax au jucat mai mulţi jucători români - Bogdan Lobonţ, Cristian Ogăraru, Nicolae Mitea sau Geprge Ogăraru. Din sezonul 2019-2020, campioana Olandei va avea din nou un jucător român, pe Răzvan Marin. Fostul mijlocaş central al lui FC Viitorul, care a fost vândut de Gheorghe Hagi în 2017 la Standard Liègem a semnat un contract valabil pe 5 ani, cu Ajax, unde va avea un salariu de 1 milion de euro pe an.

Lotul lui Ajax din acest sezon

Portari: André Onana, Kostas Lamprou, Bruno Varela, Dominik Kotarski
Fundaşi: Rasmus Nissen Kristensen, Rasmus Nissen Kristensen, Matthijs de Ligt, Daley Sinkgraven, Noussair Mazraoui, Lisandro Magallán, Daley Blind, Perr Schuurs, Nicolás Tagliafico
Mijlocaşi: Donny van de Beek, Dušan Tadić, Carel Eiting, Zakaria Labyad, Lasse Schöne, Frenkie de Jong, Hakim Ziyech, Dani de Wit 
Atacanţi: David Neres, Klaas-Jan Huntelaar, Hassane Bandé, Kasper Dolberg, Václav Černý
Antrenor: Erik ten Hag (2 februarie 1970)

Clasament final, sezonul 2018-2019

 1. Ajax Amsterdam      34   28   2    4  119-32   86
 2. PSV Eindhoven       34   26   5    3   98-26   83
 3. Feyenoord Rotterdam 34   20   5    9   75-41   65
 4. AZ Alkmaar          34   17   7   10   64-43   58
 5. Vitesse Arnhem      34   14  11    9   70-51   53
 6. FC Utrecht          34   15   8   11   60-51   53
 7. Heracles Almelo     34   15   3   16   61-68   48
 8. FC Groningen        34   13   6   15   39-41   45
 9. ADO Den Haag        34   12   9   13   58-63   45
10. Willem II Tilburg   34   13   5   16   58-72   44
11. SC Heerenveen       34   10  11   13   64-73   41
12. VVV Venlo           34   11   8   15   47-63   41
13. PEC Zwolle          34   11   6   17   44-57   39
14. FC Emmen            34   10   8   16   41-72   38
15. Fortuna Sittard     34   9    7   18   50-80   34
16. SBV Excelsior       34   9    6   19   46-79   33
17. De Graafschap       34   8    5   21   38-75   29
18. NAC Breda           34   5    8   21   29-74   23






Taguri: Ajax Amsterdam    Eredivisie    PSV Eindhoven    Willem II Tilburg    Cupa Olandei    Tottenham Hotspur    Liga Campionilor    Erik ten Hag    Lăncierii   

» Clasament Olanda - Eredivisie
Comenteaza

Ultimele stiri - Olanda: Eredivisie

Ajax, clubul din Europa care a format cei mai mulţi jucători, relevă un studiu

Ajax Amsterdam este clubul din Europa care a format cei mai mulţi jucători, relevă un studiu al CIES Football Observatory, care a luat în calcul fotbaliştii din cele mai importante 31...

Feyenoord a câştigat a doua oară consecutiv Supercupa Olandei

Formaţia Feyenoord Rotterdam a câştigat, sâmbătă, pentru a patra oară Supercupa Olandei, a doua oară consecutiv. Echipa din Rotterdam s-a impus cu scorul de 6-5,...

PSV Eindhoven, pentru a 24-a oară campioană a Olandei

PSV Eindhoven a cucerit titlul de campioană a Olandei la fotbal pentru a 24-a oară în istoria sa, duminică, după ce a învins-o pe a doua clasată, Ajax Amsterdam, cu scorul...

Ronald Koeman este noul selecţioner al Olandei

Ronald Koeman a fost numit marţi selecţioner al naţionalei de fotbal a Olandei, semnând un contract pe 4 ani, el urmând să se afle pe banca tehnică şi la Cupa Mondială...

Robin van Persie revine după 14 ani la Feyenoord

Internaţionalul olandez Robin van Persie, fostul atacant al echipelor Arsenal Londra şi Manchester United, revine după 14 ani la clubul la care s-a lansat ca fotbalist, Feyenoord Rotterdam, a...

Dick Advocaat renunță la postul de selecționer al Olandei după meciul cu România

Dick Advocaat a anunțat că se va retrage din postul de selecționer al naționalei Olandei după meciurile amicale pe care "Portocala mecanică" se va disputa luna acesta, cu...

Olanda a învins Maroc, scor 2-1, într-un meci amical

Echipa naţională a Olandei, aflată la prima partidă de la revenirea lui Dick Advocaat în postul de selecţioner, a învins, miercuri, în deplasare, cu scorul de 2-1...

Feyenoord, pentru a 15-a oară campioană după o triplă reușită de Kuyt

Feyenoord Rotterdam a devenit campioană a Olandei pentru a 15-a oară în istoria sa, după victoria de duminică în fața lui Heracles Almelo, cu scorul de 3-1, grație unei...

Olanda: Eredivisie - Etapa 33

Duminica 14 mai 2017   14.05.2017, 15:30 ADO Den Haag - SBV Excelsior 4 - 1 (3-1) Au marcat: 1-0 Becker (8), 1-1 Fortes (20), 2-1 Haenaar (25), 3-1 El Khayati (33), 4-1 Kanon (65)...

Olanda: Eredivisie - Etapa 33

Duminica 7 mai 2017   07.05.2017, 15:30 AFC Ajax - Go Ahead Eagles 4 - 0 (2-0) Au marcat: 1-0 Kluivert (24), 2-0 Dolberg (29), 3-0 de Jong (48), 4-0 Cassierra (71)  ...

Dick Advocaat va fi numit selectioner al Olandei

Dick Advocaat va fi numit selecţioner al Olandei. El va pregăti naţionala olandeză pentru a treia oară.    Advocaat va fi numit după ce Louis van Gaal, Ronald Koeman,...




Top News

-Liga 1 - Etapa 1: Rezultate şi marcatori

-Liga 1 - Etapa 14 (play-out): Rezultate şi marcatori

-Liga 1 - Etapa 13 (play-out): Rezultate şi marcatori

-Franta: Ligue 1 - Etapa 38

-Liga 1 - Etapa 12 (play-out): Rezultate şi marcatori

-Liga 1 - Etapa 10 (play-off şi play-out): Rezultate şi marcatori

-Liga 1 - Etapa 11 (play-out): Rezultate şi marcatori




Care este echipa ta preferată din Olanda?
PSV Eindhoven
Ajax Amsterdam
Feyenoord Rotterdam
FC Twente Enschede
Roda JC Kerkrade
AZ Alkmaar
FC Utrecht
Willem II Tilburg
FC Groningen
SC Heerenveen
NEC Nijmegen
Vitesse Arnhem
Sparta Rotterdam
ADO Den Haag
Excelsior Rotterdam
NAC Breda
De Graafschap Doetinchem
Heracles Almelo
FC Volendam
FC Den Bosch
  » rezultate   » arhiva

S-au nascut azi

Adam Matysek
Polonia
51 ani

Alexandru Neagu
România
71 ani

Claudiu Cornaci
România
44 ani

Cosmin Neagu
România
28 ani

Dorian Perianu
România
37 ani

Ebbe Sand
Danemarca
47 ani

Fahrudin Alicković
Bosnia
40 ani

Ioan Niculae
România
65 ani

Jonathan Zebina
Franța
41 ani

Josué
Brazilia
40 ani

Kevin Großkreutz
Germania
31 ani

Luca Castellazzi
Italia
44 ani

Luke Young
Anglia
40 ani

Mihai Dornescu
19.07.1985
34 ani

Miloš Buchta
Cehia
39 ani

Neto
Brazilia
30 ani

Nicolae Grigore
România
36 ani

Patrick Kanyuka
Congo
32 ani

Zvonimir Vukić
Serbia
40 ani


Liga 1
Steaua Bucuresti ASA CFR Cluj
CS Universitatea Gaz Metan Mediaș
Dinamo FC Botosani Pandurii
CSM Iasi Viitorul Constanta
Concordia Chiajna
-

Arhiva Stiri Romanian Soccer
L M M J V S D
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        


2019-2020


Liga 1 2019-2020
19.07.2019 FC Hermannstadt
0 - 0
Gaz Metan Mediaş Telekom Sport 1 C
19.07.2019 Chindia Târgoviște
21:00
FC Viitorul Telekom Sport 1 C
20.07.2019 FC Botoșani
18:00
FC Voluntari Telekom Sport 1 C
20.07.2019 Academica Clinceni
21:00
CFR 1907 Cluj Telekom Sport 1 C
21.07.2019 CSM Politehnica Iaşi
18:00
Astra Giurgiu Telekom Sport 1 C
21.07.2019 Dinamo București
21:00
Universitatea Craiova Telekom Sport 1 C
22.07.2019 Sepsi Sfântu Gheorghe
21:00
Fotbal Club FCSB Telekom Sport 1 C


1. FC Viitorul 3
2. Fotbal Club FCSB 3
3. Universitatea Craiova 3
4. FC Botoșani 1
5. Astra Giurgiu 1
6. Gaz Metan Mediaş 1
7. Chindia Târgoviște 1
8. CSM Politehnica Iaşi 1
9. CFR 1907 Cluj 1
10. Sepsi Sfântu Gheorghe 1
11. FC Voluntari 1
12. FC Hermannstadt 0
13. Academica Clinceni 0
14. Dinamo București 0
Clasament 2019-2020

Liga 2


Liga 2
03.08.2019 Rapid București
-
SSC Farul Constanţa   C
03.08.2019 Concordia Chiajna
-
Daco-Getica București   C
03.08.2019 Turris Oltul Turnu-Măgurele
-
Pandurii Târgu-Jiu   C
03.08.2019 ASU Poli Timişoara
-
CS Mioveni   C
03.08.2019 CSM Reșița
-
Universitatea Cluj   C
03.08.2019 Luceafărul Oradea
-
Sportul Snagov   C
03.08.2019 FC Argeș Pitești
-
Ripensia Timișoara   C
03.08.2019 Gloria Buzău
-
AFK Csíkszereda   C
03.08.2019 Metaloglobus București
-
Petrolul Ploiești   C
03.08.2019 UTA Arad
-
Dunărea Călărași   C


1. AFK Csíkszereda 0
2. ASU Poli Timişoara 0
3. Concordia Chiajna 0
4. CS Mioveni 0
5. CSM Reșița 0
6. Daco-Getica București 0
7. Dunărea Călărași 0
8. FC Argeș Pitești 0
9. Gloria Buzău 0
10. Luceafărul Oradea 0
11. Metaloglobus București 0
12. Pandurii Târgu-Jiu 0
13. Petrolul Ploiești 0
14. Rapid București 0
15. Ripensia Timișoara 0
16. Sportul Snagov 0
17. SSC Farul Constanţa 0
18. Turris Oltul Turnu-Măgurele 0
19. Universitatea Cluj 0
20. UTA Arad 0
Clasament Liga 2

C1


Liga 3 C1
25.05.2019 Gloria Buzău
-
CSM Roman   C
25.05.2019 CSM Râmnicu-Sărat Şomuz Fălticeni C
25.05.2019 FC Botoşani II CSM Foșcani C
25.05.2019 Bucovina Rădăuți Foresta Suceava C
25.05.2019 Ceahlăul Piatra-Neamț KSE Târgu-Secuiesc C
25.05.2019 Sănătatea Darabani Metalul Buzău C
25.05.2019 CSM Pașcani Sporting Liești C
25.05.2019 Știința Miroslava Oțelul Galați C


1. Gloria Buzău 73
2. Bucovina Rădăuți 57
3. Oțelul Galați 53
4. Știința Miroslava 50
5. CSM Foșcani 49
6. Foresta Suceava 49
7. Metalul Buzău 45
8. Sporting Liești 40
9. KSE Târgu-Secuiesc 37
10. Ceahlăul Piatra-Neamț 35
11. Şomuz Fălticeni 29
12. FC Botoşani II 28
13. CSM Pașcani 25
14. CSM Râmnicu-Sărat 18
15. Sănătatea Darabani 8
16. CSM Roman 0
Clasament C1

C2


Liga 3 C2
24.05.2019 CSO Bragadiru
-
Delta Dobrogea Tulcea   C
24.05.2019 Rapid București
16:30
CS Axiopolis Cernavodă   C
24.05.2019 CS Tunari Înainte Modelu C
25.05.2019 CS Afumați SC Popeşti Leordeni C
25.05.2019 CSM Olteniţa Unirea Slobozia C
25.05.2019 Agricola Borcea Progresul Spartac București C
25.05.2019 CSM Medgidia Fotbal Club FCSB II C
25.05.2019 CS Făurei Sportul Chiscani C


1. Rapid București 72
2. CS Afumați 64
3. Progresul Spartac București 60
4. Unirea Slobozia 60
5. SC Popeşti Leordeni 48
6. CS Tunari 43
7. Înainte Modelu 36
8. CS Făurei 35
9. CS Axiopolis Cernavodă 33
10. CSM Medgidia 32
11. Fotbal Club FCSB II 30
12. Agricola Borcea 30
13. Sportul Chiscani 28
14. CSM Olteniţa 24
15. CSO Bragadiru 0
16. Delta Dobrogea Tulcea -80
Clasament C2

C3


Liga 3 C3
24.05.2019 CSM Alexandria Sporting Roșiori-de-Vede C
24.05.2019 Universitatea Craiova Flacăra Moreni C
24.05.2019 Turris Oltul Turnu-Măgurele FC Hermannstadt II C
25.05.2019 FC Pucioasa Unirea Bascov C
25.05.2019 Astra Giurgiu II ACSO Filiaşi C
25.05.2019 Flacăra Horezu CS Universitatea Craiova II C
25.05.2019 FC Voluntari II Viitorul Domnești C
25.05.2019 FC Brașov Atletic Bradu C


1. Turris Oltul Turnu-Măgurele 74
2. Universitatea Craiova 62
3. Flacăra Horezu 57
4. CSM Alexandria 50
5. ACSO Filiaşi 49
6. FC Pucioasa 45
7. FC Brașov 43
8. CS Universitatea Craiova II 43
9. Unirea Bascov 41
10. Astra Giurgiu II 40
11. FC Voluntari II 40
12. Flacăra Moreni 40
13. Atletic Bradu 33
14. Sporting Roșiori-de-Vede 30
15. FC Hermannstadt II 21
16. Viitorul Domnești 3
Clasament C3

C4


Liga 3 C4
24.05.2018 CSM Lugoj Milenium Giarmata C
24.05.2018 ACS Dumbrăviţa FC Avrig C
25.05.2019 Cetate Deva CS Hunedoara C
25.05.2019 Crișul Chișineu-Criș Unirea Alba-Iulia C
25.05.2019 Gloria Lunca Teuz Cernei Metalurgistul Cugir C
25.05.2019 Industria Galda de Jos FC Școlar Reșița C
25.05.2019 Șoimii Lipova CSC Ghiroda şi Giarmata Vii C
25.05.2019 CS Ocna-Mureș CS Național Sebiș C


1. FC Școlar Reșița 62
2. Șoimii Lipova 60
3. ACS Dumbrăviţa 58
4. Metalurgistul Cugir 53
5. Gloria Lunca Teuz Cernei 53
6. CS Național Sebiș 50
7. Crișul Chișineu-Criș 49
8. FC Avrig 43
9. CS Hunedoara 42
10. Industria Galda de Jos 41
11. CSC Ghiroda şi Giarmata Vii 39
12. Unirea Alba-Iulia 38
13. Cetate Deva 35
14. Milenium Giarmata 29
15. CSM Lugoj 12
16. CS Ocna-Mureș 10
Clasament C4

C5


Liga 3 C5
22.05.2019 MSE Târgu-Mureş CFR 1907 Cluj II C
24.05.2019 Minaur Baia Mare AFC Odorheiu-Secuiesc C
24.05.2019 Gloria Bistrița CS Iernut C
24.05.2019 Arieșul Turda ACS Comuna Recea C
24.05.2019 Sănătatea Cluj Gaz Metan Mediaș II C
25.05.2019 Olimpic Cetate Râşnov Unirea Tășnad C
25.05.2019 AFK Csíkszereda Unirea Dej C
25.05.2019 Avântul Reghin AFC Hărman C


1. AFK Csíkszereda 71
2. ACS Comuna Recea 63
3. Minaur Baia Mare 57
4. Olimpic Cetate Râşnov 55
5. Sănătatea Cluj 53
6. Avântul Reghin 52
7. Arieșul Turda 50
8. CFR 1907 Cluj II 46
9. Gloria Bistrița 43
10. AFC Odorheiu-Secuiesc 38
11. Unirea Dej 36
12. AFC Hărman 35
13. Unirea Tășnad 30
14. MSE Târgu-Mureş 22
15. Gaz Metan Mediaș II 12
16. CS Iernut 11
Clasament C5

Decizie ONJN nr.1046/19.06.2017