Joi seară, s-au jucat meciurile din
manşa a doua a turului trei preliminar al Europa League. S-au consemnat și câteva surprize mari. Spre exemplu, FC Bruges a fost eliminată de Slask Wroclaw, Metalurg Doneţk (Ucraina) a fost scoasă din competiție de albanezii de la Kukesi iar Gefle IF (Suedia) n-a marcat niciun gol în dubla manșă cu Qarabagh Agdam (Azerbaidjan).
Rezultatele:
MSK Zilina (Slovacia) - NK Rijeka (Croaţia) 1-1, în tur 1-2
Dila Gori (Georgia) - Hajduk Split (Croaţia) 1-0, în tur 1-0
Rubin Kazan (Rusia) - FC Randers Freja (Danemarca) 2-0, în tur 2-1
Metalurg Doneţk (Ucraina) - Kukësi (Albania) 1-0, în tur 0-2
Maccabi Haifa (Israel) - FK Ventspils (Letonia) 3-0, în tur 0-0
Hapoel Tel Aviv (Israel) - Pandurii Tg Jiu (România) 1-2, în tur 1-1
Lech Poznan (Polonia) - Zalgiris Vilnius (Lituania) 2-1, în tur 0-1
Kuban Krasnodar (Rusia) - Motherwell (Scoţia) 1-0, în tur 2-0
Milsami Orhei (Rep. Moldova) - AS Saint-Etienne (Franţa), 0-3 în tur 0-3
Gefle IF (Suedia) - Qarabagh Agdam (Azerbaidjan) 0-2, în tur 0-1
Hapoel Ramat Gan (Israel) - Estoril Praia (Portugalia) 0-1, în tur 0-0
Bursaspor (Turcia) - Vojvodina Novi Sad (Serbia) 0-3, în tur 2-2
Thun (Elveţia) - Haecken BK (Suedia) 1-0, în tur 2-1
FC Differdange (Luxemburg) - Tromso IL (Norvegia) 1-0, 3-4 după 11 m., în tur 0-1
FC Zürich (Elveţia) - Slovan Liberec (Cehia) 1-2, în tur 1-2
Malmo FF (Suedia) - Swansea City (Ţara Galilor/Anglia) 0-0, în tur 0-4
Vitesse Arnhem (Olanda) - Petrolul Ploieşti (România), în tur 1-1
Trabzonspor (Turcia) - Dinamo Minsk (Belarus) 0-0, în tur 1-0
Stromsgodset IF (Norvegia) - FK Jablonec (Cehia) 1-3,în tur 1-2
FC Astra Giurgiu (România) - AS Trencin (Slovacia) 2-2,în tur 3-1
VfB Stuttgart (Germania) - Botev Plovdiv (Bulgaria) 0-0,în tur 1-1
Rapid Viena (Austria) - Asteras Tripoli (Grecia) 3-1,în tur 1-1
Standard Liege (Belgia) - Skoda Xanthi (Grecia) 2-1, în tur 2-1
Mladost Podgorica (Muntenegru) - FC Sevilla (Spania), în tur 0-3
FC Bruges (Belgia) - Slask Wroclaw (Polonia) 3-3, în tur 0-1
Steaua Roşie Belgrad (Serbia) - Cernomoreţ Odesa (Ucraina) 0-0, în tur 1-3
Udinese (Italia) - Siroki Brijeg (Bosnia) 4-0, în tur 3-1
Saint Johnstone FC (Scoţia) - FC Minsk (Belarus) 0-1, 2-3 după 11 m., în tur 1-0
Breidablik (Islanda) - FK Aktobe (Kazahstan) 1-0, în tur 0-1
RomanianSoccer