Liga 1
Romanian Soccer  Cauta in Romanian Soccer
Romanian Soccer
Nationala Romaniei
 

FOTBAL INTERNATIONAL

-

UK Anglia:Premier League

-

Clasament Premier League

-

Clasament Championship

-

IT Italia: Serie A

-

Clasament Serie A Italia

-

Clasament Serie B Italia

-

SP Spain:Primera División

-

Clasament Primera Division

-

DE Germania: Bundesliga

-

Clasament Bundesliga

-

Clasament Zweite Bundesliga

-

FR Franta: Ligue 1

-

Clasament Ligue 1

-

PO Portugalia: Liga Sagres

-

Clasament Portugalia

-

OL Olanda: Eredivisie

-

Clasament Olanda

-

BE Belgia: Jupiler League

-

Clasament Belgia

-

TU Turcia: Süper Lig

-

Clasament Turcia

-

GR Grecia:Ethniki Katigoria

-

RU Rusia: Premier League

-

Clasament Rusia

-

UC Ucraina: Vyscha Liga

-

ball America de Sud

-

ball Africa

-

Cupa Africii pe Natiuni

-

ball Asia

-


Olanda: Eredivisie 16.04.2018 - 14:46

PSV Eindhoven, pentru a 24-a oară campioană a Olandei

PSV Eindhoven, pentru a 24-a oară campioană a Olandei
PSV Eindhoven a cucerit titlul de campioană a Olandei la fotbal pentru a 24-a oară în istoria sa, duminică, după ce a învins-o pe a doua clasată, Ajax Amsterdam, cu scorul de 3-0, la Eindhoven, într-o partidă din etapa a 31-a din Eredivisie.
 
PSV, antrenată de fostul internaţional Phillip Cocu, a câştigat trei din ultimele patru ediţii de campionat, în sezonul trecut titlul revenind lui Feyenoord.
 
PSV s-a impus prin golurile marcate de Gaston Pereiro (23), Luuk de Jong (38) şi Steven Bergwijn (54), într-un meci pe care ''lăncierii'' l-au terminat în nouă jucători, după ce Nicolas Tagliafico (80) şi Siem de Jong (83) au fost eliminaţi.
 
Ajax aleargă după un nou titlu (al 34-lea) încă din 2014, dar va trebui probabil să se mulţumească din nou cu locul al doilea, a treia clasată, AZ Alkmaar, fiind la cinci puncte în spatele său când mai sunt trei etape de disputat.
 
Campioana de anul trecut, Feyenoord şi-a asigurat locul 4 în acest sezon, după 3-1 cu Utrecht acasă.
 
Rezultate:
Vineri
Heracles Almelo - AZ Alkmaar 0-3
Sâmbătă
ADO Den Haag - FC Twente 2-1
Vitesse Arnhem - Sparta Rotterdam 7-0
VVV Venlo - SC Heerenveen 0-2
FC Zwolle - Excelsior 1-1
Duminică
NAC Breda - Willem II Tilburg 1-2
FC Groningen - Roda JC Kerkrade 2-1
Feyenoord - FC Utrecht 3-1
PSV Eindhoven - Ajax Amsterdam 3-0
 
PSV Eindhoven ocupă primul loc în clasament, cu 80 de puncte, urmată de Ajax Amsterdam, cu 70 puncte, AZ Alkmaar, 65 puncte, Feyenoord, 57 puncte, FC Utrecht, 49 puncte, etc.






Taguri: PSV Eindhoven    Ajax Amsterdam    campioană   

» Clasament Olanda - Eredivisie
Comenteaza

Ultimele stiri - Olanda: Eredivisie

Ajax, clubul din Europa care a format cei mai mulţi jucători, relevă un studiu

Ajax Amsterdam este clubul din Europa care a format cei mai mulţi jucători, relevă un studiu al CIES Football Observatory, care a luat în calcul fotbaliştii din cele mai importante 31...

Feyenoord a câştigat a doua oară consecutiv Supercupa Olandei

Formaţia Feyenoord Rotterdam a câştigat, sâmbătă, pentru a patra oară Supercupa Olandei, a doua oară consecutiv. Echipa din Rotterdam s-a impus cu scorul de 6-5,...

Ronald Koeman este noul selecţioner al Olandei

Ronald Koeman a fost numit marţi selecţioner al naţionalei de fotbal a Olandei, semnând un contract pe 4 ani, el urmând să se afle pe banca tehnică şi la Cupa Mondială...

Robin van Persie revine după 14 ani la Feyenoord

Internaţionalul olandez Robin van Persie, fostul atacant al echipelor Arsenal Londra şi Manchester United, revine după 14 ani la clubul la care s-a lansat ca fotbalist, Feyenoord Rotterdam, a...

Dick Advocaat renunță la postul de selecționer al Olandei după meciul cu România

Dick Advocaat a anunțat că se va retrage din postul de selecționer al naționalei Olandei după meciurile amicale pe care "Portocala mecanică" se va disputa luna acesta, cu...

Olanda a învins Maroc, scor 2-1, într-un meci amical

Echipa naţională a Olandei, aflată la prima partidă de la revenirea lui Dick Advocaat în postul de selecţioner, a învins, miercuri, în deplasare, cu scorul de 2-1...

Feyenoord, pentru a 15-a oară campioană după o triplă reușită de Kuyt

Feyenoord Rotterdam a devenit campioană a Olandei pentru a 15-a oară în istoria sa, după victoria de duminică în fața lui Heracles Almelo, cu scorul de 3-1, grație unei...

Olanda: Eredivisie - Etapa 33

Duminica 14 mai 2017   14.05.2017, 15:30 ADO Den Haag - SBV Excelsior 4 - 1 (3-1) Au marcat: 1-0 Becker (8), 1-1 Fortes (20), 2-1 Haenaar (25), 3-1 El Khayati (33), 4-1 Kanon (65)...

Olanda: Eredivisie - Etapa 33

Duminica 7 mai 2017   07.05.2017, 15:30 AFC Ajax - Go Ahead Eagles 4 - 0 (2-0) Au marcat: 1-0 Kluivert (24), 2-0 Dolberg (29), 3-0 de Jong (48), 4-0 Cassierra (71)  ...

Dick Advocaat va fi numit selectioner al Olandei

Dick Advocaat va fi numit selecţioner al Olandei. El va pregăti naţionala olandeză pentru a treia oară.    Advocaat va fi numit după ce Louis van Gaal, Ronald Koeman,...

Stadionul echipei Ajax Amsterdam va purta numele lui Johan Cruyff

Stadionul echipei Ajax Amsterdam va purta numele fostului internaţional olandez Johan Cruyff, decedat în martie 2016.   Amsterdam ArenA, cu o capacitate de 51.000 de locuri,...




Top News

-Liga Naţiunilor: România joacă împotriva Muntenegrului

-Juventus rămâne fidelă UEFA şi neagă implicarea în proiectul viitoarei Super Ligi

-Cosmin Contra: Suntem conştienţi că vom întâlni un adversar greu

-Răzvan Marin a acuzat dureri la antrenamentul oficial al echipei României, dinaintea meciului cu Muntenegru

-Liga Naţiunilor: Olanda, remiză nesperată cu Germania

-Germanul Felix Zwayer va arbitra meciul Muntenegru - România, din Liga Naţiunilor

-Acuzarea cere închisoarea pe viaţă în procesul lui Serghei Wenergold privind atentatul vizând autocarul Borussiei Dortmund




Care este echipa ta preferată din Olanda?
PSV Eindhoven
Ajax Amsterdam
Feyenoord Rotterdam
FC Twente Enschede
Roda JC Kerkrade
AZ Alkmaar
FC Utrecht
Willem II Tilburg
FC Groningen
SC Heerenveen
NEC Nijmegen
Vitesse Arnhem
Sparta Rotterdam
ADO Den Haag
Excelsior Rotterdam
NAC Breda
De Graafschap Doetinchem
Heracles Almelo
FC Volendam
FC Den Bosch
  » rezultate   » arhiva

S-au nascut azi

Alin Chibulcutean
România
40 ani

Anıl Dilaver
Turcia
28 ani

Bertrand Ngapounou
Camerun
36 ani

Claudio Husaín
Argentina
44 ani

Dele Aiyenugba
Nigeria
35 ani

Dušan Tadić
Serbia
30 ani

Eduardo Vargas
Chile
29 ani

Fabio Galante
Italia
45 ani

Gideon Ejibitimi
Nigeria
37 ani

Grant Hanley
Scoția
27 ani

İbrahim Toraman
Turcia
37 ani

Ionuț Botezatu
România
37 ani

Manu Molina
Spania
27 ani

Miloš Hrstić
Yugoslavia
63 ani

OSASUNA PAMPLONA
Spania
98 ani

Özer Hurmacı
Turcia
32 ani

Skander Souayah
Tunisia
46 ani

Tom Overtoom
Olanda
28 ani

Valdet Rama
Kosovo
31 ani

Valentin Stănescu
România
96 ani

VITÓRIA SETÚBAL
Portugalia
108 ani


Liga 1
Steaua Bucuresti ASA CFR Cluj
CS Universitatea Gaz Metan Mediaș
Dinamo FC Botosani Pandurii
CSM Iasi Viitorul Constanta
Concordia Chiajna
-

Arhiva Stiri Romanian Soccer
L M M J V S D
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    


2018-2019


Liga 1 2018-2019
09.11.2018 CS Universitatea Craiova Sepsi Sfântu Gheorghe C
10.11.2018 Astra Giurgiu CSM Politehnica Iaşi C
10.11.2018 FC Viitorul Concordia Chiajna C
10.11.2018 CFR 1907 Cluj Dunărea Călărași C
11.11.2018 Dinamo București Fotbal Club FCSB C
12.11.2018 FC Hermannstadt FC Botoșani C
12.11.2018 Gaz Metan Mediaș FC Voluntari C


1. CFR 1907 Cluj 30
2. Fotbal Club FCSB 28
3. CS Universitatea Craiova 26
4. FC Viitorul 26
5. Gaz Metan Mediaș 25
6. Astra Giurgiu 20
7. Sepsi Sfântu Gheorghe 20
8. Dunărea Călărași 17
9. Dinamo București 17
10. Concordia Chiajna 17
11. CSM Politehnica Iaşi 17
12. FC Botoșani 16
13. FC Hermannstadt 15
14. FC Voluntari 8
Clasament 2018-2019

Liga 2


Liga 2
17.11.2018 SSC Farul Constanţa Luceafărul Oradea C
17.11.2018 Dacia Unirea Brăila ASC Daco-Getica Bucureşti C
17.11.2018 Ripensia Timișoara CS Mioveni C
17.11.2018 Academica Clinceni Aerostar Bacău C
17.11.2018 CS Balotești ASU Politehnica Timişoara C
17.11.2018 Pandurii Târgu-Jiu ACS Energeticianul Petroșani C
17.11.2018 Metaloglobus București Chindia Târgoviște C
17.11.2018 ACS Poli Timișoara Petrolul Ploiești C
18.11.2018 FC Snagov Universitatea Cluj C
18.11.2018 UTA Arad FC Argeș Pitești C


1. Chindia Târgoviște 39
2. Petrolul Ploiești 38
3. Academica Clinceni 36
4. FC Argeș Pitești 35
5. Universitatea Cluj 34
6. FC Snagov 34
7. CS Mioveni 31
8. Pandurii Târgu-Jiu 24
9. ACS Energeticianul Petroșani 24
10. UTA Arad 23
11. ASC Daco-Getica Bucureşti 21
12. ASU Politehnica Timişoara 21
13. Metaloglobus București 21
14. Aerostar Bacău 18
15. Luceafărul Oradea 18
16. SSC Farul Constanţa 17
17. CS Balotești 14
18. Ripensia Timișoara 13
19. Dacia Unirea Brăila 8
20. ACS Poli Timișoara 5
Clasament Liga 2

C1


Liga 3 C1
26.05.2017 Olimpic Cetate Râşnov Aerostar Bacău C
26.05.2017 Sporting Liești Olimpia Râmnicu-Sărat C
26.05.2017 Metalosport Galaţi SC Bacău C
26.05.2017 Avântul Valea Mărului CSM Roman C
26.05.2017 AFC Odorheiu-Secuiesc Atletico Vaslui C
26.05.2017 AFK Csíkszereda Știința Miroslava C
26.05.2017 AFC Hărman CSM Pașcani C


1. Știința Miroslava 64
2. AFC Hărman 63
3. AFK Csíkszereda 63
4. Aerostar Bacău 48
5. Avântul Valea Mărului 43
6. CSM Roman 40
7. Olimpic Cetate Râşnov 38
8. Sporting Liești 38
9. Olimpia Râmnicu-Sărat 34
10. Metalosport Galaţi 30
11. Atletico Vaslui 29
12. AFC Odorheiu-Secuiesc 28
13. CSM Pașcani 23
14. Sportul Chişcani 16
15. SC Bacău -19
Clasament C1

C2


Liga 3 C2
26.05.2017 Astra Giurgiu II Metaloglobus București C
26.05.2017 FC Viitorul II CS Tunari C
26.05.2017 Arsenal Malu Petrolistul Boldești C
26.05.2017 Unirea Slobozia Viitorul Domnești C
26.05.2017 CSM Olteniţa Dinamo II București C
26.05.2017 Axiopolis Sport Cernavodă Delta Dobrogea Tulcea C
26.05.2017 SC Popeşti Leordeni Înainte Modelu C


1. Metaloglobus București 60
2. Viitorul Domnești 49
3. CS Tunari 46
4. FC Viitorul II 44
5. Unirea Slobozia 41
6. Delta Dobrogea Tulcea 39
7. SC Popeşti Leordeni 39
8. Dinamo II București 38
9. CSM Olteniţa 35
10. Astra Giurgiu II 35
11. Axiopolis Sport Cernavodă 34
12. Înainte Modelu 29
13. Petrolistul Boldești 22
14. Arsenal Malu 0
Clasament C2

C3


Liga 3 C3
26.05.2017 Steaua București II FC Aninoasa C
26.05.2017 FCM Alexandria SCM Argeș Pitești 2012 C
26.05.2017 CS Podari Concordia Chiajna II C
26.05.2017 ACSO Filiaşi ACS URBAN Titu C
26.05.2017 Sporting Roșiori-de-Vede Atletic Bradu C
26.05.2017 Flacăra Moreni CS Mioveni II C
26.05.2017 FC Voluntari II ACS Şirineasa C


1. SCM Argeș Pitești 2012 72
2. Atletic Bradu 47
3. FC Voluntari II 44
4. FCM Alexandria 44
5. Flacăra Moreni 43
6. Concordia Chiajna II 40
7. Sporting Roșiori-de-Vede 40
8. CS Universitatea Craiova II 38
9. CS Mioveni II 38
10. ACSO Filiaşi 37
11. FC Aninoasa 37
12. Steaua București II 35
13. ACS Şirineasa 27
14. ACS URBAN Titu 23
15. CS Podari 13
Clasament C3

C4


Liga 3 C4
26.05.2017 Performanţa Ighiu Millenium Giarmata C
26.05.2017 CSM Lugoj CS Național Sebiș C
26.05.2017 Ripensia Timișoara Pandurii Târgu-Jiu II C
26.05.2017 CSM Şcolar Reşiţa ACS Poli Timişoara II C
26.05.2017 UTA Bătrâna Doamnă II Industria Galda de Jos C
26.05.2017 Cetate Deva Nuova Mama Mia Bechicerecul-Mic C
26.05.2017 Gloria Lunca Teuz Cermei Unirea 1924 Alba-Iulia C


1. Ripensia Timișoara 55
2. CSM Şcolar Reşiţa 54
3. CSM Lugoj 51
4. Cetate Deva 49
5. CS Național Sebiș 47
6. Industria Galda de Jos 46
7. Performanţa Ighiu 42
8. Gloria Lunca Teuz Cermei 28
9. ACS Poli Timişoara II 27
10. Pandurii Târgu-Jiu II 27
11. Unirea 1924 Alba-Iulia 26
12. Millenium Giarmata 24
13. UTA Bătrâna Doamnă II 19
14. Nuova Mama Mia Bechicerecul-Mic 18
Clasament C4

C5


Liga 3 C5
26.05.2017 FC Zalău ASA Târgu-Mureş II C
26.05.2017 FC Hermannstadt Sănătatea Cluj C
26.05.2017 Gaz Metan Mediaș II ASF Comuna Recea C
26.05.2017 Recolta Dorolţ Unirea Jucu C
26.05.2017 Unirea Dej CS Oşorhei C
26.05.2017 Viitorul Ulmeni Metalurgistul Cugir C
26.05.2017 Avântul Reghin CS Iernut C


1. FC Hermannstadt 67
2. Metalurgistul Cugir 55
3. Unirea Jucu 53
4. Sănătatea Cluj 53
5. ASF Comuna Recea 50
6. FC Zalău 49
7. Avântul Reghin 46
8. Gaz Metan Mediaș II 46
9. Unirea Dej 38
10. Viitorul Ulmeni 33
11. CS Iernut 29
12. ASA Târgu-Mureş II 27
13. CS Oşorhei 23
14. Recolta Dorolţ 17
15. FC Bistriţa 8
Clasament C5

Decizie ONJN nr.1046/19.06.2017
Gazduit de HostX.ro