Liga 1
Romanian Soccer  Cauta in Romanian Soccer
Romanian Soccer
Nationala Romaniei
 

FOTBAL INTERNATIONAL

-

UK Anglia:Premier League

-

Clasament Premier League

-

Clasament Championship

-

IT Italia: Serie A

-

Clasament Serie A Italia

-

Clasament Serie B Italia

-

SP Spain:Primera División

-

Clasament Primera Division

-

DE Germania: Bundesliga

-

Clasament Bundesliga

-

Clasament Zweite Bundesliga

-

FR Franta: Ligue 1

-

Clasament Ligue 1

-

PO Portugalia: Liga Sagres

-

Clasament Portugalia

-

OL Olanda: Eredivisie

-

Clasament Olanda

-

BE Belgia: Jupiler League

-

Clasament Belgia

-

TU Turcia: Süper Lig

-

Clasament Turcia

-

GR Grecia:Ethniki Katigoria

-

RU Rusia: Premier League

-

Clasament Rusia

-

UC Ucraina: Vyscha Liga

-

ball America de Sud

-

ball Africa

-

Cupa Africii pe Natiuni

-

ball Asia

-


Europa League 04.05.2018 - 00:12

Europa League - semifinală - retur: FC Red Bull Salzburg - Olympique Marseille 2-1 după prelungiri

Europa League - semifinală - retur: FC Red Bull Salzburg - Olympique Marseille 2-1 după prelungiri
Olympique Marseille s-a calificat în finala Europa League la fotbal, joi seara, deşi a fost învinsă de FC Red Bull Salzburg cu scorul de 2-1 (0-0, 2-0), după prelungiri, la Salzburg, în manşa secundă a semifinalelor.
 
Olympique Marseille, care a câştigat cu 2-0 în tur, a obţinut calificarea graţie golului reuşit de Rolando (116), însă după o mare eroare de arbitraj.
 
FC Red Bull Salzburg a reuşit să marcheze de două ori în primele 20 de minute ale reprizei secunde, prin Amadou Haidara (53) şi Bouna Sarr (65, autogol), dar OM a înscris golul calificării în prelungiri, după un corner acordat în mod eronat oaspeţilor.
 
Dabbur (13) a avut prima oportunitate a gazdelor, dar Pele a fost la post.
 
Echipa antrenată de Rudi Garcia a ratat prin Sanson (17), însă prima repriză nu a fost una prea spectaculoasă.
 
Oaspeţii au început mai bine repriza secundă şi au creat pericol prin Ocampos (46) şi Germain (49), dar campioana Austriei a reuşit să deschidă scorul prin Haidara (53), al capătul unei curse de 40 de metri.
 
RB Salzburg a atacat în valuri şi a ratat prin André Ramalho (58), Dabbur (59), după care a venit şi al doilea gol, Sarr deviind în proprie poartă şutul lui Schlager (65).
 
Gazdele au mai avut o situaţie notabilă, prin sud-coreeanul Hwang (71), dar şi oaspeţii au fost aproape de a înscrie, însă Thauvin (73) a nimerit bara.
 
Meciul a ajuns în prelungiri, unde OM a avut prima situaţie, însă şutul lui Zambo Anguissa (92) a trecut pe lângă ţintă.
 
Caleta-Car (99) a ratat o mare ocazie pentru austrieci, portarul Pele având o intervenţie salvatoare, după care Rolando (116) a marcat golul calificării echipei din Marsilia, din cornerul lui Payet.
 
Salzburg a ajuns la 39 de meciuri consecutive fără eşec pe teren propriu.
 
Cele două echipe s-au întâlnit şi în grupele competiţiei, FC Red Bull Salzburg învingând cu 1-0 pe teren propriu şi remizând la Marsilia (0-0). Campioana Austriei a trecut în play-off de FC Viitorul Constanţa, după 4-0 şi 3-1.
 
În finala Europa League, Olympique Marseille o va întâlni pe Ateltico Madrid, în data de 16 mai, la Lyon, după ce ibericii au eliminat-o pe Arsenal (1-1 şi 1-0).
 
FC Red Bull Salzburg - Olympique Marseille 2-1 (1-0, 2-0), după prelungiri
Au marcat: Amadou Haidara (53), Bouna Sarr (65, autogol), respectiv Rolando (116).
Salzburg, Red Bull Arena
Europa League - semifinale (retur)
În tur: 0-2

RB Salzburg: 33. Alexander Walke (căpitan) - 22. Stefan Lainer, 15. André Ramalho, 5. Duje Caleta-Car, 17. Andreas Ulmer (34. Marin Pongracic, 97) - 4. Amadou Haidara, 8. Diadie Samassekou, 14. Valon Berisha - 42. Xaver Schlager (18. Takumi Minamino, 84) - 9. Munas Dabbur, 21. Fredrik Gulbrandsen (19. Hee-Chan Hwang, 68). Antrenor: Marco Rose.
Rezerve neutilizate: 1. Cican Stankovic - 7. Reinhold Yabo, 13. Hannes Wolf, 24. Christoph Leitgeb.

Olympique Marseille: 16. Yohann Pele - 17. Bouna Sarr, 23. Adil Rami, 19. Luiz Gustavo, 18. Jordan Amavi - 27. Maxime Lopez (29. Andre Zambo Anguissa, 67), 8. Morgan Sanson (6. Rolando, 101) - 26. Florian Thauvin, 10. Dimitri Payet (căpitan), 5. Lucas Ocampos - 28. Valere Germain (14. Clinton Njie, 84). Antrenor: Rudi Garcia.
Rezerve neutilizate: 40. Florian Escales - 4. Boubacar Kamara, 22. Gregory Sertic, 35. Yusuf Sari.

Cartonaşe galbene: Sarr (35), Lopez (39), Rami (57), Haidara (75, 119), Germain (77), Payet (84), André Ramalho (84), Amavi (100), Dabbur (117), Rolando (118), Pele (120+2)

Cartonaş roşu: Haidara (119)

Arbitru: Serghei Karasev; arbitri asistenţi: Anton Averianov, Tihon Kalughin; arbitri adiţionali: Serghei Lapocikin, Serghei Ivanov; arbitru de rezervă: Igor Demeşko (toţi din Rusia).






Taguri: Europa League    semifinală    retur    FC Red Bull Salzburg    Olympique Marseille   

» Europa League - rezultate meciuri, etape
Comenteaza

Ultimele stiri - Europa League

Europa League - PAOK Salonic, victorie la scor; Sevilla, învinsă în Rusia

PAOK Salonic, echipă antrenată de românul Răzvan Lucescu, a învins-o pe FC BATE Borisov cu scorul de 4-1, joi, în deplasare, în etapa a doua a grupelor...

Europa League: Keşerü a marcat, dar Ludogoreţ Razgrad a pierdut acasă

Atacantul român Claudiu Keşerü a marcat un gol pentru Ludogoreţ Razgrad, învinsă acasă cu 3-2 de Bayer Leverkusen, joi seara, într-un meci din prima...

Europa League: PAOK Salonic, într-o grupă cu Chelsea, BATE Borisov şi Vidi

Vicecampioana Greciei la fotbal, PAOK Salonic, echipă antrenată de Răzvan Lucescu, le va avea ca adversare pe Chelsea (Anglia), BATE Borisov (Belarus) şi Vidi (Ungaria) în Grupa L a...

Ludogoreţ Razgrad, Sevilla şi Spartak Trnava, singurele echipe învingătoare în deplasare în Europa League

Doar trei echipe, Ludogoreţ Razgrad, Sevilla şi Spartak Trnava, au obţinut victorii în deplasare, joi, în prima manşă a play-off-ului Europa League la fotbal.  ...

Europa League: RB Leipzig - Universitatea Craiova 3-1

 Echipa germană RB Leipzig a învins-o pe Universitatea Craiova cu scorul de 3-1 (1-0), joi seara, pe RB Arena din Leipzig, în prima manşă a turului al treilea...

Europa League: FC Alaşkert - CFR Cluj 0-2

 Campioana României, CFR Cluj, a învins în deplasare, cu scorul de 2-0 (1-0), echipa armeană FC Alaşkert Erevan, joi seara, într-o partidă din cadrul primei manşe a turului III preliminar...

Echipele româneşti şi-au aflat posibilele adversare dacă trec de turul 3 preliminar din Europa League

Campioana României la fotbal, CFR Cluj, în cazul în care va trece de campioana Armeniei, Alaşkert, în turul al treilea preliminar al Ligii Europa, va juca...

Marius Avram, delegat în preliminariile Europa League

Marius Avram va conduce manşa tur a partidei dintre KRC Genk şi Lech Poznan, din turul trei preliminar al Europa League, informează FRF.   El îi va avea ca asistenţi pe...

Sorții în UEFA Europa League

Un adversar facil pentru campionii României (care sperăm să nu dovedească contrariul), un adversar cu o istorie lungă în cupele europene pentru Steaua și o echipă germană...

Piunik Erevan, calificată în turul al treilea preliminar

Echipa armeană FC Piunik Erevan s-a calificat în turul al treilea preliminar al Europa League la fotbal, învingând pe teren propriu, cu scorul de 1-0, formaţia Tobol...

Sebastian Colţescu va arbitra partida Sparta Praga - Spartak Subotica din Europa League

Arbitrul român Sebastian Colţescu a fost delegat de UEFA să conducă meciul Sparta Praga - Spartak Subotica din manşa secundă a turul doi preliminar al Europa League, informează,...




Top News

-A murit Ilie Balaci...

-Lionel Messi, indisponibil trei săptămâni după o fractură la braţ

-Nicolae Dică: Ne aşteaptă o partidă foarte grea cu Universitatea Craiova

-Mircea Rednic: Dunărea Călăraşi este foarte periculoasă pe contraatac

-Devis Mangia: E simplu să motivezi jucătorii pentru un meci cu FCSB

-Ciprian Deac: Cred că este cea mai valoroasă naţională de tineret din ultimii 15 ani

-António Conceição: Poli Iaşi e o echipă foarte bună




Care echipă va câștiga Europa League în sezonul 2016-2017?
Manchester United
Olympique Lyon
Ajax Amsterdam
Celta Vigo
Beșiktaș İstanbul
KRC Genk
Anderlecht Bruxelles
Schalke 04
KAA Gent
FC Rostov
Olympiakos Pireu
Zenit Sankt Petersburg
FC Copenhaga
APOEL Nicosia
FC Krasnodar
AZ Alkmaar
ACF Fiorentina
AS Roma
Tottenham Hotspur
Borussia Mönchengladbach
  » rezultate   » arhiva

S-au nascut azi

Alexandru Costișor
România
38 ani

Alin Lițu
România
32 ani

Andrés Palop
Spania
45 ani

Cosmin Mărincean
România
41 ani

Craig Levein
Scoția
54 ani

Dacian Vizitiu
România
33 ani

Dan Gogoșoiu
România
28 ani

Deivid de Souza
Brazilia
39 ani

Doni
Brazilia
39 ani

Filip Jazvić
Croaţia
28 ani

Glenn Loovens
Olanda
35 ani

Guilherme
Brazilia
30 ani

Ianis Hagi
România
20 ani

Lev Yashin
URSS
89 ani

Luizinho
Brazilia
60 ani

Lukas Nottbeck
Germania
30 ani

Matteo Mandorlini
Italia
30 ani

Míchel Salgado
Spania
43 ani

Mircea Sandu
România
66 ani

Oleksandr Kucher
Ucraina
36 ani

Paul McStay
Scoția
54 ani

Pedrinho
Brazilia
61 ani

Ștefan Radu
România
32 ani

Welliton
Brazilia
32 ani

Winston Bogarde
Olanda
48 ani


Liga 1
Steaua Bucuresti ASA CFR Cluj
CS Universitatea Gaz Metan Mediaș
Dinamo FC Botosani Pandurii
CSM Iasi Viitorul Constanta
Concordia Chiajna
-

Arhiva Stiri Romanian Soccer
L M M J V S D
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        


2018-2019


Liga 1 2018-2019
19.10.2018 FC Voluntari Concordia Chiajna C
19.10.2018 CFR 1907 Cluj CSM Politehnica Iaşi C
20.10.2018 FC Hermannstadt Astra Giurgiu C
20.10.2018 FC Viitorul Sepsi Sfântu Gheorghe C
21.10.2018 Gaz Metan Mediaș FC Botoșani C
21.10.2018 CS Universitatea Craiova Fotbal Club FCSB C
22.10.2018 Dinamo București
21:00
Dunărea Călărași Telekom Sport 1 C


1. CFR 1907 Cluj 23
2. Fotbal Club FCSB 21
3. Astra Giurgiu 20
4. Gaz Metan Mediaș 20
5. CS Universitatea Craiova 19
6. Sepsi Sfântu Gheorghe 19
7. FC Viitorul 19
8. FC Botoșani 15
9. Dunărea Călărași 14
10. CSM Politehnica Iaşi 14
11. Concordia Chiajna 14
12. Dinamo București 11
13. FC Hermannstadt 8
14. FC Voluntari 8
Clasament 2018-2019

Liga 2


Liga 2
18.10.2018 Ripensia Timișoara Universitatea Cluj C
20.10.2018 CS Mioveni Luceafărul Oradea C
20.10.2018 Dacia Unirea Brăila Aerostar Bacău C
20.10.2018 ACS Poli Timișoara ASU Politehnica Timişoara C
20.10.2018 UTA Arad ACS Energeticianul Petroșani C
20.10.2018 FC Snagov Metaloglobus București C
20.10.2018 CS Balotești Pandurii Târgu-Jiu C
20.10.2018 Academica Clinceni Chindia Târgoviște C
21.10.2018 SSC Farul Constanţa FC Argeș Pitești C
21.10.2018 ASC Daco-Getica Bucureşti Petrolul Ploiești C


1. FC Snagov 30
2. Chindia Târgoviște 29
3. Academica Clinceni 27
4. Petrolul Ploiești 26
5. FC Argeș Pitești 25
6. Universitatea Cluj 24
7. CS Mioveni 23
8. Pandurii Târgu-Jiu 21
9. ACS Energeticianul Petroșani 21
10. ASU Politehnica Timişoara 21
11. UTA Arad 20
12. ASC Daco-Getica Bucureşti 15
13. Metaloglobus București 14
14. SSC Farul Constanţa 13
15. Luceafărul Oradea 12
16. Ripensia Timișoara 11
17. CS Balotești 11
18. Aerostar Bacău 9
19. ACS Poli Timișoara 5
20. Dacia Unirea Brăila 5
Clasament Liga 2

C1


Liga 3 C1
26.05.2017 Olimpic Cetate Râşnov Aerostar Bacău C
26.05.2017 Sporting Liești Olimpia Râmnicu-Sărat C
26.05.2017 Metalosport Galaţi SC Bacău C
26.05.2017 Avântul Valea Mărului CSM Roman C
26.05.2017 AFC Odorheiu-Secuiesc Atletico Vaslui C
26.05.2017 AFK Csíkszereda Știința Miroslava C
26.05.2017 AFC Hărman CSM Pașcani C


1. Știința Miroslava 64
2. AFC Hărman 63
3. AFK Csíkszereda 63
4. Aerostar Bacău 48
5. Avântul Valea Mărului 43
6. CSM Roman 40
7. Olimpic Cetate Râşnov 38
8. Sporting Liești 38
9. Olimpia Râmnicu-Sărat 34
10. Metalosport Galaţi 30
11. Atletico Vaslui 29
12. AFC Odorheiu-Secuiesc 28
13. CSM Pașcani 23
14. Sportul Chişcani 16
15. SC Bacău -19
Clasament C1

C2


Liga 3 C2
26.05.2017 Astra Giurgiu II Metaloglobus București C
26.05.2017 FC Viitorul II CS Tunari C
26.05.2017 Arsenal Malu Petrolistul Boldești C
26.05.2017 Unirea Slobozia Viitorul Domnești C
26.05.2017 CSM Olteniţa Dinamo II București C
26.05.2017 Axiopolis Sport Cernavodă Delta Dobrogea Tulcea C
26.05.2017 SC Popeşti Leordeni Înainte Modelu C


1. Metaloglobus București 60
2. Viitorul Domnești 49
3. CS Tunari 46
4. FC Viitorul II 44
5. Unirea Slobozia 41
6. Delta Dobrogea Tulcea 39
7. SC Popeşti Leordeni 39
8. Dinamo II București 38
9. CSM Olteniţa 35
10. Astra Giurgiu II 35
11. Axiopolis Sport Cernavodă 34
12. Înainte Modelu 29
13. Petrolistul Boldești 22
14. Arsenal Malu 0
Clasament C2

C3


Liga 3 C3
26.05.2017 Steaua București II FC Aninoasa C
26.05.2017 FCM Alexandria SCM Argeș Pitești 2012 C
26.05.2017 CS Podari Concordia Chiajna II C
26.05.2017 ACSO Filiaşi ACS URBAN Titu C
26.05.2017 Sporting Roșiori-de-Vede Atletic Bradu C
26.05.2017 Flacăra Moreni CS Mioveni II C
26.05.2017 FC Voluntari II ACS Şirineasa C


1. SCM Argeș Pitești 2012 72
2. Atletic Bradu 47
3. FC Voluntari II 44
4. FCM Alexandria 44
5. Flacăra Moreni 43
6. Concordia Chiajna II 40
7. Sporting Roșiori-de-Vede 40
8. CS Universitatea Craiova II 38
9. CS Mioveni II 38
10. ACSO Filiaşi 37
11. FC Aninoasa 37
12. Steaua București II 35
13. ACS Şirineasa 27
14. ACS URBAN Titu 23
15. CS Podari 13
Clasament C3

C4


Liga 3 C4
26.05.2017 Performanţa Ighiu Millenium Giarmata C
26.05.2017 CSM Lugoj CS Național Sebiș C
26.05.2017 Ripensia Timișoara Pandurii Târgu-Jiu II C
26.05.2017 CSM Şcolar Reşiţa ACS Poli Timişoara II C
26.05.2017 UTA Bătrâna Doamnă II Industria Galda de Jos C
26.05.2017 Cetate Deva Nuova Mama Mia Bechicerecul-Mic C
26.05.2017 Gloria Lunca Teuz Cermei Unirea 1924 Alba-Iulia C


1. Ripensia Timișoara 55
2. CSM Şcolar Reşiţa 54
3. CSM Lugoj 51
4. Cetate Deva 49
5. CS Național Sebiș 47
6. Industria Galda de Jos 46
7. Performanţa Ighiu 42
8. Gloria Lunca Teuz Cermei 28
9. ACS Poli Timişoara II 27
10. Pandurii Târgu-Jiu II 27
11. Unirea 1924 Alba-Iulia 26
12. Millenium Giarmata 24
13. UTA Bătrâna Doamnă II 19
14. Nuova Mama Mia Bechicerecul-Mic 18
Clasament C4

C5


Liga 3 C5
26.05.2017 FC Zalău ASA Târgu-Mureş II C
26.05.2017 FC Hermannstadt Sănătatea Cluj C
26.05.2017 Gaz Metan Mediaș II ASF Comuna Recea C
26.05.2017 Recolta Dorolţ Unirea Jucu C
26.05.2017 Unirea Dej CS Oşorhei C
26.05.2017 Viitorul Ulmeni Metalurgistul Cugir C
26.05.2017 Avântul Reghin CS Iernut C


1. FC Hermannstadt 67
2. Metalurgistul Cugir 55
3. Unirea Jucu 53
4. Sănătatea Cluj 53
5. ASF Comuna Recea 50
6. FC Zalău 49
7. Avântul Reghin 46
8. Gaz Metan Mediaș II 46
9. Unirea Dej 38
10. Viitorul Ulmeni 33
11. CS Iernut 29
12. ASA Târgu-Mureş II 27
13. CS Oşorhei 23
14. Recolta Dorolţ 17
15. FC Bistriţa 8
Clasament C5

Decizie ONJN nr.1046/19.06.2017
Gazduit de HostX.ro